|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/25: پيش بيني فروش سينماها در سال 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4571 25/12/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


پيش بيني فروش سينماها در سال 98
وضعيت گيشه در روزهاي آخر اسفند چگونه است؟

نويسنده: شايان ربيعي

 دنياي اقتصاد : فيلم هاي اكران نوروزي در هفته اي كه گذشت، معرفي شدند. سينماها آماده يك دوره پرفروش سه هفته اي مي شوند. يك دوره 21 روزه كه هر سال ركوردهاي تازه اي به جا مي گذارد. در مقابل اين دوره 21 روزه، يك دوره هفت روزه هم وجود دارد كه هفته پيش از آغاز اكران نوروزي است. در بسياري از سال ها، كمترين ميزان فروش فيلم ها در همين يك هفته اتفاق افتاده است، بنابراين بيراه نيست اگر بگوييم كه قعر و قله بازار سينما در همين چهار هفته ميان اسفند و فروردين، به هم دوخته شده اند. اما نسبت ميان اين دو دوره متفاوت، هميشه يكسان نيست. گاهي اوقات افزايش قيمت بليت سينماها در سال جديد، اختلاف ميان تعداد بليت هاي فروخته شده را به حداقل مي رساند و گاهي با ثابت ماندن قيمت بليت، اين اختلاف به اوج مي رسد. امسال قرار است كه قيمت بليت سينماها افزايش پيدا كند. درباره نتايج اين اتفاق، نظرهاي متفاوتي وجود دارد. پيش بيني ها درباره فروش نوروزي سينماها در سال 98 دست كم دو گونه است.

برخي مي گويند با توجه به افزايش قطعي قيمت بليت و شرايط اقتصادي كشور، استقبال عمومي از فيلم هاي روي پرده در طول سال 98 كاهش پيدا خواهد كرد. طبق نظر اين دسته از كارشناسان، قيمت بليت در پرديس هاي سينمايي شهرهاي بزرگ در سال جديد به آستانه 20 هزار تومان مي رسد و به رغم اين افزايش قابل توجه، فروش مجموع سال 98 به سختي مي توان انتظار ركوردشكني را در سال 98 داشت. اما در مقابل كارشناساني هم هستند كه شرايط دشوار اقتصادي كشور را عامل اصلي افزايش فروش سينماها مي دانند. آنها اعتقاد دارند كه به دليل افزايش هزينه سفرهاي تفريحي و سرگرمي هاي ديگر، رجوع به سينماها همچون چند سال اخير افزايش پيدا مي كند و مردم اوقات فراغت خود را در سينماها با هزينه كمتري در مقايسه با هزينه سفر  سپري خواهند كرد.

نكته هاي بررسي بازار سينما

بررسي آثار افزايش قيمت بليت بر بازار سينما را در دو وجه مي توان بررسي كرد. يك وجه دامنه كوتاه مدت بازار سينما و دومي دامنه بلندمدت سينما است. بليت سينماهاي ايران در طول يك دوره 50 ساله از 1345 تا 1395 در حدود 2500 درصد افزايش داشته است. بايد بررسي كرد و ديد كه آيا تعداد تماشاگران به نسبت جمعيت هم در همين حد و اندازه افزايش پيدا كرده است يا خير؟ پرسش بعدي اين است كه آيا اين نسبت، در فروش فيلم ها هم به همان اندازه بوده است؟ در نگاه اول ممكن است چنين فرض كنيم كه فروش 240 ميليارد توماني سينما در سال 97 حتي بيشتر از 2500 برابر فروش فيلم ها در سال 1347 باشد.نكته ديگر اين است كه در همه گزارش هاي فروش، تنها رقم گيشه فيلم ها ارائه مي شود، در حالي كه بررسي بلندمدت بازار سينما، نسبت ميانگين هزينه ساخت فيلم ها و ميانگين ميزان فروش آنها بايد مورد توجه قرار بگيرد.

