|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: شرط پيشتازي بورس سال98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


شرط پيشتازي بورس سال98
در همايش چشم انداز اقتصاد ايران بررسي مي شود


دنياي اقتصاد : شاخص بورس تهران روز گذشته نيز هشتمين صعود متوالي را با صعود 1398 واحدي به ثبت رساند. با ورود نماگر سهام به كانال 172 هزار واحدي، طي يك سال اخير بورس بازدهي نزديك به 80 درصدي و دلار و سكه به ترتيب بازدهي بيش از 160 و 180 درصدي را تجربه كرده اند. موضوعي كه پس از يك سال پرتلاطم ذهن سرمايه گذاران را درگير كرده سرنوشت بازارها طي يك سال آينده است. شرايطي كه مي تواند بورس تهران را پرسودترين بازار كند، در همايش «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98» بررسي مي شود.

شاخص كل بورس تهران براي هشتمين روز متوالي مسير صعودي را تجربه كرد. در حالي كه نشانه ها از تامين نقدينگي در آخرين مهلت قانوني فروش سهام پيش از آغاز تعطيلات سال جديد مشاهده شد. دو روز كاري براي نقد كردن سهام فروش رفته زمان نياز است و با توجه به اين موضوع كه تنها دو روز معاملاتي ديگر به پايان سال 97 باقي مانده است، معاملات روز گذشته آخرين فشار فروش ناشي از اين موضوع بود. با چشم انداز موجود به متغيرهاي اثرگذار بنيادي شايد بتوان به ادامه رشد قيمتي سهام واپسين روزهاي سال 97 نيز اميدوار بود. «دنياي اقتصاد» در ارديبهشت 98 همايش سالانه «چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98» را برگزار خواهد كرد. در همايش پيشين «دنياي اقتصاد» (اسفند 96) به بررسي تحولات در بازارهاي مختلف پرداخته شده بود. در همايش «دنياي اقتصاد» كه در اسفند 96 برگزار شد به شدت عدم قطعيت هاي حاكم بر بورس تهران در سال 97 اشاره شد. وابستگي شديد سهام به نوسانات دلار در اين همايش از مواردي بود كه مورد تاكيد قرار گرفت. به اين ترتيب مطابق با انتظارات، ارز مهم ترين عامل اثرگذار بر نوسانات قيمتي سهام طي يك سال گذشته بود. در حالي كه بورس در خواب زمستاني به سر مي برد «دنياي اقتصاد» در هفته هاي گذشته به انتظار براي شروع موج صعودي سهام اشاره كرد. سهام طي يك ماه گذشته رشد بيش از 9 درصدي را به ثبت رساند. با اين وجود همچنان بورس تهران را مي توان بازنده رالي يك سال اخير بازارها دانست. بازدهي ارز در يك سال گذشته به بيش از 160 درصد رسيده و سكه طلا نيز رشد بيش از 180 درصدي را تجربه كرده است. در فضاي تورمي اقتصاد كشور و با چنين بازدهي هايي در ديگر بازارها شايد بازدهي حدود 80 درصدي شاخص كل بورس تهران چندان چشمگير نباشد. در چنين شرايطي اينكه كدام صنعت يا در نگاه دقيق تر كدام نماد را در پرتفوي سرمايه گذاري خود قرار داده باشيم قطعا بازدهي كمتر يا بيشتري نسبت به شاخص بورس حاصل شده است.

