|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: امنيت عربستان امنيت ايران است
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 8 (خبر) > متن
 
 


امنيت عربستان امنيت ايران است
ظريف روابط ديروز و امروز تهران و رياض را تحليل كرد


دنياي اقتصاد : محمد جواد ظريف وزير امور خارجه عربستان سعودي را به همكاري دعوت كرد و گفت، امنيت عربستان امنيت ايران است و بالعكس. او همچنين تاكيد كرد كه عربستان بايد از توهم حذف ايران از منطقه دست بردارد. وزير امورخارجه در حاشيه سفر اخيرش به عراق، در گفت وگو با شبكه خبري «بي بي سي» عربي با بيان اينكه هيچ دليل ندارد كه با هر كدام از كشورهاي همسايه از جمله عربستان سعودي درگيري درست كنيم گفت: ما هيچ گاه تلاش نكرده ايم كه عربستان را از صحنه بين المللي حذف كنيم.

پيش از اين وزير امورخارجه در گفت وگو با يك رسانه عراقي و پيش از سفر اخيرش به عراق، تاكيد كرده بودكه 5 سال قبل پيام هاي متعددي براي مسوولان سعودي فرستادم كه ما آمادگي داريم با هم همكاري كنيم، اما آنها پيام دادند كه منطقه ربطي به شما ندارد. او همچنين درگفت وگوي تفصيلي با شبكه الفرات كه همزمان با ورود ظريف به بغداد از اين شبكه پخش شد،گفته بود: ما هيچ گاه مانعي براي گفت وگو با سعودي ها نداشتيم آنها بودند كه مايل به گفت وگو نبوده اند، حتي من بعد از فوت ملك عبدالله براي مراسم خاكسپاري ايشان به عربستان رفتم، اما مقامات سعودي از فرصت حضور بنده استفاده نكردند چون ظاهرا سياست آنها اين نبود. هر وقت آنها آمادگي داشته باشند، ايران را آماده در ميدان خواهند ديد.روابط ديپلماتيك ايران و عربستان سال 94 به دنبال حمله برخي عوامل خودسر به سفارت عربستان بعد از اعدام شيخ نمر و به دنبال اعلام عادل الجبير وزير امور خارجه وقت دولت عربستان سعودي در تاريخ 13/ 10/ 94 به طور كامل قطع شد.درهمين راستا محمد جواد ظريف در حاشيه سفر اخيرش به عراق درگفت وگو با بي بي سي عربي گفت: وقتي به گذشته نگاه كنيد مي بينيد كه عربستان سعودي چه تصميم هاي اشتباهي اتخاذ كرده است. مثل حمايت از صدام و طالبان. هنوز هم عربستان تروريست ها را از اراضي هم مرز با ايران حمايت مي كند و به كار مي گيرد. وليعهد سعودي آشكارا گفت كه جنگ را به داخل ايران مي كشاند. او بابيان اينكه اين حرف، نقض صريح قوانين بين الملل است گفت: هيچ دليل ندارد كه با هر كدام از كشورهاي همسايه از جمله عربستان سعودي درگيري درست كنيم. به گزارش خبرگزاري فارس، وزيرامورخارجه همچنين حذف ايران از منطقه را غيرممكن دانست و با خيال خام توصيف كردن آن گفت: هر چه از اين توهم دورتر شوند، بهتر است. ما هميشه گفته ايم كه آماده همكاري هستيم. اما متاسفانه سران كنوني منافع و آينده شان از جمله آينده شخصي شان را در تنش مستمر با ايران مي بينند. ما معتقديم كه امنيت سعودي به شكل مستقيم با امنيت ما مرتبط است، عربستان هم بايد بپذيرد كه امنيت ايران، امنيت خودش است... متحدان يا دوستان ما در نقاط ديگر، عليه كشورهاي ديگر نيستند اما آنها [سعودي ها] تلاش مي كنند هر جا كه بتوانند عليه ما جنگي درست كنند. ما استقبال مي كنيم كه اگر بخواهند در آن نقاط همكاري كنند. فكر مي كنم كه ما هم مي توانيم خيلي از امور را تغيير دهيم.

نياز به منطقه اي قوي

بخش ديگري از گفت وگوي وزيرامورخارجه به سفر اخير حسن روحاني رئيس جمهوري به عراق اختصاص داشت. ظريف دراين باره گفت: رئيس جمهور روحاني منتظر بود كه بعد از پيروزي ملت عراق بر تروريسم و افراطي گري به اين كشور سفر كند. ما افتخار مي كنيم كه هنگام اين سختي ها و همچنين بعد از پيروزي سياسي شان، كنار ملت عراق ايستاديم. انتخابات اخير در عراق، سمبلي از پختگي دموكراسي در عراق بود. به گزارش خبرگزاري فارس، وزير خارجه تاكيد كرد: اتحاد ما فراتر از مرزهاي قومي، ديني و مذهبي است. رئيس جمهور روحاني ديد كه فرصت براي سفري رسمي مهياست تا با برادران عراقي بررسي كنيم كه چطور مي توانيم از مرحله مبارزه مشترك به مرحله سازندگي مشترك برسيم. اين به نفع دو كشور و منطقه است. عراق و ايران مي توانند ركن امنيت و همكاري در منطقه باشند. ظريف در پاسخ به سوالي درباره اينكه برخي اين سفر را به تحريم هاي آمريكا مربوط مي دانند و از طرفي ديگر حرف وحديث هايي هست از روابط متشنج با عربستان سعودي و همچنين تلاش ايران براي اينكه عراق نقش فعالي در شكستن تحريم هاي ايران ايفا كند، گفت، ايران هيچ گاه تلاش نكرده كه رد پايي بزرگ از خودش در منطقه بر جا بگذارد. معتقديم كه منطقه به همكاري همه طرف ها نياز دارد. ما راهبردي منطقه اي داريم به نام «منطقه قوي» نه كشور يا مردان قوي. ما به اندازه كافي مردان قوي داشته ايم، ما به منطقه اي قوي نيازمنديم. من براي فراهم كردن دخالت نيابتي از ايران اينجا نيستم. موضع ما خيلي روشن است. ما خواستار گفت وگو هستيم.

