|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: هفته پاياني سهام با رشد چهاردرصدي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
هفته پاياني سهام با رشد چهاردرصدي


نويسنده: همايون دارابي

 دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران آخرين هفته كاري كامل در اسفندماه را بر خلاف سال هاي گذشته با رشد قابل توجه 4درصدي شاخص كل پشت سر گذاشت.در هفته گذشته معامله گران بر خلاف سال هاي گذشته كه اسفند ماه شاهد افت بازار و كمبود نقدينگي بودند، با جريان نقدينگي تازه مواجه شدند. اين امر كه در سايه تقويت بازار جهاني و انتظار گزارش هاي خوب از شركت ها رخ داد، زمينه رشد شاخص كل بورس را فراهم كرد. در اين شرايط و در حالي كه بازار در آخرين روزهاي سال 97با جرياني از عرضه هاي اوليه پيوسته مواجه شده، در هفته گذشته شاخص كل توانست با ثبت بازدهي حدود 4درصدي بازده معامله گران در سال جاري را به 76درصد برساند.در همين راستا روز چهارشنبه نيز بازار سهام در تجربه رشد شاخص با رشد هزار و 205واحدي معادل 72/ 0درصد مواجه شد و به رقم 169هزار و 115رسيد. شاخص كل هم وزن نيز روز چهارشنبه با افزايش 182 واحدي عدد 31 هزار و 589 واحد را به نمايش گذاشت.

در همين حال از جانب بازار جهاني نيز خبرهاي خوبي به بورس مي رسد؛ بهاي جهاني نفت با ورود به كانال 67تا 68دلار براي نفت برنت شرايط خوبي را براي گروه پتروشيمي و نفت رقم خواهد زد. در بازار فلزات نيز بهاي مس به 6هزار و 386دلار رسيد. بهاي سرب و روي نيز به ترتيب 2هزار و 108دلار و 2هزار و 820دلار رقم خورد.در بازار روز چهارشنبه مجمع شركت غدير با تقسيم سود 250ريالي به كار خود پايان داد. اين مجمع همچنين خبرهاي خوبي براي گروه اوره سازان به همراه داشت. در اين مجمع توكلي مدير امور سرمايه گذاري غدير گفت آزادسازي قيمت اوره كشاورزي از ابتداي مهرماه در قيمت 1800 تومان نهايي شده و در گزارش هاي آتي شركت ها اعمال خواهد شد.همين صحبت باعث ايجاد صف هاي خريد سنگين در نمادهاي اوره ساز شد. در بازار روز چهارشنبه با توجه به ترافيك اعلام شده براي عرضه هاي اوليه، بازار شاهد عرضه اوليه تامين سرمايه نوين بود. در همين راستا روزهاي شنبه، يكشنبه و دوشنبه هفته آينده نيز به ترتيب بيمه معلم، نيروگاه زاگرس و مرغداري ماهان عرضه خواهند شد و بعيد نيست روز سه شنبه نيز عرضه اوليه ديگري در برنامه باشد. روز دوشنبه همچنين فرابورس ميزبان شركت راهيابان فردا در بازار شركت هاي كوچك و متوسط خواهد بود.

در گروه سيماني روز چهارشنبه برخي نمادهاي اين گروه با صف خريد مواجه بودند. در اين گروه حميدرضا هوشياري با حكم مديرعامل شركت سرمايه گذاري سيمان تامين به عنوان سرپرست جديد شركت سيمان فارس و خوزستان معرفي شد.در اين گروه همچنين وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي گفت: ظرفيت توليد كارخانه هاي سيمان كشور اكنون به 140 ميليون تن مي رسد كه در رشد اقتصادي كشور اثرگذار است.به گزارش «ايرنا» محمد شريعتمداري در جريان آغاز عمليات اجرايي تجهيز فاز چهار كارخانه سيمان دورود اظهار كرد: با توجه به اينكه سيمان موضوعي راهبري و زيربنايي در توسعه محسوب مي شود بايد تلاش كرد تا توليدات سيمان كشور را افزايش داد.

وي با تاكيد بر تكميل فاز چهار كارخانه سيمان دورود به عنوان يك مطالبه مردمي افزود: مبالغ مورد نياز تجهيز كارگاه و شروع عمليات اجرايي تامين شده و تسهيلات مورد نياز به بانك رفاه داده شده و بانك رفاه منطقه بايد تسهيلات لازم را به شركت سرمايه گذار منتقل كند.در گروه خودرويي معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به حجم بالاي سرمايه گذاري شركت رنو در ايران گفت: اين شركت به ايران باز خواهد گشت.به گزارش خبرگزاري مهر، فرشاد مقيمي تصريح كرد: شركت رنو فرانسه در ايران يك ميليارد دلار سرمايه گذاري كرده و با توجه به ميزان سرمايه گذاري انجام شده دوباره به ايران باز خواهد گشت. همچنين مكانيزمي در نظر گرفته ايم كه توليد رنو با يكسري تفاوت ها دوباره شروع شود.

