|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه ايران97/12/27: جعل حقيقت در قاب تصوير
magiran.com  > روزنامه ايران >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 7040
دو شنبه 2 ارديبهشت 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2825
magiran.com > روزنامه ايران > شماره 7025 27/12/97 > صفحه 8 (اجتماعي) > متن
 
      


جعل حقيقت در قاب تصوير
تصاويري كه تحريف يا تغيير داده شدند


گروه اجتماعي :  بخش مهمي از اخبار جعلي، به تصاوير و عكس هاي جعلي يا تحريف شده اختصاص دارد. اين تصاوير به منظور سرگرمي، زيبايي شناسي، گمراه كردن مخاطب يا اثبات حقانيت يا رد يك مطلب توليد يا تحريف مي شوند. برخي از تصاوير جعلي تنها جنبه سرگرمي و شوخي با مخاطبان را دارند، مانند دستكاري تصاوير حيوانات يا فتوشاپ كردن تصوير افراد مشهور در موقعيت هاي طنز آميز. در دنياي مد نيز دستكاري تصاوير مدل ها براي نزديك تر شدن هرچه بيشتر به استانداردهاي صنعت مد بسيار رايج است. اما در حوزه سياست و اجتماع، نيت افراد از دستكاري، تحريف و جعل تصاوير ممكن است بسيار متفاوت و پيامدهاي آنها بسيار عميق تر باشد و حتي به منازعات و خشونت هاي داخلي و خارجي منجر شود.    در ادامه مثال هاي متنوع (و غالبا مشهوري) از تصاوير جعلي و سويه هاي مختلف سياسي و اجتماعي آنها آورده شده است.

تحريف تصاوير به منظور بدنام كردن رقباي سياسي

بعد از انتخابات نوامبر 2018 در كنگره امريكا، تعداد زنان راه يافته به مجلس ركورد تمام ادوار گذشته را شكست. اين انتخابات از نظر تنوع مذهب، نژاد، مليت و... نيز تاريخ ساز بود. تنها چند روز پس از انتخابات، تعدادي از نمايندگان زن دموكرات كه بتازگي به كنگره راه يافته بودند، براي يك عكس دسته جمعي گرد هم آمدند و يكي از آنان اين عكس را در شبكه اجتماعي خود منتشر كرد. چند هفته بعد، اين عكس دوباره در فضاي مجازي دست به دست شد، اما اين بار با چند تغيير قابل توجه: پوستري با متن «بي كفايت براي رياست جمهوري: ترامپ را استيضاح كنيد»، تابلويي از اسامه بن لادن و گوشه اي از پرچم معروف داعش روي ديوار پشت نمايندگان به چشم مي خورد. حتي چهره حاضران در عكس نيز تغيير كرده بود. در زير برخي از پست هايي كه اين تصوير ثانويه را منتشر مي كردند عبارات مختلفي نيز نوشته شده بود: «ترامپ، همين حالا اين طرفداران تروريست ها را از دولت ما بيرون كن»، «اين مثالي از راي دهندگاني است كه مشكل رواني دارند». اين پست مرتبا در فيس بوك دست به دست مي شد و جمهوريخواهان ساده لوح تر را هدف قرار مي داد.

وقتي باراك اوباما براي بار دوم به رياست جمهوري رسيد، از دو انجيل براي مراسم سوگند رياست جمهوري اش استفاده كرد. يكي از انجيل ها متعلق به مارتين لوتر كينگ بود و ديگر انجيلي بود كه آبراهام لينكلن در مراسم سوگند رياست جمهوري خود در سال 1861 از آن استفاده كرده بود. اما از آن سال تاكنون عكس اين مراسم همراه با اين متن بارها در اينترنت دست به دست شده است: «براي كساني كه هنوز فكر مي كنند اوباما مسلمان نيست: كتاب قرمز رنگ قرآن است». اوباما از سال 2009 كه براي اولين بار به رياست جمهوري امريكا رسيد، بارها از سوي راست گرايان افراطي متهم شده كه پيرو دين اسلام است.

