|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: روزهاي بهاري بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


روزهاي بهاري بورس تهران
شاخص سهام در آخرين هفته كامل سال 97 حدود 4 درصد صعود كرد

نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

دنياي اقتصاد :  بازار سهام در آستانه سال نو و فرا رسيدن ايام نوروز، هفته اي مثبت با بازدهي مقبول را به ثبت رساند تا با رشد 4 درصدي شاخص، بازدهي شاخص در سال 97 بار ديگر بالاتر از مرز 75 درصد قرار گيرد. به طور سنتي ايام پايان سال و روزهاي كاري نوروز براي فعالان بازار سهام خوش يمن است و در اين دوره به رغم عمق كم معاملات، برآيند قيمت ها و شاخص به طور عمومي مثبت است؛ روندي كه احتمال تكرار آن در شرايط كنوني نيز وجود دارد.

با اين حال، كماكان دماسنج بورس در فاصله اي بيش از 15 درصدي از اوج نهم مهرماه (195 هزار واحد) قرار گرفته كه نشان دهنده سپري شدن دوره اي پرچالش براي سهامداران در نيمه دوم سال است. به اين ترتيب، پرونده بازار سهام در حالي بسته مي شود كه در مقام مقايسه با دلار، سكه طلا و حتي مسكن بازدهي به مراتب ضعيف تري را در سال جاري به ثبت رسانده است؛ وضعيتي كه باعث شده تا برخي تحليلگران نسبت به جبران اين عقب ماندگي در سال آينده و امكان صدرنشيني بورس در سال 98 با يك فاز تاخير ابراز اميدواري كنند.

طلايه حذف ارز دستوري

سال 97 با تلاطم شديد در قيمت ارز و كاهش سريع ارزش ريال آغاز شد. واكنش سياست گذاران دولتي به اين اتفاق عبارت از تشديد نرخ گذاري دولتي و انكار ديناميسم بازار آزاد بود. اين رويكرد بعدا با معرفي سامانه موسوم نيما تا حدي تعديل شد اما كماكان نشانه هاي مهمي از دخالت و نظارت دولتي در عرضه و تقاضا و تعيين نرخ ها ديده مي شد. در روزهاي اخير اما با مشخص شدن بي اثر بودن تعقيب سياست هاي دستوري، مقامات دولتي نيز بيش از پيش به طور رسمي بر بي فايده بودن تداوم سياست نرخ گذاري دستوري ارز تاكيد مي كنند. در سامانه نيما هم رصد تحولات از تغييرات مهمي حكايت مي كند. از يكسو حجم مبادلات هفتگي به مرز 600 ميليون يورو بالغ شده كه يك ركورد بي سابقه از زمان تاسيس اين سامانه است و از امكان تامين كل نيازهاي وارداتي كشور در بستر اين سامانه حكايت مي كند. از سوي ديگر، با افزايش انعطاف بانك مركزي، نرخ ها هر چه بيشتر به سمت پيروي از مكانيزم عرضه و تقاضا حركت كرده تا جايي كه مي توان گفت به جز عرضه پتروشيمي ها، بقيه ارز مبادله شده در اين سامانه تا حد قابل توجهي به بازار آزاد و سامانه سنا نزديك شده اند. در نتيجه، نرخ ميانگين مبادلات با شيب ملايمي در حال افزايش است هر چند وزن بالاي پتروشيمي ها مانع از انعكاس كامل روند اخير آزادسازي ها در نرخ هاي ميانگين است. بنابراين مي توان گفت طلايه حذف سياست هاي دستوري در بازار ارز قابل مشاهده است و انتظار مي رود اين روند در افق سال 98 با سرعت و سهولت بيشتري به سمت آزاد سازي كامل حركت كند. اين جهت گيري براي شركت هاي صادراتي بورس تهران خبر خوشي تلقي مي شود و به نظر مي رسد با انتشار گزارش هاي فصل زمستان و تحولات احتمالي فصل بهار در زمينه آزاد سازي بيشتر سياست هاي ارزي، توجه سرمايه گذاران به اين تحول مهم جلب شده و از اين رهگذر، روند بازار سهام نيز تحت تاثير قرار گيرد.

