|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: هفته سبز شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


تالار شيشه اي 
هفته سبز شاخص سهام


نويسنده: مينا افروزي

 بورس تهران معاملات اين هفته را در محيطي مهيا براي رشد پشت سر گذاشت و نماگر بازار پيوسته سبزپوش بود. شاخص كل سهام كه ديروز (چهارشنبه) گام ديگري را به سوي افزايش برداشت، پس از تجربه رشد 7/ 0 درصدي، در آستانه كانال 170 هزار واحدي قرار گرفت. سيگنال هاي اميدبخش از مولفه هاي بنيادي و همچنين مهر تاييد تحليلگران بن مايه هاي تحركات مثبت سهامداران خرد به سوي نمادهاي بزرگ بود كه تا پايان هفته هم ادامه داشت. از اين رو، شاخص كل سهام در هفته اي كه گذشت، با گردش بيشتر پول هاي خرد هفته سرتاسر مثبت را سپري كرد و بيش از 8/ 3 درصد رشد يافت.

صعود ممتد بورس تهران

بازار سهام آخرين هفته كامل ماه پاياني سال را در حالي آغاز كرد كه بخش غالب توجهات سهامداران خرد به سوي سهام شركت هاي اصطلاحا كوچك و متوسط بود. در واقع، شاهد عقب نشيني متقاضيان از مشاركت بيشتر در سهم هاي بزرگ كالايي و دل بستن گروهي از سهامداران به نوسان هاي مقطعي در سهم هاي مستعد بود، سهم هايي كه محور عمده فعاليت آنها در سطح اقتصاد داخل بود و با حجم نسبتا كمتري از نقدينگي توان رشد و ثبت بازدهي حداكثري را داشتند. انعكاس اين شرايط را در رفتار شاخص هاي كل و هم وزن مي توان ديد. سبقت نماگر هم وزن از شاخص كل كه عمدتا حاصل رشد پردامنه تر سهم هاي كوچك و توقف و ركود صنايع بزرگ كالايي بود. اين روند تا اولين روز معاملاتي هفته اخير هم داشت. اما اولين روز كاري هفته كه سپري شد، تمركز اهالي بازار روي سهم هاي اصطلاحا بنيادي بيشتر شد و معاملات با مشاركت موثر سهامداران خرد جان تازه اي گرفت. «دنياي اقتصاد» روز يكشنبه در گزارشي با عنوان «ديده باني بورس از بازارهاي 98» نتايج پيش بيني 41 گروه تحليلي فعال در بازار سرمايه را منتشر كرد كه از ظرفيت هاي بورس براي رشد نويد مي داد. انتظار براي رشد بازدهي كل در كنار تعديل مثبت سود خالص بازار سهام و تنزل نسبت قيمت به درآمد كل بازار به زير رتبه 4 حكايت از شرايطي مساعد براي رشد داشت.  از طرفي، اظهار نظر رئيس بانك مركزي درخصوص عواقب و آثار منفي سياست ارز ترجيحي-ارزپاشي با دلار 4200 توماني- منتشر شد. اظهار نظر مشابهي نيز چند روز ديگر از جانب وزير اقتصاد كشور مطرح شد كه به ناكارآمد بودن اختصاص ارز 4200 توماني به كالاهاي اساسي اشاره داشت. بازار اين اظهارات را به منزله سيگنالي براي همگرايي نرخ هاي ارز گرفت و اميدها به رشد ارزش سهام مرتبط در بورس بيشتر شد. انتظار براي تك نرخي شدن ارز و حذف ارز ارزان، تنها يكي از علل اساسي خيز بورس به سوي بهبود سطوح قيمت سهام بنيادي در هفته سرتاسر مثبت ماه پاياني سال بود. سايه آرامش بر فراز بازارهاي جهاني و افزايش قيمت كالاهاي پايه، و در پي آن رونق معاملات بورس كالا، از ديگر عواملي بودند كه سايه ابهام نسبت به سهام وابسته را كمرنگ تر كردند. تركيب اين عوامل را مي توان در رونق معاملات كالايي و ركوردشكني قيمت محصولات غول هاي فلزي ديد كه سيگنال هاي مثبتي را براي سهام وابسته در بورس تهران به ارمغان آورد.