تصوير مشهوري از جرج بوش وجود دارد كه در سال 2002 در بازديد از مدرسه اي در تگزاس، يك كتاب داستان را برعكس دست گرفته است. اين عكس به عنوان نشانه و مدركي از حماقت جرج بوش، به صورت گسترده در اينترنت دست به دست شد. اما براحتي مي توان ديد كه عكس دستكاري شده تا كتاب در دستان بوش سر و ته ديده شود.

 

تحريف عكس و بازنويسي و جعل تاريخ

در سال 1937 هيتلر به ديدار فيلمساز نازي لني ريفنشتال مي رود. در تصوير برادر لني، همسر هيتلر، گوبلز  وزير تبليغات هيتلر و معمار هولوكاست نيز ديده مي شوند. اما مدت كمي پس از گرفته شدن اين عكس و پيش از انتشار، هيتلر دستور داد گوبلز از آن حذف شود. با اينكه نيت اصلي هيتلر از اين كار به طور قطع مشخص نيست اما معروف است كه تخاصم هيتلر با گوبلز وقتي آغاز شد كه وي به رابطه پنهاني گوبلز با يك بازيگر پي برد.

در يكي از مشهورترين تصاوير از انقلاب روسيه، لنين در حال سخنراني براي سربازان در سال 1920 ديده مي شود. در اين تصوير لنين در حال تشويق نيروهاي ارتش سرخ براي حركت به سمت مرز لهستان است. اما عكسي كه تنها لحظه اي بعد از عكس اول گرفته شده نشان مي دهد لئون تروتسكي، از اعضاي كميته مركزي حزب در كنار لنين حضور دارد. استالين كه تروتسكي را به عنوان رقيب بالقوه اش مي ديد، دستور به پاكسازي وي داد و اقدامات تروتسكي و اهميت فعاليت هاي او در شكل گيري انقلاب به شكل گسترده اي از منابع و مدارك تاريخي حذف شد. با اينكه عكس اصلي در دهه 20 با حضور تروتسكي منتشر شد، اما بعد از آن و در بيشتر تاريخ شوروي و حتي در زمان گورباچف، تصوير تروتسكي جايش را به چند پله چوبي داد.

 
تحريف عكس به منظور پاسخ به سلايق مخاطبان و حفظ پايگاه اجتماعي

در سال 2009 روزنامه اسرائيلي Yated Neeman عكسي از كابينه بنيامين نتانياهو را كه براي عكس دسته جمعي در كنار يكديگر صف كشيده بودند منتشر كرد. اما با نگاهي به عكس اصلي مشخص مي شود اين روزنامه دو عضو زن كابينه را حذف كرده و آنها را با چهره مردان جايگزين كرده است. بيشتر خوانندگان اين روزنامه را يهوديان ارتودوكس و تندرو تشكيل مي دهند كه معتقدند زنان نبايد اجازه حضور در دولت را داشته باشند.

 
استفاده از تصاوير جعلي به منظور پيشبرد نيات سياسي

در 26 نوامبر 2018 دونالد ترامپ به غلط ادعا كرد سه مامور مرزي در تقابل با دسته اي از مهاجراني كه قصد عبور غيرقانوني از مرز سن ديگو را داشتند «به دليل اصابت سنگ و كلوخ بشدت زخمي و مجروح شده اند».

كمي بعد از اين ادعا عكسي از يك مامور مرزي زخمي با صورت خوني در فضاي مجازي دست به دست شد كه مدعي بود مربوط به واقعه مورد نظر ترامپ است: «ببينيد لب مرز چه خبره! يك مامور مرزي با سنگ هايي كه از اون طرف مرز پرتاب مي شه زخمي شده». اما عكس منتشر شده در حقيقت مربوط به درگيري ماموران مرزي با قاچاقچيان مواد مخدر در سال 2010 است كه محل وقوع آن هم 1500 مايل با سن ديگو فاصله دارد.

