|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: عبور از ريسك هاي سياسي؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 23 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


عبور از ريسك هاي سياسي؟


نويسنده: جواد عشقي نژاد

 شاخص كل بورس اوراق بهادار روز دوشنبه 26 فروردين، از سقف تاريخي خود عبور كرد و به بيش از 201 هزار واحد رسيد. به اين ترتيب نوروز 98 براي اهالي بازار خوش يمن بوده و تنها در 12 روز كاري شاخص بيش از 9 درصد رشد داشته است. اين معاملات پرحجم و مثبت، بيم ها و اميدهايي را ايجاد كرده كه بررسي دلايل اين رشد مي تواند تصوير شفاف تري از آينده ايجاد كند.

كمتر كسي ترديد دارد كه سال 98 جزو دشوارترين سال هاي اقتصاد ايران در چند دهه گذشته است، اما چرا در اين سال شاخص كل كه دماسنج اقتصاد ناميده مي شود و آينده را قيمت گذاري مي كند، بايد تا اين اندازه پررونق و اميدوار كننده كار خود را آغاز كند. پاسخ به اين سوال چند جنبه دارد كه هر كدام مورد بررسي قرار خواهد گرفت.  ركود تورمي واژه اي است كه بسياري از اقتصاددان ها براي وقوع آن در سال 98 اجماع دارند. هر چند ركود تورمي براي اقتصاد بسيار ناخوشايند است، اما از ديدگاه بازار سرمايه، تورم بالا همواره دوست بازار سرمايه و ركود، دشمن آن است. آنچه در حال حاضر در حال رخ دادن است تعديل شاخص با تورم انتظاري و حتي تورم گذشته است.

در ادبيات بازار سرمايه استفاده از نرخ دلار به جاي تورم بسيار پركاربرد است، چرا كه با كنترل دلار مي توان بهاي توليد و بهاي فروش را تا حد زيادي كنترل كرد. حساب و كتاب هاي بودجه اي و همچنين بررسي عرضه و تقاضاي دلار نشان مي دهد با تداوم وضعيت فعلي، دولت ابزار چنداني براي كاهش نرخ دلار ندارد. در حال حاضر صادركنندگان ارز خود را با نرخ سامانه نيما به ريال تبديل مي كنند و مي دانيم كه نرخ نيما يك اختلاف 30تا 40درصدي با نرخ بازار آزاد دارد. همچنين برخي از صنايع نهاده‎هاي توليد را با نرخ دلار 4200 توماني دريافت كرده و قيمت گذاري محصولات نيز متناسب با آن انجام شده است. بنابراين مي توان ادعا كرد در ابتداي سال، سهام با دلار كمتر از 9 هزار توماني قيمت گذاري شده بودند و طي رشد اخير شاخص، اين نرخ افزايش يافته است. رشد نرخ دلار آزاد و اقدامات بانك مركزي در كاهش آن به نرخ نيمايي، افزايش تدريجي نرخ نيما و اخباري نظير راه اندازي بازار متشكل ارزي به مرور بازار سرمايه را به اين نتيجه رسانده است كه در نهايت اين نرخ نيما است كه خود را به نرخ بازار نزديك خواهد كرد.

با تمام نااطميناني هاي موجود، بررسي بنيادي شركت ها نشان مي دهد كه ارزش گذاري برخي از سهام همچنان با نرخي بين 9500 تا 10500 تومان انجام شده است. افزايش نرخ دلار اثر اهرمي دارد و معمولا يك واحد افزايش دلار، سود خالص را بيشتر از يك واحد افزايش خواهد داد. بنابراين به لحاظ اثر تورم ناشي از نرخ دلار و رشد نرخ فروش، همچنان پتانسيل رشد بازار سرمايه وجود دارد. نرخ گذاري بسياري از كالاها در داخل تابعي از نرخ هاي جهاني است و افزايش نرخ كالاها در بازارهاي جهاني را نيز مي توان ذيل تاثير تورم تحليل كرد؛ طي دو ماه گذشته بازارهاي جهاني روي خوش خود را نشان داده و كالاهايي نظير نفت، فولاد، سنگ آهن، روي، مس و... همگي افزايش قيمتي محسوسي را تجربه كرده اند كه خود سهم بسزايي در رشد بازار داشته است. آشكار است كه ركود يا كاهش توليد، كاهنده سود و كاهنده ارزش سهام و اثر مقاومتي دربرابر رونق توليد و اشتغال دارد.

