|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: پيش بيني افزايش سفرهاي يك روزه نوروزي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4663
چهار شنبه 2 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


پيش بيني افزايش سفرهاي يك روزه نوروزي
چگونه مي توان سفرهاي بدون اقامت شبانه را جايگزين انصراف از سفر كرد؟

نويسنده: آزاده باقري

 دنياي اقتصاد : طبق گزارش مركز آمار ايران، در بهار سال 97 سفرهاي بدون اقامت شبانه 55 درصد از كل سفرهاي داخلي را به خود اختصاص داده است. اين ميزان خبر از سفرهايي مي دهد كه يا يك روزه بوده اند يا گشت هاي شهري؛ سفرهايي كه 34 درصد آن با هدف گردش و تفريح، 29 درصد با هدف ديدار دوستان و بستگان، 19 درصد به منظور درمان، 10 درصد براي خريد و 8 درصد با اهدافي همچون آموزش، زيارت و كسب و كار بوده است.

 اين درحالي است كه آمارهاي ثبت شده در بهار سال 96 نشان داد 53 درصد سفرها، بدون اقامت شبانه بوده و اين به آن معناست كه از سال 96 تا 97 با افزايش اين سبك سفرهاي بدون اقامت شبانه و گشت هاي شهري يك روزه مواجه بوده ايم.  نظر سنجي «دنياي اقتصاد» چندي پيش نشان داد 40 درصد شركت كنندگان تمايل يا امكان سفر در ايام نوروز را ندارند. از اين رو، برخي كارشناسان پيش بيني مي كنند با توجه به شرايط نامساعد اقتصادي خانوارها، سفرهاي نوروزي بيشتر از سال هاي گذشته به سمت سفرهاي يك روزه و بدون اقامت شبانه سوق پيدا خواهد كرد.  اما سوالي كه مطرح مي شود اين است با توجه به شرايط موجود، مي توان برنامه ريزي هايي صورت داد تا اين عده از افراد كه تمايل به سفر ندارند به سفرهاي يك روزه درون شهري يا برون شهري يا گشت هاي شهري درون شهر خود بپردازند؟ برنامه ريزي كه البته به زيرساخت هايي هم نياز دارد تا سفرهاي يك روزه به اين سبك در فصل بهار و به ويژه روزهاي تعطيلات نوروزي محقق شود.

لزوم توليد محتواي كاربردي

آرش نورآقايي، عضو هيات مديره كانون انجمن هاي صنفي راهنمايان سراسر كشور نيز در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» با اشاره به اينكه شهرداري ها، ادارات ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و  هر ارگان و سازماني كه در عرصه طراحي سفر مي توانند نقشي داشته باشند، بايد با توليد محتواي مناسب از هر منطقه اين مسووليت را به درستي پيش ببرند، مي گويد: «متاسفانه هيچ كدام از شهرهاي كشور ما درخصوص معرفي خود داراي توليد محتواي درست نيست. مردم هر روز نسبت به محل زندگي خود بي تفاوت تر از گذشته مي شوند و كاري در اين باره صورت نمي گيرد و زماني كه نتوان حس علاقه به شهر را براي شهروندان بيشتر كرد آن وقت است كه بي علاقگي هم بيشتر خواهد شد.» او ادامه مي دهد: «توليد محتوا مي تواند به هر شكلي صورت گيرد. هرچقدر آگاهي از شهر و ديار به صورت عميق تري صورت گيرد شهروند آن شهر هم نظر بهتري نسبت به محل زندگي خود پيدا خواهد كرد.» نورآقايي طراحي نقشه ها و محصولات مرتبط با گردشگري را در كنار توليد محتواي درست راهكار ديگري مي داند كه مي تواند تاثيرات مثبت خود را داشته باشد: «اگر ظرفيت و جاذبه هاي گردشگري هر منطقه مشخص باشد مي توان اميدوار بود كه مردم در شهر خودشان به عنوان گردشگر قدم بگذارند.» به گفته  نورآقايي، ايده پردازي براي طراحي سفر يك روزه موجب مي شود هر شهروند به حس زادبومي دست پيدا كند و درنتيجه بر اساس اين حس مي توان نمودار گردشگري شهري و برون شهري يك روزه را پياده كرد.

نقش رويدادها

برنامه ريزي جشنواره اي و رويدادمحور ايده اي است كه صاحب نظران گردشگري به آن اعتقاد داشته و مي گويند در صورت برنامه ريزي مناسب از سوي دست اندركاران مي توان اميدوار شد كه مردم به بهانه وجود چنين برنامه هايي در برنامه تعطيلات خود استفاده از اين رويدادها را هم بگنجانند. سهند عقدايي، مدير يكي از آژانس هاي طبيعت گردي با اشاره به اينكه تعريف سفر در ميان مردم پايتخت و كلان شهرها در روزهاي تعطيل سفر به طي كردن فواصل طولاني است به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «تجربه نشان داده است كه مردم شهرهاي بزرگ ايران به تورهايي كه كمتر از 400 كيلومتر مسافت داشته باشد، كمتر توجه نشان مي دهند؛ چون در روزهاي تعطيل به ويژه روزهاي نوروز سفر طولاني مي خواهند. اما مي توان با راهكارهاي گوناگون مقاصد نزديك را مورد توجه قرار داد.»

