|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: سياست يك بام و دو هواي اتحاديه اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


شمال غرب 
سياست يك بام و دو هواي اتحاديه اروپا


نويسنده: دكتر قدير گلكاريان

 پارلمان اروپا سرانجام روز چهارشنبه گذشته در شهر استراسبورگ به تعليق مذاكرات درخصوص الحاق تركيه به اتحاديه اروپا راي داد و در قبال گزارش تهيه شده از سوي كميته روابط خارجي پارلمان با مجموع 370 راي موافق در برابر 109 راي مخالف و 143 راي ممتنع درخصوص لزوم به تعليق در آورده شدن مذاكرات الحاق تركيه به جامعه اروپا، راي نهايي را صادر كرد. اين مصوبه تصميم پارلماني است كه جنبه الزام آور نداشته و بعد از تصميم گيري سران اروپايي در بروكسل در ماه آتي مي تواند موضع نهايي جامعه اروپا را در برابر تركيه مشخص كند.

وزارت خارجه تركيه در واكنشي رسمي، تصميم گيري در پارلمان اروپا را فاقد وجاهت اجرايي دانسته و آن را برخوردي يك طرفه و غيرهدفمند تلقي كرد. در همين حال عمر چليك سخنگوي حزب عدالت و توسعه نيز با رد قطعنامه تصويبي در پارلمان اروپا آن را نشانه اي از تاثير عقايد راست افراطي در پارلمان اروپا دانست.

پارلمان اروپا ماه مه آينده با انتخابات جديد روبه روست و با توجه به غيرالزام آور بودن مصوبه اخير ممكن است رويكرد جديد و سازنده اي براي آغاز روابط بين تركيه و اتحاديه اروپا اتخاذ شود و پارلمان اروپا با تكيه بر شرايط عيني رويكرد منطقي در پيش گيرد. با اين حال در تصميم گيري اخير جبهه راست افراطي خواستار ابطال پرونده عضويت تركيه شده و در مقابل جبهه چپ و چپ ميانه رو تعليق را ترجيح داده و خواهان بازنگري درخصوص موضوعات مربوط به مبادلات گمركي با تركيه شده است. البته ديدگاه هاي افراطي برخي سياسيون جامعه اروپايي در نوع رفتار پارلمان در برابر تركيه تاثيرگذار بوده است. به طوري كه منفرد وبر، نامزد رياست كميسيون اروپا پيش تر به صراحت از مواضع تند خود در برابر تركيه سخن گفته و ابراز داشته بود كه در صورت انتخاب شدن به رياست كميسيون اروپا نخستين اقدامش ابطال پرونده درخواست تركيه در الحاق به اتحاديه اروپا خواهد بود. طبيعي است كه اين خواسته و موضع گيري جنبه فردي داشته و نمي توان آن را به تمام سران اروپايي تعميم داد. اما موضع گيري هاي سخت و وجود لابي هاي ضدتركيه در اتحاديه اروپا كه هر از گاهي ديدگاه هاي آنان از زبان كتي پيري گزارشگر پارلمان اروپا يا برخي از رهبران سياسي كشورهاي اروپايي مانند قبرس، يونان، هلند، فرانسه بيان مي شود، مي تواند چالش هاي جدي براي تركيه ايجاد كند.

با تمام اين اوصاف به نظر مي رسد كه موضع گيري گاه و بيگاه از سوي پارلمان اروپا بسان هشداري است كه تركيه را در برابر استانداردهاي موردتوجه و خواسته جامعه اروپا مجبور مي سازد و جامعه اروپا نيك مي داند كه عدم همكاري تركيه با اتحاديه اروپا در مسائل امنيتي، سياسي، اقتصادي و تجاري مي تواند جامعه اروپا را در شرايط بحراني منطقه اي و بين المللي با مشكلات جدي مواجه سازد. با نگاهي به دستورالعمل راهبردي اتحاديه اروپا معلوم مي شود كه چالش هاي بزرگ پيش رو در سال 2019 از نظر اقتصادي و امنيتي از دغدغه هاي اصلي جامعه اروپاست. پيش بيني مي شود شرايط دشواري از نظر كاهش مراودات تجاري، افزايش كسري بودجه و مشكلات ناشي از پناهجويان و همچنين بحران هاي سياسي منطقه اي و بين المللي در سال 2019 اتحاديه اروپا را دچار بحران سازد. با اين تصور سوال اين است كه چرا اتحاديه اروپا در برابر تركيه موضع سختي در پيش مي گيرد؟

