|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/23: ايراد چندباره شوراي نگهبان به بودجه 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4570 23/12/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


ايراد چندباره شوراي نگهبان به بودجه 98دنياي اقتصاد : شوراي نگهبان براي سومين بار به برخي مصوبات لايحه بودجه 98 ايراد گرفت. عباسعلي كدخدايي سخنگوي شوراي نگهبان ديروز در توييتي اعلام كرد كه ايرادات اين شورا به لايحه بودجه سال 1398 كل كشور همچنان باقي است. اين سومين بار است كه شوراي نگهبان به لايحه بودجه سال 98 ايراد مي گيرد؛ نخستين بار اين شورا 19 ايراد و بار دوم 11 ايراد به مصوبات مجلس در لايحه بودجه سال آتي گرفت كه مجلس اين ايرادات را اصلاح كرد اما شوراي نگهبان در نوبت سوم اعلام كرد كه همچنان 3 ايراد لايحه بودجه اصلاح نشده است.

ارجاع ايرادات به مجمع

با اين حال ديروز بهروز نعمتي، سخنگوي هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد كه ايرادات شوراي نگهبان از سوي مجلس شوراي اسلامي به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شد. نعمتي در گفت وگو با «ايرنا» با اشاره به راي موافق نمايندگان مجلس در جلسه علني روز سه شنبه گفت: نمايندگان در جلسه روز سه شنبه مجلس اعلام كردند در صورتي كه شوراي نگهبان بار ديگر ايرادي به لايحه بودجه سال 98 كل كشور بگيرد اين ايرادات به مجمع تشخيص مصلحت نظام ارجاع شود.

ايرادات شورا چيست؟

همچنان كه گفته شد در نامه شوراي نگهبان به مجلس شوراي اسلامي، يك بارديگر سه ايراد به لايحه بودجه سال 98 كل كشور گرفته شده كه در دو نوبت قبل هم ذكر شده بود. ايراد نخست مربوط به جزء 4 بند الحاقي 2 به تبصره 4 مربوط به بازپرداخت تسهيلات برداشت شده از صندوق توسعه ملي در سال 97 است. در اين بند از لايحه بودجه آمده است: «بازپرداخت تسهيلات اين تبصره، در بودجه سنواتي 1399 تا 1404 منظور و به حساب صندوق توسعه ملي واريز شود. بازپرداخت تسهيلات از درآمدهاي حاصل از اجراي طرح ها تا حد امكان صورت پذيرد.»

ايراد دوم شوراي نگهبان به تبصره 16 لايحه بودجه باز مي گردد. غلامرضا تاجگردون، رئيس كميسيون تلفيق بودجه 98، ديروز در گفت وگو با خبرگزاري خانه ملت، با اشاره به نشست اين كميسيون براي بررسي موارد ارجاعي از شوراي نگهبان گفت: اختلاف اصلي روي يك بند است و آن اختلاف موضوع خارج كردن ربح (سود) مركب از تسهيلاتي بوده كه به مردم داده شده است. تاجگردون با بيان اينكه بانك ها به ويژه بانك هاي خصوصي از موضوع خارج كردن ربح مركب از تسهيلاتي كه به مردم ارائه شده ناراحت هستند، افزود: عمده مراجع عاليقدر تقليد به وضعيت اخذ ربح مركب از تسهيلاتي كه به مردم ارائه شده معترض هستند لذا اگر موضوع ربح مركب به مجمع تشخيص مصلحت نظام رفت، اميدوارم مجمع تشخيص، مصلحت را منافع عموم مردم بداند.

همچنين ديروز محمدحسين حسين زاده بحريني كه پيشنهاد او درباره حذف سود مركب از تسهيلات، با راي اعضاي كميسيون تلفيق به لايحه بودجه الحاق و در صحن علني به تصويب رسيده بود، با بيان اينكه ايراد شوراي نگهبان به اين مصوبه آن بود كه اين مصوبه به بانك هاي خصوصي ضرر مي زند و مجلس نمي تواند به بخش خصوصي زيان تحميل كند، تصريح كرد: موضوع مصوبه مجلس، بخشش اصل يا سود تسهيلات نيست و در اين مصوبه فقط جرايم بخشيده شده كه هم اكنون نيز هيات مديره بانك ها با اختيار خودشان چنين بخششي را انجام مي دهند و از اين جهت اعتراضي به مصوبه مجلس ندارند.

