|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: دخل و خرج 98 تبريز
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


دخل و خرج 98 تبريز
بودجه مركز آذربايجان شرقي در شوراي شهر تصويب شد

نويسنده: سيما نيك رفتار

دنياي اقتصاد - تبريز : صد و دهمين جلسه علني رسمي شوراي اسلامي شهر تبريز برگزار شد.به گزارش روابط عمومي شوراي اسلامي كلان شهر تبريز محمدباقر بهشتي، رئيس كميسيون برنامه و بودجه شوراي شهر تبريز در اين جلسه گفت: كليات بودجه در جلسه فوق العاده گذشته تصويب شده است و شوراي شهر بايد تفصيل بودجه را بررسي كند.

وي ادامه داد: در كليات بودجه سقف درآمدها و هزينه ها به مبلغ 2668 ميليارد تومان تصويب شده است به طوري كه هزينه هاي جاري 1330ميليارد و هزينه عمراني 1338 ميليارد تومان است و لايحه پيشنهادي شهرداري 112 ميليارد تومان كاهش يافته است.بهشتي در ادامه با بيان اينكه شوراي شهر تبريز بايد هزينه هاي جاري، عمراني و تبصره ها را تصويب كند، خاطرنشان كرد: از 2668 ميليارد تومان در بخش درآمد، 2175 ميليارد مربوط به مركز و مناطق و 1060 ميليارد تومان مربوط به سازمان هاي وابسته است كه جمع كل بودجه با ارقام تكراري 3235 ميليارد تومان است.شهرام دبيري نيز در اين خصوص گفت: در قسمت درآمد توضيحاتي داده شد، اكنون ما بايد 112 ميليارد از درآمد را كم كنيم و دكتر بهشتي كد هاي لازم را براي كاهش درآمد اعلام كنند.

مرتضي موحدنيا، معاون برنامه ريزي و توسعه سرمايه انساني شهرداري تبريز نيز در اين باره گفت: در بحث سازمان ها كه از طرف وزارت كشور اعلام شده ادغام شوند و شوراي شهر نيز اصرار داشته و تصويب شده است، در شوراي حل اختلاف اين ادغام رد شده است.وي ادامه داد: سازمان هايي كه ادغام شده اند، بودجه سال آينده بر اين اساس نوشته شده و براي بقيه سازمان ها به صورت مستقل بودجه نوشته شده است. فرج محمد قليزاده، دبير هيات رئيسه شوراي شهر تبريز نيز گفت: از طرف فرماندار دوبار نامه مبني بر ادغام و بودجه سازمان ها ارسال شده و در اين نامه ها تاكيد شده است كه بودجه سال آينده بر حسب دستورالعمل جديد و سازمان هاي مصوب وزارت كشور تدوين شود.

موحدنيا در اين خصوص توضيحاتي داد و گفت: تمام سازمان هاي اعلامي وزارت كشور ادغام شده اند و فقط سازمان حمل و نقل درون شهري يعني سازمان تاكسيراني و شركت واحد باقي مانده است. وي ادامه داد: وزارت كشور به اين نتيجه رسيده كه برخي از سازمان ها بايد توسط ماده 84 اداره شوند چراكه در غير اين صورت به يكي از اداره هاي كل شهرداري تبديل مي شوند.فرج قليزاده در ادامه گفت: بودجه سازمان هاي زيباسازي و پارك ها، سازمان هاي ورزش و فرهنگي- هنري به صورت متفاوت ارائه شده اند و تنها سازمان خدمات موتوري و پسماند يكجا آمده است. شهرام دبيري نيز در اين مورد گفت: بايد بودجه سازمان هايي كه ادغام شده اند يكجا بررسي شوند و در مرحله بعدي بايد اساسنامه اين سازمان ها را تصويب كنيم تا توسط وزارت كشور تاييد شود و فعاليت سازماني كه اساسنامه ندارد، غيرقانوني است.محمد اشرف نيا، رئيس كميسيون عمران، حمل و نقل و ترافيك شوراي شهر تبريز در اين خصوص توضيحاتي داد و گفت: قانون تصويب اساسنامه مشخص است، شهرداري بايد اساسنامه پيشنهادي را تهيه و شورا تصويب كند و در نهايت توسط وزارت كشور تاييد شود.

