|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: گلوگاه هاي صنعت نان صنعتي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 14 (صنايع غذايي) > متن
 
 


يادداشت 
گلوگاه هاي صنعت نان صنعتي


نويسنده: مهدي خان محمدي

 صنعت نان به خصوص نان هاي صنعتي امروزه دستخوش برخي تغييرات شده است. امروز چرخ دنده هاي كارخانه هاي نان صنعتي به دست بخش خصوصي چرخانده مي شود و دولت نقش و جايگاه خاصي در اين صنعت ندارد. گذري بر تاريخ نشان مي دهد تنها بين سال هاي 50 تا 57 نان صنعتي در دست دولت بود. در آن دوران دولت 17كارخانه نان صنعتي داشت، اما بعد از پيروزي انقلاب به طور كلي نان هاي صنعتي اعم از حجيم، نيمه حجيم و فانتزي به دست فعالان بخش خصوصي افتاد. در اين ميان اما، شيفت صنعت نان صنعتي از دولت به بخش خصوصي با شكل گيري برخي چالش ها همراه بوده است. يكي از چالش ها، تهيه و تامين مواد اوليه در اين صنعت است. بخشي از مشكلات به وجود آمده در اين چرخه، به دليل تحريم هاي بين المللي رخ داده كه البته تاثيري همه جانبه بر تمام صنايع كشور داشته است. در ايران چند كارخانه مواد اوليه فعاليت دارند كه ماموريت تامين مواد اوليه كارخانه هاي نان صنعتي را به عهده دارند. البته بخشي از مواد اوليه مورد نياز را بايد از خارج از كشور تهيه و تامين كرد.

اما از ابتداي امسال مشكلات بسياري در وارد كردن مواد اوليه خارجي به وجود آمده است. سياست گذاران تجاري كشور از فروردين ماه امسال با صدور بخشنامه هاي متعدد، روند واردات مواد اوليه را كند كرده اند. آنان ابتدا مواد اوليه مورد نياز نان هاي صنعتي را در ليست كالاهاي اولويت اول قرار دادند. بعد از مدتي اعلام كردند اين مواد در ليست كالاهاي اولويت دوم جانمايي و مشمول مابه التفاوت شده اند. بنابراين مي توان گفت فعالان صنعت نان هاي صنعتي از يكسو با تحريم هاي بين المللي و مشكلات انتقال پول مواجهند و از سوي ديگر صدور بخشنامه هاي خلق الساعه فعاليت هاي آنان را تحت تاثير قرار داده است. اين چالش ها باعث شده صاحبان اين صنعت همواره با نگراني هايي براي تامين مواداوليه مواجه باشند. اين در حالي است كه اگر شركت هاي داخلي كه به نوعي مواداوليه توليد مي كنند، نتوانند مسير خود را ادامه دهند، بسياري از كارخانه هاي نان صنعتي با مشكلات عديده اي در توليد روبه رو مي شوند. چرا كه در مقطع فعلي اين شركت ها موادي از خارج وارد نمي كنند يا اگر هم وارد كنند حجم بسيار اندكي را پوشش مي دهد. مطابق با ارزيابي ها در شرايط فعلي مواد اوليه نان هاي صنعتي در ايران، به دست 10 كارخانه تهيه و تامين مي شود. اين در حالي است كه اين كارخانه ها وابستگي هايي در تامين مواد به خارج از كشور دارند. اما چالش بعدي صاحبان صنعت نان هاي صنعتي، نوع سهميه بندي آرد است. سهميه و تخصيص يارانه به صنايع همواره باعث رانت و فساد شده است.

