|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/27: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4573 27/12/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرعليرضا ناصرپور تشريح كرد: اعلام مختصات معاملات آتي زعفران در بورس كالا

معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادي بورس كالاي ايران، آخرين شرايط معاملات قراردادهاي آتي زعفران همچون وجه تضمين، مدت زمان سررسيدها، كيفيت و استاندارد زعفران به همراه برنامه هاي در دست اجراي بورس كالا را در اين حوزه تشريح كرد.

به گزارش «كالاخبر»، عليرضا ناصرپور، معاونت توسعه بازار و مطالعات اقتصادي بورس كالاي ايران درخصوص وجه تضمين و مدت زمان سررسيد قراردادهاي آتي گفت: سررسيد قراردادهاي آتي زعفران در سال گذشته، حداكثر 45 روزه بود؛ ولي در حال حاضر سررسيدقراردادها به 3 ماه رسيده و از ابتداي سال آينده، سررسيدهاي بلندمدت تري هم راه اندازي خواهد شد. با توجه به افزايش ريسك معاملات در شرايط نوساني بازار،سررسيدهاي كوتاه مدت تعريف شده كه با ثبات بازار، افزايش مدت زمان سررسيد قراردادهاي آتي زعفران هم امكان پذير است و مشكلي از اين بابت وجود ندارد.وي افزود: در راستاي مديريت ريسك بازار و مديريت ريسك كارگزاري ها، مبلغ وجه تضمين با توجه به تجربه نوسانات قبلي قراردادها تعيين مي شود و در واقع وجه تضمين، در نوسان هاي شديد بازار، ريسك قراردادها را پوشش خواهد داد.

معاون توسعه بازار بورس كالاي ايران ادامه داد: اگر چه افزايش مبلغ وجه تضمين، نقدشوندگي بازار را تحت تاثير قرار خواهد داد و حجم معاملات را كاهش مي دهد؛ ولي بايد ريسك معاملات را هم در نظر داشت. اين قضيه نوعي trade_off محسوب مي شود و بايد تعادلي بين ريسك بازار و وجه تضمين برقرار باشد. اگر در آينده بازار آتي زعفران به ثبات برسد، مي توان در مورد كاهش وجه تضمين قراردادها نيز تصميم جديدي اتخاذ كرد. كما اينكه وجه تضمين قراردادهاي آتي پوشال تا حدودي كاهش يافته است.

 مدير توسعه بازار مشتقه بورس كالاي ايران در رابطه با ابهاماتي كه برخي صادركنندگان در مورد كيفيت زعفران گواهي شده دارند، اظهار كرد: در معاملات سنتي و عرفي، ممكن است هر فرد، تعريف خاصي از يك نام داشته باشد و اين تعريف نمي تواند مبناي پذيرش زعفران در بورس باشد.وي افزود: اگر قرار است كالايي در بورس معامله شود، بايد مشخصات كالا براساس اعداد و ارقام ارائه شود. جهت پذيرش زعفران در انبارهاي بورس كالا، استاندارد خاصي تعريف شده كه مطابق با استاندارد ملي كشور است و مشخصات زعفران گواهي شده، در قراردادها افشا مي شود. زعفران طبق همين استاندارد به خريدار تحويل خواهد شد و اتفاقا اين استانداردها هم توسط صادركنندگان بزرگ و هم مشتريان صادراتي قابل پذيرش است و انتظار مي رود به تدريج اين استانداردها جايگزين مشخصات عرفي در معاملات شود.