برنامه ريزي براي ايجاد جشنواره و رويداد را عقدايي از جمله گزينه هايي مي داند كه شهرداري و سازمان هاي مرتبط مي توانند از آن بهره ببرند: «در حال حاضر تهران در روزهاي عيد نسبت به ساير شهرها تا حدودي از وضعيت بهتري در اين زمينه برخوردار است و تاحدودي برنامه ريزي در زمينه برگزاري جشنواره و رويداد دارد.» او ادامه مي دهد: «تهران با ايجاد تورهاي تهران گردي با شعارهايي مانند دور تهران بگرديم و ايجاد اتوبوس هايي مخصوص اين موضوع، ايجاد تخفيف براي اقامت در هتل ها و همچنين برگزاري جشنواره هاي نوروزي براي معرفي جاذبه هاي گردشگري تهران مثلا بازديد از تهران قديم، بازديد از مكان هاي فرهنگي و سرگرم كننده مانند باغ كتاب، پل طبيعت، پارك آب و آتش، تدارك جشنواره هاي نوروزي در فضاي باز بوستان هاي تهران، برگزاري كنسرت، گشت زني در اطراف تهران مانند آبعلي، لواسانات، باغات كن و... سعي مي كند تا كساني كه از پايتخت خارج نشده اند را سرگرم كند و كساني كه اطراف تهران هستند را براي گشت و گذاري يك روزه به تهران بكشاند.»

به گفته عقدايي، اگر تبليغات و برنامه ريزي درست از سوي شهرداري ها و ادارت كل سازمان ميراث فرهنگي هر استان به درستي صورت گيرد هر استان مي تواند به چنين برنامه ريزي هايي برسد. او با انتقاد از اينكه دركل چه در پايتخت چه ساير شهرها براي جشنواره ها، برنامه هاي تفريحي، گردشگري و... هيچ گونه تبليغ اثرگذاري صورت نمي گيرد، مي گويد: «ممكن است بسياري از شهرها و حتي تهران بارها برنامه هاي گوناگون در زمينه گردشگري ترتيب دهند؛ اما بدون هيچ گونه تبليغ و اطلاع رساني.

ايجاد اپليكيشن براي راهنمايي سفر يك روزه

به باور بسياري از فعالان گردشگري، فرهنگ سفر به ويژه سفر يك روزه هنوز در ميان افراد جامعه به درستي تعريف نشده است. اشكان بروج ، راهنماي تور، هم با بيان اينكه تعريف درستي از سفر هنوز در ميان جامعه باب نشده است به «دنياي اقتصاد» مي گويد: «تعريف درست از سفر چيست؟ آيا حتما بايد به مدت چند روز از شهر خارج شد تا سفر محسوب شود؟ شاخص هاي درست براي تعريف سفر چيست؟ در حال حاضر مردم گشت زني در شهر و رفتن خارج از شهر به مدت يك روز را سفر نمي دانند. اين درحالي است كه مي توان براي تفريحات درون شهري و برون شهري يك روزه هم تعريف سفر داشت.»

او در ادامه به ايجاد اپليكيشن هايي اشاره مي كند كه تلاش دارند به معرفي مقصد هاي گردشگري يك روزه، كافه گردي، موزه گردي، رستوران گردي، پياده گردي و... بپردازند: «استارت آپ هاي بسياري تلاش مي كنند تا با ايجاد اپ هاي كاربردي كاري كنند تا مردم هر شهري بتوانند جاذبه هاي تفريحي خود چه مكان هاي طبيعي، تاريخي، تفريحي، گردشگري، شكم گردي و... را بشناسند. در حال حاضر اين اتفاق براي تهران در حال رخ دادن است و اميدواريم به جايي برسيم كه تمام شهرها بتوانند از چنين امكاناتي بهره مند شوند.» به باور كارشناسان گردشگري يكي از مهم ترين دلايلي كه باعث مي شود مردم سفر يك روزه درون شهري و برون شهري در شهر خودشان نداشته باشند عدم آگاهي است.

در صورتي كه اگر اين آگاهي رخ دهد و فرهنگ سفرهاي يك روزه مفيد در ميان مردم جابيفتد آن وقت است كه مي توان اميدوار بود تعريف سفر در ميان جامعه تغيير پيدا كند. آگاهي كه البته با تبليغات شهري و رسانه اي همراه باشد و مسوولان و برنامه ريزان اين حوزه بدانند كه بسته هاي سفر، تفريح، گردش و... را چگونه شكل دهند تا مخاطب جذب آن شود و روي چنين برنامه هايي به منظور گذران اوقات فراغت خود حساب باز كند.

پيش بيني افزايش سفرهاي يك روزه نوروزي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " آزاده باقري"

  گره هاي ۴ساله پروژه «خانه مسافر» «دنياي اقتصاد» بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  اختلاف بر سر زمستاني شدن «تعطيلات» / نقص هاي طرح «تعطيلات زمستاني» مانع اجراي آن در سال جاري شد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  تغيير ريتم سفرهاي تابستاني روي نت اقتصاد / «دنياي اقتصاد» وضعيت سفر داخلي در تابستان سال جاري را بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  كليد حمايت از كسب و كارهاي گردشگري / «دنياي اقتصاد» همزمان با نزديك شدن به فصل جديد سفرهاي ورودي بررسي مي كند
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «ساماندهي تعطيلات» در بيراهه / وزير آموزش و پرورش از ۵ روزه شدن تعطيلات زمستاني خبر داد
آزاده باقري، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Civil Engineerng Infrastructures Journal
شماره 1 (پياپي 5201)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است