|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: آتش و خشم در شانزه ليزه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


آتش و خشم در شانزه ليزه
پاريس يكي از خشن ترين روزهاي خود را پشت سر گذاشت


دنياي اقتصاد : در هجدهمين هفته از اعتراض هاي جليقه زرد ها در پاريس، اعتراض ها روز شنبه به خشونت كشيده شد. معترضان جليقه زرد نماد نارضايتي فرانسوي ها از اوضاع اقتصادي به حساب مي آيند. آنها روز شنبه در خيابان منتهي به اليزه شيشه هاي يك رستوران گران قيمت را شكستند و در چند نقطه نيز آتش روشن كردند. به نوشته روزنامه نيويورك تايمز، سازمان دهندگان اعتراض هاي روز شنبه از طريق رسانه هاي اجتماعي گفتند كه قصد دارند تا در اين روز به سردمداران قدرت و حكومت اولتيماتوم دهند.

اين جنبش ابتدا به دليل افزايش قيمت سوخت در فرانسه به وجود آمد و كم كم گسترش يافت و به مسائل ديگر اقتصادي نيز تسري پيدا كرد و حالا اين جنبش عليه امانوئل مكرون و برنامه هاي اقتصادي اش شده اما هر هفته از تعداد جمعيت معترضان كاسته شده است. با اين حال معترضان هر شنبه در خيابان ها به طور مستمر حضور پيدا مي كنند.  كريستوف كستنر، وزير كشور فرانسه گفت روز شنبه در پاريس حدود 7 تا 8 هزار نفر تجمع كرده بودند و حدود 1500 نفر قانون شكن نيز در بين آنها ديده مي شد. اين درحالي است كه شنبه گذشته تعداد افراد معترض در حدود 28 هزار نفر بود. در اين ارتباط وزير كشور فرانسه در توييتر خود نوشت: «كساني كه حمله و تخريب مي كنند، در واقع نه «معترض» هستند و نه حتي «خرابكار»، بلكه «قاتل» هستند.»

معترضان اواخر سال ميلادي گذشته به خيابان ها آمدند و در اولين اعتراض در حدود 250 هزار نفر در سراسر فرانسه حضور داشتند. كستنر تصريح كرد: برخي از معترضان روز شنبه شيشه ها را شكستند و به برخي نقاط حمله كردند. اين براي بار دوم است كه برخي از معترضان طي اعتراض هاي 18 هفته اي خود دست به خشونت مي زنند. در ماه ژانويه نيز آنها به يك ساختمان دولتي حمله كردند كه وزير مربوطه مجبور به ترك ساختمان شده بود. پليس فرانسه مي گويد روز شنبه 82 نفر از معترضان را دستگير كرده است. همچنين برخي معترضان به يك رستوران حمله بردند كه نماد لوكس گرايي است، چرا كه نيكلاس ساركوزي در سال 2007، جشن پيروزي خود را در اين رستوران برگزار كرده بود. نام اين رستوران «فوكه» است كه جزئي از ميراث فرهنگي فرانسه محسوب مي شود. اين رستوران حوالي ظهر همزمان با تهاجم به چند عابربانك مورد حمله قرار گرفت.

روز شنبه شبكه هاي اجتماعي مملو از فيلم هاي اين گروه از جليقه زرد ها شده بود كه نشان مي دهد آنها در برخي نقاط پاريس آتش روشن كرده اند. معترضان همچنين به مغازه هايي كه كالاهاي لوكس داشتند حمله بردند و شيشه هاي آن مغازه ها را شكستند و يك بانك در نزديكي اليزه را به آتش كشيدند. آتش سريعا به ساير نقاط اين ساختمان سرايت كرد. آتش نشاني پاريس مي گويد كه توانسته سريعا اين ساختمان را تخليه كند و آتش نيز بعد از گذشت مدتي تحت كنترل قرار گرفته است. در اطفاي حريق حدود 11 نفر جراحت سطحي برداشته اند. در يكي از فيلم هايي كه در شبكه هاي اجتماعي نشان داده شده، مردم معترض به رستوران لوكسي كه در اليزه قرار دارد حمله ور و تمامي صندلي و ميزهاي آن را شكسته اند. پليس فرانسه مي گويد كه ميزان خسارت مادي و حتي موارد حمله به خودروهاي پليس در راهپيمايي روز شنبه بسيار چشمگيرتر از هفته هاي پيش بود.

مكرون پيش تر سعي كرده بود با تمكين به خواسته هاي معترضان، آتش خشم جليقه زرد ها را كاهش دهد. اين در حالي است كه روز شنبه برخي از نيروهاي پليس فرانسه متعاقب حمله معترضان با نارنجك دستي زخمي شدند. البته شاهدان عيني مي گويند در درگيري هاي بين دو طرف، هر دو گروه زخمي داشتند. شمار افرادي كه بر اثر درگيري مجروح شدند، 60 تن گزارش شده كه 42 تن آنان از معترضان، 17 تن از ماموران پليس ضدشورش و يك نفر آتش نشان بوده است.هفته گذشته، سناتورها طرحي جنجالي را مطرح كردند كه هدف آن برخورد با معترضان بود.طبق اين طرح به دولت اجازه داده شده است تا تظاهرات را ممنوع اعلام كند. جنبش جليقه زرد ها كه نام خود را با الهام از جليقه فلورسنتي راننده هاي جاده ها گرفته اند، سعي كرده اند نفس جديدي به فضاي فرانسه بدمند. آنها به شدت عليه مكرون و نخبه هاي سياسي هستند.

