|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: مسيريابي مسكن در سال 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


مسيريابي مسكن در سال 98
«دنياي اقتصاد» ششمين همايش «چشم انداز اقتصاد ايران» را در ارديبهشت ماه برگزار مي كند


«1» نكته طلايي كه در همايش اسفند پارسال براي بازار مسكن 97 مطرح شد

دنياي اقتصاد : آينده بازار مسكن و متغيرهاي موثر بر تحولات آن، در «همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98» كه نهم ارديبهشت ماه سال آينده توسط «دنياي اقتصاد» برگزار مي شود، مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در اين همايش، چشم انداز بازارهاي مختلف داخلي از جمله مسكن، ارز، طلا و بورس و همچنين تحولات بازارهاي جهاني، توسط صاحب نظران تشريح خواهد شد. سمت و سوي اوضاع اقتصادي كشور و متغيرهاي كلان و آثار آن بر كسب و كارهاي 98 نيز موضوع ديگري است كه در اين همايش به آن پرداخته مي شود. بازار مسكن يكي از بازارهاي پرتوجه در سال جاري بود كه وضعيت متغيرهاي آن در حال حاضر به گونه اي است كه پيش بيني مي شود سال آينده زيرذره بين گروه هاي مختلف باشد. اين بازار در سالي كه گذشت از يكسو با خيز تاريخي قيمت آپارتمان ها در شهر تهران مواجه شد و از سوي ديگر افت ركوردساز حجم معاملات خريد آپارتمان را تجربه كرد. اسفند سال گذشته در «همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97» پنج نكته طلايي درباره اين بازار مطرح شد كه مهم ترين آن، سايه سنگين تحولات ارزي بر بخش مسكن بود. در همايش سال آينده اثر عوامل بيروني و دروني موثر بر متغيرهاي بازار مسكن به همراه سناريوهاي قيمتي بررسي خواهد شد.

افق يكساله بازار مسكن در حوزه هاي معاملات و ساخت و ساز، نهم ارديبهشت سال آينده در همايش «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98» مورد بررسي قرار مي گيرد. به گزارش «دنياي اقتصاد»، در همايش «چشم انداز اقتصاد ايران» كه ارديبهشت سال جديد، ششمين دوره برگزاري را تجربه مي كند، موقعيت كنوني و آتي بازار مسكن در سه سرفصل واكاوي خواهد شد. در اين همايش همچنين به آينده بازارهاي ارز، طلا و سكه، بورس، روند بازارهاي جهاني و همچنين چشم انداز اوضاع اقتصادي كشور و اثر آن بر كسب و كارها به همراه پيش بيني هاي مرتبط با اقتصاد كلان و تحولات سياسي نيز پرداخته مي شود. اين همايش همه ساله توسط «دنياي اقتصاد» برگزار مي شود.

آنچه اهميت پرداختن به بخش مسكن و ساختمان در همايش «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98» را نسبت به سال هاي گذشته ارتقا داده است، مواجهه بازار مسكن 97 با فراز و فرودهاي كم سابقه بوده است. در يك نمونه از اين نوسانات شديد تجربه شده، ميانگين قيمت مسكن در تهران طي سال جاري، به لحاظ ميزان رشد نقطه اي، ركورد تازه اي در مقايسه با جهش سال هاي 86 و 92 (دو مقطع زماني كه قيمت آپارتمان هاي پايتخت در اوج رونق، با بيشترين ميزان افزايش همراه شد) را به ثبت رساند. در حال حاضر متوسط قيمت هر مترمربع واحد مسكوني در تهران تقريبا نسبت به سال 96 دوبرابر شده است. از سوي ديگر، در برابر اين فراز قيمتي، بازار ملك شاهد فرود تند حجم معاملات خريد مسكن شد. تعداد آپارتمان هاي فروخته شده در تهران طي ماه هاي اخير به كمترين ميزان طي حداقل 4 سال گذشته رسيد. در نيمه دوم امسال، حجم معاملات ماهانه مسكن در تهران تقريبا با ماه هاي فروردين هر سال كه يك ماه شبه تعطيل محسوب مي شود و معمولا خريد و فروش آپارتمان در آن ماه به خاطر مشخص نبودن چشم انداز سال، انجام نمي گيرد، برابر بود. در ماه هاي پاييز سال 97، كمتر از 6 هزار واحد مسكوني در تهران بين خريدار و فروشنده معامله شد. اين ميزان معاملات مسكن معادل يك سوم معاملات در زمان رونق است. نوسانات شديد در معاملات مسكن نيز طي امسال وجود داشته است. در بهار امسال، معاملات خريد آپارتمان در تهران، فاز رونق زمستان سال 96 را تا حدودي حفظ كرد به طوري كه در ارديبهشت ماه نزديك به 17 هزار فقره واحد مسكوني در پايتخت معامله شد. اما از تابستان، اولين نشانه از توقف مسير پيش روي معاملات مسكن در شهر تهران با كاهش ماهانه حجم خريد و فروش آپارتمان، آشكار شد.

