|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: تراژدي سياه در نيوزيلند
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


تراژدي سياه در نيوزيلند
راست گرايان افراطي 49 مسلمان را در 2 مسجد به شهادت رساندند


عكس: AP

قتل عام نمازگزاران در نيوزيلند

دنياي اقتصاد : در جريان تيراندازي سحرگاه ديروز (جمعه) به دو مسجد در نيوزيلند 49 تن از شركت كنندگان در نماز جمعه كشته و بيش از 20 نفر مجروح شدند. «پراوين منون» و «شارلوت گرينفيلد»، گزارشگران رويترز در گزارش 15 مارس خود نوشتند كه نخست وزير نيوزيلند اين حمله را يكي از بدترين حملات و تيراندازي ها در تاريخ كشورش توصيف كرد.

يكي از اين تيراندازي هاي مرگبار در مسجد النور در مركز كرايست چرچ و دومين تيراندازي هم در مسجد لينوود رخ داد. به گزارش رويترز به نقل از شاهدان عيني، فرد سفيدپوستي، درحالي كه جليقه ضدگلوله و كلاه ايمني پوشيده بود وارد مسجد شد و با مسلسل نيمه خودكار به مردم شليك كرد. فرد مهاجم همزمان به صورت زنده درحال فيلمبرداري از حمله خود بوده و آنرا در فيس بوك منتشر كرد. يكي از اين افراد كه ادعا مي شود مسوول اين تيراندازي ها باشد، يك «مانيفست» 74 صفحه اي ضدمهاجرت از خود برجاي گذاشته كه در آن توضيح داده چه كسي است و دليلش از اين تيراندازي هاي چه بوده است.

مايك بوش، فرمانده پليس نيوزيلند، از بازداشت چهار مظنون خبر داد. به گفته بوش، سه نفر از مهاجمان مرد و يكي از آنها زن است. پليس نيوزيلند از مردم خواست از رفتن به خيابان هاي مركزي شهر پرهيز كنند. پليس همچنين از مردم خواست به محض مشاهده رفتاري مشكوك به ماموران اطلاع دهند. افزون بر آن، پليس از دانش آموزان خواسته است تا رفع كامل خطر در كلاس هاي درس خود بمانند و ساختمان همه ادارات دولتي شهر كرايست چرچ به حالت تعطيل درآمد. به نوشته «منون- گرينفيلد» سطح هشدار امنيتي در نيوزيلند در بالاترين حد خود است. به نوشته اين گزارشگران، فيلمي كه از سوي يكي از مهاجمان به صورت زنده تصاوير تيراندازي و كشتار را ضبط و منتشر مي كرد، در اينترنت بارها مورد بازديد قرار گرفت. اين فيلم نشان مي دهد كه مهاجم به آرامي از كنار نرده هاي آهني كه مسجد را در حصار خود گرفته رد شده و دم ورودي مسجد مي ايستد و شروع به تيراندازي مي كند. سپس با ورود به راهرو و داخل مسجد و سرك كشيدن به اتاق هاي ورودي هر كسي را مي ديد به رگبار مي بست. مايك بوش، فرمانده پليس نيوزيلند، همچنين از كشف وسايل انفجاري دست ساز از خودروهاي مظنونان خبر داده است. گفته شده همزمان با اين حمله اعضاي تيم ملي كريكت بنگلادش قصد ورود به مسجد نور را داشتند كه با شنيدن صداي تيراندازي از محل گريختند.

