|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: فرصت هاي فولادي در روابط تهران-بغداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


فرصت هاي فولادي در روابط تهران-بغداد
«دنياي اقتصاد» به بهانه سفر رئيس جمهوري به عراق بررسي كرد

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

دنياي اقتصاد : حضور 3 روزه رئيس جمهوري در عراق و رخدادهاي پيراموني آن به معني گشايش هاي جديد و گسترده اي در روابط بين دو كشور و يك رويداد اقتصادي مهم براي تهران و بغداد به شمار مي آيد. كالاهاي گسترده اي بين دو كشور مبادله مي شوند ولي اگر به واقعيت بازارهاي دو كشور توجه شود مي توان گفت كه جذاب ترين گروه كالايي، مصنوعات فولادي و مصالح ساختماني است.

عراق سرزميني پيچيده ولي ثروتمند است و بازارهاي سنتي آن هنوز هم به رويكردهاي پيشين معاملاتي پايبندند تا جايي كه مي توان گفت اين بازار با مدرن شدن فاصله بسياري دارد. معاملات اغلب به صورت نقدي يا اعتباري صورت مي پذيرد و اين شرايط به معني آن است كه يا شناخت كافي بايد از فرد يا كالا وجود داشته باشد يا كالا را بتوان به صورت فيزيكي مشاهده كرد تا شايد معامله اي به ثبت برسد. اين موارد با ادبيات روز تجاري در جهان غريبه است آن هم در شرايطي كه نقش بانك در مبادلات تجاري در اين كشور مخصوصا معاملات داخلي، نقشي حداقلي است. وضعيت سنتي بازار عراق در كنار قرابت هاي جغرافيايي دو كشور به معني حداكثر بودن روابط اقتصادي ايران و عراق در بين ساير كشورهاي همسايه است يعني به مرور زمان ايران و عراق به شركاي تجاري اول يكديگر بدل خواهند شد اگرچه هم اكنون نيز روابط اقتصادي و سياسي در كشور در مقايسه با ساير كشورهاي منطقه با رويكرد صادراتي، حداكثري است. اين موارد چهره اي كلي از بازار عراق و روابط اقتصادي دو كشور است ولي ويژگي هاي اقتصادي دو كشور جذابيت هاي بزرگ تري را براي تقويت روابط ايجاد كرده است.

بازسازي ها و پروژه هاي عمراني در عراق، افزايش گام به گام توليد و صادرات نفت خام اين كشور و ضعف عميق توليد به اين معني است كه با يك كشور با انبوهي از تقاضا روبه رو هستيم كه به اندازه كافي ثروتمند است. اگر تمامي كشورهاي مهم در جهان را مورد بررسي قرار دهيم؛ اين ويژگي مهم شايد تنها مختص به عراق باشد يعني كشوري كه هم پول دارد و هم تقاضا. اين موارد به اين معني است كه اقتصاد دو كشور ايران و عراق به خوبي مي توانند مكمل يكديگر باشند اگرچه به تسهيلات بازرگاني، روابط عميق تر و البته سرمايه گذاري هاي مشترك نياز دارد. در گذشته بارها به اين موارد اشاره كرده ايم ولي هم زمان با سفر رئيس جمهوري به اين كشور روزنه هاي بزرگي براي تقويت همكاري هاي اقتصادي بين دو كشور ايجاد شده است.  يك دنيا كالا بين ايران و عراق در حال مبادله است و از صنايع دستي و مواد غذايي تا محصولات پتروشيمي و فلزي بين دو كشور داد و ستد مي شود اما بيشترين جذابيت براي اقتصاد ايران به كدام كالا يا گروه كالايي باز مي گردد يعني از لحاظ توليد، حمل ونقل ، قوانين گمركي يا بازار مصرف بايد بيش از همه بر چه كالايي تمركز كرد تا با كمترين هزينه بيشترين منافع براي كشورمان ايجاد شود؟

براي تشخيص اين موارد در فاز اول بايد به وضعيت توليد و توانمندي هاي آن در بازار داخلي توجه كرد. مصالح ساختماني، مصنوعات فولادي و پتروشيميايي مهم ترين محصولاتي است كه در كشور توليد گسترده دارد آن هم در شرايطي كه قيمت تمام شده پاييني در مقايسه با ساير كشورهاي جهان دارد. حجم توليد بالا، قيمت تمام شده پايين و البته وجود بازار مصرف در عراق شايد كليدواژه هاي يك تجارت قدرتمند و گسترده بين دو كشور به شمار بيايد؛ آن هم در شرايطي كه جذاب ترين كالاها را مي توان انواع مصالح ساختماني و سيمان، فولاد و كود اوره به شمار آورد. باز هم اگر همين كالاها را مورد بررسي قرار دهيم اولويت اول را بايد فولادهاي ساختماني به شمار آورد.  بازار فولاد عراق بازاري پيچيده ولي سنتي است. توليد فولادهاي ساختماني يا مصنوعات فلزي در اين كشور نادر است. 3 واحد توليدي پروفيل فولادي در شمال عراق، يك كارخانه ذوب ( قوس الكتريكي) در مركز و همچنين چند طرح فولادي در جنوب عراق از جمله واحدهايي است كه هم اكنون مورد توجه قرار گرفته است. اين قبيل واحدها در كنار ساير كارخانه ها يا پروژه هاي فولادي به هيچ عنوان تقاضاي اين بازار را تامين نمي كند اما تقاضاي فولاد در عراق چقدر است؟

