|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


خبرتاييد نتايج انتخابات اتاق هاي بازرگاني سراسر كشور

دنياي اقتصاد : انجمن نظارت بر انتخابات نهمين دوره اتاق هاي بازرگاني سراسر كشور، با انتشار بيانيه اي نتايج راي گيري در 33 اتاق بازرگاني كشور را تاييد كرد. در ميان استان ها و شهر هاي مختلف، تنها انتخابات اتاق بندرعباس در زمان مقرر برگزار نشد كه طبق اعلام انجمن نظارت، انتخابات اتاق بازرگاني اين شهر در خردادماه 98 برگزار خواهد شد.

به گزارش پايگاه خبري اتاق ايران، در بيانيه انجمن نظارت بر انتخابات نهمين دوره اتاق هاي سراسر كشور عنوان شده است: نهمين دوره انتخابات هيات نمايندگان اتاق هاي بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي سراسر كشور با موفقيت برگزار شد. با توجه به ماده 17/ 5 آيين نامه تشكيل و نحوه فعاليت هيات نمايندگان اتاق ايران و اتاق هاي شهرستان مصوب 20/ 4/ 97 شوراي عالي نظارت، بر اساس تصويب انجمن نظارت بر انتخابات اتاق هاي سراسر كشور، تاييد صحت انتخابات 33 اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي را اعلام مي كند.

حسين نقره كارشيرازي، رئيس انجمن نظارت بر نهمين دوره انتخابات اتاق هاي كشور در بخش ديگري از بيانيه آورده است: لازم مي دانم از همه دست اندركاران، جناب آقاي دكتر رحماني وزير صنعت، معدن و تجارت، اعضاي شوراي عالي نظارت، اعضاي انجمن نظارت، اعضاي هيات هاي نظارت اتاق هاي شهرستان سراسر كشور و به ويژه نمايندگان وزير صنعت، معدن و تجارت، رئيس و هيات رئيسه اتاق ايران، روساي اتاق هاي سراسر كشور، داوطلبان و همه مشاركت كنندگان (فعالان اقتصادي اتاق هاي سراسر كشور) و كليه عواملي كه به هر نحو در اجراي هرچه با شكوه تر اين انتخابات تلاش و كوشش كردند، صميمانه تشكر و قدرداني كنم.

نهمين دوره انتخابات هيات نمايندگان اتاق هاي سراسر كشور روز 11 اسفند امسال برگزار شد و نتايج اوليه آن از سوي انجمن نظارت سراسر كشور اعلام شد.

قوانين مشاغل زيان آور در مسير اصلاح

دنياي اقتصاد : معاون كسب و كار اتاق بازرگاني تهران با اشاره به اينكه قانون اصلاح تبصره (2) ماده (76) قانون تامين اجتماعي درخصوص مشاغل سخت و زيان آور در دولت درحال بررسي و اصلاح است، گفت: درحالي كه بار مالي ناشي از اجراي اين قانون اعم از اصلاح يا حذف صفت سخت و زيان آور و همچنين پرداخت 4 درصد حق بيمه برعهده كارفرمايان است، اما اين قشر در تركيب كميته هاي بدوي و تجديدنظر استاني هيچ نقشي در چگونگي تشخيص و اجراي آن ندارند.

هومن حاجي پور در گفت و گو با روابط عمومي اتاق تهران افزود: از اين جهت، اتاق تهران طي نامه اي به معاون اول رئيس جمهوري، خواستار عضويت نمايندگان اتاق هاي بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي استان ها در كميته هاي مذكور به عنوان اعضاي اصلي و داراي حق راي شده است تا اين نمايندگان بتوانند نظرشان را درباره تشخيص مشاغل سخت و زيان آور عنوان كنند و از حق كارفرمايان و صاحبان بنگاه ها دفاع كنند. به گفته معاون كسب و كار اتاق تهران، معاون اول رئيس جمهوري با ارسال متن درخواست اتاق تهران به وزيرتعاون، كار و رفاه اجتماعي، اين درخواست را ارائه كرده است كه پيشنهاد اتاق بازرگاني تهران مبني بر حضور نمايندگان بخش خصوصي در كميته هاي بدوي و تجديدنظر استاني مورد توجه و رسيدگي قرار گيرد.