در گروه فلزي افزايش فعاليت بازار فولاد چين قيمت سنگ آهن را كمي بالا برد و آخرين شاخص قيمت موسسه پلاتس براي سنگ آهن خلوص 62 درصد 05/ 2 دلار بالا رفته 05/ 85 دلار هر تن خشك سي اف آر ثبت شد. قرارداد سواپ استيل ايندكس نيز 15/ 2دلار بالا رفته و در رقم 10/ 83 دلار هر تن خشك سي اف آر ثبت شد.ظاهرا محدوديت هاي دولت و كاهش توليد بازار فولاد را فعال تر كرده و تمايل به خريد بين مصرف كننده هاي نهايي بهتر شده است. با پيش بيني ادامه كاهش توليد فولاد در مارس و آوريل انتظار مي رود حاشيه سود فولادسازان چيني در آينده افزايش يابد. بعيد است دولت چين محدوديت هاي توليد را فعلا تغيير دهد. از اين رو كسي علاقه ندارد موجودي سنگ آهن خود را در انبارها خيلي بالا ببرد.

در گروه ليزينگي نيز ليزينگ رازي از برنامه افزايش سرمايه 355درصدي خبر داد؛ «ولراز» در نظر دارد بنا به پيشنهاد هيات مديره،سرمايه فعلي را از 2/ 2 به 10 ميليارد تومان برساند.تامين مالي اين شركت ليزينگ از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدي و با هدف توسعه فعاليت در صورت موافقت سازمان بورس صرف خواهد شد.در گروه بانكي در آستانه برگزاري مجمع، مجوز افزايش سرمايه بانك تجارت با كمي كاهش به ميزان390درصد صادر شد.همچنين در اين گروه انتشار اطلاعيه هاي فروش آخر سالي بانك هاي بورسي ادامه دارد؛ در تازه ترين اطلاعيه ها بانك پارسيان اعلام كرد در راستاي اجراي مفاد قانون رفع موانع توليد و به منظور كاهش سرمايه گذاري هاي غير بانكي، اين بانك در نظر دارد نسبت به فروش سهام بانك پارسيان در شركت سرمايه گذاري پارسيان از طريق مزايده اقدام كند.فروش 70 درصد سهام بانك پارسيان در شركت سرمايه گذاري پارسيان از طريق مزايده به صورت 50 درصد نقد و الباقي يك ساله به بالاترين قيمت پيشنهادي واگذار مي شود.

 در همين راستا بانك گردشگري نيز اعلام كرد نسبت به واگذاري تا سقف 79 درصد از سهام شركت اقتصادي نگين گردشگري با رعايت تمامي تشريفات و ضوابط و مقررات سازمان بورس و اوراق بهادار و شركت فرابورس ايران اقدام مي كند.در گروه ساختماني نيز ساختمان تهران پس از فروش سوال برانگيز ملك خود در شهريار اعلام كرد كه مشاركت در ساخت پروژه مجتمع مسكوني، تجاري و خدماتي مقدم منطقه 17 شهرداري تهران پس از انجام تعهدات طرفين و خاتمه يا فسخ بين طرفين پس از تعيين و تكليف و انتقال قدرالسهم، مطالبات طرفين از يكديگر، طبق مفاد قرارداد محاسبه و پس از واگذاري پروژه يا خاتمه قرارداد به هر دليل، از طرفين مطالبه و به نحو مقتضي انجام مي شود.آورده سازمان شامل زميني به مساحت تقريبي 15هزار و 920مترمربع و كليه هزينه ها و عوارض متعلقه به منظور صدور پروانه ساختماني و آورده شركت شامل هزينه انجام كليه مطالعات اوليه، طرح هاي مقدماتي و طرح هاي اجرايي، هزينه ساخت و احداث كل مستحدثات موضوع قرارداد و كليه هزينه هاي دستگاه نظارت و مديريت طرح است كه قدرالسهم سازمان معادل 29 درصد و قدرالسهم شركت معادل 71 درصد از كل پروژه تعيين شد.در گروه پتروشيمي، جم از برنامه خود براي خريد سهام پتروشيمي اميركبير خبر داد. در اين گروه همچنين شركت پلي پروپيلن جم به عنوان بزرگ ترين توليدكننده پلي پروپيلن در ايران با نماد «جم پيلن» در فهرست نرخ هاي بازار دوم بورس اوراق بهادار تهران درج شد.

در گروه حمل و نقل، ريل سيركوثر اعلام كرد درخصوص عرضه سهام غير مديريتي شركت ريل سير كوثر، شركت هرمز پرواز پارسيان تعداد بيش از 40ميليون سهم معادل 5/ 8 درصد از سهام شركت ريل سير كوثر را به طور عمده و شرايطي در بازار دوم فرابورس ايران با قيمت هر سهم 600تومان در 20اسفندماه به فروش رساند.به اين ترتيب با توجه به فروش هاي 5/ 4 درصدي در 13اسفندماه و 5/ 4 درصدي در 21 اسفندماه، تمام 5/ 17 درصد سهام متعلق به شركت هرمز پرواز پارسيان با ميانگين حدود هر سهم 450تومان به شركت توسعه طلوع تجارت خليج فارس منتقل شد. در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاري مثبت بود كه در آن ارزش معاملات(با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به هزار و 32ميليارد تومان و در فرابورس به 735ميليارد تومان رسيد. با اين كارنامه در كل هفته ارزش معاملات در بورس با رشد 56درصدي نسبت به هفته ماقبل به 5هزار و 180ميليارد تومان بالغ شد.

هفته پاياني سهام با رشد چهاردرصدي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه آفاق نور
متن مطالب شماره 25-26، بهار تا زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است