|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: در سفرهاي نوروزي مراقب هزينه هاي رومينگ باشيد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 26 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


در سفرهاي نوروزي مراقب هزينه هاي رومينگ باشيد


برگرفته از: ايسنا

در آستانه سال جديد و مسافرت به كشورهاي خارجي، لازم است در صورت تمايل به استفاده از سيم كارت هاي ايراني براي جلوگيري از دريافت هزينه هاي مازاد، از جزئيات سرويس رومينگ بين الملل و تعرفه هاي آن آگاه باشيد. با نزديك شدن به سال جديد، سفرهاي نوروزي كه سفرهاي خارجي را هم در برمي گيرد، آغاز مي شود. هنگام سفر به كشورهاي خارجي، برقراري ارتباط با ايران مي تواند به دو شيوه خريد سيم كارت كشور مقصد يا با سيم كارت هاي ايراني انجام شود.

با استفاده از سيم كارت كشور مقصد، از تعرفه هاي آن كشور براي تماس تلفني، ارسال پيامك و ديتا استفاده مي شود اما در صورتي كه مسافران بخواهند از سيم كارت هاي ايراني استفاده كنند، تعرفه هاي رومينگ برايشان محاسبه مي شود كه نا آگاهي از اين تعرفه ها و نحوه استفاده از رومينگ بين الملل مي تواند به هزينه هاي بالا منجر شود. ممكن است تصور كنيد به محض ورود به كشورهاي ديگر، هزينه رومينگ براي سيم كارتتان محاسبه مي شود، اما اين طور نيست. رومينگ امكان استفاده از تلفن همراه براي برقراري تماس، دريافت و ارسال پيامك و استفاده از ديتا در خارج از محدوده جغرافيايي تحت پوشش شبكه اپراتور را فراهم مي كند؛ بنابراين تنها زماني كه مشتركي از يكي از اين سرويس ها استفاده كند، هزينه رومينگ براي او محاسبه خواهد شد و اين طور نيست كه به محض ورود به كشورهاي ديگر، هزينه رومينگ براي سيم كارت افراد در نظر گرفته شود.

صرف نظر از مسافرت يا عدم مسافرت به خارج از مرزهاي كشور، در صورت برقراري ارتباط از طريق شبكه تلفن همراه كشورهاي همسايه، هزينه هاي رومينگ بين الملل مطابق با تعرفه آن كشور محاسبه خواهد شد؛ از آنجاكه در شهرها و نقاط مرزي به علت پوشش آنتن شبكه هاي تلفن همراه كشورهاي همسايه، همواره احتمال انجام مكالمه در داخل كشور از طريق شبكه آنها وجود دارد، در سفر به اين نقاط به دليل هم پوشاني از سرويس رومينگ بين الملل استفاده نكنيد، بلكه از داشتن آنتن شبكه اپراتورها اطمينان يافته و سپس براي برقراري تماس اقدام كنيد تا هزينه هاي ناخواسته رومينگ را متحمل نشويد.

لزوم وجود توافق نامه رومينگ با كشور مقصد

با توجه به استفاده از سيم كارت هاي اعتباري و دائمي در سفرهاي خارجي و هزينه اي كه هر يك از اين سيم كارت ها در تعرفه هاي رومينگ در سفر دارند، لازم است مشتركان از تعرفه هاي رومينگ و شرايط آن آگاه باشند تا هزينه هاي مربوطه را مديريت كنند.  البته تنها در صورتي مي توان از تعرفه هاي رومينگ استفاده كرد كه سيم كارت شما با كشور مقصدتان داراي توافقنامه رومينگ باشد كه پس از اطمينان از اين موضوع، لازم است سرويس رومينگ فعال شود. تعرفه رومينگ هر يك از اپراتورها در شرايط حضور در كشورهايي كه قرارداد رومينگ با آنها بسته شده، متفاوت است و در وب سايت اپراتورهاي همراه قرار گرفته است. با انتخاب هر كشوري كه قصد سفر به آن را داريد، مي توانيد هزينه مكالمه در آن كشور، مكالمه از آن كشور با ايران، دريافت مكالمه از ايران و ساير تعرفه هاي ارسال و دريافت پيامك و خدمات اينترنتي را مشاهده كنيد.