ناصرپور تصريح كرد: در بررسي معاملات زعفران در نظر داشته باشيد كه اين محصول، كالايي با مشخصات خاص خود بوده و فعالان اين بازار هم، گروهي خاص هستند و نمي توان اين بازار را به بازار ارز يا طلا گره زد. البته نوسانات نرخ ارز هم به عنوان يكي از عوامل تاثيرگذار بر قيمت زعفران مطرح است؛ ولي قيمت زعفران به عوامل ديگري از جمله چرخه هاي توليد، فصل برداشت، روند صادرات و بازارهاي هدف و... بستگي دارد. بنابراين بازيگران بازار زعفران نبايد اين محصول را با كالايي ديگر قياس كنند و انتظارات غيرمنطقي داشته باشند.اين مقام مسوول در رابطه با راهكارهاي رونق بخشيدن به معاملات زعفران در بورس كالا عنوان كرد: در سال جاري، حجم توليد و برداشت زعفران دركشور حدود 300 تا 350 تن بوده است. حجم زعفران معامله شده در بازار نقدي زعفران بورس كالا در سال جاري، حدود 100 تن بوده كه اتفاق بسيار خوشايندي است. حجم معاملات آتي زعفران نيز فراتر از حجم توليد زعفران بوده است.

وي افزود: علاوه بر اين برنامه هايي براي توسعه سيستم هاي انباري جديد با ظرفيت بيشتر در استان خراسان داريم. قبلا يك انبار جهت پذيرش زعفران در اختيار داشتيم كه خوشبختانه در حال حاضر تعداد انبارها به دو انبار رسيده و پيش بيني مي شود اوايل سال 98 تعداد انبارهاي زعفران بورس كالا حداقل به 4 انبار برسد. توسعه سيستم هاي انباري هم به تامين منافع كشاورزان و هم رونق معاملات اين بازار كمك خواهد كرد. همچنين راه اندازي آپشن هاي معاملاتي جديد و تنوع ابزارها در بازار زعفران، سرمايه گذاران را با درجه ريسك پذيري مختلف جذب اين بازار خواهد كرد.ناصرپور در خاتمه گفت: سال آينده در مورد قراردادهاي آتي صندوق هاي كالايي با محوريت زعفران در دست بررسي است و اميدواريم با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار، اين مورد عملياتي شود. راه اندازي مجدد معاملات آتي سكه در گرو فراهم شدن شرايط خاصي است و فعلا برنامه اي براي راه اندازي مجدد معاملات آتي سكه نداريم.

بازار ورق چين رو به بالا

پايگاه خبري فولاد ايران : توليد كنندگان ورق گرم چين قيمت هاي صادراتي را باز هم بالا برده اند كه به دليل رشد مداوم تقاضاي داخلي بوده است. اغلب فولادسازان ليدر ورق گرم را 535 تا 545 دلار در هر تن فوب پيشنهاد داده اند كه 5 دلار نسبت به يك هفته قبل بالاتر بوده است. با اينكه قيمت در بازار داخلي ثابت است، ولي ظاهرا تقاضا بهتر شده و فولادسازان ترجيح مي دهند تا مي توانند به بازار داخلي فروش داشته باشند.علت ديگر رشد قيمت صادراتي اين است كه اغلب كارخانه ها محموله هاي حمل آوريل و حتي بخشي از ماه را پيش فروش كرده اند. در جنوب شرق آسيا معاملاتي در 535 دلار در هر تن فوب صورت گرفته است. قيمت درخواستي ويتنامي ها 523 تا 528 دلار هر تن فوب است. اغلب فعالان بازار براي ماه جاري تداوم رشد قيمت ورق چين را برآورد كرده اند و معتقدند تا آوريل اين روند ادامه دارد.

  •   رشد 8 درصدي توليد فولاد چين

آمار حاكي از آن است كه توليد فولاد خام چين در دو ماه نخست سال جاري ميلادي در مقايسه با مدت مشابه سال گذشته 8 درصد رشد داشت و 58/ 149 ميليون تن شد. كاهش شدت سختگيري هاي زيست محيطي توليد فولاد چين را بالا برد. توليد فوريه 58/ 74 ميليون تن و توليد ژانويه 75 ميليون تن بود.گرچه حاشيه سود فولادسازي همچنان پايين بود، ولي بهبود تقاضا، رونق بازارهاي فيوچرز و افزايش قيمت در بازار داخلي توليد فولاد اين كشور را بالا برد. براي ماه مارس انتظار مي رود توليد فولاد خام چين از ماه هاي قبل كمتر باشد؛ چون برنامه كاهش توليد شمال كشور جدي تر شده است.