استدلال سياست گذاران براي تخصيص يارانه و تعيين سهميه هم اين بوده كه مانع گران شدن نان شوند و از اين راه به مردم سوبسيد دهند. اكنون دولت هم به نان هاي صنعتي و هم با درصدي بيشتر به نان هاي سنتي، سوبسيد مي دهد. اما تجربه نشان داده هر صنعتي مشمول يارانه شده، روند روبه رشدي را تجربه نكرده است. متاسفانه در حال حاضر صنعت نان به دليل سهميه بندي و سامانه اي كه از سوي متوليان طراحي شده با معضلاتي روبه رو است. البته سهميه بندي از منظر حفظ داشته هايمان در شرايط فعلي اقتصادي كشور، كارآمد بوده است. دولت به منظور اينكه از قاچاق گندم و آرد جلوگيري كند، سهميه بندي و ساخت سامانه را در دستور كار قرار داد. اما در اين بين صفر تا 100 مساله را در نظر نداشت و اكنون تازه مرحله آزمون و خطاي خود را در اين فرآيند آغاز كرده است. اين موضوع باعث به دردسر افتادن صاحبان صنعت نان كشور شده است. زيرا هر روز يك قانون جديد از سوي سياست گذار وضع مي شود. اين سامانه تا حدودي توليدكنندگان نان سنتي و صنعتي را به دلهره انداخته است. دولت پيش از اينكه اين سامانه را راه اندازي و اجرايي كند، بايد راستي آزمايي ها را در دستوركار قرار مي داد. با اين نقشه راه علاوه بر اينكه صدمات فعلي به صنعتگران نان وارد نمي شد، بلكه مانع كامل قاچاق گندم و آرد هم مي شد. اميد صنعتگران نان هاي سنتي و صنعتي اين است كه دولتمردان معايب اين سامانه را شناسايي و برطرف كنند. اما بعد ديگر چالش هاي صنعت نان هاي صنعتي را بايد در تحريم ها جست وجو كرد. اكنون نقل و انتقالات پولي به سختي يا اصلا انجام نمي شود. ارسال پول اين روزها با ريسك هاي بالايي روبه رو است و از سوي ديگر حمل ونقل با مشكلات بيمه اي مواجه است. تجربه نشان داده كه مي توان با تحريم هاي بين المللي مقابله كرد و آنها را دور زد. اما فعالان صنعت با تحريم هاي داخلي چه كنند؟ تاكنون فعالان صنعت نان با وجود تمام اين مشكلات، فعاليت هاي خود را ادامه داده اند. به طوري كه براساس آمارها، در 10 سال اخير توليد نان هاي صنعتي با رشد قابل توجهي همراه بوده است. علاوه بر اين از نظر توليد ماشين آلات صنعتي جهش مناسبي در طول اين سال ها به وقوع پيوسته است. همچنين مواد اوليه محصولاتي مانند نان، شيريني، شكلات، كيك و كلوچه ديگر خودكفا و نيازي نيست كه خارج از مرزها تهيه شود. از نظر آموزش هم پيشرفت هاي چشمگيري صورت گرفته و در 6 سال اخير بسياري از نيروي كار صنعت نان آموزش هاي تخصصي و لازم را ديده اند. اين پارامترها باعث شده كيفيت نان روز به روز در كشور افزايش يابد. اما ظهور مشكلاتي كه پيش از اين تشريح شد، باعث شده امروزه توسعه و رشد صنعت نان در هاله اي از ابهام قرار گيرد. پيشنهاد فعالان اقتصادي به دولت اين است كه دست از صدور بخشنامه هاي آني و خلق الساعه بردارند. زيرا امروز چالشي كه بيش از تحريم هاي خارجي صنعتگران را در مضيقه قرار داده اتخاذ سياست هايي است كه عمرشان به چند روز هم قد نمي دهد. آيا يك صنعتگر مي تواند در چنين فضايي كسب وكار خود را رونق بخشد؟


*ئيس هيات مديره گروه صنعتي نان سحرگلوگاه هاي صنعت نان صنعتي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 14 (صنايع غذايي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بارآثار ديگري از " مهدي خان محمدي"

  تجارتي به نام عكاسي مد
مهدي خان محمدي، اعتماد 12/2/92
مشاهده متن    
  آرد،منتظر يكسان سازي نرخ ها
مهدي خان محمدي ، سرمايه 30/8/86
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه امنيت پژوهي
متن مطالب شماره 65، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است