|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: يك گام تا توافق نهايي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


يك گام تا توافق نهايي
مذاكرات دو هفته اي ميان آمريكا و طالبان پايان يافت


دنياي اقتصاد : اگرچه مذاكرات دو هفته اي ميان آمريكا و طالبان روز سه شنبه 21 اسفند (12 مارس) بدون نتيجه روشني پايان يافت اما دو مقام آمريكايي مي گويند كه به «توافق نهايي» بر سر يك مساله اساسي در راستاي چارچوبي براي پايان دادن به جنگ طولاني «نزديك» هستند: اينكه طالبان اجازه ندهد كه گروه هاي تروريستي از خاك افغانستان براي حمله استفاده كنند.

«مجيب مشعل»، در گزارش 12 مارس براي نيويورك تايمز، نوشت كه مقام هاي آمريكايي مي گويند بر سر مساله دومي هم پيشرفت هاي چشمگيري حاصل شده است: جزئيات طرحي براي عقب نشيني نيروهاي آمريكايي. زلماي خليل زاد، نماينده ويژه آمريكا در مذاكرات، در توييتي در روز سه شنبه نوشت: «همين الان دور جديدي از مذاكرات با طالبان را در دوحه به پايان رسانديم. شرايط براي دستيابي به صلح بهبود يافته و روشن است كه همه طرف هاي درگير خواهان اتمام جنگ هستند. با وجود بالا و پايين رفتن ها ما به تلاش مان ادامه داده و گام هاي درستي را برداشته ايم.» او همچنين در رشته توييت هايي پس از پايان مذاكرات نوشت كه براي رسيدن به صلح بايد روي دو مورد ديگر يعني «گفت وگوهاي بين الافغاني» و «آتش بس همه جانبه» نيز توافق صورت گيرد. اگر چه به گفته خليل زاد «توافق اصولي» بر سر اين دو نيز حاصل شده است. نماينده آمريكا همچنين نوشت وقتي توافق بر پيش نويس جدول زماني خروج نيروهاي بين المللي و اقدامات موثر مبارزه عليه تروريسم نهايي شد، «طالبان و افغان هاي ديگر از جمله دولت افغانستان گفت وگوهاي بين الافغاني روي يك راه حل سياسي و آتش بس همه جانبه را آغاز خواهند كرد». خليل زاد گفت كه گام بعدي اش گفت وگو و مشورت با مقامات در واشنگتن و «شركاي ديگر» خواهد بود و افزود:«تا زماني كه روي تمام موارد توافق به دست نيايد، هيچ توافق نهايي در كار نخواهد بود.»

گروه طالبان هم خبرنامه اي منتشر كرد و يك بار ديگر تاكيد كردند كه هيچ توافقي براي مذاكره با دولت افغانستان و آتش بس صورت نگرفته است. نمايندگان گروه طالبان و آمريكا پنجمين دور مذاكرات شان را در 25 فوريه در دوحه آغاز كردند و مذاكرات روز سه شنبه ششمين دور مذاكرات آنها بود. دراين دور مذاكرات ملا عبدالغني برادر، معاون سياسي گروه طالبان و رئيس جديد دفتر سياسي اين گروه در قطر نيز شركت داشت و با زلماي خليل زاد ديدار كرد. پيوستن ملا برادر به اين دور مذاكرات، انتظاراتي را به وجود آورده كه ممكن است به حضور او براي دست يافتن به يك توافق نامه نهايي ميان آمريكا و طالبان كمك كند. ذبيح الله مجاهد، سخنگوي طالبان، نيز مذاكره با آمريكا را مثبت ارزيابي كرده و گفته كه اين دور از مذاكرات ميان آمريكا و نمايندگان طالبان براي پايان دادن به كشمكش سياسي مداوم 17 ساله با پيشرفت هايي همراه بوده است. در بيانيه طالبان آمده است كه هر دو طرف مذاكره مي خواهند درباره پيشرفت هاي به دست آمده تامل ورزند و درباره آن با روساي خود به رايزني بپردازند. به گفته طالبان هم اين مذاكرات در آينده ادامه خواهند يافت.