صادرات گوشت قرمز وارداتي امكان پذير نيست

دنياي اقتصاد : رئيس كل گمرك كشور اعلام كرد: نمي توان گوشت قرمز را با سختي زياد وارد كشور كرد و بعد دوباره آن را صادر كرد. به گزارش خبرگزاري مهر، مهدي ميراشرفي با اشاره به انتشار خبري مبني بر اينكه گوشت وارد كشور نشده خارج مي شود، اظهار كرد: هيچ شخصي اين كار را انجام نمي دهد كه كالايي را كه به سختي وارد كشور كرده دوباره صادر كند. در اين راستا نمي توان گوشت قرمز را كه با مشقت زياد وارد كشور مي شود، دوباره صادر كرد. رئيس كل گمرك افزود: تعداد زيادي از دستگاه ها و مراجع نظارتي وجود دارند كه پس از اظهار بر ترخيص و توزيع محموله ها نظارت دارند.

كنجاله سويا گران تر شد

خبرگزاري مهر : رئيس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتي با بيان اينكه قيمت كنجاله سويا مجددا افزايش يافته و به كيلويي حدود 4700 تومان در درب مرغداري رسيده است، گفت: سيستم توزيع نهاده ها و همچنين توزيع مرغ مشكل دارد. محمد يوسفي درباره اينكه چرا توزيع مرغ تنظيم بازاري از سوي دولت منجر به كاهش قيمت اين كالا در بازار نشده است، گفت: سيستم توزيع اين كالا مشكل دارد. با توجه به قيمت نهاده ها در بازار، عرضه مرغ با قيمت 11هزار و 500 تومان براي مرغدار به صرفه نيست.

يوسفي قيمت 16 تا 17 هزارتومان مرغ را كاذب خواند و افزود: نرخ منطقي اين كالا تا 14 هزارتومان است. وي درباره آينده قيمت اين كالا در بازار گفت: تا 10 فروردين قيمت ها در همين حدود فعلي باقي مي ماند. يوسفي همچنين از افزايش قيمت سويا طي دو هفته اخير خبر داد و افزود: قيمت سويا تحويل درب مرغداري در تهران به كيلويي 4700 تومان رسيده است. وي قيمت هركيلو ذرت تحويل درب مرغداري را در تهران 1750 اعلام كرد و گفت: قيمت ذرت تفاوت چنداني نداشته است اما سويا به دليل كمبود و نواقصي كه در سيستم توزيع وجود دارد گران شده است. يوسفي ادامه داد: اخيرا وزارت جهاد بخشنامه اي صادر كرده كه براساس آن كنترل و نظارت بر واردكنندگان و كارخانه هاي روغن كشي شديدتر مي شود. وي ادامه داد: روند واردات كنجاله به دليل مسائل ارزي و نقل وانتقال آن مقداري با تاخير مواجه شد. وي با اينكه دولت مرغي را كه 11 هزار و 500 تومان توزيع مي كند با قيمت 11 هزارتومان از مرغداران خريداري مي كند، افزود: مرغداراني كه مرغ خود را به قيمت 11 هزارتومان تحويل مي دهند در ازاي هركيلو مرغ 7 كيلوگرم دان تحويل مي گيرند.

واگذاري كنترل اطلاعات ثبت سفارش به درب خروج

خبرگزاري مهر : گمرك ايران در ابلاغيه اي اعلام كرد كه به دليل ناپايداري سامانه ثبت سفارش، كنترل اطلاعات ثبت سفارش به مرحله درب خروج واگذار مي شود. مهرداد جمال ارونقي، معاون فني گمرك ايران در اين دستورالعمل موضوع غيرفعال شدن قفل سيستمي ثبت سفارش در مرحله صدور مجوز بارگيري براي جلوگيري از ايجاد خلل در خروج كالاها از گمركات كشور را اعلام كرد.

در اطلاعيه معاون فني گمرك ايران آمده است: با توجه به ناپايداري سامانه ثبت سفارش (ثبتارش)، ازدحام به وجود آمده در برخي گمركات و همچنين وقفه در انجام تشريفات گمركي، گمركات اجرايي كشور موظف هستند كه نسبت به كنترل اطلاعات ثبت سفارش در مرحله درب خروج از طريق پنل ارزيابي درب خروج واردات (گزينه مشاهده اسناد بارگذاري شده، گزينه اطلاعات منشا ارز)  در صورت عدم وجود مغايرت به خروج كالا اقدام كنند. بر اين اساس و در راستاي مذاكره به عمل آمده با متصديان ذي ربط در بانك مركزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز ثبت سفارش توسط بانك مركزي به گمرك اعلام مي شود.  ارونقي، در بخش ديگر اين ابلاغيه خطاب به معاون برنامه ريزي و امور بين الملل گمرك، تصريح كرده است: به همين منظور دستور فرماييد تا دفتر فناوري اطلاعات و ارتباطات با اتخاذ تدابيري تا رفع كامل مشكل، نسبت به غيرفعال كردن قفل سيستمي ثبت سفارش در مرحله صدور مجوز بارگيري اقدام كند تا خللي در خروج كالاها از گمركات كشور در روزهاي پاياني سال رخ ندهد.

