|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: تفاوت هاي ايران و ونزوئلا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


تفاوت هاي ايران و ونزوئلا


نويسنده: ديويد ومر

 ژاكوب لو، وزير دارايي پيشين آمريكا معتقد است در حالي كه تصميم دولت آمريكا براي اعمال مجدد تحريم ها عليه ايران بي نتيجه خواهد بود، زيرا هم پيمان هاي آمريكا و نيز چين و روسيه با اين تصميم همراهي نمي كنند رويكرد دولت آمريكا در قبال ونزوئلا رويكردي موثر محسوب مي شود؛ زيرا تعداد زيادي از كشورها هر يك به دلايل خاص خود با آمريكا همراه هستند و آنچه در آينده رخ خواهد داد، مي تواند الگويي براي اقدامات آتي آمريكا باشد.

با آنكه ترامپ و كنگره همچنان معتقدند تحريم راهي مناسب و موثر براي تحقق اهداف سياست خارجي آمريكاست اما آقاي لو معتقد است تحريم ها تنها هنگامي موثر هستند كه هم پيمان هاي آمريكا و نيز قدرت هاي بزرگ آن را رعايت كنند. ماه مه سال قبل ترامپ آمريكا را از پيمان هسته اي سال 2015 ايران خارج كرد و تحريم هايي را كه با انعقاد آن پيمان لغو شده بود بار ديگر عليه ايران اعمال كرد. آقاي لو مي گويد: «آمريكا نگراني هاي مختلفي درباره رفتار ايران دارد اما راهي كه دولت ترامپ پيموده به هدف مورد نظر نمي رسد و سبب نزول جايگاه آمريكا مي شود. همچنين اين مسير، تاثير تحريم ها را كاهش مي دهد. تحريم ها تنها هنگامي موثر هستند كه كشور تحريم شده معتقد باشد در صورت تغيير رفتار از تبعات منفي تحريم ها خلاص مي شود. ترامپ تاكنون تلاشي براي ايجاد اين باور در رهبران ايران نكرده و پايبندي ايران به پيمان ياد شده سبب شده آمريكا مجبور باشد به تنهايي در مسير اعمال فشار بر اين كشور حركت كند.»

شكي وجود ندارد كه تحريم ها لطمات بزرگي به اقتصاد ايران وارد كرده و در آينده بر شدت اين آسيب ها افزوده خواهد شد. كاهش ارزش پول ملي، كاهش صادرات نفت و درآمدهاي نفتي، استرس در جامعه ايران و... همه آثار تحريم ها هستند. همچنين بسياري از شركت هاي خارجي بازار ايران را ترك كرده اند. اما رويكرد يكجانبه آمريكا سبب شده اقدامات متعدد از سوي هم پيمان هاي اين كشور و نيز ديگر كشورها براي كاهش وابستگي به سيستم مالي آمريكا انجام شود و اين يك زيان بزرگ براي آمريكا در بلندمدت است.

هم پيمان هاي اروپايي آمريكا در حال آزمايش سيستم پرداخت جايگزين براي سوئيفت هستند تا شركت هاي اروپايي راهي براي ادامه فعاليت در ايران داشته باشند. اگر چه درباره اثرگذاري اين سيستم در دور زدن تحريم ها ترديدهايي وجود دارد. اما به باور آقاي لو واشنگتن بايد به اين واقعيت اذعان كند كه وجود اين سيستم از سلطه سوئيفت و دلار در تجارت جهاني كاسته و به مرور زمان تكميل شدن اين سيستم جايگزين و ايجاد سيستم هاي مشابه آن از سوي ديگر كشورها، قدرت آمريكا را كاهش مي دهد به ويژه اگر ديگر كشورها احساس كنند آمريكا اقدامات يكجانبه انجام مي دهد. اين يك تحول بزرگ است، زيرا در دهه هاي اخير دلار و سيستم سوئيفت ابزار بسيار مهم اعمال قدرت آمريكا در حوزه سياست خارجي بوده است. خانم كري بنت، رئيس آمريكايي بخش تحريم ها در بانك باركليز مي گويد: «در كوتاه مدت دلار جايگاه بالاي خود را در سيستم هاي پرداخت جهان از دست نخواهد داد اما سهولت استفاده از ارزها و سيستم هاي جايگزين، جايگاه دلار را تهديد مي كند. از سوي ديگر انجام پرداخت ها به ارزهايي غير از دلار توان نظارتي آمريكا بر معاملات جهاني را به شدت تضعيف مي كند.» نكته مهم ديگر اين است كه صرف نظر از تهديدهايي كه متوجه جايگاه دلار و سيستم سوئيفت است، اقدام اروپا در ايجاد يك سيستم جايگزين به معناي مقاومت در برابر خواست آمريكاست.

در آينده اثرات بزرگ تر اقدام يكجانبه آمريكا در خروج از پيمان هسته اي ايران نمايان خواهد شد. اساسا روي آوردن آمريكا به اقدامات غير هماهنگ با هم پيمان هاي خود تبعات بزرگ براي اين كشور در بر دارد. مسلما اگر ترامپ بخواهد به هدف خود يعني اعمال فشار موثر بر ايران دست پيدا كند، راهي جز همراه كردن ديگر كشورها با تحريم ها ندارد و يك نكته مهم در اين حوزه اين است كه او نمي تواند از طريق اعمال فشار بر اروپا يا چين آنها را با خود همراه كند. آن كشورها بايد تغيير سياست در قبال ايران را منطقي و مشروع بدانند. تحريم هايي كه قبل از انعقاد پيمان هسته اي سال 2015 بر ايران اعمال شده بود حائز اين شرايط بود و موثر واقع شد.

در تازه ترين مورد، تحريم هاي چندجانبه و هماهنگ عليه ونزوئلا بسيار اثرگذار بوده است. در اين مورد ايالات متحده هم جهت با اروپا و تعداد زيادي از كشورهاي آمريكاي جنوبي فشار بر ونزوئلا را آغاز كرده است و در آينده نه چندان دور تاثير اين اقدام هماهنگ مشاهده خواهد شد. در مورد روسيه نيز اعمال هماهنگ تحريم ها موثر واقع شده است. در واقع اگر اروپايي ها با آمريكا همراهي نمي كردند، فشار بر روسيه نمي توانست بزرگ باشد. آمريكا روابط تجاري گسترده با روسيه ندارد، در نتيجه همراهي اروپا لازم بود. اروپايي ها با آنكه نگران اثرات منفي همراهي با آمريكا بودند، اما از آنجا كه اهداف مشابه آمريكا داشتند، در برابر روسيه موضع گيري كردند. آقاي لو همچنين نسبت به بي تاثير شدن تحريم ها هشدار داده و آن را بسيار خطرناك مي داند. او مي گويد: «ايالات متحده بايد اثرگذاري تحريم ها را به عنوان يك ابزار قدرتمند حفظ كند. زيرا اگر اثرگذاري تحريم ها از بين برود، گزينه بعدي استفاده از زور يا اقدام نظامي است. در واقع تحريم، كم زيان ترين واكنش به اقدامات زيانبار كشورهاي ديگر عليه آمريكاست. اما دولت كنوني آمريكا در مورد ايران در اين مسير حركت نكرده و مسلم است كه به اهداف خود از تحريم دست پيدا نمي كند.»


*شوراي آتلانتيكتفاوت هاي ايران و ونزوئلا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مهندسي عمران مدرس
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1901)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است