مصباحي مقدم از قيمت گذاري دستوري انتقاد كرد: بهترين راهكار، كشف قيمت ها در تقابل عرضه و تقاضا

رئيس كميته فقهي بازار سرمايه مي گويد كه قيمت گذاري كالاها در التهاب ماه هاي اخير، هيچ سودي براي توليدكنندگان، مردم و مصرف كنندگان نداشت و تنها به ايجاد رانت منجر شد.رئيس كميته فقهي بازار سرمايه در گفت وگو با خبرگزاري مهر درخصوص نقش 15 ساله بورس كالا در اقتصاد كشور عنوان كرد: بورس كالاي ايران به عنوان بستري شفاف و قانونمند، ويژگي هايي دارد كه طي سال هاي گذشته به رشد و پيشرفت اقتصادي و توليد كشور كمك شاياني كرده است. در وهله نخست، سازوكار بورس كالا به روش هاي سنتي معامله كالاها همچون سيستم حواله و سهميه اي پايان داد كه همين اتفاق به حذف بخش بزرگي از فسادها در بازار كالاها منجر شد.

غلامرضا مصباحي مقدم افزود: در واقع انتقال معاملات به بستري شفاف و الكترونيكي كه آمار معاملات آن اعم از ميزان عرضه، تقاضا، قيمت و كيفيت محصول براي همگان در دسترس است، يك منبع اطلاعاتي را براي كشور فراهم كرده كه امروز همه صنايع براي تحليل و معرفي ظرفيت هاي صنعت خود از اين آمارها استفاده مي كنند.به گفته وي، اين شفافيت اطلاعاتي در شرايطي است كه در گذشته هيچ آماري از معاملات كالاها و مواد اوليه وجود نداشت؛ نه عرضه و تقاضايي مشخص بود، نه قيمتي به درستي كشف مي شد و نه نحوه فروش محصولات به خريداران عيان بود. به اين ترتيب بايد قدر آمارهايي كه بورس كالا طي اين سال ها به سهولت در اختيار همگان قرار داده است را بدانيم و براي ورود كالاها و شركت هاي جديد به اين بورس براي بزرگ شدن سطح دايره اين اطلاعات تلاش كنيم.اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار كرد: اما جداي از بحث مهم شفافيت، از ديگر ويژگي هاي بورس، پذيرش كالاهاي استاندارد است. در واقع كالايي كه استاندارد نباشد قابل عرضه در بورس نيست و به اين ترتيب هر شركتي كه محصولش در بورس عرضه مي شود به نوعي استانداردهاي كيفي را در توليد محصول رعايت كرده است.او عنوان كرد: دستاورد ديگري كه بورس كالا براي اقتصاد به ارمغان آورده، رقابت است. ما در معاملات بورس كالا شاهد يك رقابت واقعي و شفاف بين عرضه كنندگان و تقاضا كنندگان هستيم كه اين رقابت باعث مي شود بهترين و واقعي ترين قيمت شكل بگيرد. در واقع بستر بورس اين شرايط را مهيا كرده كه قيمت ها براي توليدكنندگان قابل پيش بيني باشد كه طبعا توليدكننده براساس اين پيش بيني ها، اقدام به توليد مي كند. همچنين نكته حائز اهميت ديگر اين است كه با ورود كالاها در بورس، رانت ها و واسطه هاي پرنفوذ از مبادلات تا حد زيادي حذف شده است. در واقع در گذشته يكسري روابط به جاي ضوابط و قانون برقرار بود كه امروز با شفاف شدن روند معاملات، امكان تصرف در معاملات وجود ندارد.