در چنين شرايطي اين سوال مطرح مي شود كه آيا بورس تهران سال آينده از رشد احتمالي ديگر بازارها جا خواهد ماند؟ اگر انتظار براي رشد سهام وجود دارد كدام صنعت يا نماد با كمترين ريسك بيشترين بازدهي را براي سرمايه گذاران به همراه خواهد داشت؟ پاسخ به اين سوالات نيازمند ديد كامل از متغيرهاي اثرگذار بر بورس است. قطعا يكي از متغيرهاي اثرگذار بر روند قيمتي سهام در يك سال آينده روند نرخ دلار است، با اين حال آيا اين موضوع به اين معنا است كه در شرايط كنوني با افت نرخ ارز بايد در انتظار افت قيمت سهام بود يا با رشد نرخ دلار بايد در انتظار واكنش همگام سهام بود؟ در كنار دلار ساير موارد مانند قيمت جهاني كالاها نيز بر نوسانات احتمالي سهام با پشتوانه تغييرات سودآوري اثر خواهند داشت. در «همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 97» كه در اسفند 96 برگزار شد به موج عدم قطعيت ها در اقتصاد داخلي و جهاني اشاره شد. يكي از اين موارد جنگ هاي تعرفه اي ترامپ عليه ديگر اقتصادهاي بزرگ جهان بود كه در همايش مزبور مورد اشاره قرار گرفت و شايد مهم ترين عامل نوسان قيمتي بازار جهاني در يك سال گذشته همين موضوع بود كه اثر آن را در بورس تهران نيز شاهد بوديم. بر اين اساس علاوه بر داشتن نگاه تحليلي مناسب نسبت به بازار جهاني بايد به اثر اين موارد در بورس تهران نيز توجه داشت. يكي از موارد مهم ديگر كه در يك سال گذشته اثر قابل توجهي بر نوسانات سهام داشته است، تلاطم سياست گذاري بود. فعالان اقتصادي و به خصوص معامله گران بورس تهران احتمالا از اثرات سياست ها در حوزه هاي مختلف مانند اعلام دلار 4200 توماني در فروردين 97 آگاه هستند. همچنين در ادامه شاهد راه اندازي بازار ثانويه بوديم؛ موضوعي كه در روزهاي بعد از اعلام سياست تك نرخي 4200، از سوي «دنياي بورس» با بررسي تجربه تاريخي مورد اشاره قرار گرفته بود. بر اين اساس اينكه سياست گذار در ادامه چه مسيري را در حوزه هاي مختلف سياسي و اقتصادي انتخاب خواهد كرد اثري قابل توجه را با بررسي ساير عوامل اثرگذار بر سهام خواهد داشت.  بررسي اين موارد در كنار يكديگر شايد بتواند «پتانسيل پنهان بورس تهران» را مشخص كند. برخي از كارشناسان در حالي كه اميد چنداني به رشد قابل توجه نرخ دلار يا سكه ندارند به يكه تازي بورس در سال آينده اميدوار هستند. تمامي اين موارد بازي سازان بورس در سال آينده هستند و امكان سنجي پيشتازي بورس در مقايسه با ديگر بازارها را مشخص خواهند كرد.

 درس هاي 97 براي سرمايه گذاران 98

سال 97 يكي از پرتلاطم ترين سال هاي بورس همگام با اقتصاد كشور بود. بازدهي شاخص بورس تهران در حالي حدود 80 درصد از ابتداي سال تا پايان معاملات ديروز است كه دلار در اين بازه زماني رشد بيش از دو برابر را تجربه كرده است. جاماندگي بورس از دلار را مي توان به دنبال سياست هاي نادرست اقتصادي و سوق دادن دوباره اقتصاد كشور به فضاي ناكارآمد چند نرخي دانست. همين موارد است كه اهميت تصميمات احتمالي سياست گذار در حوزه هاي مختلف را براي بورس تهران پررنگ مي سازد. در نتيجه شايد دست بالاتر را در معاملات سال آينده سهام كسي داشته باشد كه بتواند چشم انداز دقيقي از نوسانات نرخ دلار موثر در بورس داشته باشد.

 ادامه مسير «عدم قطعيت ها» در سال 98

در همايش «دنياي اقتصاد» در اسفند سال 96 به سايه عدم قطعيت ها بر بورس تهران اشاره شد. طي يك سال گذشته كاملا مي توان شدت عدم قطعيت ها و اثر آن را بر سهام درك كرد. از روزهاي نخست سال 97 بر شدت نوسانات دلار افزوده شد. دلار در روزهاي نخست 97 پا به كانال 5 هزار تومان گذاشت و در ادامه نيز مسير صعودي را تا مرز19 هزار تومان مهر  ادامه داد ولي پس از آن نزول كرد و بين 12تا13هزار تومان قرار گرفت. با اين حال بورس از اين رالي تا حدود زيادي جا ماند. شدت عدم قطعيت ها و سردرگمي در رويه سياست گذاري نيز مشهود بود. همين موضوع رانت پاشي قابل توجهي را در اقتصاد كشور به دنبال داشت. همچنين بايد به اثر نوسانات قيمت جهاني كالاها بر سهام در يك سال گذشته به خصوص در نيمه دوم توجه كرد. ترامپ، رئيس جمهور آمريكا را مي توان به عنوان يكي از دلايل اصلي قدرت گرفتن عدم قطعيت ها عنوان كرد. اين شخص از برجام به عنوان يك معاهده بين المللي خارج شد تا بار ديگر سايه تحريم هاي آمريكا بر اقتصاد كشور ديده شود. همين موضوع اثرات خود را به صورت مستقيم و غيرمستقيم در بازارهاي مختلف و همچنين سهام منعكس كرد. جنگ تعرفه اي (در همايش اسفند سال گذشته مورد اشاره قرار گرفت) كه اين شخص در برابر ديگر اقتصادهاي بزرگ جهان به خصوص چين در پيش گرفت نيز بازار جهاني را متلاطم ساخت كه اثرات آن را در بورس تهران نيز شاهد بوديم.