دنبال روابط خوب با عراق هستيم

ظريف درپاسخ به سوالي مبني بر اينكه آمريكا و ايران تاثير زيادي در عراق دارند و خصومت شديدي ميان اين دو هست و آيا اين مساله بر عراق تاثير مي گذارد پاسخ داد: ما خصومت خود با آمريكا را هيچ گاه به عراق منتقل نكرده ايم. آمريكاست كه عراقي ها را وا مي دارد كه [يكي را] انتخاب كنند. ما هيچ وقت از عراقي ها چنين چيزي نخواسته ايم [كه ميان ايران و آمريكا يكي را انتخاب كنند]. ما به دنبال روابط خوب با عراق هستيم. عراق همسايه ماست و آمريكا نمي تواند ميان عراق و ايران جدايي بيندازد. تاريخ و جغرافيا نقطه مشترك ايران و عراق است. حتي بعد از هشت سال جنگ كه صدام عراقي ها را مجبور به آن كرد، نتوانست روابط تاريخي دو ملت را بشكند.

سوريه راه حل نظامي ندارد

ظريف در پاسخ به سوالي ديگر درباره اينكه آمريكايي ها بعد از اعلام خروج از سوريه دارند حضورشان در عراق را بيشتر مي كنند و از طرفي ديگر روسيه، ايران و تركيه دارند براي وضعيت نهايي تلاش مي كنند. آيا[بحران] سوريه به حل نهايي نزديك مي شود، گفت: ايران از ابتداي بحران سوريه گفته بود كه سوريه راه حل نظامي ندارد و صرفا راه حل، سياسي است. موضع ايران از آن زمان تغيير نكرده است. ما هنوز به راهكار سياسي اعتقاد داريم و همه از جمله روسيه، تركيه و ايران بايد اين مسير را تسهيل كنند.ظريف در پاسخ به اين سوال كه معاون شما (جابري انصاري) اخيرا گفت كه روابط با روسيه پيچيده است، گفت: روابط ما با روسيه خيلي خوب است و اختلاف نظر امري عادي ميان دو كشور است. چيزي كه معاون بنده در اين خصوص گفته، مربوط به مساله اسرائيل است. اين معنايش اين نيست كه ما نمي توانيم با هم با تروريسم مبارزه كنيم و راهكار مسالمت آميز براي حل بحران سوريه بيابيم. وزير خارجه در پاسخ به تكمله سوال درباره اختلاف با روسيه درباره اسرائيل گفت، موضع ايران مقابل اسرائيل مشخص است.

تكذيب ارتباط استعفا با سفراسد به تهران

وي درباره استعفايش پس از سفر بشار اسد به ايران گفت، استعفاي او هيچ ارتباطي به سفر اسد به تهران نداشت و شرايطي كه در آن قرار گرفته بود، سبب شد تا تصميم به استعفا بگيرد. او امروز مطمئن است كه وزارت خارجه مسوول سياست خارجي كشور است و جامعه بين المللي بايد اين مساله را متوجه مي شد.ظريف در پاسخ به اين سوال كه نخست وزير اسرائيل از استعفاي او استقبال كرده بود گفت «از بخت بدشان است» و ادامه داد: «متاسفانه نتانياهو مبارزه با تروريسم را تهديدي براي خود مي بيند. اگر موضوع اين طور است، خب ما تهديد هستيم. ما در سوريه هستيم تا با تروريسم مقابله كنيم و نگذاريم كه افراط گرايي بر سوريه مسلط شود. آشكارا هم گفته ايم كه اين تنها هدف ماست. ما به درخواست دولت سوريه به آنجا رفته ايم و هدف اصلي ما، مبارزه با تروريسم است.

نظر ظريف درمورد زاغري

ظريف در پاسخ به سوالي درباره اقدام اخير انگليس مبني بر حمايت ديپلماتيك از نازنين زاغري گفت: فكر مي كنم هويت او كاملا با گذرنامه ايراني اش مشخص است. قانون ما دو تابعيتي را به رسميت نمي شناسد. او محاكمه شده و اقدامات انگليس چيزي را تغيير نمي دهد.او همچنين درمورد قرارگرفتن حزب الله در ليست تروريسم از سوي انگليس و موضع ايران گفت: انگليس با اين اقداماتش بيشتر مردم لبنان را در ليست تروريسم قرار داده چون خيلي از مردم از حزب الله حمايت مي كنند. حضور حزب الله در دولت، نشانه اين حمايت است. اگر انگليس مي خواهد خودش را مقابل مردم لبنان قرار دهد، اين تصميم درستي نيست.

امنيت عربستان امنيت ايران است


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 8 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات اقتصاد انرژي
متن مطالب شماره 60، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است