|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/12/11: فرونشست زمين با فقر سفره آب هاي زيرزميني در دشت كاشان
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7040
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7011 11/12/97 > صفحه 20 (ايران زمين) > متن
 
      


فرونشست زمين با فقر سفره آب هاي زيرزميني در دشت كاشان
مدير منابع آب كاشان: تنها راهكار براي نجات دشت اجراي طرح تعادل بخشي با كاهش خروجي و تخليه منابع آب زيرزميني است

نويسنده: زهرا جلوداريان

كاشان : دشت كاشان حدود 6 هزار و 500 كيلومتر وسعت و مقدار متوسط بارندگي در آن 134 ميليمتراست كه در مقايسه با 250ميليمتر بارندگي متوسط كشوري و 750 ميليمتر متوسط جهاني، بسياراندك است. «حسن جوكاري» مدير منابع آب كاشان در گفت و گو با «ايران» اظهار داشت: به همين دليل ما دچار فقر در سفره آب هاي زيرزميني هستيم و دشت كاشان در حال حاضر از لحاظ برداشت از منابع آب زيرزميني جزو دشت هاي ممنوعه بحراني است.

به گفته وي، نصب كنتورهاي هوشمند روي چاه ها جهت كنترل برداشت آنها، انسداد چاه هاي غيرمجاز و جلوگيري از اضافه برداشت چاه هاي مجاز، تقويت و تشكيل گروه هاي گشت و بازرسي در منطقه و جايگزيني پساب با بعضي از مصارف، از راهكارهاي حفظ منابع آب است.

وي افزود: بيشترين برداشت ها در دشت هاي ايران با بخش كشاورزي است و در دشت كاشان نيز بيش از 85 درصد سهم برداشت مربوط به بخش كشاورزي است. با توجه به اينكه هواي منطقه در 6ماه دوم سال نيز براي كشاورزي مناسب است اكثر چاه هاي اين بخش در پاييز و زمستان هم فعال است كه اين موضوع موجب اضافه برداشت و پايين رفتن و افت سطح منابع آبي شده و اين نيزعامل پديده فرونشست شده است. مديرمنابع آب كاشان تنها راهكار براي نجات دشت كاشان را اجراي طرح تعادل بخشي با كاهش خروجي و تخليه منابع آب زيرزميني دانست و اظهار داشت: درحال حاضر پيگيرنصب كنتورهاي هوشمند روي چاه هاي باقيمانده كشاورزي و اصلاح و تعديل پروانه هاي بهره برداري هستيم كه آب قابل بهره برداري بر مبناي پروانه اصلاح و تعديل شده كه به نمايندگان چاه ها تحويل مي شود و بر حسب مقدار آب مشخص شده بايد برنامه ريزي كنند.

به گفته وي، فرونشست هاي پيش آمده در دشت كاشان به معناي خالي شدن سفره هاي آب زيرزميني است كه در صورت ادامه دار بودن برداشت ها به مرگ كامل دشت و تبديل آن به صحرا خواهد انجاميد.

وي با اشاره به اينكه هر قنات 3 نوع حريم گل انداز، ضرري و كيفي دارد، تصريح كرد: كاشان حدود 430 حلقه چاه كشاورزي دارد كه تقريبا در كل منطقه پراكنده است.

اصلاح شبكه هاي فرسوده

«عليرضا مفرح» عضو شوراي اسلامي شهر كاشان نيز اعلام كرد: مساحت فعلي فضاي سبز اين شهر 865 هكتار است كه براي ممانعت از هدررفت آب بايد اصلاح شبكه هاي فرسوده و شيرآلات شهري انجام شود كه نيازمند بررسي ميداني و تامين منابع مالي است.

مفرح افزود: با توجه به بافت شهري، رفع نواقص پرهزينه است و منابع مالي مي خواهد. همچنين حذف و تبديل چمن به گونه هاي كم آب در دستور كار شهرداري است، اما تغيير ناگهاني در حال حاضر ميسر نيست.

به گفته وي، طرح استفاده از گياهان مقاوم و سازگار با آب و هوا و تكثير گونه هاي گياهي و طرح ادغام سازمان پارك ها و فضاي سبز با سازمان زيبا سازي مصوب شده كه گام موثري خواهد بود.

