|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: 5 روند مهم در نمايشگاه خودروي ژنو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


5 روند مهم در نمايشگاه خودروي ژنو «دنياي اقتصاد» بررسي كرددنياي اقتصاد : نمايشگاه خودروي ژنو را مي توان مهم ترين گردهمايي خودروسازان سرتاسر جهان لقب داد كه در ماه هاي ابتدايي سال برگزار مي شود. اما امسال اين نمايشگاه در سه زمينه خودروهاي خاص مربوط به قشر متمول، خودروهاي معمولي براي بازارهاي جهاني و اروپا و بخش خودروهاي پلاگين هيبريدي و تمام برقي برگزار شد. اين درحالي است كه سايه «جنگ تجاري» و «برگزيت سخت» در سال گذشته چالش و ابهام هاي متعددي را براي خودروسازان پديد آورد و خودروسازان از سرتاسر جهان اميد دارند تا اين نمايشگاه بتواند روح تازه اي در بدن سرد صنعت خودرو بدمد.

به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، خودروسازاني كه اين ماه در نمايشگاه خودروي ژنو گرد يكديگر آمدند اميدوار هستند تا معرفي و عرضه مدل هاي جديد بتواند باري از دوش آنها بردارد و صنعت خودرو را كه اكنون با افت تقاضا مواجه شده است در بهار امسال رونق ببخشد. برخي از بزرگ ترين خودروسازان طي 12 ماه گذشته تحت فشارهاي فراواني در جبهه هاي متفاوت قرار داشته اند كه مي توان به طور ويژه به صنعت عظيم خودروي آلمان اشاره كرد. فورد و جگوار لندروور نيز پس از آنكه در ژانويه از تعديل هزاران پرسنل خود خبر دادند غايبان بزرگ اين نمايشگاه هستند.ازسوي ديگر نگراني ها در اروپا نسبت به آلايندگي ها موجب اجرايي شدن مقررات جديدي براي خودروهاي ديزلي شده است كه همين امر كاهش فروش اين بخش را درپي داشته است. همچنين بازار خودروي چين نيز كه بسياري از خودروسازان براي رشد توليد خود به آن وابسته هستند در سال 2018 پس از سه دهه با كاهش تقاضا مواجه شد.اما مهم ترين چالشي كه اكنون گريبانگير خودروسازان است بحث بر سر خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا است. نمايشگاه سال جاري در ژنو پس از 12 ماه چالش هاي گوناگون براي خودروسازان برگزار شده است كه مي توان به موضوع جنگ تجاري ميان آمريكا با چين و اروپا، كاهش تقاضاي جهاني، افت رونق در بازار خودروي چين و برگزيت اشاره كرد. از اين رو اين نمايشگاه داراي حساسيت هاي فراواني براي غول هاي خودروسازي جهان است.

چالش برگزيت

اين آخرين نمايشگاهي است كه در ژنو و پيش از برگزيت برگزار خواهد شد چراكه براساس توافق انجام شده بريتانيا تا 29 مارس فرصت دارد تا از اتحاديه اروپا خارج شود. در اين سه هفته باقي مانده امكان تمديد مهلت براي توافق لندن و بروكسل بر سر توافقي براي خروج وجود دارد يا ممكن است يك برگزيت سخت رخ دهد. از اين رو و با ايجاد فضاي  آلوده بسياري از خودروسازان نسبت به پيامدهاي برگزيت بدون توافق براي كسب و كار خود هشدار داده اند. بي ام و در سيگنالي واضح اعلام كرده است برگزيت سخت كه مي تواند منجر به اعمال تعرفه ها بر خودرو و قطعات آن براساس قوانين سازمان تجارت جهاني شود ضربه مهلكي را به بدنه صنعت خودروي بريتانيا وارد خواهد كرد. براساس اعلام اين خودروساز آلماني، برند توليد ميني ون هاي بي ام و در چنين سناريو يي بايد با پيامدهاي مهلكي دست وپنجه نرم كند كه حتي ممكن است ژرمن ها را متقاعد كند تا كارخانه خود را در آكسفورد به بيرون از بريتانيا منتقل كنند. مديران ارشد تويوتا، بنتلي و پژو نيز نگراني هاي مشابهي را در مورد هزينه هاي كوتاه مدت و بلند مدت اعمال موانع تجاري ميان اتحاديه اروپا و بريتانيا پس از برگزيت ابراز كرده اند.