 

در 27 ماه مه 2012 بي بي سي تصوير زير را منتشر كرد و مدعي شد يك فعال اجتماعي اين عكس را برايشان ارسال كرده است. اين عكس با تيتر «بالاگرفتن خشم جهانيان، محكوميت قتل عام سوريه در منطقه حوله» منتشر شد. در ادامه و در توضيح عكس آمده: «اين تصوير- كه نمي توان به طور مستقل صحت آن را تاييد كرد - اجساد كودكاني را نشان مي دهد كه در حوله در انتظار دفن شدن هستند». اما اين عكس در واقع 10 سال پيش از آن در سال 2002 در عراق گرفته شده و اجسادي را نشان مي دهد كه در دوران رژيم صدام كشته شده اند. ماركو ديلارو، عكاس اين تصوير با انتشار تصوير اصلي نوشت: «كسي از عكس من براي اهداف تبليغاتي عليه دولت سوريه استفاده كرده تا قتل عام دولت را ثابت كند». بي بي سي بسرعت عكس را از روي وبسايتش حذف و يك عذرخواهي منتشر كرد.

 

يكي از معروف ترين سايت هاي خبري اوكراين censor.net در 26 مه 2014 مجموعه عكسي را با عنوان «تروريست هاي روس اجساد همرزمان خود را در نزديكي اسلويانسك رها كردند؛ تصاوير شوكه كننده» منتشر كرد. در 28 ژوئيه همان سال اين خبرگزاري مجموعه عكس ديگري از اجساد نظاميان را با عنوان «هواپيماهاي هنگ 45 ام ويژه نيروي هوايي روسيه در جبهه تروريست ها - مركز خبري عمليات ضد تروريسم» منتشر كرد. هر دو گزارش حاوي تصويري از بازوي خالكوبي شده يك نظامي كشته شده بودند. اما در گزارش دوم درباره هنگ 45 ام ويژه نيروي هوايي روسيه، خالكوبي تغيير شكل داده و حالا نمايشگر آرم نيروي هوايي روسيه در كنار عبارت «هنگ 45 ام ويژه نيروي هوايي روسيه» بود.

 

مجله نيوزويك در دسامبر 2007 اين عكس را با عنوان «تعداد بمبگذاران انتحاري در سال 2007 در افغانستان از مجموع پنج سال گذشته فراتر رفت» چاپ كرد. مقاله مورد نظر به عمليات انتحاري طالبان در افغانستان اشاره مي كرد. اما كودكي كه در تصوير ديده مي شود، نه در عمليات طالبان، بلكه در حملات هوايي نيروهاي امريكايي مجروح شده است. عكاس اين تصوير با اعتراض به سوء استفاده از عكسش، همكاريش را با نيوزويك قطع كرد.با بالا گرفتن بحران ميانمار و هجوم پناهجويان مسلمان روهينگيا به سوي دريا، اين منطقه و فجايع صورت گرفته در آن، توجه جهانيان را به خود جلب كرد. با اينكه بسياري از تصاوير و فيلم هاي منتشر شده از وضعيت فاجعه انساني در حال وقوع در ميانمار، بسيار آزاردهنده و تكان دهنده بودند، اما باز هم جاعلان اينترنتي تصاوير نامربوط را به اين واقعه مرتبط مي كردند. در اين تصوير مردي را مي بينيم كه پسربچه هاي نوجوان را روي زمين رديف كرده و با موتورسيكلت از روي دست آنها رد مي شود. روي عكس عبارت «مسلمانان برمه، لا اله الاالله» به چشم مي خورد. اما اين تصوير در حقيقت مربوط به يك تردستي در مدارس جنوب هند است كه بعد از مدتي آموزش و پرورش انجام اين نمايش ها را در مدارس ممنوع كرد. بر اساس گزارشي كه توسطbbc منتشر شده، يكي از عوامل شعله ور شدن خشم هندوها و مسلمانان ميانمار و بالا گرفتن خشونت و خونريزي در مقاطع مختلف، دست به دست شدن چنين تصاوير جعلي در فضاي مجازي است.