اكنون وضعيت بازار مسكن در شهرهاي مختلف كشور نيز چندان قابل طبقه بندي در فاز رونق نيست. هرچند اوضاع در آنها نسبت به تهران بهتر است اما در غالب شهرها روند رشد معاملات مسكن به دليل افزايش قابل توجه قيمت ها، كاهش پيدا كرده است. از طرفي، حال بازار ساخت و ساز نيز به دليل آسيب هايي كه از محل افزايش هزينه ساخت و قيمت تمام شده مسكن به سازنده ها و سرمايه گذاران ساختماني وارد شده، مساعد نيست. اين وضعيت، «كنكاش» درباره بازار مسكن 98 را از سمت طيف گسترده اي از فعالان و ناظران در اين بازار، تشديد كرده است. گروه هاي مختلف فعال و ذي نفع در بازار مسكن به دنبال پيش بيني هاي كارشناسي هستند تا از آنها در نقش «موقعيت ياب» بتوانند براي چگونگي ورود به اين بازار در سال جديد، بهره برداري كنند.

آنچه نهم ارديبهشت سال آينده از سوي كارشناسان و صاحب نظران درباره «بازار مسكن سال جديد» تشريح مي شود، به عنوان نشانگرهاي يك رادار اقتصادي، مي تواند نقشه راه طيف فعال در اين بازار باشد. علي چگيني مديركل سابق دفتر برنامه ريزي و اقتصاد مسكن و صاحب نظر در اين بخش، قرار است در همايش «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98»، آينده بازار مسكن را در سه سرفصل كليدي شامل مولفه هاي سمت عرضه مسكن، مولفه هاي سمت تقاضاي مسكن و بازارهاي اثرگذار بر اين بخش، تشريح كند. همچنين حسين عبده تبريزي نيز در كنار موضوع سخنراني خود با عنوان چشم انداز اوضاع اقتصادي و اثر آن بر كسب و كارها در سال 98، همانند دوره هاي قبلي اين همايش، يك بحث كاربردي درباره بازار مسكن سال جديد ارائه خواهد كرد.

اسفند سال گذشته در همايش «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97»، عناوين و مطالبي كه اين دو صاحب نظر اقتصادي براي بازار مسكن 97 ارائه كردند، حاوي «1» نكته طلايي بود. مهم ترين بحث مطرح شده در همايش پارسال، «اثرگذارترين فاكتور بيروني بازار ملك بر روند معاملات و قيمت» بود. در همايش قبلي، اعلام شد در سال 97 قيمت مسكن بيشترين تاثيرپذيري خود را از تحولات نرخ ارز خواهد گرفت. اكنون كارنامه بازار مسكن در سالي كه گذشت كاملا مشخص مي كند بخش قابل توجهي از جهش قيمت مسكن چه به شكل مستقيم و چه به صورت غيرمستقيم، از شوك هاي ارزي پي درپي، شارژ شد. التهاب و نابساماني در بازار دلار در اوايل امسال ابتدا به انتظارات تورمي در جامعه و تعجيل متقاضيان خريد مسكن به انجام معامله منجر شد و در نهايت با هدايت تقاضاي سرمايه اي و سفته بازي به بازار معاملات ملك، شرايط براي جهش قيمت مسكن را فراهم ساخت. در گام بعد، شوك هاي ارزي در نيمه تابستان اثر منفي بر نوسانات قيمت مصالح ساختماني و در نهايت قيمت تمام شده ساخت مسكن گذاشت و باعث خروج سازنده ها از بازار ساخت و ساز شد.

گزارش «دنياي اقتصاد» از خلاصه آنچه در همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97 براي بازار مسكن ارائه شد نشان مي دهد: در اين همايش، پيش از شروع سال 97، دو توصيه طلايي، يك هشدار قيمتي و يك علامت ركودي نيز خطاب به فعالان اين بازار مطرح شد.