 كارشكني ترامپ در برجام و تلاش براي به صفر رساندن صادرات نفت كشورمان در كنار فرمايشات به اعضاي مطيع خود در اوپك نيز بر شدت نوسانات نفت افزود. تمامي اين موارد احتمالا در سال آينده ادامه دار باشد و نداشتن ديد تحليلي مناسب مي تواند معامله گران را در مسير اشتباه قرار دهد. يكي از مواردي كه فعالان اقتصادي بايد به آن توجه داشته باشند بازخواني و مهم تر از آن علت وقوع رويدادهاي مختلف در سال 97 يا حتي در سال هاي دورتر (90 و 91) است كه با توجه به همين موارد براي تعيين مسير بورس در سال 98 كافي باشد. اين موارد مي تواند يكي از سناريوهاي محتمل پيش روي بورس و ساير بازارها را مشخص كند.

 يك سال پرتلاطم ديگر براي بورس

فضا براي اينكه تلاطم 97 بورس به سال آينده نيز كشيده شود آماده است. بورس در 8 روز اخير مسير صعودي را در پيش گرفته است. اين موضوعي بود كه در هفته هاي قبل از آغاز روند صعودي اخير به آن اشاره شد.  در معاملات ديروز نيز در حالي كه آخرين مهلت تامين نقدينگي پايان سال پشت سر گذاشته شد اما سهام به مسير صعودي خود ادامه داد. ارزش معاملات با روزهاي اوج سال 97 همچنان فاصله دارد اما از كف ارزش معاملات در نيمه دوم سال فاصله گرفته است كه از چشم انداز مثبت خريداران سهام در آينده حكايت دارد.  موارد متعددي حتي براي ماه هاي نخست سال آينده وجود دارند كه مي تواند در نوسانات قيمتي سهام منعكس شود. اگر اين موارد در كنار انتظارات از متغيرهاي كلان اقتصادي در سال آينده قرار داده شود مي تواند علت تاكيد بر «پتانسيل هاي پنهان بورس تهران» را روشن سازد. در ارديبهشت 98 همايش «دنياي اقتصاد» از چشم انداز اقتصادي سال پيش رو برگزار مي شود. چشم انداز بازارهاي مختلف پس از يك دوره پرتلاطم در سال 97 در سال آينده جالب توجه خواهد بود. گروه تحليلي «دنياي بورس» نيز مطابق با همايش پيشين (اسفند 96)، در اين همايش كه در تاريخ نهم ارديبهشت سال 98 برگزار مي شود نيز به بررسي چشم انداز بورس خواهد پرداخت. به اين ترتيب بررسي ريسك ها و فرصت هاي سرمايه گذاري در بورس تهران در دستور كار قرار خواهد گرفت. مروري بر پتانسيل هاي بورس در كنار ريسك هاي موجود مي تواند رويه روشن تري را پيش روي سرمايه گذاران قرار دهد.

 بازارهاي 98 در يك نگاه

همگام با بورس، متغيرهاي كلان اقتصادي و همچنين رويه آتي بازارهاي مختلف مانند ارز، مسكن، بازارهاي جهاني و ديگر بازارها در همايشي كه «دنياي اقتصاد» در نهم ارديبهشت سال جديد برگزار مي كند، بررسي مي شود. در كنار ششمين همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98، هشتمين همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانكداري و توليد نيز در همان روز نهم ارديبهشت برگزار خواهد شد. در اين روز، هشتمين همايش سياست هاي پولي و چالش هاي بانكداري و توليد در نوبت صبح و همايش چشم انداز اقتصاد ايران در سال 98 در نوبت عصر برگزار مي شود. در همايشي كه در نوبت صبح برگزار مي شود تصميم گيران ارشد همراه با اقتصاددانان و صاحب نظران از طيف هاي مختلف فكري به آسيب شناسي تكرار چالش ها در اقتصاد ايران خواهند پرداخت. همايش هشتم به دنبال پاسخ به اين سوال است؛ عوامل ماندگاري چالش ها در اقتصاد ايران چيست و چرا حل نمي شود؟ متقاضيان حضور در اين همايش براي كسب اطلاعات بيشتر در اين خصوص مي توانند به آدرس  http:/ / events.den.ir مراجعه كنند يا با شماره تلفن 87762350 (دبيرخانه همايش) تماس بگيرند.

شرط پيشتازي بورس سال98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دانشكده پزشكي اصفهان
متن مطالب شماره 520، هفته چهارم ارديبهشت1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است