  • قيمت گذاري كالاها، ايجادكننده رانت

رئيس كميته فقهي بازار سرمايه در پاسخ به اين پرسش كه ديدگاه شما درخصوص قيمت گذاري كالاها چيست؟ گفت: اصولا قيمت گذاري به ايجاد رانت منتهي مي شود. رانت در جايي شكل مي گيرد كه دو قيمت در بازار باشد؛ يك قيمت بازار و ديگري، قيمتي است كه دولت به صورت دستوري و با هدف حمايت از مصرف كننده تعيين كرده و به بنگاه ها تكليف مي كند آن قيمت را رعايت كند.وي افزود: همين دوگانگي قيمت باعث مي شود تا زمينه رانت و سوء استفاده در بازار بروز كند و نظم معاملات برهم بخورد. در سمت عرضه، توليدكنندگان كه اجبار به ارزان فروشي محصولشان را دارند، از ميزان عرضه خود مي كاهند تا بتوانند بخشي از محصولاتشان را با قيمت بازار به فروش برسانند. از طرف ديگر عده زيادي نيز به صف خريد محصول ارزان قيمت مي روند و با ايجاد تقاضاي كاذب، التهاب در بازار اوج مي گيرد.به گفته مصباحي مقدم، تجربه نشان داده است كه بازار هيچ گاه با قيمت هاي مصنوعي و غيرواقعي به تعادل نمي رسد و در التهاب ماه هاي اخير نيز قيمت گذاري كالاها هيچ سودي براي توليدكنندگان، مردم و مصرف كنندگان نداشت. با اين تفاسير در مورد عرضه كالاها در بورس بايد توجه كرد كه عموما كالاها به مقدار كافي در داخل كشور توليد مي شود به اين ترتيب وجود بستري رقابتي و به دور از دستور، يك ضرورت است و هيچ مكانيزم ديگري نمي تواند مانند بورس كالا، زمينه شفافيت و رقابت معاملات را فراهم كند.

  • فشار ويژه خواران

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه به وجود برخي مقاومت ها براي عرضه برخي محصولات در بورس كالا اشاره كرد و گفت: عده اي هستند كه آشنايي نسبت به سازوكار بورس كالا ندارند كه براي اين دسته، آموزش و فرهنگ سازي لازم است. اما بنده نام بخشي از افرادي كه با معاملات كالاها در بورس مخالف هستند را ويژه خواران مي گذارم؛ كساني كه سعي دارند با ايجاد بنگاه هاي انحصاري و قدرت چانه زني بالا، اقدام به ويژه خواري كنند در مواقع گوناگون و به بهانه هاي مختلف به دنبال تضعيف بورس هستند.مصباحي مقدم گفت: اين عده همواره بايد مراقبت شوند، چراكه اگر به آنها مجال دهيم با استفاده از توانايي هاي مالي و اقتصادي دارند به سرعت بازار را در انحصار خودشان مي گيرند.

  • مرجعيت قيمت در منطقه

رئيس كميته فقهي بازار سرمايه در بخش پاياني گفت وگو به چشم انداز بورس كالا در سال هاي پيش رو اشاره كرد و گفت: از اهداف اصلي بورس كالا، تبديل شدن به مرجع قيمت برخي محصولات باكيفيت ايراني در منطقه است كه براي تحقق اين مهم، بايد توليدكنندگان اصلي و بزرگ ما به طور مستمر اقدام به عرضه محصولات در تالار داخلي و سپس تالار صادراتي بورس كالا كنند تا رفته رفته عرضه محصولات با كيفيت و با استاندارد بالا از طريق بورس كالا انجام شود و با بازاريابي لازم، خريداران خارجي براي خريد اقدام به ثبت سفارش در بورس كالاي ايران كنند.وي گفت: اگر به ظرفيت هاي داخلي باور داشته باشيم، مي توانيم مسير توسعه بورس هاي كالايي دنيا كه امروز مرجع تعيين نرخ بسياري از كالاها در سطح جهاني هستند را برويم.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4573 به تاريخ 27/12/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله باكتري شناسي پزشكي
شماره 3-4 (پياپي 804)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است