در شرايط كنوني كه روزهاي پاياني سال سپري مي شوند، صرف نظر از وقوع امري غيرمنتظره، عامل اقتصادي تهديدكننده اي كه اثر سيستماتيكي بر روند معاملات روزهاي آتي داشته باشد به چشم نمي خورد. در حال حاضر آثار بنيادي سهام با قدرت بيشتري خودنمايي مي كنند و شفافيت بيشتري به عملكرد سهام بخشيده اند. امري كه جنس متفاوتي از موج افزايشي را در بورس برانگيخت و سرعت رشد قيمت ها را شتاب بخشيد.

در بازار چه گذشت؟

بازار سهام روز گذشته در حالي آغاز به كار كرد كه ميزبان پانصد و بيست و پنجمين نماد بورسي بود. سهام تامين سرمايه نوين، تحت عنوان «تنوين» براي اولين بار پس از پذيرش و درج شركت در فهرست شركت هاي پذيرفته شده بورسي در زيرمجموعه «فعاليت هاي كمكي به نهادهاي مالي واسط» معامله شد. در اين عرضه اوليه، 700 ميليون سهم «تنوين» معادل 10 درصد از سهام شركت مرتبط، به ارزش معاملاتي بيش از 161 ميليارد تومان دست به دست شد. در نهايت، نماد مزبور با خريد بيش از 667 ميليون سهامدار خرد، در سطح 220 تومان قيمت خورد.

در اين ميان شناسايي سود تسعير ارز بانك ها و نيز احتمال آزادسازي نرخ اوره شتاب بيشتري به معاملات روز گذشته سهام بخشيد. از اين رو، بانك ملت كه بيشترين دارايي ارزي را در ميان ساير بانك هاي بورسي دارد، طولاني ترين صف خريد را به ارزش افزون بر 5 ميليارد تومان تشكيل داد. از سويي، خبرهاي مجمع غدير در رابطه با فروش بالاتر اوره، سهام شركت هاي اوره ساز پتروشيمي شيراز، خراسان و كرمانشاه را با افزايش تقاضا روبه رو ساخت. امري كه محصولات پتروشيمي را به مقصد بخش عمده ارزش معاملات و تقاضاي سهامداران حقيقي بدل كرد.

همگام با بازيگران

معاملات چهارشنبه هفته جاري نيز براي چهارمين روز متوالي با بيشترين خريد سهام به نفع فعالان حقيقي بازار خاتمه يافت. در اين روز، بيش از 19 ميليارد تومان سهم از جانب سهامداران حقوقي به سوي سهامداران حقيقي جابه جا شد. كانون توجه اين دسته از معامله گران به نماد «شپديس» معطوف شد. خالص خريد مثبت اين دسته از فعالان در نماد پتروشيمي پرديس بيش از 14 ميليارد تومان رقم خورد. نمادهاي «وبملت» و «تاپيكو» نيز در ادامه از ديگر ترجيحات بازيگران خرد بودند كه در مجموع با خالص خريد حدود 17 ميليارد توماني حقيقي ها مواجه شدند. در مجموع، سهامداران حقيقي نسبت به سهام محصولات پتروشيمي متمايل تر بودند و در وهله بعدي از سهام بانك ها و نيز خودروسازان استقبال كردند.

در سوي مقابل، «فملي» نيز در صدر ليست خريد سهامداران عمده قرار گرفت و تغيير مالكيت حدود 8 ميليارد توماني در آن صورت گرفت. «شاراك» و «شپنا» نيز دو نماد پالايشي بودند كه مورد توجه اين دسته از خريداران بودند. به اين ترتيب، به طور متوسط بيشترين خريد بازيگران عمده در سهام فلزات اساسي، سپس محصولات پتروشيمي رقم خورد.

هفته سبز شاخص سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 520، هفته چهارم ارديبهشت1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است