|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: شكست همه ركوردهاي معاملاتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


شكست همه ركوردهاي معاملاتي


نويسنده: دكتر مهدي بهداد

صنعت ساختمان و به طور خاص بازار مسكن طي 12 ماه گذشته رفتار خاصي را كه غالبا متاثر از ساير بازارهاي رقيب بوده در پيش گرفته است. اين صنعت طي اين ماه ها، روزهاي پر رونق و روزهاي همراه با ركود عميق را داشته و توانسته است در هر دو زمينه ثبت بالاترين تعداد معاملات و كمترين تعداد معاملات، ماه هاي خاصي را نسبت به آنچه كه در چهار سال اخير رخ داده نشان دهد. آن چيزي كه به خوبي مي توان از رفتار صنعت ساختمان و به طور خاص بازار مسكن طي ماه هاي اخير درك كرد آن است كه اين بازار با همان سرعتي كه مسير رشد تعداد مبادلات را طي كرد، مانند تب تندي به همان سرعت نيز مسير كاهش تعداد مبادلات را تجربه كرد. اما در اين ميان چند نكته قابل تامل است كه در زير به آنها پرداخته خواهد شد:

1- آنچه كه طي سال 1397 در بازار مسكن مشاهده شد، برگرفته از آن چيزي بود كه در فضاي كلان اقتصاد ايران تجربه شد. در واقع اقتصاد ايران طي سال 1397 روزهاي همراه با نااطميناني را در برخي از قيمت هاي كليدي مانند نرخ ارز گذراند كه به اعتبار آن تمامي بازارهاي موازي ديگر را تحت تاثير خود قرار داد. به تعبير ديگر رشد قابل توجه نرخ ارز و به طور مشخص قيمت دلار طي ماه هاي انتهايي سال 1396 و سال 1397 به حدي بوده است كه از يكسو عرضه كنندگان با رشد سنگين قيمت مصالح ساختماني مواجه شدند و طبعا اين امر باعث شد تا پيش بيني آنها از رشد قيمت ها در آينده دچار افزايش شود و قيمت واحدهاي مسكوني در اختيار خود را افزايش دهند.

رشد قيمت واحدهاي مسكوني از سوي طرف عرضه به اين دليل بوده است كه اولا طرف عرضه مدت ها به دليل ركود حاكم بر بازار مسكن سود كافي به دست نياورده و بايد به ازاي خواب سرمايه اي كه داشته است، درآمد مناسبي كسب كند  و از سوي ديگر طرف عرضه بايد ارزش جايگزيني واحد فروخته شده را به عنوان خط توليد خود به دست آورد؛ به همين اعتبار افزايش قيمت واحدهاي مسكوني ساخته شده يا در دست ساخت را افزايش داد. به نظر مي رسد آن چيزي كه بيش از هر مورد ديگر طرف عرضه صنعت ساختمان را طي ماه هاي گذشته آزار داده، نوسانات ايجاد شده در نرخ ارز بوده است نه رشد مطلق قيمت در بازار مذكور؛ چرا كه نوساناتي كه در آن بازار ايجاد شده است نااطميناني هاي روزانه اي را براي فروشنده مصالح تا سازنده ايجاد كرده و هيچ يك را براي فروش با اطمينان خاطر ترغيب نكرده است؛ به تعبير ديگر بار رواني نوسانات نرخ ارز بيش از بار رواني افزايش مطلق نرخ ارز بوده و اين بار رواني طرف عرضه بازار را به سادگي دچار نگراني كرده است.

2- اما در طرف تقاضا نيز وضعيت طي ماه هاي سال 1397 بهتر از طرف عرضه نبوده است. آن چيزي كه در اين سال در طرف تقاضا مشاهده شد، نگراني روز افزون طرف تقاضا نسبت به تورم و شكل گيري انتظارات تورمي ناشي از افزايش نرخ ارز بوده است؛ به تعبير ديگر طرف تقاضا به خوبي آنچه كه در ذهن عرضه كنندگان گذشته را توانسته تحليل كند و تلاش كرده است تا براي خود چاره اي بينديشد. نگراني هاي موجود در اين بازار باعث شده است كه در اسفند 97 كمترين نقدينگي باقي مانده در بازار به سمت خريد ترغيب شود. اين ترغيب را شايد بتوان به دليل نااطميناني هاي مدنظر طرف تقاضا براي سال 98 تحليل كرد.

در سال 1397، طرف تقاضا مي دانست كه در هر صورت قيمت ها در صنعت ساختمان دچار افزايش خواهد شد، بنابراين تمام توان خود را به كار گرفت تا واحدهاي عرضه شده در اين بازار را مورد تملك خود قرارداده و مبايعه نامه هاي لازم را به ثبت برساند. در طرف عرضه نيز آن چيزي كه به وضوح طي سال 1397 به چشم آمد، نگراني طرف تقاضا از كاهش قدرت خريد حقيقي خود بوده است؛ موضوعي كه طي مدت كوتاهي خود را در كاهش تعداد معاملات ثبت شده در شهري مانند تهران نشان داد.

