|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: تصميم جديد صادراتي در دقيقه 90
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
تصميم جديد صادراتي در دقيقه 90
با نامه نگاري وزارت صمت با گمرك؛ ساماندهي صادرات محصولات فولادي كليد خورد


دنياي اقتصاد : صادرات محصولات فولادي با دستور وزير صنعت، معدن و تجارت مشروط شد. براساس نامه نگاري جديد رضا رحماني با رئيس كل گمرك، با سه هدف «ضرورت تامين نيازهاي داخلي كشور»، «پيگيري ارز حاصل از صادرات» و «جلوگيري از ارزان فروشي محصولات صادراتي»، صادرات محصولات فولادي صرفا از طريق واحدهاي توليدكننده آن محصول يا نماينده رسمي آنان مجاز است. البته اين دومين بار در سال جاري است كه صادرات محصولات فولادي مشروط شده است؛ پيش از اين نيز شرط صادرات اين كالاها ارائه گواهي مبدا توليد اعلام شده بود.

آخرين روزهاي سال جاري با شروط جديد صادراتي براي صادركنندگان محصولات فولادي سپري شد. براساس نامه وزير صنعت، معدن و تجارت به رئيس كل گمرك، صادرات برخي محصولات فولادي از اين پس فقط توسط توليدكنندگان يا نماينده رسمي امكان پذير خواهد بود. دستورالعمل جديد در راستاي ساماندهي صادرات محصولات فولادي در حالي اعلام شده كه در خرداد سال جاري نيز وزير وقت وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه اي به رئيس كل وقت گمرك شرط صادرات اين كالا را ارائه گواهي مبدا توليد اعلام كرده بود؛ اين اقدام در راستاي شناسنامه دار كردن صادرات فولاد و هر نوع فلز ديگر صورت گرفته بود تا به اين طريق شرايط براي شفاف سازي در روند تجارت اين محصولات فراهم شود. در كنار مشروط كردن ارائه گواهي مبدا، در دستورالعمل پيشين اين الزام نيز در نظر گرفته شده بود تا براي محموله هاي 10هزار تن به بالا در مورد فولاد و 100 تن به بالا در مورد فلزات رنگين نظير مس، آلومينيوم، سرب و روي علاوه بر ارائه گواهي هاي مربوط به مبدا توليد، قبل از خروج كالا از ايران توسط وزارت متبوع راستي آزمايي و تاييد شود كه اين كار مي تواند سيستمي انجام شود.

در آن زمان اعلام شده بود كه براي تقويت صنايع پايين دستي و حفظ توليد و اشتغال اين گروه، عرضه انواع فلزات در بورس كالاي ايران بر اساس نرخ رسمي دلار انجام مي شود؛ اما برخي افراد سودجو تمايل زيادي به خريد و صادرات اين نوع محصولات نشان مي دهند و عملا اين فرصت مفيد تبديل به تهديدي جدي براي صنايع پايين دستي شده است. به همين دليل از سوم خرداد ماه امسال صادرات فولاد و هرنوع فلز ديگر چه به صورت شمش، اسلب يا كاتد يا هر شكل ديگري بدون ارائه گواهي مبدا توليد آن ممنوع شد. در عين حال، مصوب شد كه ليست صادرات روزانه اين قبيل كالاها به وزارت متبوع منعكس شود تا متعاقبا اظهارات صادركنندگان در مورد گواهي مبدا توليد كالا مورد بررسي و راستي آزمايي قرار گيرد.

حال و براساس دومين دستورالعمل جديد صادراتي اين محصولات كه از سوي رضا رحماني اعلام شده، وزارت صنعت، معدن و تجارت صادرات محصولات فولادي از طريق واحدهاي توليدكننده آن محصول يا نماينده رسمي آنان را به سه دليل در دستور كار قرار داده است.  با توجه به نامه وزير صنعت، معدن و تجارت خطاب به رئيس كل گمرك «تامين نياز داخلي كشور در مرحله اول»، «ساماندهي صادرات محصولات فولادي و پيگيري بازگشت ارز حاصل از صادرات» و «جلوگيري از ارزان فروشي محصولات صادراتي» سه دليلي است كه ساماندهي صادرات محصولات فولادي را در دستور كار قرار داده است.

در نامه ارسالي رضا رحماني به مهدي ميراشرفي رئيس كل گمرك با موضوع «ساماندهي صادرات محصولات فولادي» آمده است: «نظر به ضرورت تامين نيازهاي داخلي كشور و نيز براي ساماندهي صادرات محصولات فولادي و پيگيري برگشت ارز حاصل از صادرات و جلوگيري از ارزان فروشي محصولات صادراتي، همچنين بنا به درخواست واحدهاي بزرگ توليدكننده مقاطع فولادي، از اين پس، صادرات محصولات فولادي با كد (HS) 7213، 7214، 7215، 7216 و 7306 فقط از طريق واحدهاي توليدكننده آن محصول يا نماينده رسمي آنان و مطابق با روال جاري براي ساير فرآورده هاي فولادي مانند شمش و آهن اسفنجي پس از تاييد وزارت صنعت، معدن و تجارت امكان پذير خواهد بود.  مقتضي است مطابق ساير فرآورده هاي فولادي، تعرفه هاي مذكور در سامانه فرامرزي گمرك لحاظ شود.»