وي ادامه داد: ماهيت فعاليت تاكسيراني با شركت واحد يكي نيست كه ادغام شوند، بايد وزارت كشور در اين زمينه تدبير كند، چراكه ماهيت فعاليت حمل و نقل عمومي با تاكسيراني كاملا متفاوت است. اشرف نيا خاطرنشان كرد: بايد كارشناسان وزارت كشور در اين خصوص توجه ويژه اي داشته باشند و اول زيرساخت ها و تمهيدات لازم اتخاذ شوند، اينكه به شهرداري تبريز براي ادغام اين دو سازمان فشار بياوريم اقدام خوبي نيست.

شهرام دبيري در اين باره پيشنهاد داد: از لحاظ بودجه سازمان هايي كه ادغام شده اند در كنار هم بررسي شوند و اگر شهرداري در چارت سازماني مشكل دارد و نمي خواهند سازماني را ادغام كنند، از طريق استانداري پيگيري كنند و تا زماني كه اساسنامه سازمان ها تصويب نشده نمي توانند فعاليت كنند. بهشتي نيز درخصوص ادغام سازمان هاي شهرداري تبريز گفت: سازمان هايي كه ادغام شده اند را هم بايد به صورت تنها و هم به صورت ادغام شده بررسي كنيم و در صورت ادغام، بودجه ادغام شده و در غير اين صورت بودجه انفرادي عمل مي شود. در ادامه شهرام دبيري گفت: بايد درآمد شهرداري در بودجه پيشنهادي را 112ميليارد  تومان كاهش دهيم و كميسيون برنامه و بودجه از كدهاي مختلف بودجه را كاهش داده تا بودجه به 2668 ميليارد تومان كاهش يابد.شكور اكبرنژاد با اعلام اينكه دولت در مواجهه با بودجه شهرداري تبريز همان طور كه با بودجه كلان شهرهاي ديگر برخورد مي كند، برخورد كند خاطرنشان كرد: بودجه شهرداري اصفهان با عدم ادغام سازمان ها و اجراي چارت جديد تصويب شده ولي با استناد به همين مورد به بودجه شهرداري تبريز ايراد وارد مي كنند.

محمدباقر بهشتي نيز در اين خصوص ضمن ارائه توضيحاتي، گفت: ابتدا با مسوولان شهرداري مركز بودجه بررسي شده است، سپس با تك تك مناطق و سازمان ها بودجه پيشنهادي منطقه و سازمان بررسي شده است. وي در مورد كمك دولتي نيز توضيحاتي داد و گفت: اگر اين ارقام حذف شوند دولت ديگر هيچ كمكي به شهرداري نخواهد داشت، آوردن اين ارقام به معني اين است كه همچنان شهرداري به دنبال كمك هاي دولتي باشد. پس از بررسي و بحث توسط اعضاي شوراي اسلامي شهر تبريز، كاهش 112 ميليارد تومان از درآمد شهرداري تبريز در سال 1398 به تصويب اعضاي شوراي اسلامي شهر رسيد.

محمد اشرف نيا در ادامه جلسه گفت: اعضاي شورا و رسانه ها استحضار داشته باشند كه بحث عمران با خدمات كاملا متفاوت است.وي ادامه داد: سعي كرده ايم برنامه ها را در كميسيون عمران اولويت بندي كنيم و به همين دليل طرح ها را به سه قسمت تقسيم كرده ايم.اشرف نيا ادامه داد: طرح هاي خودگردان، اجرايي و ناقص مانند آسفالت ريزي معابر، تكميل خط يك قطار شهري و طرح هاي مطالعاتي براي آينده، اولويت بندي طرح هاي عمراني توسط كميسيون عمران، حمل و نقل و ترافيك شوراي شهر است و اكنون بايد بررسي شود كه كاهش هزينه ها از كدام يك از اين اولويت ها خواهد بود.وي افزود: شهرداري حدود 485 ميليارد تومان بدهي شهرداران و مديران قبلي را پرداخت مي كند و مردم در جامعه مي گويند كه شهرداري و شوراي شهر فعلي كاري انجام نمي دهد و شهرداران گذشته بهتر عمل كرده بودند، اما بايد بدانند كه شهرداران قبلي با وام فعاليت كرده اند و ما در حال پرداخت بدهي گذشتگان هستيم.سعيد نيكوخصلت ديگر عضو شوراي اسلامي شهر تبريز نيز گفت: از كميسيون عمران تقاضا دارم كه اولويت آسفالت ريزي در مناطق را طبق جدول زمان بندي و منطقه اي اعلام كند.

