|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: فرمول كاهش 20درصدي هزينه سفر به چابهار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


فرمول كاهش 20درصدي هزينه سفر به چابهار
با تاسيس باشگاهي براي گردشگران برنامه ريزي مي شود


دنياي اقتصاد : آمارهاي به ثبت رسيده نشان مي دهد در سال هاي اخير سفر به چابهار نسبت به گذشته روند رو به رشدي داشته است؛ به ويژه در تعطيلات نوروزي كه گردشگران، فرصت بيشتري دارند تا به مقاصد دورتر از مركز مانند استان سيستان و بلوچستان و به صورت مشخص چابهار سفر كنند.

 طبق آمارها، از 28 اسفند 96 تا 13 فروردين 97، 339 هزار و 27 نفر در مراكز اقامتي شهر و منطقه آزاد چابهار اقامت كردند كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 5درصد رشد داشته؛ تا جايي كه به باور مسوولان چابهار به دليل افزايش رشد پروازهاي ورودي به چابهار از 32 درصد در سال 96 به 47 درصد در سال 97 و همچنين ساخت 9 هتل در سال 97 و آغاز به احداث 10 واحد بومگردي كه يك واحد آن آماده بهره برداري است، پيش بيني مي شود در نوروز 98 نيز ادامه داشته باشد. با اين همه، از آنجا كه استان سيستان و بلوچستان از مركز كشور فاصله قابل توجهي دارند در بيشتر مواقع مردمان اين خطه با نابرابري هاي اجتماعي و چالش هايي از جمله بيكاري دست و پنجه نرم كرده اند و بسياري بر اين باورند اگر توزيع مناسب سفر در كل كشور صورت گيرد مي تواند بخشي از اين نابرابري هاي اجتماعي را با چرخيدن چرخ صنعت گردشگري برطرف كند و با اشتغال زايي اين بخش هاي دور افتاده از كشور هم رونق بگيرند. هم اكنون اين استان جزو استان هايي به حساب مي آيد كه با وجود بالا بودن نرخ حضور جوانان در آن، در صدر بيشترين آمار بيكاري جاي گرفته است.

 آمارهاي به ثبت رسيده هم نشان مي دهد سيستان و بلوچستان در بهار سال 97 با 6/ 18درصد بعد از استان چهارمحال و بختياري و كرمانشاه بيشترين نرخ بيكاري را در مقايسه با استان هاي ديگر داشته است. مقايسه نرخ بيكاري بهار 97 با مدت مشابه سال قبل هم حاكي از آن است كه بيشترين رشد نرخ بيكاري مربوط به استان سيستان و بلوچستان بوده؛ به طوري كه در بهار 96 اين استان با معادل 7/ 12 درصد نرخ بيكاري و در بهار 95 با 8/ 10درصد نرخ بيكاري از وضعيت بهتري نسبت به سال بعد برخوردار و سال به سال شاهد افزايش نرخ بيكاري بوده است. اما بسياري از صاحبنظران حوزه گردشگري معتقدند اين استان زماني مي تواند از چنين شرايطي خارج شود كه جريان گردشگري در اين استان و شهرهايش به حركت دربيايد كه خود باعث خواهد شد اشتغال زايي به صورت مستقيم و غيرمستقيم ايجاد شود.

افزايش 47 درصدي پرواز به چابهار

در همين راستا و براي افزايش فعاليت هاي گردشگري در اين بخش از كشور و توسعه زيرساخت ها و ايجاد اشتغال زايي جامعه محلي، «باشگاه دوستداران چابهار» با همكاري جامعه تخصصي گردشگري الكترونيك، منطقه آزاد چابهار و جامعه هتلداران ايران راه اندازي شد؛ باشگاهي كه با هدف كاهش قيمت تمام شده سفر تا 20درصد براي گردشگر و ايجاد فرصت فعاليت زيرساخت هاي گردشگري در اين منطقه از جمله حمل و نقل، اقامت، مراكز تفريحي، رستوران و... ايجاد شده است. بر همين اساس نيز مديرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از افزايش پروازهاي ورودي به چابهار در سال 97 و همچنين از كاهش 20 درصدي هزينه هاي سفر به چابهار در صورت عضويت در باشگاه دوستداران چابهار خبر داد. عبدالرحيم كردي، در نشستي كه با هدف رونمايي از فعاليت هاي باشگاه دوستداران چابهار برگزار شده بود، گفت: «گردشگري صنعتي است كه امروزه از ساير صنايع پيشي گرفته؛ اما متاسفانه به اندازه وسع خود از اين ظرفيت استفاده نكرده ايم.» او به اين نكته  هم اشاره كرد كه در حال حاضر به دليل توجه ملي و بين المللي به منطقه آزاد چابهار مي توان از آن بهره درست و كاربردي با هدف رشد گردشگري در اين شهر برد و گفت: «توسعه فضاي مجازي و تغيير ذائقه مردم فضاي گردشگري را تحت تاثير قرار داده و اين روزها چابهار در مقياس ملي و بين المللي مورد توجه جدي صاحبان سرمايه در داخل و خارج از كشور قرار گرفته است.

