|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: عامل تعيين كننده
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


عامل تعيين كننده


نويسنده: حميرا پاموك

دولت آمريكا در سال هاي اخير از تحريم براي اعمال فشار بر ديگر كشورها از جمله ايران استفاده كرده و درخصوص ايران، كاهش تدريجي صادرات نفت يك ابزار تاثيرگذار محسوب مي شود. سياست كاستن از عرضه نفت ايران به بازارهاي جهان تاكنون موفق بوده و به نظر مي رسد ايالات متحده با توجه به شرايط بازار نفت، رويكرد تدريجي براي رسيدن به اين هدف اتخاذ كرده است. دو منبع آگاه به خبرگزاري رويترز گفته اند هدف آمريكا اين است كه از ماه مه ميزان صادرات نفت ايران 20 درصد كاهش يابد و به زير يك ميليون بشكه در روز برسد. اين هدف با درخواست از خريداران نفت ايران براي كاستن از خريد خود انجام مي شود و تاكنون خريدها كاهش يافته است.

ترامپ براي رسيدن به هدف خود يعني به صفر رساندن صادرات نفت ايران عجله ندارد و شايد رسيدن به اين هدف غير ممكن باشد اما كاهش شديد صادرات نفت ايران امكان پذير است و لطمات مورد نظر آمريكا به اقتصاد ايران از اين طريق وارد خواهد شد. سال پيش هنگام شروع تحريم بخش نفت ايران، ايالات متحده از خريداران نفت اين كشور خواست از خريد نفت بكاهند و در مقابل هدف اقدامات تلافي جويانه آمريكا قرار نخواهند گرفت. به احتمال زياد اين بار نيز اكثر خريداران نفت ايران از مجازات هاي آمريكا معاف مي شوند از جمله چين و هند. اما بايد خريد نفت به زير يك ميليون بشكه برسد كه نسبت به رقم كنوني صادرات نفت ايران 250 هزار بشكه پايين تر است.

همه چيز به شرايط بازار نفت و قيمت ها وابسته است. هدف كنوني ترامپ كاستن از صادرات نفت ايران به شكلي است كه شوكي به بازار وارد نشود. اين نگراني وجود دارد كه وادار كردن خريداران نفت ايران به توقف خريد به شكل سريع، رشد شديد قيمت ها را در پي خواهد داشت. همچنين به احتمال زياد واشنگتن به كشورهايي كه اخيرا نفتي از ايران نخريده اند، معافيت از تحريم ها نخواهد داد. آمريكا نوامبر سال گذشته پس از خروج از پيمان هسته اي سال 2015 بين ايران و شش قدرت جهاني، تحريم ها را بار ديگر بر ايران اعمال كرد. اين تحريم ها صادرات نفت ايران را به كمتر از نصف كاهش داده است. طي هفته ها و ماه هاي آينده خريداران بزرگ نفت ايران فرصت دارند فروشندگان ديگري به جاي ايران بيابند و بايد نشان دهند از ايران نفت كمتري خواهند خريد. معافيت ها بايد هر 6 ماه تمديد شود.

فشار بر خريداران نفت ايران براي كاستن از خريد نفت به ميزان قابل ملاحظه، به دولت آمريكا لطمه وارد مي كند. در حال حاضر قيمت نفت برنت حدود 66 دلار در هر بشكه است كه از ديد ترامپ بالا محسوب مي شود. او بارها از اوپك و در واقع عربستان خواسته توليد نفت خود را بالا ببرد تا قيمت ها كاهش يابد. اما عربستان به ارقام بسيار بالاتر براي قيمت نفت نيازمند است. البته در آينده ممكن است عربستان وادار شود بر توليد نفت خود بيفزايد.

با آنكه اعطاي معافيت از سوي آمريكا به خريداران نفت ايران با هدف كاهش تدريجي صادرات نفت ايران صورت گرفته، اما هدف نهايي دولت آمريكا به صفر رساندن صادرات نفت اين كشور است. اين يك استراتژي غيرقابل تغيير دولت آمريكاست. اگر شرايط بازار و قيمت ها اجازه دهد ايالات متحده فشار بر خريداران نفت ايران را به حدي بالا مي برد تا عملا نفتي از ايران نخرند. سخنگوي وزارت خارجه آمريكا اخيرا از اظهار نظر درباره رقم هدف براي خريد نفت از ايران اجتناب كرد، اما گفت آمريكا به طور مستمر مشغول ارزيابي وضعيت بازار جهاني نفت براي تعيين مسير آينده است.  