وي ادامه داد: بودجه يك پيش بيني بر اساس اتفاقات گذشته است و هرچقدر بودجه واقع بينانه نوشته شود بيشتر محقق خواهد شد و با تدوين بودجه هاي غير واقعي، وحدت فكري از بين مي رود، بايد اولويت بودجه توسعه پايدار و طرح هاي ثروت آفرين باشند. ثروت از طريق حضور توريست، روان سازي ترافيك و... به وجود مي آيد. فريدون بابايي اقدم، رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي شهر تبريز نيز گفت: در ارتباط با درآمدهاي شهرداري صحبت هايي در جلسه گذشته شد، اعتقادم بر اين است كه بايد بيشتر از 112 ميليارد تومان از درآمد شهرداري كم مي شد تا شهرداري سال آينده در منگنه قرار نگيرد.وي ادامه داد: دكتر بهشتي اعلام كردند كه در سال آينده اولويت طرح هاي ناتمام باشد كه موضوعي بسيار مهم است.بابايي اقدم خاطرنشان كرد: در منطقه ايده لو طرحي در حال اجراست كه تاكنون حداقل 40ميليارد تومان براي آن هزينه شده است، حتي سهم شهرداري از لاله پارك فروخته شده تا در اين طرح هزينه شود، حدود 600 خانه مسكوني در اين منطقه تملك شده و عين محلي كه بمباران شده به حال خود رها شده است.

وي ادامه داد: براي اين طرح سال گذشته 4ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده بود و امسال نيز دقيقا 4 ميليارد تومان هزينه در نظر گرفته شده است كه كافي نيست.رئيس كميسيون معماري و شهرسازي شوراي اسلامي شهر تبريز خاطرنشان كرد: آقاي شهين باهر به عنوان يك شهرساز بايد در بودجه نويسي تفاوت هايي با ديگر شهرداران داشته باشند و اگر مقدور باشد بحث وام ها نيز در بودجه لحاظ شود.عبدالله تقي پور، رئيس كميسيون محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تبريز نيز در اين جلسه گفت: در جلسات مختلف اعلام كرده ام كه فهرستي از طرح ها اعلام نشود بلكه چند طرح شاخص اعلام شود كه شهرداري تا پايان سال 98 آن طرح ها را به پايان برساند كه متاسفانه در بودجه سال آينده نيز لحاظ نشده است. وي ادامه داد: در مورد محيط زيست و فضاي سبز نيز بايد توجه ويژه اي شود كه متاسفانه به اين موضوع توجهي نشده است.

تقي پور با بيان اينكه دوربين هاي ترافيكي در ايجاد انضباط ترافيكي شهر نقش ويژه اي اعمال مي كنند، خاطرنشان كرد: طبق گزارش كميسيون عمران اگر تعداد دوربين ها بيشتر شود در روان سازي ترافيك بسيار موثر خواهد بود، هوشمندسازي شهري نيز بايد در بودجه لحاظ شود. شكور اكبرنژاد در تذكري خطاب به شهردار تبريز گفت: از آقاي شهردار مي خواهيم براي جذب سرمايه گذار در شهر وقت بيشتري بگذارد، بايد كارشناساني باشند تا بتوانيم براي شهر تبريز سرمايه جذب كنيم. مسعودي ريحان نيز گفت: در مورد درآمد شهرداري به صورت سنتي عمل مي شود و اگر بتوانيم از دارايي هاي شهرداري درآمد كسب كنيم بسيار مفيد خواهد بود، به طور مثال در طرح جواهر شهرداري چقدر سرمايه دارد كه مي تواند تبديل به درآمد شود.مسعودي ريحان خاطرنشان كرد: اگر شهرداري بتواند از سرمايه هاي خود بهره وري داشته باشد دقيقا مي تواند به ميزان بودجه پيشنهادي درآمد كسب كند.

دخل و خرج 98 تبريز


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از " سيما نيك رفتار"

  افتتاح ۹۰ طرح برق رساني در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  درصد اعتبارات كميته امداد در آذربايجان شرقي مردمي است
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  نصب ۲۵ سامانه خورشيدي در تبريز
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  مشكلات شهرك مبل و خودروي تبريز / در بازديد ميداني فرماندار و شهردار از دو شهرك صنفي تبريز بررسي شد
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  مناطق آزاد پلي به دنياي فرهنگ و هنر
سيما نيك رفتار، دنياي اقتصاد 23/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه روان شناسي كاربردي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 50)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است