|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: تبعات سركوب زيست شبانه در تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


يادداشت 
تبعات سركوب زيست شبانه در تهران


نويسنده: محمد سالاري

تهران شهري است كه در كمتر از نيم قرن چند برابر شده و در پهنا و ارتفاع ظرفيت هاي خود را به مصرف رسانده است. جمعيت قريب به 9 ميليون نفري تهران كه در شهري انباشته صبح را به شب مي رسانند عرصه را بر خود تنگ مي بينند. از تنگناهاي معيشتي كه بگذريم فضا هم بر شهروندان تنگ شده است. توصيف ساده فضا اين است كه از سه بعد انسان، مكان و زمان تشكيل شده است.

در فضاي شهر تهران حداقل در ميان مدت از اين سه در دو بعد ديگر نمي توان مداخله جدي كرد: نه مي توان جمعيت ميليوني كه از اقصي نقاط كشور به جبر معيشت به پايتخت جذب شده اند را از آن جدا كرد و نه از عرصه زمين و ارتفاع شهر چيز زيادي باقي مانده كه آن را به سرانه هاي عمومي بازگرداند. زمان اما در اين ميان عنصري است كه تهران تاكنون به علل بسيار از ظرفيت آن براي گشودگي فضاي زندگي شهروندان غافل بوده است. عمده ساكنان پايتخت روزهاي فشرده و پرمشغله اي دارند و مجبورند هر كاري دارند در ساعات محدود روز به انجام برسانند و در انجام اين تكليف دشوار بايد با غول ترافيك هم گلاويز شوند. مردم تهران به «فقر زمان» دچار شده اند. با پايان روز، شهر هم رفته رفته خاموش مي شود و گرچه زيستي غيررسمي با شروع شب آغاز مي شود اما اين زيست شبانه به علت قرار گرفتن در خارج از محدوده رسمي برنامه ريزي و مديريت شهري هم ناقص و نابالغ باقي مانده هم با آسيب هايي همراه بوده است. همين به رسميت نشناختگي زيست شبانه در سال هاي گذشته، موجب بدنامي و شكل گيري ذهنيت هاي منفي در مورد فعاليت هاي شبانه نزد برخي از تصميم گيران شده است. در ذهنيت اين تصميم گيران، شهر شب با بزه، رفتارهاي نابهنجار به خصوص جوانان، ناامني و فضاهاي كنترل نشده تداعي مي شود.

اما چه بخواهيم چه نخواهيم ما در عصر شهري شدن زندگي مي كنيم، عصري كه جمعيت شهري جهان بر جمعيت روستايي آن غلبه يافته و زندگي شهري سبك غالب ساكنان كره زمين شده است. روزبه روز بر تعداد كلان شهرهاي جهان افزوده مي شود و ظهور اين كلان شهرها اقتضائات خود را بر سبك زندگي انسان ها تحميل كرده اند. ساكنان كلان شهرها در سرتاسر جهان، براي جبران فقر زماني خود مجبور شده اند تامين بخشي از نيازهاي خود را به ساعات شب موكول كنند. علاوه بر اين كوچ اجباري به شب، شهرهاي بزرگ امروزي شاهد حضور طبقات و گروه هاي جمعيتي هستند كه نه از سر اجبار كه از سر ميل و سليقه، ترجيح مي دهند شب ها بيرون بزنند و اوقات خود را در فضاي شبانه سپري كنند. انواع گروه هاي نوجوانان، جوانان، هنرمندان و روشنفكران، فعالان مدني كه در روز به معيشت شخصي خود مشغول هستند و لاجرم بايد فعاليت هاي داوطلبانه خود را در شب پي بگيرند و البته گردشگران ازجمله طرفداران زيست شبانه هستند. اين روندي است كه همه شهرهاي بزرگ دنيا طي كرده اند و مانند ديگر مقتضيات زمانه مانند فناوري هاي نوظهور كسي را ياراي مقابله و سدكردن مسير آنها نيست. تجربيات جهاني نشان مي دهند هرگاه زيست شبانه از محدوده رسمي مديريت يكپارچه شهري حذف شود و به حال خود رها شود يا حتي سركوب شود، نتيجه اش نه توقف و از بين رفتن زيست شبانه كه نابهنجار شدن آن و البته گرفتاري هاي پيچيده تر براي مديريت شهري است. همين تجربيات جهاني نشان مي دهند هرگاه برنامه ريزي و مديريت شهري با رعايت اصل مشاركت و يكپارچگي وارد ساماندهي زيست شبانه شهر شده، نتيجه اش رونق اقتصادي شهر، نشاط اجتماعي، برقراري امنيت پايدار و رضايتمندي شهروندان بوده است.

