|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و اعضاي مجلس خبرگان رهبري: لزوم بسيج حداكثري همه نيروها در مقابل تهاجم حداكثري دشمنان ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و اعضاي مجلس خبرگان رهبري: لزوم بسيج حداكثري همه نيروها در مقابل تهاجم حداكثري دشمنان ايرانعكس: leader.ir

پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري : حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح پنج شنبه در ديدار نمايندگان منتخب ملت در مجلس خبرگان رهبري، با تاكيد بر ضرورت ايجاد يك گفتمان و فهم عميق عمومي درباره «نوع و چگونگي مواجهه كشور و افراد موثر با چالش ها و حوادث» به تبيين يازده دوگانه مطرح در اين زمينه پرداختند و خاطرنشان كردند: در مقابل تهاجم حداكثري دشمنان بايد به بسيج حداكثري امكانات و توانايي ها و نيروهاي خود اقدام كنيم تا در پرتو باور عميق مردم و مسوولان به ذكر الهي و توكل به خدا، پروردگار وعده هاي صادق خود را درباره ملت بزرگ ايران محقق سازد.

رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود با ابراز تاسف از فقدان دو عالم فقيه، حضرات آيات هاشمي شاهرودي و مومن، آنان را استوانه هاي واقعي براي كشور و حوزه هاي علميه خواندند و تاكيد كردند: هر دوي اين بزرگواران همواره بدون هيچ چشمداشتي در خدمت اهداف انقلاب بودند. رهبر انقلاب اسلامي محور اصلي سخنان خود يعني نحوه مواجهه با چالش ها و حوادث و همچنين اتفاقات مثبت را در قالب يازده دوگانه بيان كردند و گفتند: گاهي اوقات برخورد ما در مواجهه با حوادث و رويدادها «فعال» و چاره جويانه است و برخي مواقع نيز برخورد ما «انفعالي» و مبتني بر گلايه صرف و بي تحركي است. حضرت آيت الله خامنه اي «مواجهه ابتكاري» و «مواجهه عكس العملي» را يكي ديگر از دوگانه ها برشمردند و افزودند: در مواجهه عكس العملي، حركت ما تابعي از حركت دشمن است اما در مواجهه ابتكاري، ابتكار عمل را به دست مي گيريم و از ناحيه اي كه دشمن تصور نمي كند، به او ضربه مي زنيم.

ايشان با اشاره به «مواجهه مايوسانه» و «مواجهه اميدوارانه» به عنوان يكي ديگر از دو گانه هاي مطرح در مقابل حوادث و چالش ها گفتند: يك دوگانه ديگر «مواجهه از روي ترس» و «مواجهه با دليري و شجاعت» است. حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر اينكه يكي ديگر از دوگانه ها، مواجهه با «حزم و تدبير» و «مواجهه از روي سهل انديشي و سهل انگاري» است، گفتند: به عنوان مثال در موضوع فضاي مجازي مي توان دو نوع برخورد داشت؛ يك برخورد همراه با تدبير و دقت و برخورد ديگر همراه با سهل انديشي و نديدن پيچيدگي هاي موضوع و سهل انگاري و بي تفاوتي نسبت به آن.

ايشان «نگاه جامع به تهديدها و فرصت ها» و «نگاه يكجانبه صرف به تهديدها يا فرصت ها» را دوگانه ديگري دانستند و خاطرنشان كردند: يك نمونه براي اين دوگانه، موضوع نحوه مقابله با دشمني آمريكا است كه مي توان تهديدها و فرصت ها را با هم ديد يا اينكه فقط تهديدها يا فقط فرصت ها را ديد كه هريك از اين دو نوع برخورد، قطعا پيامدها و آثاري دارد. رهبر انقلاب اسلامي با تاكيد بر اينكه «شناخت واقعيت ميدان» يا «نشناختن واقعيات» يكي از دوگانه هاي اساسي در مواجهه با چالش ها و حوادث است افزودند: در مسائل داخلي، دشمن و دنباله هاي او تلاش زيادي مي كنند تا جايگاه خودي را ضعيف و جايگاه دشمن را قوي نشان دهند و در نهايت اينگونه القاء كنند كه كشور با مشكلات لاينحل فراواني مواجه شده و امكان هيچ اقدامي نيز وجود ندارد.

حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: يك نمونه ديگر، مسائل منطقه است؛ اگر ما از موقعيت و جايگاه خود در منطقه و از اين واقعيت كه دشمن در منطقه از ما حساب مي برد، مطلع نباشيم، يك جور عمل خواهيم كرد اما اگر نسبت به اين واقعيات آگاهي داشته باشيم، جور ديگري عمل خواهد شد. ايشان در همين خصوص تاكيد كردند: كساني كه درباره حضور جمهوري اسلامي ايران در منطقه مطالب و سخنان نادرست و نابجايي را مطرح مي كنند، در واقع در حال كمك به نقشه دشمن هستند. رهبر انقلاب اسلامي در بيان يكي ديگر از دوگانه ها به «مواجهه مبتني بر مديريت و كنترل احساسات» و «مواجهه با رهاشدگي احساسات» اشاره و خاطرنشان كردند: يكي از مواردي كه ممكن است كشور دچار آسيب شود، موضوع عدم كنترل احساسات عمومي است. من بارها تاكيد كرده ام كه به جوانان اعتقاد و اعتماد دارم اما اين به معناي كنترل نشدن احساسات جوانان در جامعه نيست.ايشان همچنين در تذكري درباره معناي حقيقي جوانگرايي افزودند: برخي گفته اند تاكيد اينجانب بر «جوانگرايي» به معناي «پيرزدايي» است، اما اين برداشت غلط است و بايد درباره معناي جوانگرايي فكر و تعمق كرد.

حضرت آيت الله خامنه اي، «رعايت ضوابط و حدود شرعي و رعايت نكردن اين موارد» در مواجهه با حوادث و چالش ها را از ديگر دوگانه ها برشمردند و گفتند: يك نوع ديگر مواجهه، دوگانه «بهره گيري از تجربه ها» در مقابل «دوبار از يك سوراخ گزيده شدن» است. ايشان در همين زمينه به موضوع نحوه مواجهه با آمريكا و اروپا اشاره كردند و افزودند: تجربيات ما از نحوه عملكرد آمريكايي ها و اروپايي ها بسيار زياد است، اما تجربه اخير مربوط به برجام و تعهداتي كه آمريكايي ها بايد انجام مي دادند اما زير آن زدند، در برابر ديدگان ما است و بايد در برخورد با آمريكا و جبهه مقابل از اين تجربيات استفاده شود. حضرت آيت الله خامنه اي در بيان آخرين دوگانه گفتند: يك دوگانه اين است كه در مواجهه با حوادث، به يكديگر حمله كنيم و هركس ديگري را مقصر جلوه دهد يا اينكه از درگيري داخلي پرهيز كنيم و به تعبير امام(ره) هرچه فرياد داريم بر سر آمريكا بكشيم.

ايشان خاطرنشان كردند: دشمن واقعي ما آمريكا است و ما در شناخت دشمن خود دچار خطا نخواهيم شد. رهبر انقلاب اسلامي سپس با استناد به آيات قرآني، نكات مهمي را درباره مواجهه صحيح با چالش ها بيان كردند. حضرت آيت الله خامنه اي با تاكيد بر اينكه در منابع ديني ما نحوه مواجهه با پيروزي ها و رويدادهاي مثبت بيان شده است، افزودند: قرآن مي گويد در مواجهه با پيروزي ها دچار غرور نشويد و با تسبيح و استغفار، آن پيروزي را مربوط به خدا بدانيد و نه مربوط به خودتان.

ايشان با اشاره به بيانات امام(ره) كه همواره دست قدرت الهي را در اين انقلاب و حوادث مربوط به آن متذكر مي شدند، گفتند: امام بزرگوار در مواجهه با پيروزي ها، آن را نتيجه لطف و عنايت خداوند متعال مي دانستند همان گونه كه گفتند «خرمشهر را خدا آزاد كرد.»

رهبر انقلاب اسلامي به حضور اعجاب انگيز و گسترده تر مردم در راهپيمايي 22 بهمن امسال نيز اشاره و خاطرنشان كردند: آيا هيچ عامل انساني مي تواند ادعا كند كه اين حضور متراكم و قوي كار او بوده است؟ قطعا عامل راهپيمايي 22 بهمن امسال جز دست قدرت الهي نبود. رهبر انقلاب با استناد به آيات قرآن كريم افزودند: در مواجهه با حوادث تلخ نظير تحريم يا احتمال حركت نظامي دشمن بايد متوجه بود كه اين حوادث در واقع تحقق سخن پروردگار مبني بر مقابله دشمنان خدا با مومنان و حركت هاي ايماني است كه درك همين نكته بر ايمان مومنان مي افزايد همچنان كه صف آرايي مستكبران در مقابل انقلاب اسلامي، بر ايمان ملت ايران افزود.

ايشان افزودند: نظام اسلامي توقع نداشت كه سلطه گران جهاني در مقابل حركت ملت ايران ساكت بمانند؛ البته ما بايد كاري كنيم كه دشمنان حتي به فكر تحريم و اقدام نظامي و ديگر اقدامات نيفتند اما اگر هم افتادند بايد كاري كنيم كه سركوب و دچار شكست شوند. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينكه نبايد در مقابل حوادث دچار ترس و دلهره شد، افزودند: امام خميني مظهر اين توصيه الهي بود و هيچ گاه از هيچ حادثه اي دچار ترس نمي شد.

