|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: ديدار روحاني با مرد پرنفوذ عراق
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


رويداد 
ديدار روحاني با مرد پرنفوذ عراق
رئيس جمهور ايران ديروز با آيت الله سيستاني ديدار كرد


دنياي اقتصاد : رئيس جمهوري اسلامي ايران در سومين روز سفر به كشور عراق به منظور زيارت حرم نوراني اميرالمومنين علي(ع) و ديدار با حضرت آيت الله العظمي سيستاني و ديگر مراجع عظام تقليد پيش از ظهر ديروز، چهارشنبه وارد شهر نجف اشرف شد. حسن روحاني در ادامه سفرش به عراق در شهر نجف و در فضايي صميمي با آيت الله علي سيستاني از مراجع تقليد پرنفوذ شيعه و زعامت عاليقدر حوزه علميه نجف كه از او به عنوان مرجع اعتدال، گفت وگو و همچنين موثرترين شخصيت امروز عراق ياد مي شود ديدار كرد. اين اولين ديدار يك رئيس جمهور ايران با آيت الله سيستاني در عراق است.

تمجيد آيت الله سيستاني از مبارزه با داعش

حضرت آيت الله العظمي سيستاني در ديدار با حسن روحاني از جانفشاني مردم عراق در مبارزه عليه داعش تمجيد كرد.

به گزارش شفقنا، رئيس جمهور اسلامي ايران در اين ديدار نتايج مذاكرات خود با مسوولان عراقي و آنچه در چارچوب تقويت روابط دوستي و حسن همجواري ميان دو كشور به دست آمده را تشريح كرد. حضرت آيت الله العظمي سيستاني نيز از هر گونه اقدامي در راستاي تقويت روابط عراق با همسايگان خود بر اساس منافع طرفين و احترام به حاكميت كشورها و عدم دخالت در امور داخلي آنها استقبال كردند. ايشان با اشاره به جنگ سرنوشت ساز ملت عراق براي شكست تجاوز داعش، جانفشاني هاي بزرگ مردم قهرمان عراق در پيروزي بر اين گروه تروريستي و دور ساختن خطر آن از كل منطقه و همچنين نقش دوستان در تحقق اين مساله را يادآور شدند. حضرت آيت الله سيستاني همچنين به مهم ترين چالش هاي پيش روي عراق در مرحله كنوني كه مبارزه با فساد، بهبود خدمات عمومي، انحصار سلاح در دست دولت و سرويس هاي امنيتي هستند اشاره كرده و ابراز اميدواري كردند كه دولت عراق در اين زمينه پيشرفت قابل قبولي رقم بزند.

بيانيه دفتر آيت الله سيستاني

همچنين دفتر آيت الله العظمي سيستاني مرجع عاليقدر شيعيان عراق بيانيه اي درباره ديدار رئيس جمهوري اسلامي ايران با اين مرجع بزرگ منتشر كرد. به گزارش خبرگزاري تسنيم، در بيانيه دفتر آيت الله سيستاني آمده است: «مرجع عالي ديني آيت الله علي سيستاني پيش ازظهر روز چهارشنبه، حسن روحاني رئيس جمهور ايران و هيات همراه وي از جمله وزير خارجه را به حضور پذيرفت.» در اين ديدار، رئيس جمهور ايران، خلاصه اي از نتايج مذاكراتش با مسوولان عراقي و توافقات به دست آمده با آنها در چارچوب توسعه روابط دوستي و حسن همجواري ميان دو كشور را براي مرجع عالي تشريح كرد.

اين بيانيه آورده است: آيت الله سيستاني از هر گامي در راه تقويت روابط عراق و همسايگانش بر اساس منافع دو طرف و بر اساس احترام به حاكميت كشورها و عدم  دخالت در امور داخلي استقبال كرد. براساس اين بيانيه، آيت الله سيستاني به جنگ سرنوشت سازي كه ملت عراق براي شكست تجاوز داعش و از بين بردن آن پشت سر گذاشت، اشاره و فداكاري ها و جانفشاني هاي بزرگ عراقي هاي شجاع در پيروزي بر اين گروه تروريستي و دور كردن خطر آن از تمام منطقه را يادآوري كرد و از نقش دوستان در راه تحقق آن تقدير كرد. اين بيانيه آورده است: آيت الله سيستاني همچنين به مهم ترين چالش هاي عراق در اين مرحله اشاره كرد كه شامل مبارزه با فساد، بهبود خدمات، اينكه سلاح منحصرا در اختيار دولت و دستگاه هاي امنيتي باشد، است و ابراز اميدواري كرد كه دولت عراق در اين زمينه ها پيشرفت مقبولي داشته باشد. مرجع عالي عراق تاكيد كرد: ضروري است كه سياست هاي منطقه اي و بين المللي در اين منطقه حساس متوازن و متعادل باشد تا ملت ها از مصائب و زيان هاي بيشتر دور نگه داشته شوند.