هزينه مكالمات سرويس رومينگ بر مبناي دقيقه محاسبه مي شود، يعني براي مكالمات كمتر از 60 ثانيه، هزينه يك دقيقه مكالمه محاسبه مي شود، پس بهتر است دقايق مكالمات خود را كامل كرده و بعد از پايان مكالمه با زدن دكمه قطع تلفن، از قطع مكالمه خود اطمينان حاصل كنيد تا متحمل هزينه ناشي از عدم قطع ارتباط نشويد. تعرفه هاي اعلام شده رومينگ در اپراتورها، شامل بخش هاي تماس با ايران، تماس با همراهان در همان كشور و دريافت تماس از طرف ايران است. در صورت برقراري ارتباط بين دو تلفن همراه ايراني در كشور ميزبان، هزينه مكالمه براي تماس گيرنده و مخاطب مطابق با تعرفه هاي رومينگ محاسبه مي شود. البته در صورت تماس با كشور ثالث، هزينه ها مطابق با تعرفه بين الملل كشور ميزبان محاسبه مي شود كه از تعرفه تماس با ايران بيشتر است.

برخورداري از اينترنت فعال سازي سرويس رومينگ

با فعال كردن سرويس رومينگ، اينترنت رومينگ و اينترنت گوشي همراه هنگام سفر مي توان از اينترنت همراه استفاده كرد. البته بسته هاي اينترنتي اپراتورهاي داخلي هنگام استفاده از سرويس رومينگ، غيرفعال مي شود و هزينه اينترنت بر اساس حجم مصرفي و مطابق با تعرفه اعلام شده و هزينه استفاده از اين خدمات بر اساس تعرفه رومينگ محاسبه خواهد شد. هر يك از سيم كارت هاي دائمي و اعتباري شرايط خاص خود را براي استفاده از سرويس رومينگ دارند. در صورتي كه سرويس رومينگ براي سيم كارتتان فعال نباشد، براي فعال سازي بايد به دفاتر خدمات ارتباطي مراجعه كنيد. شايد يكي از مزاياي مهم استفاده از سيم كارت هاي اعتباري در سرويس رومينگ، امكان كنترل هزينه آن با توجه به اطلاع از ميزان شارژ سيم كارت باشد و اينكه در صورت اتمام شارژ تلفن همراه، امكان انتقال شارژ از ايران توسط بستگان وجود دارد.

در سيم كارت هاي دائمي، در صورت افزايش كاركرد تلفن همراه بيش از مبلغ وديعه، اپراتورها مجاز به قطع تلفن همراه بوده و مسووليت پرداخت بدهي به هر ميزان تا قبل از زمان قطع بر عهده مشترك است. ضمن آنكه احتمال انتقال بخشي از مبلغ كاركرد تلفن به صورت حساب دوره بعد وجود دارد. همچنين با توجه به پرداخت هزينه مكالمات رومينگ به اپراتور طرف مقابل خارجي، اين هزينه از مشترك دريافت شده و مسووليت پرداخت آن به هر ميزان برعهده مشترك است. در صورت مفقود شدن گوشي، بلافاصله مراتب را به يكي از بستگان داخل كشور اطلاع داده تا از طريق مراجعه به ادارات دولتي مشتركين نسبت به قطع آن اقدام كنند. البته با فعال سازي پين كد سيم كارت و رمز گوشي، در صورت سرقت يا گم شدن تلفن همراه، سوء استفاده هاي احتمالي به حداقل مي رسد. همچنين سيم كارت مشترك ممكن است توسط بدافزارها هك و از طريق آن با خارج از كشور تماس گرفته شود؛ با دانلود مطمئن نرم افزارها و برنامه هاي مورد نياز از فروشگاه هاي امن و معتبر و استفاده از آنتي ويروس به روز شده، مي توان از بروز اين گونه تهديدها جلوگيري كرد.

در سفرهاي نوروزي مراقب هزينه هاي رومينگ باشيد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 26 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت انقلاب اسلامي
متن مطالب شماره 46، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است