با نگاه به تاريخچه كوتاه مذاكرات الحاق تركيه به جامعه اروپايي كه از سال 2004 باب گفت وگوها باز شده و در اكتبر 2005 «سند چارچوب مذاكره براي عضويت تركيه در اتحاديه اروپا» مدنظر قرار گرفته است؛ اتحاديه اروپا تلاش خود را در راستاي دموكراتيزه و مدرنيزه كردن تركيه در چارچوب استانداردهاي اروپايي به كار بسته تا بتواند تركيه را به شكل كشوري توسعه يافته با سرمايه منابع انساني و موقعيت هاي مهم ژئوپليتيكي و ژئواستراتژيكي در كنار خود قرار دهد. درحال حاضر تركيه در ميان گروه 20 كشور صنعتي جهان قرار دارد و سران اين كشور در طول اين سال ها با نشان دادن اراده دولت در هماهنگي و تبعيت از الزامات عمده اجتماعي، اقتصادي، قضايي و آغاز اصلاحات لازم براساس استانداردهاي اروپايي توانسته اند منابع سرمايه گذاري خارجي را كه بدان نياز دارند، تامين و از سوي ديگر توليدات صنايع تركيه را راهي بازارهاي اروپايي كنند. به عبارتي روشن تر، در يك كلام مي توان گفت كه تركيه و اتحاديه اروپا به صورت نمايشي عمل كرده اند.

اتحاديه اروپا به كشورهايي كه از بسياري جهات از شاخص هاي برجسته تركيه پايين تر هستند، حق عضويت داده است و اين نشان مي دهد كه اتحاديه اروپا به راستي به آنچه بيان كرده عمل نكرده و سياست يك بام و دو هوا را اعمال مي كند. از سوي ديگر تركيه نيز در قبال اتحاديه اروپا آنگونه كه بايد اهتمام به ايجاد اصلاحات نكرده است تا سرفصل هاي لازم و مورد توقع اتحاديه اروپا را پاسخگو باشد.

از اين رو مي توان گفت كه شاخص هاي مطرح شده ميان اتحاديه اروپا با تركيه براساس تفاهم نامه كپنهاگ از سوي هر دو ناديده گرفته شده و اكنون شرايط به مرحله اي رسيده است كه انگار بر سر شاخص هاي آنكارا بايد مباحثه كنند. اما جالب توجه تر اينكه، پارلمان اروپا هم در سال هاي گذشته بارها در شرايط حساس سياسي تركيه، مقامات آنكارا را تهديد به تعليق مذاكرات يا تصميم به تعليق روند مذاكرات كرده است. به طوري كه در آغاز مرحله انتخابات گذار از سيستم پارلماني به رياستي در تركيه و همچنين در دوره بعد از آن و در انتخابات پارلماني و در نهايت در دوره ژوئيه 2017 همين شيوه را به كار برده است. آنكارا اين روزها مشغول فعاليت هاي انتخابات محلي و شهرداري هاست و اقدام پارلمان اروپا خواه ناخواه صحنه رقابت هاي سياسي را تحت تاثير قرار خواهد داد.

نتيجه اينكه، اتحاديه اروپا وجود زندانيان سياسي بعد از كودتاي 15 ژوئيه، خروج نظاميان تركيه از قبرس، احتراز دولت تركيه از تبديل اياصوفيا به مسجد و همچنين خارج كردن نام پ ك ك از فهرست گروه هاي تروريستي را مورد توجه قرار داده است. اما به نظر مي رسد اعضاي پارلمان اروپا در برابر تركيه درخصوص الحاق به اتحاديه اروپا سياست هويچ و چماق را در پيش گرفته اند.


*استاد دانشگاه نييرايست قبرسسياست يك بام و دو هواي اتحاديه اروپا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بارآثار ديگري از "دكتر قدير گلكاريان"

  تانگوي اردوغان با پوتين
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 24/4/98
مشاهده متن    
  بازي خطرناك واشنگتن در سوريه
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 17/4/98
مشاهده متن    
  طلاق تركيه و آمريكا غيرممكن است
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 10/4/98
مشاهده متن    
  پاتك شركاي راهبردي به تحريم ها
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 3/4/98
مشاهده متن    
  آچمز شدن آمريكا توسط اردوغان
دكتر قدير گلكاريان، دنياي اقتصاد 27/3/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي منابع آب
متن مطالب شماره 40، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است