افزايش محبوبيت خودروهاي برقي

به رغم دردسرهايي كه براي جگوار لندروور در سال 2018 رقم خورد و نيز غيبت اين خودروساز در ژنو، پيروزي مدل برقي جگوار «آي پيس» در بازار خودروي اروپا و كسب عنوان خودروي سال اروپا بر يكي از روند هاي كليدي كنوني در نمايشگاه ژنو تاكيد دارد و آن شتاب در حال رشد برقي سازي خودروها دربرهه اي است كه بهاي باتري ها كاهش يافته و تقاضا براي خودرو هاي پاك در حال افزايش است. موفقيت «آي پيس» زمينه را براي طيفي از مدل هاي خودرو فراهم ساخته است كه به فناوري باتري ها وابسته اند. پژو نسخه اي برقي از مدل 208 خود را رونمايي كرده است كه هدف از آن بازار انبوه است. ازسوي ديگر رنو اعلام كرده است كه خودروي كليو جديد اين شركت داراي گزينه هيبريدي است و «پولستار2» ولوو به دنبال ورود به همان بازاري است كه در اختيار تسلا قرار دارد. گروه فولكس واگن كه در تلاش است تا لكه ننگ رسوايي ديزل گيت را از دامان خود بشويد يك خودروي برقي را در نمايشگاه ژنو رونمايي كرد كه قرار است از سال 2020 به صورت انبوه وارد بازار شود.

خودران ها مي آيند

باوجود آنكه هنوز فناوري لازم براي انبوه سازي خودران ها وجود ندارد، اما اين تحول در آينده نزديك رخ مي دهد. شركت آلماني «اي گو موو» بنا دارد تا ميني بوس هاي تمام خودران خود را تا اواسط دهه آتي به توليد انبوه برساند. لاگوندا، برند دوقلوي آستون مارتين از خروج شاسي بلند هاي خودران خود در خط توليد ولز تا سال 2022 خبر داد. درحالي كه همه منتظر فناوري تمام خودران ها هستند، سيتروئن خودروي مفهومي را معرفي كرده است كه رويكرد متفاوتي را به فناوري هاي نوين دارد. اين خودروي بهينه مي تواند توسط هرفردي حتي كساني كه داراي گواهينامه رانندگي نيز نيستند مورد استفاده قرار بگيرد.

گران ترين خودروهاي جهان

در خط پايان ساخت خودروهاي لوكس، شركت ها با چالش هاي متفاوتي براي جذب مشتريان ويژه اين بازار مواجه هستند. شركت فرانسوي بوگاتي كه در ساخت خودروهاي سوپرلوكس تبحر دارد در نمايشگاه ژنو «خودروي سياه» خود را معرفي كرد كه با قيمت 11 ميليون يورويي، گران ترين خودروي جهان است. گفته مي شود اين خودرو به يك خريدار ناشناس فروخته شده است البته برخي نيز بر اين باورند كه فرديناند پيئش، مديرعامل سابق گروه فولكس واگن و نوه پسري فرديناند پورشه (موسس كمپاني پورشه)، آن را از پيش خريداري كرده است. موتور «خودروي سياه» 16 سيلندري است و 1500 اسب بخار قدرت دارد. امري كه سبب مي شود تا مصرف سوختي برابر 35/ 2 ليتر در شهر داشته باشد و بتواند تا 420 كيلومتر بر ساعت شتاب بگيرد.

برقي سازي خودروهاي لوكس

جدا از هيولاي سياه بوگاتي، برقي سازي حتي مورد توجه خودروسازان لوكس ديگر نيز قرار گرفته است. شركت ايتاليايي پينين فارينا خودروي تمام برقي باتيستا را معرفي كرده است كه صفر تا صد آن تنها دو ثانيه خواهد بود. چالش كنوني براي لوكس سازان زمان بندي براي تغيير اجتناب ناپذير به سوي توليد خودروهاي برقي است. آدريان هال مارك، مدير عامل در ژنو به خبرنگاران گفت: «ما به دنبال آن هستيم كه تا حد ممكن موتورهاي با توان بالا و البته پاك را توليد كنيم. جدا از دي اكسيد كربن اگرچه اين شركت آلايندگي ديگري دارد كه بايد به حال آن فكري كند و آن صداي موتور است. اين دست از خودروسازان بر آن تمركز دارند تا تجربه اي از رانندگي در خودروهاي برقي را براي خريداران تداعي كنند كه آنها متقاعد شوند هزاران پوند بيشتر براي خريد يك خودرو هزينه كنند. پائول بادين، افسر ارشد مالي مك لارن در اين باره مي گويد: «در هر صورت ما در صنعت سرگرمي هستيم.»

5 روند مهم در نمايشگاه خودروي ژنو «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله باكتري شناسي پزشكي
شماره 3-4 (پياپي 804)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است