|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: چالش قيمت اسمي سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


چالش قيمت اسمي سهام
آخرين تحولات افزايش سرمايه ها در بورس چه بودند؟

نويسنده: عليرضا توكلي (artava@chmail.ir)

دنياي اقتصاد : با افزايش سرمايه هاي سنگيني كه شركت هاي بورسي (به ويژه بانك ها) از تجديد ارزيابي مي دهند، بعضا قيمت تئوريك آنها در هنگام بازگشايي پايين تر از قيمت اسمي (100 تومان) خواهد شد. برخي از فعالان بازار معتقدند هنگام بازگشايي اين نمادها يا در زمان اندكي پس از آن، فاصله قيمتي تا 100 تومان پر خواهد شد، كه اين نظر عمدتا برپايه تجربه قبلي در سال 1394 استوار است كه بسياري از شركت هاي زيانده از تجديد ارزيابي افزايش سرمايه دادند. در سوي ديگر عده اي بر اين عقيده اند كه بازار بايد خود را براي ديدن مجدد سهام زير 100 تومان آماده كند و استدلالشان بر سه پايه استوار است، يكي تعداد بالاي سهام ايجاد شده پس از اين افزايش سرمايه ها، ديگري وضعيت نه چندان مناسب سوددهي اين شركت ها و نهايتا عرضه سهام توسط برخي حقوقي هاي هميشه فروشنده كه سبب پاپس كشيدن حقيقي ها خواهد شد.

در اين ميان به نكته ديگري كه اشاره مي شود، رشد تابستاني بازار امسال بود كه بسياري از سهامي را كه زير 100 تومان معامله مي شدند به بالاي قيمت اسمي رساند. گفته مي شود دلايل تكنيكالي و بنيادي براي ايجاد رشد بازاري مشابه، در سال آينده وجود دارد. در هر صورت بايد منتظر بازگشايي اين نمادها در روزهاي پاياني امسال يا ابتداي سال آينده بود تا معلوم شود كه بازار چگونه با اين سهم ها برخورد خواهد كرد. در اين گزارش به وضعيت هفتگي افزايش سرمايه ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن در اداره ثبت شركت ها پرداخته مي شود. حرف «ح» پس از نمادهاي بورسي به معني «حق تقدم» و حرف «ج» به معني «سهام جايزه» است.

چكاپا ج : «گروه صنايع كاغذ پارس» كه به گفته سهامدار عمده حقيقي آن با هدف برند سازي در ارديبهشت 1395 وارد بورس شد، توانست رشد مناسبي را عايد سهامداران كند و به نظر مي رسد آينده خوبي هم در انتظارش باشد. چكاپا از تفاله نيشكر مزارع خوزستان خمير ويرجين (Virgin) توليد مي كند كه عمدتا در توليد كاغذ و دستمال كاغذي از آن استفاده مي شود. بخشي از خمير ويرجين توليدي در كاغذ پارس صرف توليد كاغذهاي باكيفيت مي شود و بخشي هم صادر مي شود. چكاپا مدتي است در صدد خريد يكي از توليد كنندگان دستمال كاغذي (شركت حرير خوزستان) از تامين اجتماعي است تا ارزش افزوده بيشتري ايجاد كند. سهامدار عمده چكاپا به همين مقدار بسنده نكرده و با تاسيس يك شركت فرعي، در حال ورود دستگاه هاي توليد ظروف يكبار مصرف كاملا گياهي براي آن است تا از خمير ويرجين توليدي حداكثر ارزش افزوده را به نفع سهامدار رقم بزند. اين ظروف گياهي تجزيه شونده در كشورهاي پيشرفته جايگزين ظروف يكبار مصرف پلاستيكي، آلومينيومي و نيمه پلاستيكي شده است. در مجمع فوق العاده دوشنبه گذشته اين شركت، افزايش سرمايه حدود 79 درصدي از سود انباشته تصويب شد تا ضمن استفاده از معافيت هاي مالياتي سال 1397، منابع آن براي تكميل طرح توليد ظروف كاملا گياهي در شركت فرعي «پارس طبيعت سلولز» صرف شود. 

غمينو ج : «صنايع غذايي مينو شرق» يكي از زيرمجموعه هاي هلدينگ غذايي «صنعتي مينو» (غصينو) است كه در استان سيستان و بلوچستان به توليد برخي از محصولات گروه مينو مشغول است. افزايش سرمايه 78 درصدي از سود انباشته غمينو در روز چهارشنبه گذشته به تصويب رسيد و تا قبل از مجمع سالانه آتي به ثبت خواهد رسيد.غفارس ج : «شير پاستوريزه پگاه فارس» در مجمع فوق العاده خود كه در شيراز برگزار كرد، سرمايه خود را از 20 ميليارد تومان به بيش از 24 ميليارد تومان (حدود 22 درصد) از محل سود انباشته افزايش داد تا ساختار مالي خود را اصلاح كند. قيمت سهم غفارس از ابتداي سال 1397 تا پيش از مجمع مزبور حدود 200 درصد افزايش داشت.