ساماندهي صادرات محصولات فولادي يكي از درخواست هاي توليدكنندگان فولاد از متوليان اين بخش محسوب مي شد كه با توجه به نامه وزير صنعت، معدن و تجارت خطاب به رئيس كل گمرك مي توان گفت گام اول در راستاي آن برداشته شده است. به گفته فعالان صنعتي صادرات محصولات فولادي به قوانين دست و پاگير صادراتي سياست گذار گره خورده است؛ از سوي ديگر تحريم هاي جديد بين المللي نيز توليدكنندگان فولاد را با چالش هاي صادراتي مواجه كرده است؛ چالش هايي كه به اعتقاد فعالان اين بخش عبور از آن تنها با باز كردن زنجيره قوانين و مقررات نامتوازن مرتفع خواهد شد.

تسهيل واردات در مقابل صادرات

از سوي ديگر، وزارت صنعت، معدن و تجارت در بسته اي ديگر كه كليات آن هفته گذشته منتشر شده بود اقدام به اعلام جزئيات تسهيل فرآيند واردات در مقابل صادرات كرد. در اين بسته بررسي درخواست متقاضيان براي واردات مواد اوليه و واسطه اي بخش توليد از محل ارز حاصل از صادرات به يك روز كاهش يافت و سقف و سابقه براي ثبت سفارش واردات اين كالاها حذف شد. اين بسته در راستاي سياست هاي دولت براي تسهيل واردات مواد اوليه و واسطه اي بخش توليد و بازگشت ارز به چرخه اقتصاد مولد تهيه و ابلاغ شده است. بر اين اساس، صادركنندگان مي توانند در چارچوب دستورالعمل هاي ابلاغي قبلي و با هدف رفع تعهد ارزي نسبت به عرضه ارز خود اقدام كرده و اين ارز را براي نيازهاي اوليه و اساسي اقتصاد كشور استفاده كنند.

بنابراين دستورالعمل، بررسي درخواست متقاضيان مشمول اين بسته در يك روز انجام خواهد شد و سقف و سابقه ثبت سفارش واردات مواد اوليه حذف مي شود. همچنين ساير دستگاه ها مكلف خواهند شد تا درخواست متقاضيان را به مدت يك روز بررسي و تعيين تكليف كنند. وزارت صنعت، معدن و تجارت در حوزه ثبت سفارش علاوه بر بررسي يك روزه درخواست توليدكنندگان و بازرگانان داراي قرارداد با واحد هاي توليدي، براي نياز واحدهاي توليدي، سقف و سابقه واردات را براي كدهاي تعرفه اي كالاهاي مشمول اين بسته كه شامل مواد اوليه و واسطه اي بخش توليد است را حذف كرده است، از طرفي امكان انتخاب ارز حاصل از صادرات براي تعرفه مشمول اين بسته (در اولويت يك و 2) فراهم مي شود.

از سوي ديگر، براساس موارد پيش بيني شده در اين بسته بانك مركزي نيز در حوزه عمليات بانكي مدت زمان مجاز براي رفع تعهد ارزي از زمان صدور اعلاميه تامين ارز را از 3 ماه به 6ماه افزايش داده و وثيقه مورد نياز براي رفع تعهد ارزي را از حداكثر 35 درصد به حداكثر 15 درصد به صورت چك، سفته يا تركيبي از اين موارد به تشخيص بانك عامل كاهش داده است. علاوه بر پيش بيني هاي صورت گرفته در راستاي بسته تسهيل فرآيند واردات ارز حاصل از صادرات در حوزه تشريفات گمركي نيز توافق شد پيش از اظهار، امكان پذيرش نمونه برداري كالاهايي كه نياز به اخذ و ارائه مجوزهاي قانوني دارند فراهم و مجوز ترخيص سازمان مربوطه فقط با ذكر شماره كوتاژ (كد شناسايي اظهارنامه) و به صورت سيستمي انجام شود، همچنين امكان حمل يكسره براساس تقاضاي صاحب كالا نيز فراهم شود.

از سوي ديگر، چنانچه در زمان رسيدن اين كالاها به اماكن گمركي يا مناطق آزاد و ويژه اقتصادي، ثبت سفارش اعتبار داشته باشد، تمديد ثبت سفارش براي انجام تشريفات گمركي (حتي زمان اظهار) مورد نياز نخواهد بود. اظهارنامه هاي اين كالاها، به مسير سبز سيستم انتخاب مسير اظهارنامه هدايت شده و در همان روز اظهار، امكان صدور پروانه الكترونيكي و خروج كالا فراهم مي شود. بررسي ارزش اين اظهارنامه ها نيز با توجه به قرارگيري در مسير سبز اظهارنامه، پس از ترخيص كالا انجام شده و امكان اعطاي تسهيلات در پرداخت حقوق ورودي از جمله پذيرش ضمانت نامه بانكي معتبر يا ترخيص نسيه (نگهداري از كالا فقط به ميزان حقوق ورودي و عوارض متعلقه) فراهم مي شود. همچنين در امور گمركي تفاوت قابل قبولي در ارزش، وزن و تعداد كالا با فرض ثابت بودن شرح تجاري به 10 درصد افزايش پيدا كرده و امكان ترخيص كالاهاي مورد نياز فوري به شرط ارائه مجوزهاي قانوني با صدور حكم فراهم و نيز امكان ترخيص شبانه روزي كالاهاي مشمول اين بسته كه تشريفات گمركي آنها به اتمام رسيده فراهم مي شود.

تصميم جديد صادراتي در دقيقه 90


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 26 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است