بيشترين شكايات مردمي مربوط به كدام صنوف است؟

دنياي اقتصاد : معاون رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت اعلام كرد: نان، ميوه و سبزيجات، رستوران ها و تعميرگاه هاي خودروهاي سبك به ترتيب بيشترين سهم شكايات مردمي را براساس نوع خدمات به خود اختصاص داده اند.

به گزارش خبرگزاري مهر، معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان ضمن تشريح سياست هاي اين سازمان براي تقويت سامانه 124 اظهار كرد: موفق بودن در برخورد با تخلفات صنفي، كنترل و رصد هر چه بهتر بازار، مرهون ارتباط مستمر مردم با اين سامانه است و بنابراين بايد مردمي سازي نظارت را اصلي مهم براي موفقيت سازمان دانست. شهرام ميرآخورلو، با اشاره به آخرين آمار و نظرسنجي انجام شده در بهمن ماه سال جاري نسبت به شكايات و عملكرد سازمان حمايت در ماه گذشته، گفت: در بهمن ماه سال جاري، در مجموع 19 هزار و 980 فقره شكايت مردمي درخصوص تخلفات صنفي و غير صنفي از طريق تلفن 124 ستاد خبري استان ها در بخش كالا و خدمات دريافت و مورد رسيدگي قرار گرفته است  از اين تعداد 65 درصد شكايت مورد رسيدگي قرار گرفته و 35 درصد باقيمانده نياز به كار كارشناسي يا استعلام از مراجع ذي ربط دارد. وي با بيان اينكه از مجموع شكايات واصل شده در مدت مذكور، 85 درصد در بخش كالا و 15 درصد در بخش خدمات بوده است، تصريح كرد: نان، ميوه و سبزيجات و همچنين رستوران هاي غذاخوري و تعميرگاه هاي خودروهاي سبك به ترتيب بيشترين سهم شكايات را براساس نوع خدمات به خود اختصاص داده اند. همچنين گران فروشي و تقلب در صدر عناوين تخلف در گزارش هاي دريافتي قرار گرفته است. اين مقام مسوول، همچنين درباره مصالحه قبل از شكايات نيز عنوان كرد: در اين مدت، از مجموع شكايات رسيدگي شده كه منجر به تخلف شده اند، 396 فقره با برآورد ارزش بيش از 73 ميليارد ريال در كارگروه هاي رسيدگي استاني منجر به مصالحه و جلب رضايت شاكيان شده است. معاون بازرسي و رسيدگي به تخلفات سازمان حمايت مصرف كنندگان و توليدكنندگان با تاكيد بر اينكه، تلاش شده نتايج بررسي شكايات به شاكيان در اولين فرصت و در كوتاه ترين زمان اعلام شود؛ يادآور شد: بازرسان اين سازمان در سراسر كشور همزمان به بازرسي از واحدهاي صنفي، صنعتي و خدماتي مي پردازند و در تهران نيز با استقرار 7 منطقه پس از دريافت شكايات در كمترين مدت در محل حضور يافته و نسبت به بررسي شكايات و ارائه گزارش اقدام مي كنند. ميرآخورلو يكي از رسالت هاي مهم سازمان حمايت را ايجاد ثبات اقتصادي در جامعه از طريق بازرسي و نظارت بر تمامي واحدهاي عمده و خرده فروش و تسريع در رسيدگي به تخلفات و فرهنگ سازي و گسترش نظارت هاي مردمي عنوان كرد و گفت: بر اين اساس شهروندان مي توانند با مشاهده هرگونه تخلف اقتصادي مانند گران فروشي، كم فروشي، تقلب، عدم درج قيمت، عدم صدور فاكتور و ساير تخلفات اقتصادي از طريق سامانه 124 مسوولان ذي ربط را در جريان قرار داده تا رسيدگي لازم صورت پذيرد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله طب جنوب
متن مطالب شماره 3 (پياپي 2203)، مرداد و شهريور 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است