بخش بزرگي از شركت هاي بازار سرمايه فروش صادراتي دارند و در آغاز، پيش بيني آن بود كه تحريم هاي جديد فروش را به شدت كاهش دهد. اما بازار گزارش هاي فروش را به صورت ماهانه رصد مي كند و در اين چند ماه اثر چنداني از كاهش فروش پديدار نشده است. شركت ها بعضا با كمي تخفيف نرخ به شرايط نرمال فروش بازگشته اند. همچنين بسياري از صنايع كه عمدتا فروش داخلي داشتند، با افزايش نرخ ارز، صادرات را بسيار جذاب يافته و به صورت رسمي يا غيرقانوني، صادرات افزايش يافته است. اين صادرات مي تواند تا حدي اثر كاهش فروش داخلي ناشي از كاهش قدرت خريد را پوشش دهد. بنابراين تا به اين جا اثري از ركود در بازار سرمايه مشاهده نشده و تا زماني كه گزارش هاي ماهانه افت توليد و فروش را نشان ندهند، سهام با فرض نبود ركود قيمت گذاري خواهد شد.

بررسي بازارهاي موازي نيز براي تحليل رفتار سهام ضروري است. آنچه از معاملات مشهود است، ورود نقدينگي زياد به بازار است كه مي تواند ناشي از جذابيت آن نسبت به بازارهاي موازي باشد. نرخ دلار نيز هم اكنون 30 تا 40 درصد بالاتر از نرخي است كه سهام با آن قيمت گذاري شده اند و دلار طلا نيز نزديك به نرخ دلار آزاد است. بنابراين سرمايه گذاري در سهام حداقل براي افراد ريسك پذيرتر جذاب است. بازار مسكن نيز طي يك سال گذشته بيش از 100 درصد رشد داشته و در عين حال تعداد معاملات به شدت افت كرده كه ناشي از كاهش قدرت خريد است. انتظار نمي رود قيمت مسكن به طور متوسط بيش از تورم رشد داشته باشد. سود بانكي نيز تقريبا كنترل شده و زمزمه هاي كاهش بيشتر نيز به گوش مي خورد. همچنين نگراني از پديدار شدن تورم شديد در سال 98، كاهش سرمايه گذاري در بانك را هدف قرار مي دهد.

از سوي ديگر نمي توان بازار سرمايه را تحليل كرد و ريسك هاي سياسي را ناديده گرفت. در حال حاضر ريسك هاي سياسي در يكي از بالاترين سطوح خود طي چند دهه گذشته قراردارد و اين ريسك سياسي در نرخ تنزيل يا به طور ساده تر در نسبت قيمت به درآمد، خود را نمايان كرده است. نمي توان به طور دقيق برآورد كرد كه ريسك هاي سياسي دقيقا به چه مقدار صرف ريسك در ارزش گذاري سهام را افزايش داده، ولي به طور حتم مي توان ادعا كرد كه حداقل بخشي از ريسك‎ هاي سياسي در قيمت گذاري لحاظ شده است. بزرگ ترين تمركز بازار بر آينده وضعيت سياسي كشور است. تا كمتر از يك ماه ديگر وضعيت معافيت خريداران نفتي ايران مشخص مي شود و اگر اين معافيت ها به گونه اي باشد كه صادرات به كمتر از 800 تا 900 هزار بشكه كاهش پيدا كند، وضعيت نگران كننده خواهد بود. همچنين تصميم درخصوص لوايح مربوط به FATF (خصوصا پس از ماجراي قرار گرفتن سپاه پاسداران در ليست سازمان هاي تروريستي آمريكا) مي تواند بر ريسك بازار سرمايه و اقتصاد تاثيرگذار باشد. در مجموع مي توان ادعا كرد در صورت عدم افزايش شديد ريسك هاي سياسي، شرايط به نفع بازار سرمايه است. در غير اين صورت سناريوهاي بعضا متفاوتي دور از ذهن نخواهند بود.


*كارشناس بازار سرمايهعبور از ريسك هاي سياسي؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 23 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مكانيك كاربردي و محاسباتي
شماره 5 (پياپي 505)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است