كگاز ج: «شيشه و گاز» از شركت هاي زيرمجموعه بنياد مستضعفان است كه با انتقال كارخانه خود از تهران به شهرك صنعتي حسن آباد، همزمان نوسازي خطوط توليد شيشه خود را انجام داد. كگاز همچنين اجراي طرح توسعه در كنار كارخانه فعلي را هم در نظر دارد. وضعيت توليد و فروش و صادرات كگاز در چند سال اخير رو به بهبود بوده است. شيشه و گاز يكي از معدود شركت هاي وابسته به بنياد مستضعفان است كه سود انباشته قابل توجهي داشت، زيرا اين حقوقي بزرگ بازار در تمام مجامع شركت هاي خود تقسيم سود حداكثري دارد و به مزاح مطرح مي شود كه پس از تقسيم سود تنها پاداش هيات مديره و هزينه هاي ثبت صورت جلسه مجمع را در شركت باقي مي گذارد. كگاز چهارشنبه گذشته افزايش سرمايه 80 درصدي از سود انباشته را به تصويب رساند و تا پايان سال آن را به ثبت مي رساند تا از پرداخت ماليات آن معاف باشد. گزارش آخرين مجمع سالانه كگاز در سايت «دنياي بورس» قرار دارد. سازمان بورس در هفته گذشته 11 مجوز افزايش سرمايه را صادر كرد كه 10 شركت در بورس و فرابورس معامله مي شوند و عبارتند از: «بانك تجارت» (وتجارت) حدود 390 درصد از تجديد ارزيابي دارايي ها، «گروه مپنا» (رمپنا) حدود 36 درصد از سود انباشته، «سيمان بهبهان» (سبهان) حدود 264 درصد از مطالبات و آورده، «صنايع سرما آفرين ايران» (لسرما) حدود 47 درصد از سود انباشته، «قند مرودشت» (قمرو) 5/ 23 درصد از سود انباشته، «سرمايه گذاري مس سرچشمه» (سرچشمه) حدود 22 درصد از سود انباشته، «پتروشيمي فارابي» (شفارا) حدود 1654 درصد از تجديد ارزيابي دارايي ها، «صنعتي و كشاورزي شيرين خراسان» (قشرين) حدود 1830درصد از تجديد ارزيابي دارايي ها، «مجتمع سيمان غرب آسيا» (سجام) 33 درصد از آورده نقدي و «خدمات فني فولاد يزد» (خفولا) از دو محل حدود 39 درصد از مطالبات و آورده نقدي و حدود 60 درصد از سود انباشته و اندوخته. يازدهمين شركتي هم كه مجوز افزايش سرمايه را از بورس گرفت، شركتي وابسته به «ايران ترانسفو» (بترانس) بود كه چند سال پيش براي ورود به فرابورس معارفه شد اما عرضه اوليه آن انجام نشد: «عايق هاي الكتريكي پارس» (بعايق) افزايش سرمايه 28 درصدي از سود انباشته.  «البرز دارو» (دالبر) در اطلاعيه اي اصلاحي خالص حاصل از حراج را براي هر حق تقدم مبلغ 2865 ريال اعلام كرد. «تامين سرمايه اميد» (اميد) هم 405 ريال براي پرداخت به دارندگان حق تقدم استفاده نشده آماده كرده تا به حساب دارندگان آن واريز كند. هفته گذشته 3 شركت «پتروشيمي مارون» (مارون)، «گلتاش» (شگل) و «ويتانا» (غويتا) خبر از ثبت افزايش سرمايه 100 درصدي از محل سود انباشته دادند. شركت هاي «بيسكويت گرجي» (غگرجي) 5/ 22 درصد از سود انباشته، «نوسازي و ساختمان تهران» (ثنوسا) حدود 251 درصد از تجديد ارزيابي، «داروسازي تهران شيمي» (شتهران) 200 درصد از سود انباشته، «كارخانه هاي كابل سازي ايران» (بايكا) حدود 1235 درصد از تجديد ارزيابي دارايي ها و «اقتصادي و خودكفايي آزادگان» حدود 62 درصد از سود انباشته هم در هفته گذشته اطلاعيه ثبت افزايش سرمايه خود را در كدال منتشر كردند. معاملات اوليه حق تقدم «نفت پارس» (شنفت) در هفته گذشته به پايان رسيد.

چالش قيمت اسمي سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " عليرضا توكلي"

  «دنياي بورس» گزارش مي دهد: مجامع كم حاشيه بانك ها
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  هفته كم فروغ مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  هفته پرحاشيه مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 20/5/97
مشاهده متن    
  هفته جامانده هاي مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 13/5/97
مشاهده متن    
  «دنياي بورس» گزارش مي دهد: جاي خالي بانك ها در اوج مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است