به نوشته گزارشگر نيويورك تايمز، خليل زاد سه شنبه شب براي مشورت هاي بيشتر و ارائه گزارش به وزير خارجه به آمريكا بازگشت. او در پايان مذاكرات خود و پيش از بازگشت به واشنگتن گفت: «اوقاتم در اينجا به خوبي سپري مي شود. پيشرفت داشته ايم و بحث هاي مفصلي براي رسيدن به دركي مشترك در مورد مسائلي انجام داديم كه دشوار هستند. »ذبيح الله مجاهد، سخنگوي طالبان، همچنين افزود: «توافق روي دو مساله نزديك است: عقب نشيني تمام نيروهاي خارجي از افغانستان و جلوگيري از استفاده ديگر گروه ها از خاك افغانستان براي حمله يا آسيب به ديگران». به نوشته نيويورك تايمز، قرار است همين ماه باز هم مذاكرات از سر گرفته شود به اين اميد كه توافق نهايي حاصل شود. با اين حال، مجيب مشعل، در گزارش خود مي افزايد :فقدان پيشرفت روشن در مذاكرات تا پيش از بهار نگراني ها در مورد يك جنگ خونين ديگر را دامن زده است زيرا در فصل بهار نيروهاي طالبان از خواب زمستاني بيدار شده و همواره حملات شان شدت بيشتري مي گيرد. به همين دليل، اين نگراني مطرح شده كه اگر تا پيش از بهار و تشديد حملات طالبان، توافق روشني صورت نگيرد، احتمالا يك سال خونين ديگر در پيش خواهد بود. طي 17 سال جنگ، بيش از 100 هزار افغان (اعم از شهروندان و مبارزان طالبان) كشته شده اند كه از اين ميان بيش از 2400 نفرشان آمريكايي هستند و بيش از هزار نفرشان هم نيروهايي از ديگر گروه هاي ائتلافي هستند كه طي 17 سال گذشته به افغانستان رسوخ كرده اند. در اين مذاكرات، ايالات متحده مي كوشيد تا به اهداف اوليه خود به دنبال تحولات پس از 11 سپتامبر دست يابد: ممانعت از حملات تروريستي انجام گرفته از افغانستان عليه آمريكا و متحدانش. در حملات 11 سپتامبر، القاعده از افغانستاني كه تحت كنترل طالبان بود دست به حمله به خاك آمريكا زد. يك مقام آمريكايي ارشد گفت كه طالبان پيشنهاد مفصلي براي توافق در مورد ممانعت از حمله تروريستي از خاك افغانستان را مطرح كرده و به طور خاص هم به نام القاعده اشاره كرده است؛ مساله اي سخت و مهم براي شورشيان طالبان كه هرگز اين گروه را تقبيح نكرده اند. مقام هاي طالبان اعلام كردند كه در اين مسير حركت مي كنند تا به توافقي قابل پذيرش با آمريكا دست يابند اما نه مبارزان خود را خشمگين مي سازند و نه مي خواهند موجب شكاف در صفوف خود شوند. يك مقام آمريكايي مي گويد كه از سازوكار اجرايي براي اين وعده طالبان خرسندند البته هيچ جزئيات بيشتري ارائه نداد. اين مقام به شرط فاش نشدن نام گفت هر دو طرف در جلسات و بحث هايي طولاني در مورد جزئيات خروج برنامه ريزي شده آمريكا حضور داشته اند. اگرچه توافق در اين نقطه «آرام» و «كند» است و مذاكره كنندگان به اين زودي به توافق نخواهند رسيد. به نوشته «مشعل»، اگرچه طالبان خواستار خروج در بازه زماني 6 ماهه است اما طرف آمريكايي روي بازه زماني سه ساله اصرار مي ورزد.

چندين عامل موجب «كندي» در روند مذاكرات شده است. مهم ترين عامل در ميان آنها بي اعتمادي طرفين به يكديگر است. هر يك از طرفين باور دارد كه طرف ديگر ممكن است از مذاكرات استفاده ابزاري كند تا با «كش دادن» آن دستاوردي در ميدان جنگ به دست آورد. مولفه ديگر هم «احتياط» طالبان در حركت رو به جلو است؛ زيرا آنها تجربه كمي در مذاكراتي از اين دست دارند. گزارش نيويورك تايمز حاكي است كه حضور ملا عبدالغني برادر، معاون طالبان، به فائق آمدن بر دشواري ها و موانع كمك كرد و اجازه داد تا مذاكرات جريان يابد. اين گزارش حاكي است كه حضور ملابرادر «اقتدار» و «اعتماد به نفسي» براي مذاكره به طالبان داده اما با اين حال، اعضاي اين گروه ملزم هستند براي مشورت هاي بيشتر از رهبري خود در پاكستان نظر بخواهند. به گفته گزارشگر نيويورك تايمز، وقتي مذاكره كنندگان دو طرف به بن بست مي خوردند، ديدار ميان برادر- خليل زاد مي توانست بن بست را بشكند. اين دو نفر بارها طي مذاكرات با هم ديدار كردند. تيم مذاكراتي آمريكا مشتمل بر متخصصان نظامي و ضد تروريسم است. آنها به اين روند وارد شدند تا به طالبان نشان دهند كه آمريكايي ها وقت اضافه ندارند و براي مذاكره جدي آماده اند. اين گروه همچنين براي نشان دادن اين امر به طالبان بود كه آمريكا عجله اي براي خروج ندارد و اين خروج مستلزم گذر زمان است. اين مقام آمريكايي به شرط فاش نشدن نام مي گويد مذاكره اي جدي بايد در مورد كاهش سطح خشونت انجام گيرد از جمله در مورد حملات بهاره طالبان تا بتوان مذاكرات را به جلو برد. اين مذاكرات همچنين مي طلبد كه نيروهاي افغاني و آمريكايي هم براي كاهش حملات هوايي خود تعهداتي بدهند.اگر هم آمريكا و طالبان به نتيجه برسند، مرحله بعدي كه سوق دادن طالبان به مذاكره با دولت افغانستان است دشواري بيشتري خواهد داشت. مذاكره طالبان با دولت افغانستان مي تواند آينده سياسي و اقتصادي افغانستان را روشن كند. با اين حال، تا كنون طالبان از مذاكره با دولت افغانستان سر باز زده اند. اما روز سه شنبه دولت افغانستان از اين دور جديد مذاكرات استقبال كرد. به تعبير برخي كارشناسان، اين سيگنال مثبت به طالبان است. «حمدالله محب»، مشاور امنيت ملي دولت اشرف غني، مي گويد: هر گونه توافق صلحي بايد شامل نمايندگان «افغانستان جديد» باشد نه «معامله اي ميان نخبگان». اين مقام افغان مي افزايد: «اگر قرار است صلحي از سوي افغان ها و براي افغان ها به ارمغان آورده شود، اين صلح بايد از سوي خود افغان ها به دست آيد.»

يك گام تا توافق نهايي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است