|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: فصل جديد از رسوايي فيس بوك
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


فصل جديد از رسوايي فيس بوك
بحران ديگر در بزرگ ترين شبكه اجتماعي جهان


دنياي اقتصاد : شايد فيس بوك محبوب‎ترين شبكه اجتماعي دنيا باشد و هر روز ساعت ها از زمان كاربرانش را به خود اختصاص دهد، اما اين روزها وضعيت چندان خوشايندي ندارد. اين روزهاي ناخوشايند زماني كليد خورد كه مشخص شد فيس بوك در انتخابات رياست جمهوري اخير آمريكا، نقش قابل توجهي در انتخاب شدن ترامپ داشت. اين خبر زماني جدي شد كه جرارد كوشنر داماد ترامپ نيز پس از پيروزي ترامپ در گفت وگويي با نشريه فوربس كار با شركايي مانند كمبريج آناليتيكا را دليل پيروزي كمپين ترامپ دانست. زيرا اطلاعات شخصي 87 ميليون كاربر فيس بوك بدون اجازه از آنها در اختيار كمبريج آناليتيكا قرار گرفته بود. اتفاقي در نهايت منجر به حضور مارك زاكربرگ، مديرعامل فيس بوك، در كنگره آمريكا و معذرت خواهي شد و گفت: اطلاعات من نيز همراه 87 ميليون نفر ديگر به دست كمبريج آناليتيكا افتاد و به اشتراك گذاشته شد.

خبر رسوايي فيس بوك با اعلام ورشكستگي شركت كمبريج آناليتيكا فراموش مي شد كه گزارش اخير روزنامه گاردين فصل جديدي از اين رسوايي را گشود. به گزارش خبر‎گزاري مهر، اطلاعاتي كه روزنامه گاردين در اين زمينه دريافت كرده، نشان مي دهد مارك اندرسين، يكي از اعضاي هيات مديره فيس بوك در تابستان سال 2016 با كريستوفر ويلي كه بعدها تخلفات كمبريج آناليتيكا را افشا كرد، ديدار داشته است. اين در حالي بود كه فيس بوك هرگز افشا نكرده كه مديران ارشد آن از چه زماني در جريان تخلفات كمبريج آناليتيكا بوده اند، اما به تازگي مشخص شده كه فيس بوك در سال 2016 از موضوع مطلع شده است.

كريستوفر ويلي كه اصالتا كانادايي است در آن زمان براي كمبريج آناليتيكا كار مي كرد و در سال 2018 اسنادي را فاش كرد كه نشان مي داد اين شركت انگليسي با استفاده بدون اجازه از داده هاي خصوصي كاربران فيس بوك در تلاش بود تا از احتمال پيروزي دونالد ترامپ در انتخابات رياست جمهوري آمريكا مطلع شود. هدف از جلسه دو طرف در سال 2016 بررسي اين موضوع بود كه كمبريج آناليتيكا چگونه از داده هاي خصوصي كاربران استفاده مي كند و فيس بوك چگونه مي تواند اين مشكل را برطرف كند. جلسه يادشده در دفتر اندرسين برگزار شد و ظاهرا در آن اطلاعاتي در مورد تماس هاي كمبريج آناليتيكا با برخي نهادهاي روسي نيز رد و بدل شده است. تماس هاي دو طرف در اين زمينه باز هم ادامه يافته تا آنكه موضوع در ماه مارس سال 2018 به طور عمومي افشا شد. اما فيس بوك تا قبل از آن به رغم اطلاع از تخلفات كمبريج آناليتيكا هيچ اقدام خاصي براي مقابله با آن به عمل نياورده است. هر چند اندريسن مطالب روزنامه گاردين را تكذيب كرده و اما خبري از واكنش زاكربرگ به اين مطلب نيست.

معضل اكانت‎هاي جعلي

البته سهل‎انگاري فيس بوك در حفظ اطلاعات شخصي كاربرانش تنها اتهام فيس بوك نيست چرا كه كاربران غيرآمريكايي و غيراروپايي فيس بوك اين روزها با اخبار جعلي يا همان فيك نيوزهايي كه در فيس بوك منتشر مي‎شود مشكل دارند. طوري كه فيس بوك در مقابله با اخبار جعلي در كشورهايي غير از آمريكا و اروپا منفعلانه رفتار مي كند و ظاهرا توجه زيادي به اكانت هاي جعلي در ديگر كشورها ندارد. در حالي كه در آمريكا و كشورهاي اروپايي، فيس بوك همواره براي مبارزه با اخبار دروغين در شبكه اجتماعي خود عملكرد سريع و ضربتي داشته است. برنامه نويسان كشور مولداوي در مصاحبه اخير خود با وب سايت BuzzFeed News ادعا كردند كه از زمان درخواست آنها براي مقابله با اخبار جعلي و دروغين در اين كشور 3 سال مي گذرد، اما فيس بوك در اين 3 سال اعتنايي به درخواست اين برنامه نويسان نداشته و به تازگي تصميم به حذف اخبار جعلي از شبكه اجتماعي خود در اين كشور گرفته است. اين برنامه نويسان در مصاحبه خود گفتند كه با استفاده از يك افزونه موفق شدند ليست كاملي از اكنات هاي فيك و جعلي در اين كشور را جمع آوري كنند و از سال 2016 تلاش كرده اند كه گزارش اين اكانت هاي جعلي را براي فيس بوك ارسال كنند.