اين به آن معناست كه در آستانه پايان معافيت هاي 6 ماهه، وضعيت بازار نفت و قيمت ها ارزيابي مي شود تا ميزان فشار بر خريداران نفت ايران مشخص شود. در ماه مه نخستين دوره 6 ماهه معافيت پايان مي يابد و در آن زمان تصميم هاي جديدي اتخاذ خواهد شد. چين، هند، كره جنوبي، ژاپن، تايوان، تركيه، ايتاليا و يونان هشت كشوري هستند كه 6 ماه از معافيت براي خريد نفت ايران برخوردار بوده اند. اين كشورها مشغول مذاكره دوجانبه با آمريكا براي تمديد معافيت ها هستند. در ماه مه به احتمال زياد معافيت ايتاليا، يونان و تايوان لغو مي شود، اما دولت آمريكا براي متقاعد كردن چين، هند و تركيه براي كاستن از خريد نفت از ايران راهي دشوار پيش رو دارد؛ زيرا آنها به شدت به نفت ايران وابسته هستند. پيش بيني مي شود معافيت آنها تمديد شود و واشنگتن فشارهاي بيشتري بر ژاپن و كره جنوبي وارد كند تا خريد نفت از ايران را به شدت كاهش دهند. رساندن فروش نفت ايران به زير يك ميليون بشكه دشوار است و به همين دليل انتظار مي رود براي مدتي طولاني متوسط صادرات نفت ايران بين 800 هزار تا 1/ 1 ميليون بشكه باقي بماند.

اما واقعيت اين است كه در ماه هاي آينده شرايط كلي عرضه و تقاضا، اقدامات آتي دولت آمريكا را مشخص خواهد كرد. هشتم ماه مه يعني حدود يك ماه و نيم ديگر زمان تصميم گيري مجدد دولت آمريكا براي اعطاي معافيت از تحريم ها به خريداران نفت ايران فرا مي رسد. اين ديدگاه وجود دارد كه مازاد 400 هزار بشكه اي عرضه در بازار جهاني نفت به دولت آمريكا امكان مي دهد فشارهاي بيشتري بر خريداران نفت ايران وارد كند بدون آنكه قيمت ها رشد كند. ماه اكتبر سال قبل آمريكا با توجه به شرايط بازار نفت، معافيت هايي براي خريداران اصلي نفت ايران در نظر گرفت و زمينه كاهش قيمت ها را فراهم كرد در نتيجه منافع آمريكا تامين شد يعني هم از عرضه نفت ايران كاسته شد و هم قيمت ها پايين آمد.

بازار نفت به شدت نسبت به اخبار مربوط به عرضه و تقاضا حساس است و طي هفته هاي آينده مذاكره بين خريداران نفت ايران و مقامات آمريكايي درباره معافيت ها ادامه پيدا مي كند. توليد نفت آمريكا در حال افزايش است و به 1/ 12 ميليون بشكه در روز رسيده است. همچنين پيش بيني مي شود رشد توليد ادامه پيدا كند طوري كه پايان سال جاري ميلادي رقم توليد به 13 ميليون بشكه در روز برسد. اين شرايط اعتماد به نفس بيشتري به مقامات دولت آمريكا مي دهد تا فشارهاي بيشتري بر ايران وارد كنند. در واقع دو رويكرد اصلي دولت آمريكا در حوزه بازار نفت عبارتند از: كاستن از عرضه نفت ايران تا حد امكان و حفظ تعادل بازار نفت در صورت كاهش شديد عرضه نفت اين كشور.

با آنكه عرضه نفت ايران به بازارهاي جهان به شدت كاهش يافته، كمبودي در بازار مشاهده نمي شود و نيز برنامه كاهش عرضه نفت اوپك و روسيه در حال اجراست اما قيمت نفت به بالاتر از سطحي كه از ديد ترامپ مناسب است نرسيده است. تحولات اخير در بازار نفت به اين معناست كه به تدريج حذف نفت ايران از بازار هيچ تاثيري بر قيمت ها نخواهد داشت و اين همان خواست آمريكاست. براي خريداران نفت ايران داشتن يك جايگزين مشخص و مطمئن براي نفت ايران و وابسته نبودن به يك صادركننده نفت در اولويت است و اگر اين شرايط تحقق يابد دليلي براي ادامه خريد نفت از ايران وجود ندارد. البته مسلما آنها در مذاكره با آمريكا از ايران به عنوان يك عامل كسب امتياز استفاده خواهند كرد. تحقق شرط اول يعني يافتن صادركننده مطمئن آسان نيست. عربستان و روسيه مي توانند نفت بيشتر بفروشند، اما احتمال آنكه اين دو كشور تحت تاثير عوامل مختلف به وعده هاي خود پايبند نباشد زياد است.


*رويترزعامل تعيين كننده


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه متن پژوهي ادبي
متن مطالب شماره 79، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است