جاسيندا آردرن، نخست وزير نيوزيلند، اين روز را يكي از تيره ترين روزها در تاريخ كشورش خواند و گفت: «من اين حملات را اقدام خشونت باري مي دانم كه در اين كشور هيچ گاه سابقه نداشته است.» لين دالزيل، شهردار كرايست چرچ هم گفته است كه اين حملات او را شوكه كرده است. او گفته است: «من هيچ گاه حتي فكر آن را نمي كردم كه وقوع چنين چيزي در اين شهر ممكن باشد.» شهر كرايست چرچ در جنوب نيوزيلند واقع است و با 350 هزار نفر جمعيت، سومين شهر بزرگ اين كشور به شمار مي آيد. با توجه به انتشار مانيفست 74 صفحه اي ضدمهاجرت از سوي يكي از مهاجمان، نخست وزير نيوزيلند در يك نشست خبري احساسات ضدمهاجرتي را مقصر اين اقدام دانسته و گفت: «بسياري از مردمي كه متاثر از چنين تيراندازي هايي هستند را مهاجران يا آوارگان تشكيل مي دهند و آنها نيوزيلند را خانه خود انتخاب كرده اند و اينجا خانه آنهاست. آنها از ما هستند. اما فردي كه چنين حملاتي را انجام مي دهد، از ما نيستند.» آردرن سپس در اظهاراتي ديگر حمله به دو مسجد را اقدامي «تروريستي» دانست. وي گفت كه عامل حمله در ليست تروريستي و افراد تحت تعقيب نبوده و حمله از قبل برنامه ريزي شده بود. نخست وزير نيوزيلند افزود: «... ما منتظر تكميل تحقيقات هستيم. اسنادي داريم كه نشان مي دهد طرح هايي براي حملات ديگر وجود داشته اما نمي توانيم اطلاعات دقيق تر بدهيم.» وي تاكيد كرد: «وضعيت تهديد امنيتي در كشور افزايش يافته است. ما بايد همواره محتاط و مسووليت پذير باشيم. ما همواره آماده مقابله با چنين اقداماتي هستيم. ما به مردم تضمين مي دهيم كه توانايي و آمادگي لازم را براي مقابله با اين حملات داريم. ما با استراليا همكاري داريم و از اين كشور به خاطر كمك هايش قدرداني مي كنيم.» همزمان با اين اظهارات، نخست وزير استراليا مهاجم اصلي اين حملات را يك تبعه راست گراي استراليايي معرفي كرد. بر همين اساس، اين فرد مهاجم «برنتون تارانت»، 28 ساله از استراليا معرفي شده است.

به دنبال اخبار مربوط به حمله به اين دو مسجد در نيوزيلند، صداي انفجارهايي هم در نزديكي يك ايستگاه قطار در اوكلند نيوزيلند شنيده شد. به نوشته روزنامه نيوزيلند هرالد، اوايل صبح ديروز جمعه 24 اسفند، بخش هايي از ايستگاه قطار بريتومارت در اوكلند پس از گزارش هايي مبني بر وجود دو بسته مشكوك در اين ايستگاه بسته شد. همچنين پليس به سمت بخش «گالوي» در اين ايستگاه رفت كه اين بسته ها در آن رها شده بودند. به مردم گفته شد تا پشت نوارهايي كه پليس كشيده است، بمانند تا روبات هاي خنثي سازي بمب به بسته ها نزديك شوند، كمي پس از آن، انفجار از راه دور به وقوع پيوست.

واكنش هاي جهاني

رهبران سياسي و مسلمان در سراسر جهان انزجار خود را بابت تيراندازي هاي مرگبار به دو مسجد در نيوزيلند كه 49 كشته برجاي گذاشت، ابراز كردند. به گزارش رويترز، رنتو مرسودي، وزيرخارجه اندونزي در بيانيه اي اعلام كرد: «اندونزي قويا اين تيراندازي ها را محكوم مي كند به ويژه در مكان عبادت و در جريان برگزاري نماز جمعه.» به گفته اين مقام اندونزيايي، شش شهروند اندونزيايي در زمان حمله در مسجد بودند كه سه تن فرار كردند و از وضعيت سه تن ديگر اطلاعي در دست نيست. انور ابراهيم، رهبر بزرگ ترين حزب در ائتلاف حاكم مالزي نيز گفت كه يك شهروند اين كشور در ميان مجروحان اين تيراندازي است و اعلام كرد كه اين يك تراژدي سياه است كه بشريت و صلح جهاني با آن روبه رو است.

ابراهيم كالين، سخنگوي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهوري تركيه هم در توييتر خود حمله «فاشيستي و نژادپرستانه» در نيوزيلند را محكوم كرد و نوشت: «اين حمله نشان داد خصومت و عداوت با اسلام و مسلمانان به چه حدي رسيده است. ما چندين بار شاهد اين بوده ايم كه اسلام هراسي عليه اسلام و مسلمانان به يك ايدئولوژي نابهنگام و مرگبار تبديل شده است. جهان بايد عليه چنين استدلالي برخيزد و بايد كاري كند تا تروريسم فاشيستي اسلام هراسي متوقف شود.» كمال فاروقيري، موسس هيات «تمام مسلمانان هندوستان» كه يك نهاد غيردولتي از نخبگان است نيز گفت: «اين حمله به شدت محكوم است... يك ويروس ضداسلامي درحال گسترش در سراسر جهان است. مردم همه مذاهب بايد بسيار نگران باشند.» وحيدالله ويسي، سفير افغانستان در استراليا، نيوزيلند و فيجي نيز اين حملات را محكوم كرد. محمد فيصل، سخنگوي وزارت خارجه پاكستان نيز با محكوميت اين حمله در توييتر از هشتگ «پاكستان عليه تروريسم» استفاده كرد.

تراژدي سياه در نيوزيلند


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه توسعه كارآفريني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 43)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است