«تغيير جنس عرضه مسكن» اولين توصيه اي بود كه در همايش سال گذشته خطاب به سازنده ها و سرمايه گذاران ساختماني مطرح شد. اين توصيه در پي اعلام «ناهمخواني بين مساحت غالب در ساخت و ساز با مساحت غالب در معاملات خريد مسكن» در اين همايش، عنوان شد. چگيني در همايشي كه «دنياي اقتصاد» در اسفند 97 برگزار كرد، گفت: در سال 96 حدود 60 درصد از خريداران مسكن در تهران، آپارتمان هاي با مساحت حداكثر 90 مترمربع را برگزيدند و معاملات ملك در اين محدوده متراژي انجام شد اما روند ساخت وسازهاي دست كم سال 95 و همچنين عرضه هاي جديد به بازار مسكن 96 (واحدهاي تكميل شده) بيانگر آن است كه فقط 33 درصد از تيراژ عرضه، كمتر از 90مترمربع مساحت دارد. اين ناهمخواني با شدت كمتر در ساير شهرها نيز وجود دارد. دومين توصيه علي چگيني و حسين عبده تبريزي براي بازار مسكن در آخرين همايش چشم انداز اقتصاد ايران كه اسفند سال گذشته براي بررسي چشم انداز بازارها در سال 97 برگزار شد، «تمركز ساخت و سازها بر پروژه هاي غيرلوكس و مصرفي با واحدهاي ميان متراژ و متوسط قيمت» بود.

در قالب اين توصيه عنوان شد: جنس تقاضاي مسكن نه تنها به خاطر كاهش قدرت خريد، انتخاب واحدهاي كم متراژ را در اولويت خود دارد بلكه به دليل افزايش خانوارهاي تك نفره و كاهش بعد خانوار نيز تقاضاي واحدهاي با مساحت كمتر از 60 مترمربع به شدت رو به افزايش است. نرخ رشد جمعيت در كشور به ميانگين سالانه 2/ 1 درصد كاهش پيدا كرده است اما نرخ رشد خانوار به طور ميانگين 7/ 2درصد در سال است. مقايسه اين دو نرخ، كاهش بعد خانوار و البته تداوم افزايش تقاضاي جديد مسكن البته با شيب كم را نشان مي دهد. در سال جاري تقاضا براي خريد واحدهاي 50 تا 60 مترمربع نسبت به سال گذشته افزايش چشمگير پيدا كرد. سال گذشته، عمده تقاضا براي اين گروه متراژي، خاصيت «مصرفي» داشت اما در بازار معاملات ملك سال جاري به دليل ورود تقاضاي سرمايه اي و سوداگرانه به حوزه خريد آپارتمان و تشخيص آنها به بازدهي بهتر سرمايه گذاري در خريد واحدهاي كوچك، تقاضاي نهايي براي اين مساحت ملكي، چند برابر شد.

در گزارشي كه اسفند سال گذشته در همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97، براي بخش مسكن ارائه شد، «خيز قيمت مصالح ساختماني» در قالب نمودار نرخ رشد به تصوير كشيده شد كه خود، نوعي هشدار درباره افزايش قريب الوقوع قيمت تمام شده ساخت مسكن بود. در آن گزارش اعلام شد متوسط قيمت مصالح ساختماني در 6 ماه اول سال 96 رقمي معادل 19درصد افزايش پيدا كرده است در حالي كه سال 95 ميزان رشد قيمت مصالح ساختماني 5 درصد بوده است. اثر منفي تورم مصالح ساختماني درست در تابستان سال 97، در بازار ساخت و ساز ظاهر شد. رشد شديد قيمت مصالح ساختماني از يكسو و كمبود عرضه برخي مصالح و تجهيزات ساختماني در بازار از سوي ديگر، باعث توقف فعاليت سازنده ها در نيمه امسال شد. اكنون نيز سايه جهش قيمت مصالح ساختماني و قيمت زمين، بر فعاليت سرمايه گذاران ساختماني سنگيني مي كند. گروهي از سازنده ها نه توان ساخت دارند و نه توان محاسبه قيمت تمام شده براي قيمت گذاري روي واحدهاي نوساز. در سالي كه گذشت متوسط قيمت مصالح ساختماني در تهران 50 تا 80 درصد افزايش پيدا كرد.