براساس آنچه در گزارش ها انتشار يافته پيش از اين و در جريان سفر رسمي محمود احمدي نژاد رئيس جمهور پيشين ايران به عراق، به دلايلي اين ديدار صورت نگرفت. محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه و ايرج مسجدي، سفير ايران در بغداد، روحاني را در ملاقاتش با آيت الله سيستاني همراهي كردند. البته آيت الله سيستاني پيش از اين با برخي مقام هاي جمهوري اسلامي ايران كه به عراق سفر كرده اند، ديدار كرده است؛ از جمله با مرحوم اكبر هاشمي رفسنجاني، رئيس پيشين مجمع تشخيص مصلحت نظام. براساس ديدگاه برخي تحليلگران و كارشناسان، يكي از مهم ترين دستاوردهاي سفر رسمي و علني رئيس جمهوري ايران به عراق بعد از شش سال حضور در اين مسند فارغ از اهميت هاي سياسي، اقتصادي و امنيتي اش، ديدار با مرجعي است كه در چند سال اخير به جز موارد بسيار معدودي بسياري از بزرگان ارشد سياست حتي خود عراق را براي ديدار و ملاقات به حضور نپذيرفته و همواره تلاش كرده است، همچون اسلاف پيشينش در حوزه علميه نجف وجهه مردمي و ديني اش بر وجهه سياسي اش غلبه داشته باشد.

به نوشته «ايسنا» آيت الله سيستاني كه از او به عنوان قوي ترين مرد عراق از زمان اشغال اين كشور توسط آمريكا و سقوط رژيم بعث تا به امروز نام برده مي شود، بسيار به ندرت در ملا عام ظاهر مي شود يا به صورت عمومي سخنراني مي كند و با رسانه ها نيز به صورت مستقيم مصاحبه اي نداشته است. عموما مواضع و ديدگاه هاي اين مرجع عاليقدر كه تلاش داشته به صورت رسمي و مستقيم در صحنه سياست و اجرايي حضور نداشته باشد از طريق بيانيه هاي مكتوب مهر شده او يا خطبه هاي نماز جمعه توسط نمايندگان او يا مصاحبه هاي مكتوب دفترش با رسانه ها اعلام مي شود.

بسياري معتقدند كه ديدار حسن روحاني رئيس جمهوري ايران با آيت الله سيستاني ديداري تاريخي است و همچنين وجود برخي از اشتراكات فكري بين اين دو روحاني را دليلي بر دادن وقت ملاقات از سوي او به رئيس جمهور ايران اعلام كرده اند. موضوع مورد توجه در اين زمينه آن است كه حسن روحاني نخستين چهره سياسي ارشد ايراني است كه در سال هاي اخير با اين مرجع بزرگ شيعيان ديدار مي كند، چرا كه براساس برخي روايت ها و اخبار در جريان سفر رئيس جمهور پيشين به عراق آيت الله سيستاني به او وقت ملاقات نداد. همچنين حسن روحاني در بدو ورود به نجف با حضور در حرم حضرت علي(ع)، مرقد مطهر و نوراني آن حضرت را زيارت و پس از اقامه نماز در اين بارگاه نوراني، در فضايي معنوي زيارتنامه اميرالمومنين(ع) و ادعيه متبركه را قرائت كرد. رئيس جمهور در ادامه با حضور در صحن و شبستان حضرت زهرا(س) و بازديد از آن در جريان روند اقدامات انجام شده توسط ستاد بازسازي عتبات عاليات در مسير اجراي طرح هاي توسعه حرم هاي مطهر ائمه معصومين(ع) در عراق قرار گرفت.

بيانيه مشترك ايران و عراق

در عين حال جمهوري اسلامي ايران و جمهوري عراق در يك بيانيه مشترك بر توسعه و گسترش روابط دو كشور در همه حوزه هاي مورد علاقه تاكيد كردند. در بخشي از متن اين بيانيه مشترك كه در سفر رسمي حسن روحاني به عراق منتشر شد، آمده است: «عراق با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي ايران نخستين كشوري بود كه براي مبارزه با تروريسم به ارائه كمك هاي لجستيك و مشاوره اي به عراق مبادرت ورزيد و در كنار اين كشور عليه تروريسم ايستاد، از موضع جمهوري اسلامي در كمك به عراق براي مبارزه با تروريسم قدرداني كرد. طرف ايراني تصميم عراق مبني بر اينكه در تحريم ها عليه ايران همراه نخواهد بود را مورد تقدير قرار داد. همچنين طرف ايراني بر موضع ثابت خود مبني بر حمايت از فرايند سياسي در عراق كه با مشاركت همه مردم اين كشور تبلور يافته است و  نيز حمايت از تماميت ارضي، حاكميت ملي و همه اقدامات اين كشور براي مبارزه با تروريسم تاكيد كرد.» در بيانيه مشترك ايران و عراق آمده است: «دو طرف همچنين راه هاي تسهيل صدور رواديد براي شهروندان دو كشور با هدف گردشگري، زيارت، تجارت، گردشگري سلامت و زيارت هاي ديني را مورد بحث قراردادند. همچنين در اين راستا توافق شد كه صدور رواديد براي تجار و بازرگانان هر دو كشور تسهيل شود. افزون بر اين طرف ايراني اعلام كرد كه از تاريخ 12 فروردين 1398 (يكم آوريل 2019) صدور رواديد براي شهروندان عراقي رايگان خواهد بود. طرف عراقي نيز اعلام كرد كه به عنوان عمل متقابل، همزمان با طرف ايراني، همين اقدام را انجام مي دهد.»

ديدار روحاني با مرد پرنفوذ عراق


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است