 
صحنه سازي عكس هاي مستند براي تاثيرگذاري

با شكست ارتش هيتلر در ماه مه 1945 در برلين، سربازان ارتش سرخ، پرچم شوروي را بر فراز ساختمان پارلمان بالا مي برند. اين عكس به يكي از نمادين ترين عكس هاي جنگ جهاني دوم و يكي از مشهورترين عكس هاي تاريخ بدل شد. اما در حقيقت، يوگني كالدي عكاس ارتش شوروي در مسكو، از عمويش خواست با پارچه هاي اضافه يك پرچم بزرگ شوروي بدوزد. وي سپس به برلين پرواز كرد و سربازان را روي بام پارلمان برد و آنها را براي گرفتن فيگور مناسب هدايت كرد. بعدتر ابرهاي سياهي از دود نيز به عكس اضافه شد تا حالت طبيعي تري داشته باشد.

 
نتيجه گيري

توليد تصاوير جعلي امر جديدي نيست و از همان زمان كه بشر فناوري تصويربرداري را اختراع كرد، امكان جعل و تحريف تصوير و فيلم نيز فراهم شد، به طوري كه بر اثر آن قلب حقيقت صورت گرفت. اين جعل فقط از طريق دستكاري مستقيم در فيلم و عكس حاصل نمي شود، بلكه از طريق نشان دادن بخشي از حقيقت يا جابه جايي توضيح تصاوير نيز امكان پذير است و اتفاقا اخيرا اين شيوه عموميت بيشتري يافته زيرا با گسترش توليد و انتشار عكس و فيلم از طريق اينترنت و فضاي مجازي و دسترسي نامحدود مردم به آن، در هر لحظه در خطر تاثير پذيري از اخبار و تصاوير جعلي هستيم. شايد بتوان گفت تصاوير جعلي آثار زيان بارتري از اخبار جعلي داشته باشند.

 اين واقعيت امروز جامعه ما و جهان است. دموكراتيزه شدن رسانه اگرچه سود سرشاري نصيب جامعه كرده و مي كند، ولي خطر اثرپذيري منفي از آن نيز به موازات منافعش افزايش يافته است. به طور معمول دو راهكار ساده و سخت كه به ترتيب ناپايدار و پايدار هستند پيش روي ما وجود دارد. راهكار ساده و ناپايدار، فيلترينگ و جلوگيري از دسترسي است. اين راه بر حسب عقل و تجربه گذشته محكوم به شكست است؛ زيرا همواره مي توان راهي براي گذر از سد فيلترينگ پيدا كرد و همچنين دربرگيري شيوه هاي ارتباطي چنان است كه فيلترينگ و ممنوعيت به بن بست خواهد رسيد؛ چنان كه در گذشته همواره چنين شده است. راه دوم آموزش سواد رسانه اي و تقويت رسانه هاي رسمي و تدوين مقررات قوي براي جلوگيري از توليدات جعلي اعم از تصوير يا خبر است. در هر حال همه ما به عنوان شهروندان يك جامعه بايد بكوشيم اخبار و مطالب را از طريق منابع معتبر و شناخته شده به دست آوريم؛ همواره با ديده شك و احتياط با اخبار برخورد كنيم و بسرعت تحت تاثير آنها قرار نگيريم. هميشه احتمال جعلي بودن اخبار را در نظر بگيريم و تا از صحت و وثوقشان اطمينان نيافته ايم، آنها را نپذيريم. و مهم تر آنكه در بازنشر اخبار نهايت دقت را به كار ببريم. مسئوليت آثار منفي اخبار و تصاوير جعلي كه از جانب ما بازنشر مي شوند، بر عهده ما نيز هست.

جعل حقيقت در قاب تصوير


 روزنامه ايران، شماره 7025 به تاريخ 27/12/97، صفحه 8 (اجتماعي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 56 بار
    

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقشه و اطلاعات مكاني گيلان
متن مطالب شماره 4 (پياپي 5)، زمستان 1396را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است