آماري قطعي از ميزان تقاضاي فولاد در عراق وجود ندارد ولي به عنوان يك رقم معتبر مي توان ارزش اين بازار را قبل از آغاز جنگ با داعش رقمي نزديك به 4 ميليارد دلار برآورد كرد كه سهم ايران رقمي نزديك به 11 درصد بوده ولي در ماه هاي اخير اين رقم بهبود يافته است. اين در حالي است كه برنامه ريزي هاي دولت عراق براي سرمايه گذاري در بخش هاي مسكن،جاده و امور زير بنايي رقمي نزديك به 300 ميليارد دلار است. جمعيت عراق در پايان سال 2017 به بيش از 3/ 38 ميليون نفر رسيده بود و با توجه به رشد جمعيتي نزديك به يك ميليون نفر در سال، هم اكنون اين رقم به 40 ميليون نفر نزديك شده است. متوسط سن در عراق بر اساس داده هاي بين المللي كمتر از 22 سال است يعني يك كشور به شدت جوان با رشد جمعيت بالا پيش روي ما قرار دارد. شايد بهترين مسير براي ترسيم ميزان واقعي تقاضا در عراق استفاده از مصرف احتمالي سرانه باشد، آن هم در شرايطي كه كشوري جوان پيش روي ماست و البته حجم توليد و صادرات نفت خام بالايي داشته تا جايي كه مي توان گفت كه عراق چند برابر ايران، صادرات نفت خام دارد.

با فرض جمعيت 40 ميليون نفري و سرانه مصرف تنها 300 كيلوگرم در سال، مي توان گفت كه تقاضاي فولاد عراق 12 ميليون تن در سال خواهد بود ولي به صورت واقع بينانه اين رقم به 15 ميليون تن در سال هم افزايش مي يابد كه قطعا اين رقم بايد از واردات تامين شود. اين در حالي است كه هزينه حمل ونقل زميني بين ايران و عراق چندان بزرگ نيست آن هم در شرايطي كه قيمت تمام شده فولاد در كشورمان شايد ارزان ترين نرخ در تمام جهان باشد. از سوي ديگر مشكلات تا مين مستمر برق و حامل هاي انرژي در عراق خود به عنوان يكي از سرعت گيرهاي اصلي توسعه صنعت فولاد در عراق ايفاي نقش كرده است كه به معني تداوم جذابيت اين بازار در سال هاي آينده خواهد بود. بررسي هاي ميداني نشان مي دهد كه كشورهاي چين، اوكراين، روسيه و مخصوصا تركيه بخش مهمي از بازار فولاد عراق را به چنگ آورده اند آن هم در شرايطي كه زنجيره توزيع مويرگي توسط برخي از كشورهاي فرامنطقه اي در بازار فولاد عراق ايجاد شده است.

اين وضعيت به اين معني است كه تصاحب قطعي بازار عراق به رويكردهاي جديدي نياز دارد كه يكي از آنها حضور قطعي و ارائه فيزيكي محصول در بازار اين كشور خواهد بود. از سوي ديگر بايد به بحث تسويه وجوه بين دو كشور دقت داشت زيرا حل و فصل اين مشكل به اين معني است كه يك انرژي مافوق تصور به داد و ستد بين دو كشور تزريق مي شود. شايد بتوان در چارچوب بازارهاي رسمي از مكانيزم هاي تسويه وجوه بين دو كشور استفاده بهتري كرد كه يكي از اين مسيرها بورس كالاست كه در گذشته بارها به آن پرداخته ايم. اگر بحث تسويه وجوه بين دو كشور حل شود به اين معني است كه تمامي اما و اگرهاي بازگشت ارز حاصل از صادرات در چارچوب سامانه نيما حل و فصل خواهد شد كه اين توانمندي بيش از همه از عهده بازارهاي رسمي بر مي آيد.

فرصت هاي فولادي در روابط تهران-بغداد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه كومش
متن مطالب شماره 3 (پياپي 75)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است