كاهش حجم ذخيره آب

«حسين خراساني زاده» رئيس مركز تحقيقات آب، تغييراقليم و خشكسالي دانشگاه كاشان هم گفت: براي شهرستان هاي كاشان و آران و بيدگل يك حوضه آبريز به وسعت حدود 7 هزار و 100 كيلومتر مربع داريم. دشت كاشان به منطقه پايين ارتفاعات گفته مي شود و منطقه آبرفتي است كه از «ده زيره» شروع شده و تا بالاي «سن سن» ادامه دارد.

خراساني زاده افزود: وسعت كلي دشت حدود 4 هزار كيلومتر مربع است، اما منطقه مستعد آن براي سكونت و كشاورزي حدود يكهزار و 500 كيلومتر مربع است و مابقي كوير و شوره زار است.

وي با اشاره به حدود 600 دشت ايران، گفت: بيش از 400 دشت، ممنوعه است و فقط در 9 ماه گذشته 22 دشت به دشت هاي ممنوعه ايران اضافه شده است. در طول 30 سال گذشته سفره آب زيرزميني دشت كاشان سالانه حدود 50ميليون متر مكعب كاهش حجم ذخيره آب يعني در طول 40 سال گذشته حدود 2ميليارد متر مكعب بوده است.

خراساني زاده معتقد است: به طور پيوسته سطح ايستايي آب سفره زيرزميني پايين رفته و آب باقيمانده شورتر شده و از نظر شاخصه هاي كيفي براي شرب تنزل پيدا كرده و در بسياري از مناطق شمال و شرق دشت كاشان، آب چاه ها ديگر حتي براي كشاورزي مناسب نيست. در منطقه دشت كاشان حدود 86 درصد از كل برداشت آب براي كشاورزي انجام مي شود كه عمده اقدامات بايد روي اين بخش متمركز شود.

رئيس مركز تحقيقات آب، تغييراقليم و خشكسالي دانشگاه كاشان گفت: مجموعا در منطقه دشت كاشان حداقل 25 هزار خانوار از طريق كشاورزي و دامداري امرار معاش مي كنند كه بايد براي ادامه كار و معيشت و زندگي آنان فكري اساسي شود.

حسين خراساني زاده افزود: يكي از اقدامات مي تواند اين باشد كه به جاي اينكه كشاورز زحمت بكشد و محصولاتي با اقتصاد ضعيف مثل خربزه و پنبه كشت كند مثلا زعفران بكارد. اقدامات ديگري مثل استفاده از روش هاي هيدروپونيك هم است كه متاسفانه در كل منطقه ما از آن خبري نيست.

فرونشست زمين با فقر سفره آب هاي زيرزميني در دشت كاشان


 روزنامه ايران، شماره 7011 به تاريخ 11/12/97، صفحه 20 (ايران زمين)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 35 بار
    آثار ديگري از " زهرا جلوداريان"

  علت تخريب بخشي از ديوار محوطه بقعه تاريخي كاشان چه بود؟
زهرا جلوداريان، ايران 26/2/97
مشاهده متن    
  جلوگيري از ساخت و ساز در بستر رودخانه «جزاوند» قمصر
زهرا جلوداريان، ايران 6/2/97
مشاهده متن    
  مصرف مرغ زعفراني فله در كاشان ممنوع شد
زهرا جلوداريان، اعتماد 27/3/95
مشاهده متن    
  معاون حقوقي رييس جمهور در گفت وگو با «اعتماد»: رييس جمهور منشور حقوق شهروندي ايراني- اسلامي مي خواهد / هنوز در مورد سرنوشت منشور حقوق شهروندي تصميمي نگرفتيم
زهرا جلوداريان، اعتماد 13/2/95
مشاهده متن    
  انتقاد به حكم ١٠ ماهه سرپرستي فرمانداري / در نشست احزاب و گروه هاي سياسي كاشان با مديركل سياسي وزارت كشور مطرح شد
زهرا جلوداريان، اعتماد 11/2/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
دو ماهنامه صنعت صدا و تصوير
متن مطالب شماره 84، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است