شوراي شهر پنجم با توجه به اين ضرورت هاي عيني و با مطالعه تجربيات جهاني، يكي از ماموريت هاي اصلي خود را ساماندهي زيست شبانه كلان شهر تهران قرار داده است و در همين راستا طي مصوبه اي با عنوان «الزام شهرداري تهران به برنامه ريزي و انجام اقدامات لازم براي بسترسازي تحقق زيست شبانه» شهرداري تهران را ملزم كرد كه طرح احياي زيست شبانه شهر تهران را تهيه و به شورا ارائه كند. اين ماموريت ازنظر شوراي شهر پنجم چنان مهم بود كه علاوه بر اين در بخش هاي مختلف برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران هم سرفصل هايي را به آن اختصاص داده است. همه اين تاكيدات و مطالبات اولا همان طور كه گفته شد ناشي از ضرورت هاي عيني جامعه شهري امروز است و ثانيا نتيجه ساعت ها بحث و بررسي كارشناسي با حضور همه ذي نفعان و ذي مدخلان شهر از جمله نمايندگان نيروي انتظامي به عنوان مسوول اصلي تامين امنيت شهر بوده است.

در جلسات و مطالعات كارشناسي به عمل آمده بارها بر اين امر تاكيد شده كه حضور گروه هاي مختلف مردم ازجمله خانواده ها در فضاي شبانه شهر، خود قوي ترين ضامن امنيت و بهترين ابزار نظارت است و اين كاملا خلاف تصور ذهني برخي از مسوولان است كه رونق بخشي به زيست شبانه موجب دغدغه هاي امنيتي و اجتماعي مي شود. آنچه امنيت ذهني و پايدار جامعه را تهديد مي كند غفلت از فرآيند تغييرات جامعه و انكار و رها كردن آنها به حال خود است. نگاه امنيتي و ترس زده به تحولات اجتماعي هميشه از جامعه و تحولات آن عقب مي افتد و فرصت برنامه ريزي و هدايت اين تغييرات به سمت بيشينه كردن مزايا و كمينه كردن معايب را از دست مي دهد.  نمايندگان مردم در شوراي شهر و متخصصان امنيت در نيروي انتظامي با توجه به واقع بيني و نگرشي همه جانبه به مساله امنيت پايدار و پس از مطالعات مفصل به اين فهم مشترك دست يافتند كه ساماندهي زيست شبانه از طريق يك مديريت يكپارچه و مشاركتي با فراهم آوردن زيرساخت هاي لازم در بخش امنيت، حمل ونقل، كسب وكار و... مي تواند امنيت همراه نشاط و رونق اقتصادي توام با رضايتمندي توده هاي مردمي را به همراه داشته باشد. با اين همه فرمانداري تهران متاسفانه با تكيه بر همان نگاه تك بعدي به امنيت با مصوبه شورا مبني بر الزام شهرداري به ارائه طرح ساماندهي زيست شبانه مخالفت كرده است و حتي در نامه مخالفت خود الزامات قانوني را كه بر اساس آن بايد موارد مغاير با قوانين را در مصوبات شورا به صورت موردي بيان كند رعايت نكرده است و با بياني كلي و مجمل كل مصوبه شورا را زير سوال برده است.  توقع اين است فرمانداري محترم تهران با دقت نظر و سعه صدر بيشتري به موضوع نگاه كند و با رويكردي تعاملي در جهت مديريت يكپارچه شهر تهران، به مجموعه نهاد مديريت شهري كمك كند كه آنچه نهايتا مصوب و اجرا مي شود در جهت افزايش سطح رضايتمندي شهروندان و رفاه نسل هاي آينده باشد.


*رئيس كميسيون شهرسازي و معماري شوراي شهر تهرانتبعات سركوب زيست شبانه در تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از " محمد سالاري"

  مشاركت واقعي ذي نفعان شهر
محمد سالاري *، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  مثبت اما ناكافي
محمد سالاري *، اعتماد 6/5/97
مشاهده متن    
  افسانه اشتغال زايي / «شرق» تاثير تغييرات ميزان سرمايه گذاري در فعاليت هاي ساختماني بر اشتغال را بررسي مي كند
محمد سالاري *، شرق 19/12/96
مشاهده متن    
  تغيير رويكرد تصميم سازي
محمد سالاري*، دنياي اقتصاد 27/10/96
مشاهده متن    
  خروج از تله زيست محيطي
محمد سالاري*، دنياي اقتصاد 12/7/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم و مهندسي آبياري
متن مطالب شماره 2 (پياپي 4202)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است