«پرهيز از نااميدي» نكته ديگري بود كه رهبر انقلاب در تبيين «مواجهه صحيح كشور و افراد موثر كشور با چالش ها و حوادث» مورد تاكيد قرار دادند و گفتند: به فرموده پروردگار بايد هميشه اميدوار باشيم كه در سايه ايمان، توكل، عزم، تصميم و اقدام، اهداف خود را محقق كنيم و بيني قدرت هاي بزرگ را به خاك بماليم. «پرهيز همه افراد از شتابزدگي و بي صبري و بهانه گيري»، نكته ديگري بود كه حضرت آيت الله خامنه اي آن را در مواجهه با چالش ها ضروري برشمردند.

ايشان خاطرنشان كردند: بايد كمر همت بست و اقدامات لازم را در زمينه هاي گوناگون حتما انجام داد اما بدانيم كه تا رسيدن به مقصود صبر لازم است، چرا كه همه كارها امكان انجام سريع را ندارند. رهبر انقلاب اسلامي، همچنين «مرزبندي پررنگ با دشمن را براي مصونيت در مقابل تهاجم نرم»، بسيار لازم خواندند و خاطرنشان كردند: مرزهاي فرهنگي نيز همچون مرزهاي جغرافيايي نياز به برجسته سازي و مراقبت دارند تا دشمن با فريب و خدعه و نفوذ از اين مرزها عبور نكند و بر فضاي مجازي و فرهنگ كشور مسلط نشود. حضرت آيت الله خامنه اي با وجود تاكيد فراوان بر مرزبندي با دشمن، يك نكته حاشيه اي اما ظريف را هم توصيه كردند و آن اينكه «نبايد به خاطر تعصب بجا عليه دشمن، مخالفان نظر خود را به همراهي با دشمنان منتسب كرد.»

ايشان در همين زمينه افزودند: وقتي فلان كنوانسيون يا معاهده در كشور مورد بحث است و موافقان و مخالفان استدلال ها و ديدگاه هاي خود را مطرح مي كنند دو طرف نبايد يكديگر را به همراهي با دشمن متهم كنند و به جان هم بيفتند. رهبر انقلاب در پايان دو نكته مهم را مورد تاكيد قرار دادند: «ضرورت بسيج حداكثري نيروها در مقابل تهاجم حداكثري دشمن» و «پرهيز از غفلت از ذكر و ياد پروردگار.» ايشان خاطرنشان كردند: دشمن يعني آمريكا و صهيونيست ها امروز همه امكانات و توانايي هاي خود را بر ضد ملت ايران بسيج كرده اند و غربي ها و اروپايي ها نيز به نوعي در حاشيه آنها با ايران دشمني مي كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سخنان آمريكايي ها درباره اعمال شديدترين تحريم ها عليه ملت ايران افزودند: آنها در مقابل ايران دست به تهاجم حداكثري زده اند اما اگر ما به بسيج حداكثري امكانات و توانايي هاي خود اقدام كنيم، به فضل الهي سنگين ترين شكست تاريخ آمريكا را نصيب اين كشور خواهيم كرد. رهبر انقلاب در نكته پاياني، با يادآوري سخن پروردگار به حضرت موسي مبني بر كوتاهي نكردن در ذكر و ياد خدا افزودند: ذكر الهي وسيله و مايه همه توانايي هايي است كه بايد براي تحقق اهداف انقلاب به كار گيريم كه اگر اين گونه شود خدا با ماست و وعده هاي شيرين و صادق او در حق ملت ايران محقق خواهد شد.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت الله جنتي رئيس مجلس خبرگان در گزارشي با گرامي داشت ماه رجب گفت: هيات هاي انديشه ورز و كارگروه هاي پنج گانه آن در مجلس خبرگان با حضور كارشناسان و صاحب نظران فعال شده و در حال تدوين شاخص هاست. رئيس مجلس خبرگان با با بيان اينكه مردم انقلابي ايران همواره در همه صحنه ها حاضر هستند، خاطرنشان كرد: وظيفه مسوولان است كه به مشكلات و مسائل مردم رسيدگي كنند. همچنين آيت الله موحدي كرماني نايب رئيس مجلس خبرگان با اشاره به موضوعات مطرح شده در جلسات اين مجلس گفت: قدرداني از حضور مردم در راهپيمايي عظيم 22 بهمن، تجليل از بيانيه گام دوم انقلاب و ضرورت توجه عملي به آن، اهميت مقابله دولت با گراني و رسيدگي به مشكلات معيشتي مردم و كاهش ارزش پول ملي، از مهم ترين محورهاي سخنان و نطق هاي اعضاي مجلس خبرگان در اين اجلاس بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار رئيس و اعضاي مجلس خبرگان رهبري: لزوم بسيج حداكثري همه نيروها در مقابل تهاجم حداكثري دشمنان ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پژوهش هاي دانش زمين
متن مطالب شماره 38، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است