چهارمين نكته همايش اسفند سال گذشته در بخش مسكن را مي توان «علامت در پيش بودن ركود معاملات از ناحيه تخريب قدرت خريد مسكن» عنوان كرد. در اين همايش، روند نوسانات قدرت خريد وام مسكن در تهران طي سال هاي دهه 80 و 90 به تصوير كشيده شد. نتايج نشان داد اگر چه در سال 95، قدرت پوششي وام خريد مسكن براي متقاضيان خريد يك واحد مسكوني 75 متر مربعي با ميانگين قيمت، به 18درصد براي وام هاي اوراق و 24 درصد براي وام صندوق يكم رسيد اما در سال 96 تحت تاثير افزايش قيمت مسكن، قدرت خريد وام ها كاهش پيدا كرد و براي وام اوراق و وام يكم به ترتيب 17 درصد و 23 درصد شد. اين كاهش خفيف قدرت خريد وام مسكن، تحت تاثير افزايش 10درصدي ميانگين قيمت مسكن در تهران در سال 96 رخ داد. اما در حال حاضر كه جهش بيش از 90 درصدي در قيمت ها نسبت به سال 96 اتفاق افتاده است، قدرت خريد تسهيلات عملا نصف شده و باعث خروج اجباري تقاضاي مصرفي وابسته به تسهيلات از بازار معاملات ملك شده است.

در همايش اسفند پارسال براي اولين بار، تغييرات قيمت مسكن در گروه هاي سني آپارتمان ها در بازار معاملات ملك شهر تهران، اعلام عمومي شد. اين گزارش مشخص كرد متوسط قيمت واحدهاي در گروه سني 11 تا 15 سال ساخت بيش از ساير گروه هاي سني آپارتمان در سال 96 نسبت به سال 95 افزايش پيدا كرده است. دليل اين سبقت نيز حركت خريداران به خريد اين واحدها ناشي از رشد قيمت در واحدهاي نوساز بوده است. در پاورپوينتي كه اسفند پارسال در همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97، توسط چگيني براي بررسي بازار مسكن تشريح شد، تصوير كلي اين بازار در سال 97 به شكل «انجام معاملات خريد آپارتمان در سطح پايين» و «بيشتر بودن تورم مسكن از نرخ تورم عمومي به عنوان محتمل ترين سناريو» به شركت كنندگان در همايش ارائه شد. اكنون كه آمارهاي رسمي، روند 11 ماه اول سال 97 در بازار مسكن را اعلام كرده اند، مشخص شده است هم معاملات خريد مسكن در سطح فوق العاده پايين قرار داشته و هم تورم نقطه اي مسكن دست كم دو برابر تورم عمومي است.

در همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97 كه اسفند پارسال برگزار شد، مهم ترين عوامل بيروني اثرگذار بر بخش مسكن معرفي و تشريح شد. اين عوامل شامل نرخ تورم، حجم نقدينگي، نرخ سود سپرده هاي بانكي، تحولات بازارهاي ارز و طلا و بورس، ميزان درآمد و پس انداز خانوارها، قدرت خريد وام مسكن و همچنين سطح قيمت تمام شده ساخت مسكن هستند. به گزارش «دنياي اقتصاد»، در همايشي كه نهم ارديبهشت سال آينده براي بررسي چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98 برگزار مي شود، تغييرات قيمت مسكن در سناريوهاي مختلف به همراه علل مطرح بودن آنها، مورد بررسي قرار خواهد گرفت. در همايشي كه «دنياي اقتصاد» در نهم ارديبهشت سال جديد برگزار مي كند، همچنين چشم انداز ساير بازارها و همچنين تحولات بازارهاي جهاني نيز بررسي مي شود.

در كنار ششمين همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98، هشتمين همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانكداري و توليد نيز در همان روز نهم ارديبهشت برگزار خواهد شد. در اين روز، هشتمين همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانكداري و توليد در نوبت صبح و همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98 در نوبت عصر برگزار مي شود. در همايشي كه در نوبت صبح برگزار مي شود تصميم گيران ارشد همراه با اقتصاددانان و صاحب نظران از طيف هاي مختلف فكري به آسيب شناسي تكرار چالش ها در اقتصاد ايران خواهد پرداخت.همايش هشتم به دنبال پاسخ به اين سوال است؛ عوامل ماندگاري چالش ها در اقتصاد ايران چيست و چرا حل نمي شود؟ متقاضيان حضور در اين همايش براي كسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص مي توانند به آدرس http://events.den.ir مراجعه كنند يا با شماره تلفن 87762350 (دبيرخانه همايش) تماس بگيرند.

مسيريابي مسكن در سال 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 49 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله مهندسي برق و الكترونيك ايران
متن مطالب شماره 2 (پياپي 1602)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است