اما تلاش هاي اين افراد تا چند وقت پيش بي نتيجه ماند تا جايي كه بالاخره در ژانويه 2019 تصميم گرفتند به طور مستقيم با يكي از كاركنان شركت فيس بوك در آمريكا ارتباط برقرار كنند. فيس بوك هم گفته كه از ابتداي ژانويه اين گزارش ها را با دقت مورد بررسي قرار داده و اعلام كرده كه گزارش هاي اين برنامه نويسان كمك زيادي به حذف اكانت هاي جعلي از اين شبكه اجتماعي كرده است. البته اين اولين بار نيست كه چنين مشكلي گزارش مي شود. برنامه نويسان وب سايت فرانسوي Hoaxbuster هم اخيرا اعلام كردند كه براي ارتباط با شركت فيس بوك با چنين مشكلاتي مواجه شده اند. يافته ها نشان مي دهند كه ابزار فيس بوك براي گزارش اين دسته از اكانت ها اصلا كارآمد نيست و اينكه فيس بوك گزارش هاي ارسال شده از طرف شركت هاي معتبر همتاي خود را ابتدا در اولويت قرار مي دهد و اهميت زيادي به شركت ها و موسسات مستقل نمي دهد. اين مساله موجب مي شود كه اكانت هاي فيك بتوانند به كارشان ادامه دهند بدون اينكه فيس بوك به آنها توجه كند. براي مثال در مولداوي كمپين هاي روسي متعددي وجود دارند كه فيس بوك بايد با آنها مقابله كند.

سوءاستفاده هكرها

سوءاستفاده هكرها از پرسشنامه فيس بوك تازه ترين چالش براي اين شركت است. نفوذ به ديتاي فيس بوك در پاييز 2018 موجب لو رفتن اطلاعات بيش از 30 ميليون كاربر اين شبكه اجتماعي شد. چند ماه بعد هم مشخص شد كه فيس بوك به برخي افراد پول داده تا يك اپليكيشن را روي دستگاهشان نصب كنند كه اطلاعات مرتبط با عادت هاي روزانه آنها در استفاده از اسمارت فون هايشان را جمع آوري مي كرد. حال گزارش هاي جديد نشان مي د هند كه برخي از نظرسنجي هاي موجود در پلت فرم فيس بوك به منظور جمع آوري اطلاعات برخي از كاربران مورد استفاده قرار گرفته اند.

طبق گزارش خبرگزاري سي ان ان، فيس بوك هفته گذشته شكايتي را در دادگاه كاليفرنيا مطرح كرده و در آن دو برنامه نويس با نام هاي «آندره گورباچوف» و «گلب سلاچفسكي» را مورد اتهام قرار داده است. اين دو برنامه نويس كه ساكن اوكراين هستند، اخيرا چند پرسشنامه در فيس بوك طراحي كرده اند كه در آنها سوالاتي از جمله «آيا خون پادشاهي در رگ هاي شماست؟» و «رنگ چشمان شما چه چيزي را درباره شخصيت شما نشان مي دهد؟» را مطرح كرده بودند. فيس بوك معتقد است اين دو برنامه نويس اوكرايني با استفاده از چنين سوالاتي قصد دسترسي به اطلاعات شخصي كاربران را داشته اند.

زمان كه كاربران فيس بوك در اين تست ها شركت مي كردند، از آنها خواسته مي شد كه يك افزونه را در مرورگر خود نصب كنند كه اين افزونه به هكرها امكان نفوذ به دستگاه كاربر و سرقت اطلاعات او را مي داد. نام كاربر، سن و ليست دوستان اطلاعاتي بودند كه هكرها مي توانستند از كاربران سرقت كنند و با استفاده از اين ديتا دوستان كاربر را هدف تبليغات هدفمند خود قرار مي دادند. فيس بوك گفته جامعه هدف اين هكرها عمدتا كاربران روسي و اوكرايني بوده اند كه در نتيجه آن مجموعا 60 هزار كاربر مورد حمله قرار گرفته و اطلاعاتشان لو رفته است. اين اولين باري نيست كه از پرسش نامه هاي فيس بوك سوءاستفاده مي شود و همين سال پيش بود كه موسسه كمبريج آناليتيكا محكوم به جمع آوري اطلاعات ميليون ها كاربر فيس بوك شد.

فصل جديد از رسوايي فيس بوك


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه ناتواني هاي يادگيري
متن مطالب شماره 3 (پياپي 30)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است