عوامل بازدارنده

افزايش قيمت بليت سينماها، اگرچه يك عامل اصلي در ميزان فروش سينماها است اما تنها عامل آن نيست. تركيب فيلم هاي روي پرده، شيوه تبليغات و اطلاع رساني و... نيز در ميزان فروش، تاثيرگذارند. بر اساس آنچه در جشنواره فيلم فجر امسال اتفاق افتاد، به نظر مي رسد فيلم هايي كه در فهرست انتظار اكران براي سال 98 حضور دارند، بازار بالقوه خوبي خواهند داشت. اين در حالي است كه افزايش تعداد فيلم هاي كمدي هم به كمك بازار خواهد آمد. به رغم اين مساله، افزايش قيمت بليت ها و احتمال افزايش نرخ تورم در سال 98 همزمان با افزايش حداقلي حقوق كارگران و كارمندان، يك عامل بازدارنده است. اگر اين اتفاق ها را خنثي كننده همديگر بدانيم، به نظر مي رسد كه فروش سينماها در سال آينده اختلاف خيلي چشمگيري با فروش امسال نداشته باشد. نكته ديگر اين است كه فيلم «هزارپا» با فروش 40 ميليارد توماني در سال 97، يك ابرپرفروش اكران بوده است كه ركوردش به سختي ممكن است در اكران 98 شكسته شود.  چيزي كه با ضريب اطمينان بيشتري مي توان گفت اين است كه سال آينده سال تثبيت ركوردهاي سال 97 است. به اين معني كه بسيار بعيد است ركوردهاي اكران در نوروز، پرفروش ترين فيلم و... كه در سال 97 اتفاق افتاد، در سال 98 شكسته شود.

نشانه هاي رونق

به تازگي اتفاقي جديد در تاريخ ثبت فروش هاي سينما رخ داده است. آمار فروش دو فيلم محبوب مردمي در جشنواره فيلم فجر منتشر شده است؛ فيلم هاي «تختي» به كارگرداني بهرام توكلي و «متري شيش و نيم» به كارگرداني سعيد روستايي. اين دو فيلم كه از روز 25 اسفند در كنار ديگر فيلم هاي منتخب، روي پرده اكران نوروزي مي روند، در جشنواره فيلم فجر كه بهمن ماه امسال برگزار شد، پا به پاي هم در رقابت بر سر عنوان محبوب ترين فيلم مقاومت كردند اما در نهايت گوي رقابت را فيلم سعيد روستايي ربود. اختلاف بسيار ناچيز فيلم هاي محبوب تماشاگران، يك بازار قابل توجه را در سال آينده نويد مي دهد.تاكنون بر اساس آماري كه در سامانه فروش سينماي ايران بارگذاري شده است، فيلم سينمايي «متري شيش و نيم» سعيد روستايي، 62 ميليون و 395 هزار تومان در ايام جشنواره فروش داشته است.

اين ميزان فروش مربوط به حدود پنج هزار مخاطب است و در روزهاي 13 تا 18 و 22 بهمن ماه كه همزمان است با ايام جشنواره فيلم فجر اين رقم ها اعلام شده است كه به نظر مي رسد اين اطلاعات از فروش، تنها 8 سينمايي است كه جزئيات فروش خود را در اين سامانه قرار داده اند.  فيلم سينمايي «غلامرضا تختي» بهرام توكلي نيز كه از جمله فيلم هاي اكران نوروزي است و در سي و هفتمين جشنواره فيلم فجر براي نخستين بار رونمايي شد، فروشي حدود 60 ميليون و 255 هزار تومان با داشتن 5 هزار و 848 مخاطب داشته است. اين ميزان فروش براي روزهاي 13 تا 18 و 22 بهمن ماه بوده است. با توجه به ميزان محبوبيت نزديك به هم فيلم ها، به نظر مي رسد كه ديگر فيلم هاي محبوب جشنواره كه در طول سال آينده روي پرده مي روند، با استقبال عمومي مواجه شوند. اين يعني بازار سال آينده اميدهايي هم براي حفظ استانداردهاي سال  97 دارد.

پيش بيني فروش سينماها در سال 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4571 به تاريخ 25/12/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بارآثار ديگري از " شايان ربيعي"

  سفير سينماي ايران در اسكار / «بدون تاريخ، بدون امضا» به آكادمي معرفي شد
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  ميراث جهاني يك آرتيست ايراني / پيكر محسن وزيري مقدم، نقاش و مجسمه ساز برجسته در ايتاليا دفن مي شود
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 18/6/97
مشاهده متن    
  معادلات مصرف سينما در ايران و جهان / آيا جمعيت مخاطبان سينما در كشورمان افزايش يافته است؟
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 21/5/97
مشاهده متن    
  دخل و خرج سريال پر مخاطب شهرزاد / پر فروش ترين سريال شبكه نمايش خانگي ايران چقدر مي فروشد؟
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 27/4/96
مشاهده متن    
  كاهش ريسك پذيري در بازار هنر / ركورد گران ترين تابلوي تاريخ هنر ايران شكست
شايان ربيعي، دنياي اقتصاد 18/4/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Molecular Biology Research Communications
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است