بازگشت منطق «بازار» به بورس كالا

همگام با انعطاف در سياست هاي ارزي، روند مشابهي در بورس كالا به چشم مي خورد. درست بر عكس روزهاي اوج سختگيري و سهميه بندي و نرخ گذاري دستوري در تابستان، هفته هاي اخير دوره اي براي تنفس توليدكنندگان و خريداران و حركت بر مدار منطق عرضه و تقاضا بوده است. در اين راستا، به رغم آرامش در بازار ارز، به دليل جبران سركوب قبلي و تطبيق نرخ ها با بازار آزاد، قيمت كالاها عموما افزايشي بوده است. در همين راستا محصولات فولاد مباركه و خوزستان و ملي مس در ركوردهاي قيمتي معامله شدند و سقف هاي قبلي را شكستند. محصولات پتروشيمي نيز عمدتا گران تر از قبل و با فاصله كمتري از نرخ هاي بازار آزاد مبادله شدند. اين اتفاقات بار ديگر خوش بيني نسبت به ايفاي نقش واقعي بورس به عنوان بستر تلاقي عرضه و تقاضاي واقعي را پس از يك دوره فترت و دخالت هاي فزاينده دولتي احيا كرده است. برآيند اين عامل نيز براي شركت هاي بورسي و سهامداران مثبت است و از همين رهگذر، روند صعودي در سهام شركت هاي فلزي و پتروشيمي در روزهاي اخير در بورس تهران شكل گرفته است؛ روندي كه با ادامه مسير فعلي در بورس كالا و حذف ساير نرخ گذاري هاي دولتي (نظير آنچه ديروز در مجمع غدير درخصوص اوره سازان به گوش رسيد) مي توان به تقويت آن در سال آينده اميدوار بود.

اولويت هاي بورس براي سال جديد

تجديد سال همواره بهانه مناسبي را فراهم مي كند تا سياست گذاران نسبت به تنظيم برنامه هاي جديد براي دوره بعدي آماده شوند و طرحي نو در اندازند. در بازار سرمايه نيز به رغم پيشرفت هاي صورت گرفته كماكان فضاي مناسبي براي نوآوري و پيشرفت در عرصه سياست گذاري و اجرا وجود دارد. در همين راستا، ادامه مسير مطلوب سال جاري در زمينه ورود صنايع جديد به بازار سرمايه (نظير آنچه با عرضه شركت هاي تامين سرمايه و فروشگاه زنجيره اي در سال 97 پيگيري شد) مي تواند كماكان در دستور كار باشد؛ به ويژه آنكه شركت هاي حوزه تكنولوژي و اينترنتي هنوز بر خلاف بسياري از بازارهاي دنيا حضور پررنگي در بازار ثانويه ايران ندارند و جاي آنها اصطلاحا تا حد زيادي خالي است. زمينه ديگر توسعه به تعميق نقش بازار سرمايه به عنوان بازوي تامين مالي شركت ها در اقتصاد مربوط مي شود؛ عرصه اي كه با تعميق بازار بدهي به ويژه در بخش شركتي مي تواند پيشرفت قابل ملاحظه اي را رقم برند. در همين حال، معرفي ابزارهاي جديد به ويژه امكان جذاب فروش استقراضي سهام از جمله مواردي است كه مي تواند به ارتقاي بورس تهران به سطح رقباي بين المللي كمك شاياني كند. علاوه بر اينها، تعديل محدوديت هاي مربوط به حجم مبنا و دامنه نوسان در كنار طولاني تر كردن ساعات معاملاتي و الزام به افزايش سهام شناور شركت ها ديگر مواردي هستند كه مي توانند مبناي برنامه ريزي و اقدام در سال 98 قرار گيرند. اميد است كه بازار سرمايه به عنوان يكي از بخش هاي پوياي كشور بتواند در سال پيش رو با عبور از كمند فضاي سخت محيطي حاكم بر اقتصاد ايران، به پيشتازي خود در عرصه نوآوري و تسهيل سرمايه گذاري در عرصه ملي ادامه دهد.

روزهاي بهاري بورس تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه بازرگاني
متن مطالب شماره 90، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است