بر اساس اين بند الحاقي به تبصره 16 تسويه بدهي دريافت كنندگان تسهيلات و وام از بانك ها و موسسات اعتباري غيربانكي، بر مبناي قرارداد اوليه محاسبه مي شود به اين معنا كه اصل و سود تسهيلات مورد نظر بايد بر اساس نرخ سود مندرج در قرارداد اوليه و به صورت «ساده» محاسبه شود. چنانچه بانك يا موسسه اعتباري، پس از اتمام مدت قرارداد اوليه، قرارداد تسهيلاتي جديدي با تسهيلات گيرنده منعقد كرده و مبناي قرارداد جديد را باقيمانده اصل، باقيمانده سود و باقيمانده جرايم ناشي از قرارداد قبلي قرار داده، و به عبارت ديگر، در محاسبه بدهي تسهيلات گيرنده از روش ربح مركب استفاده كرده است، قراردادهاي بعدي، ملغي الاثر بوده و ملاك محاسبه بدهي تسهيلات گيرنده قرارداد اوليه خواهد بود. سومين ايراد شوراي نگهبان به لايحه بودجه مربوط به تبصره 18 و درمورد عدم تاييد اساس نامه صندوق توسعه ملي در شوراي نگهبان است.

نامه اعتراضي نمايندگان به روحاني

هرچند شوراي نگهبان براي سومين بار ايرادات خود به لايحه بودجه را به مجلس ارسال كرده است، اما يكي از محورهاي مورد ايراد شوراي نگهبان كه در نوبت نخست به مجلس ارسال شد، موضوع مغايرت برخي بندهاي اين لايحه با سياست هاي كلي است كه البته شوراي عالي نظارت مجمع تشخيص مصلحت نظام بر آنها تاكيد كرد و شوراي نگهبان نيز به عنوان يكي از محورهاي مورد ايراد به مجلس فرستاد. اين موضوع كه مجمع تشخيص مصلحت نظام به مصوبات مجلس ايراد وارد مي كند و خواهان رفع آن است، موضوعي است كه طي سال 97 بارها محل انتقاد نمايندگان مجلس و برخي چهره هاي سياسي شده است.

ديروز هم محمدجواد فتحي نماينده تهران در مجلس، در گفت وگو با خبرآنلاين از نگارش نامه اعتراضي تعدادي از نمايندگان مجلس به رئيس جمهوري درباره اقدامات فراقانوني مجمع تشخيص مصلحت نظام خبر داد. به گفته اين عضو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس و عضو شوراي مركزي فراكسيون اميد، نمايندگان در اين نامه از حسن روحاني رئيس جمهور مي خواهند تا از جايگاه قانوني كه مسوول اجراي قانون اساسي است مانع ادامه رفتار مجمع شود كه مخالف با قانون است. فتحي تاكيد كرد: قانون اساسي در اصل 112 به صراحت اشاره مي كند وظيفه مجمع تشخيص مصلحت نظام حل اختلاف ميان مجلس و شوراي نگهبان است. هيچ كجاي قانون اساسي اين اجازه به مجمع داده نشده است به نحو استقلالي، ابتدايي و تخصصي مصوبات مجلس را كه هنوز شوراي نگهبان درباره آنها اظهار نظري نداشته است بررسي كند و درباره آنها ايرادات مغاير با قانون و... بگيرد. به نظر مي رسد آنچه اين روزها در حال رخ دادن است توسعه اختيارات اعضاي مجمع تشخيص مصلحت نظام و محدود كردن قانون گذار (مجلس) است. قانون گذاري نماينده و تجلي اراده ملت است و به نظر مي رسد هرگونه تفسير غير از اين حتما در تعارض با ساير اصول قانون اساسي است.

اين موضوع پيش از اين نيز با انتقاد برخي نمايندگان ازجمله علي مطهري نايب رئيس مجلس روبه رو شد. نايب رئيس مجلس در تذكري در جلسه علني روز سه شنبه پارلمان با اشاره به اينكه يكي از اصلاحاتي كه كميسيون تلفيق در لايحه بودجه اعمال كرده به دنبال ايرادي است كه مجمع تشخيص مصلحت نظام گرفته، تاكيد كرد: اين در حالي است كه ما معتقديم مجمع نمي تواند به مصوبه مجلس ايراد بگيرد و مانند شوراي نگهبان بگويد كه بايد مصوبه را اصلاح كنيد. وي همچنين گفت: اگر اين رويه باب شود ما دو شوراي نگهبان خواهيم داشت و اين براي آينده خطرناك است. اگر شوراي نگهبان نظر مجمع را بررسي كند و همان ايراد را وارد كند ما اين را قبول داريم.

ايراد چندباره شوراي نگهبان به بودجه 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4570 به تاريخ 23/12/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 18 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 256، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است