براي روز شنبه 220 نقطه براي راهپيمايي ساير معترضان موسوم به راهپيمايي كنندگان قرن برنامه ريزي شده بود كه افزون بر جليقه زرد ها، معترضان به نژادپرستي و همچنين طرفداران عدالت اجتماعي و معترضان به تغييرات آب و هوايي هم در آن حضور پيدا كردند. برگزاركنندگان اين راهپيمايي با حمل پلاكارد و دادن شعارهاي هشدار دهنده در مورد خطر نابودي امكان حيات روي كره زمين، فاصله ميان دو ميدان تاريخي اپرا تا ميدان جمهوري در پاريس را طي كردند. گروه هاي زيادي از طرفداران محيط زيست از حدود ساعت 2 بعدازظهر شنبه از مناطق مختلف پاريس از جمله ميدان تروكادرو و پارك مونسو به طرف محل برگزاري راهپيمايي رفته و حتي شماري از معترضان جليقه زرد هم به آنها ملحق شدند.

به نوشته رسانه هاي فرانسه، برگزاركنندگان اين راهپيمايي آرام با توجه به درگيري خشونت باري كه همزمان در شانزه ليزه در جريان بود از برپايي چنين رويدادي ابراز خرسندي كردند. با آنكه هدف اصلي اين راهپيمايي اعتراض به «بي عملي» دولت امانوئل مكرون در برابر آلودگي محيط زيست، گرمايش زمين و توليد بيش از حد دي اكسيد كربن بود شماري از مقام هاي رسمي دولت و نمايندگان احزاب سياسي از جمله آن هيدالگو، شهردار پاريس نيز در آن شركت كردند. در اين شرايط «اريك دروت»، يكي از چهره هاي برجسته جنبش جليقه زرد ها مي گويد: «به ما ثابت شده است كه راهپيمايي ديگر كارآيي ندارد.» او در ويدئويي كه منتشر كرده است تاكيد مي كند جنبش به دنبال راه هاي ديگري است. امانوئل مكرون، رئيس جمهوري فرانسه، در پاسخ به حركت هاي اعتراضي جليقه زرد ها پيشنهاد گفت وگو با شهروندان را داد. اين گفت وگوها روز جمعه 24 اسفند به پايان رسيد و قرار است نتيجه آنها در ماه آوريل اعلام شود.

روزنامه لوموند در اين زمينه نوشت: در حدود 10 هزار برنامه مختلف در نقاط مختلف فرانسه در اين راستا برگزار شد. يك ميليون و 400 هزار نفر هم با استفاده از اينترنت در اين گفت وگوها شركت كردند. شهروندان حدود 16هزار دفتر حاوي شكايت هاي خود را به شهرداري ها ارائه داده اند. حال مسووليت بزرگي بر دوش مكرون گذاشته شده است. او بايد به نتيجه اين گفت وگوها و شكايت ها واكنش درستي نشان دهد وگرنه اين احتمال وجود دارد كه دور جديدي از خشونت فرانسه را در بر گيرد. اعتراض هاي خشونت آميز روز شنبه تا حوالي عصر طول كشيد. شانزه ليزه كه نماد لوكس گرايي فرانسه محسوب مي شود، هدف اول جليقه زرد ها قرار دارد. اواخر روز شنبه در پي آرام شدن نسبي اوضاع در خيابان شانزه ليزه، ادوارد فيليپ، نخست وزير فرانسه بعدازظهر شنبه به اين خيابان رفت. وي انگيزه خود از اين حضور را «سپاسگزاري» از پليس عنوان كرد. فيليپ در شانزه ليزه گفت: من از نيروهاي پليس و ژاندارمري تشكر مي كنم. اين خشونت ها مطلقا پذيرفتني نيست. كساني كه تخريب گران را تشويق مي كنند و حتي آنهايي كه اين حركت را بر آنها مي بخشند، در عمل شريك آنها هستند.

نخست وزير فرانسه همچنين در توييتر خود نوشت كه اعمال خشونت بار امروز در شانزه ليزه نه كار راهپيمايان، بلكه كار «غارتگران»، «آتش افروزان» و «مجرمان» است.معروف ترين برندهايي كه در اين روز مورد حمله جليقه زرد ها قرار گرفت؛ بولگاري، فوت لاكر و فروشگاه تيم فوتبال پاري سن ژرمن بود. معترضان قصد داشتند تا اين بار نيز به سمت كاخ اليزه حركت كنند كه با ممانعت نيروهاي پليس مواجه شدند. پليس براي متفرق كردن معترضان از گاز اشك آور استفاده كرد. همچنين پليس براي كنترل اوضاع عصر روز شنبه محدوديت حركت در شانزه ليزه در نظر گرفت و يك خودروي بزرگ آب پاش را نيز در مركز شهر پاريس مستقر كرد. معترضان علت خشونت را در اين مي دانند كه دولت به آنها بي اعتنايي كرده و به حرف شان گوش نداده است.

آتش و خشم در شانزه ليزه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله سلامت سالمندي
شماره 1 (پياپي 9)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است