در حالي كه طي سال هاي گذشته چابهار به دليل دوري مسافت و هزينه هاي بالاي سفر و همچنين نبود مراكز اقامتي، مورد توجه گردشگران نبود، اما طي دو سال گذشته با كاهش هزينه، سعي در جذب گردشگر داشته است.» مديرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار در ادامه به آمارهايي اشاره كرد كه نشان مي دهد در حال حاضر چابهار روند رو به رشدي را براي توسعه گردشگري طي مي كند و همچنان اين روند ادامه داشته تا جايي كه اين منطقه به يك قطب گردشگري در ميان گردشگر داخلي و خارجي تبديل شود: «هم اكنون، فرودگاه چابهار در روز حداقل 3 پرواز رفت و برگشت به تهران و مشهد انجام مي دهد كه در روزهاي پر ترافيك تعداد آنها به 6 و 7 پرواز نيز مي رسد.» مدير عامل سازمان منطقه آزاد چابهار از راه اندازي ايرلاين اختصاصي منطقه آزاد چابهار (آساجت) نيز خبر داد و گفت: «پروازهاي اين ايرلاين به زودي انجام مي شود كه در كاهش هزينه سفرهاي هوايي به اين منطقه موثر خواهد بود.»

توسعه زيرساختي

او در ادامه صحبت هايش به توسعه مراكز اقامتي در اين شهر نيز اشاره كرد و گفت: «در سال جاري ساخت 9 هتل در چابهار آغاز شد كه 2 هتل آن 5 ستاره است؛ علاوه بر اين، احداث 10 واحد بومگردي نيز هدف گذاري شده كه يك واحد آن در حال حاضر فعاليت كاربري خود را شروع كرده. اين در حالي است كه از ابتداي تاسيس منطقه آزاد چابهار تا سال گذشته فقط يك هتل 5 ستاره در اين استان وجود داشت. طي دو سال آينده هم 1500 تخت هتلي به مجموعه هتل هاي چابهار اضافه خواهد شد.» به عقيده او، وجود باشگاه دوستداران چابهار نه تنها باعث تحول صنعت گردشگري در منطقه آزاد چابهار مي شود، بلكه امكان تحول گردشگري در تمام مناطق آزاد كشور و حتي گردشگري در ايران نيز از اين طريق وجود دارد. درنتيجه او به اين نكته تاكيد كرد كه در صورت موفقيت آميز بودن روند كار اين باشگاه آن را تسري داده و امكان آنكه در مناطق آزاد ديگر از جمله قشم نيز اجرايي شود، وجود دارد. كردي با ابراز اميدواري نسبت به راه اندازي باشگاه دوستداران چابهار در كاهش قيمت تمام شده سفر گفت: «آن طور كه برنامه ريزي ها و فعاليت هاي اين باشگاه در حال پيشروي است نشان مي دهد با عضويت در اين باشگاه به طور متوسط 20 درصد هزينه سفر به چابهار كاهش خواهد يافت.»

عبور از گردشگري سنتي به گردشگري ديجيتالي

آن طور كه به نظر مي رسد باشگاه دوستداران چابهار با استفاده از فرصت هاي ايجاد شده از طريق فناوري اطلاعات گردشگري مي خواهد منطقه آزاد چابهار و سواحل مكران در جنوب شرق ايران را گسترش و به روزرساني كند. در همين راستا حسن تقي زاده انصاري، رئيس جامعه گردشگري الكترونيكي ايران هم در اين نشست به شعار سازمان جهاني گردشگري امسال اشاره كرد و گفت: «شعار امسال سازمان جهاني جهانگردي «تغيير ماهيت گردشگري به سمت گردشگري الكترونيك» است. براي همين گردشگري ايران هم بايد به سمتي حركت كند كه در راستاي تحقق و رسيدن به چنين هدفي باشد.» او ادامه داد: «عبور از فضاي سنتي به سمت ديجيتال يك امر مهم است كه دير يا زود بايد به آن دست پيدا كرد و چاره اي جز آن وجود ندارد. چون در هر صورت آمارها نشان مي دهد بيش از 95 درصد گردشگران جهان براي انتخاب مقصد گردشگري خود از فضاي مجازي استفاده مي كنند.» رئيس جامعه گردشگري الكترونيكي ايران نيز به همين منظور وجود باشگاه دوستداران چابهار را امري ضروري دانست و گامي تلقي كرد كه مي توان اميدوار بود حركت به سمت گردشگري الكترونيك را شروع كند: «باشگاه دوستداران گردشگري مي تواند موقعيت مناسبي باشد براي آنكه جذب گردشگر صورت گيرد و همچنين وفاداري گردشگر را به همراه داشته باشد.»

به باور انصاري، باشگاه دوستداران چابهار اگر به نحوي پيش برود كه به اهداف عالي خود برسد اين اتفاق مي تواند نويدبخش رونق گردشگري باشد.  اهميت صنعت گردشگري براي ايجاد تحول اقتصادي چه در سطح محلي، چه ملي و بين المللي بر كسي پوشيده نيست. با اين همه پيش از هر چيزي لازم است مسوولان بخش دولتي و خصوصي باتوجه به وجود پتانسيل موجود آنها را كشف و به مرحله اجرايي شدن برسانند كه يكي از اين پتانسيل هاي نهفته منطقه آزاد چابهار است. ايده ايجاد چنين باشگاهي روي كاغذ مي تواند نگاه خوشبينانه اي را ميان فعالان گردشگري ايجاد كند؛ اما به شرط آنكه در عمل نيز چنين قابليتي به اجرا درآيد؛ به طوري كه هم جامعه محلي و هم جامعه فعال در زمينه گردشگري و هم سرمايه گذاران بخش خصوصي به اين اهميت پي ببرند و تلاش شود تا نتيجه عملياتي موفقيت آميزي به همراه داشته باشد كه در نهايت چنين ايده اي، الگويي باشد براي ساير مناطق آزاد و البته ساير مناطق گردشگري كشور.

فرمول كاهش 20درصدي هزينه سفر به چابهار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت نوين مرغداري
متن مطالب شماره 12، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است