3- موضوع خاص و استثنايي كه در سال 1397 به وضوح در بازار مسكن شهر تهران به چشم آمد آن بود كه با وجود كاهش چشمگير معاملات در طول سال، متوسط قيمت معاملاتي كماكان در حال افزايش بوده است؛ به تعبير ديگر درحالي كه قيمت دچار افزايش مي شد، انتظار بر آن بود كه ضمن اينكه تعداد معاملات كاهش پيدا مي كرد، قيمت و تعداد معاملات به سمت يكديگر گرايش نسبي (براي رسيدن به نقطه تعادل) داشته باشند ولي اين امر به وقوع نپيوست و اين شكاف عميق تر از پيش شد.

اين امر چند دليل عمده داشته است كه در بندهاي پيشين نيز به صورت نسبي به آنها پرداخته شد: اول اينكه عرضه كنندگان معمولي نگران بودند كه با فروش واحد مسكوني خود نتوانند واحد مشابه را بخرند، بنابراين رفتاري محافظه كارانه در پيش گرفتند و اقدام به فروش نكردند، دوم اينكه سازندگان هر روز با قيمت هاي جديدي از مصالح ساختماني مواجه بودند كه غالبا رشد يافته بود و به همين اعتبار مي دانستند كه بهاي تمام شده واحدهاي در دست ساخت در حال رشد است. سازندگان براي آنكه بتوانند ارزش جايگزيني واحدهاي مسكوني در دست ساخت خود را حفظ كنند، مجبور بودند با رشد قيمت مصالح ساختماني، قيمت واحد هاي مسكوني در دست احداث را بالا ببرند و سوم اينكه طرف تقاضا نيز كه تمام يا بخشي از منابع خود را به صورت نقد نگه داشته بود در طول سال، قدرت خريد آن منابع را در حال كاهش ديد، قدرت خريد سابق را نداشت و كمتر تقاضا مي كرد.

3-1- در طول سال 1397، آن چيزي كه بيش از پيش به چشم آمد آن بود كه افراد و خانوارهايي كه به واسطه سياست هاي بانك مركزي با ورود به صندوق پس انداز يكم اميدوار به خريد واحدهاي معمولي در شهري مانند تهران بودند، با رشد قيمت هاي مسكن توان خود را از دست دادند؛ به تعبير ديگر، افزايش قيمت مسكن توان اين افراد و خانوارها را براي خريد خانه در كوتاه مدت كاهش داد. اين افت توان حقيقي خريد براي اين خانوارها و افراد باعث شد تا همراه با رشد سنگين هزينه اجاره واحدهاي مسكوني، تعدادي از اين خانوارها مجبور به خارج شدن از كلان شهري مانند تهران و مهاجرت به شهرستان هاي اطراف تهران شوند. اين مهاجرت منفي طبعا مشكلات خاص خود را براي شهرهاي اطراف تهران به همراه خواهد داشت.

3-2- در طول سال 1397، آنچه كه بيش از پيش رخ داد، افزايش فاصله گروه هاي درآمدي از يكديگر بود. بر اساس تئوري هاي اقتصادي، بدترين شكل مالياتي كه دولت ها مي توانند از گروه هاي پايين درآمدي به نفع گروه هاي بالاي درآمدي دريافت كنند، تورم است. چرا كه گروه هاي پايين درآمدي غالبا با حقوق و دستمزدهاي كارگري يا كارمندي گذران عمر مي كنند و دارايي فيزيكي(مانند واحدهاي مسكوني متعدد) چنداني ندارند. بنابراين در شرايط تورمي تنها قدرت خريد حقيقي آنها دچار كاهش مي شود. اين در حالي است كه در همين شرايط تورمي، گروه هاي بالاي درآمدي كه داراي ساختمان هاي متعدد يا اتومبيل هاي گران قيمت هستند، اوضاع مالي بهتري پيدا مي كنند.


*مدرس دانشگاه و فعال صنعت ساختمانشكست همه ركوردهاي معاملاتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 5 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بارآثار ديگري از "دكتر مهدي بهداد"

  ترديد در پايداري قيمت ها
دكتر مهدي بهداد، دنياي اقتصاد 12/4/98
مشاهده متن    
  بررسي تطبيقي رشد قيمت ها
دكتر مهدي بهداد، دنياي اقتصاد 24/2/98
مشاهده متن    
  توالي اولويت ها در سياست گذاري
دكتر مهدي بهداد، دنياي اقتصاد 27/9/97
مشاهده متن    
  واگرايي در بازار مسكن
دكتر مهدي بهداد، دنياي اقتصاد 5/8/97
مشاهده متن    
  جهت گيري بازار مسكن در فصول آتي
دكتر مهدي بهداد، دنياي اقتصاد 23/3/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه بينات
متن مطالب شماره 3-4 (پياپي 96)، پاييز و زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است