|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: موتورهاي پيشران بازار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 23 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


موتورهاي پيشران بازار


نويسنده: آيدين علايي

كاهش ارزش پول ملي يا به زبان عاميانه افزايش نرخ دلار، بازارهاي مالي را دستخوش نوسان مثبت كرده است. به طوري كه ارزش بازار كل شركت هاي موجود در بورس و فرابورس در 25 فروردين 1397 حدود 426 هزار ميليارد تومان و با احتساب نرخ برابري دلار آزاد 5300 تومان (منبع سايت اتحاديه طلا) معادل تقريبا 80 ميليارد دلار بوده كه اين عدد در 25 فروردين سال 1398 به حدود 892 هزار ميليارد تومان و با احتساب نرخ برابري دلار 13300 توماني تقريبا به 67 ميليارد دلار رسيده است. آمار فوق نشان مي دهد به رغم افزايش ريالي بيش از 100درصدي ارزش بازار، بازدهي بورس منفي 16درصد با دلار ثابت خواهد بود.

از سوي ديگر با توجه به شواهد تاريخي آمار صادرات نفت و تلاش مجدانه بانك مركزي براي كنترل نرخ ارز افزايش نرخ ارز جهشي (همانند اتفاقات سال 97)براي سال 98 دور از انتظار است. به طوري كه پس از يك دوره افت قيمت هاي جهاني فلزات اساسي نفت و محصولات پتروشيمي در اواخر سال 97 و همچنين با اميدواري هاي حاصل شده از مذاكرات بين آمريكا و چين و از سوي ديگر آمارهاي اقتصادي نسبتا مثبت چين و آمريكا، قيمت كالاها در بازارهاي جهاني رشدي نسبي را تجربه كردند. در اين ميان شركت هاي صادرات محور پس از دست و پنجه نرم كردن با تحريم ها (در ماه هاي آبان و آذر سال 97)، به نظر مي رسد راه هاي دور زدن تحريم ها را ياد گرفته و با توجه به گزارش هاي نسبتا خوب توليد و فروش ماهانه در بهمن و اسفند از لحاظ مقدار فروش با مشكل حادي روبه رو نيستند(هرچند براي تخمين هزينه دور زدن تحريم ها بايد منتظر گزارش هاي 12 ماهه بود). به اين ترتيب بازار سهام از نيمه دوم اسفند 97 به عوامل فوق واكنش نشان داد و در مدار مثبت قرار گرفت. اين روند در روزهاي نخست سال 98 نيز ادامه يافت و در نهايت شكست سقف تاريخي بورس را به دنبال داشت. به طوري كه شاخص كل بورس به فراتر از مرز 200هزار واحدي نيز صعود كرد. حال با توجه به ماهيت بازار و شرايط كنوني، براي پيش بيني روند آتي بازار سه عامل مهم و اساسي تاثير گذار است: سياست كلي دولت در مورد نرخ ارز، بازارهاي جهاني و سياست هاي پولي بانك مركزي از جمله مهم ترين مواردي است كه مي تواند آينده بازار سهام را دستخوش تغييرات كند.

سياست كلي دولت در مورد نرخ ارز: دولت در سال 97 دلار 4200 توماني را معرفي كرد و تا اواخر تابستان سال گذشته، شركت ها از فروش ارز حاصل از صادرات خود در نرخ هاي بالاتر منع بودند. پس از رو نمايي از سامانه نيما، ارز حاصل از صادرات شركت ها در اين سامانه با نرخي مابين نرخ 4200 و نرخ آزاد قابل معامله شد و ارز 4200 توماني تنها براي كالاهاي اساسي تخصيص پيدا كرد. اختلاف نرخ ارز نيمايي با بازار آزاد همواره در نوسان بوده و در آخرين آمارها 30 تا 35 درصد پايين تر از نرخ بازار آزاد است(اين اختلاف در مقاطعي به 50درصد نيز رسيده بود). مصاحبه هاي اخير دولتمردان اقتصادي حاكي از تمايل براي پايان دادن به تخصيص ارز 4200توماني به كالاهاي اساسي و به منظور تشويق صادر كنندگان كلان براي برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادي و در نهايت كاهش اختلاف نرخ نيمايي با نرخ بازار آزاد است. در اين راستا با احتساب حضور شركت هاي هلدينگ تخصصي و سرمايه گذاري، تقريبا 70درصد ارزش بورس تهران در اختيار شركت هاي صادرات محور است. به اين ترتيب با به حداقل رسيدن اختلاف نرخ ارز نيمايي و بازار آزاد، سود سال 98 اين شركت ها دستخوش تغييرات زيادي مي شود. به طوري كه در حال حاضر عموم نماد شركت هاي اين صنايع با ضريب پي بر اي(P/  E) مرتبه 4 و پايين تر در حال معامله هستند. به اين ترتيب با انتشار گزارش عملكرد 12 ماه سال 97 و نزديك شدن به فصل مجامع، رشد قيمت سهام شركت هاي مذكور دور از انتظار نخواهد بود. از سوي ديگر از آنجا كه در مقوله نرخ گذاري محصولات شركت هاي توليدكننده دارو، روغن نباتي و قند و شكر نهاد ناظر همواره درصد حاشيه سود مشخصي براي توليدكنندگان در نظر گرفته است، با اتمام تخصيص ارز 4200 توماني براي نهاده هاي توليد اين شركت ها، انتظار مي رود حاشيه سود ريالي شركت ها به شكل فزاينده اي افزايش يابد. هرچند اين شركت ها درصد بالايي از ارزش كل بورس را در اختيار ندارند، اما توقف توزيع رانت ارز 4200 توماني به نفع آنها خواهد بود.

 بازارهاي جهاني: نوسانات قيمتي در بازارهاي كالاي جهاني از جمله ديگر عوامل تاثيرگذار بر روند آتي بازار سرمايه است. اين در حالي است كه پيش بيني قيمت هاي جهاني همواره با خطاهاي زيادي همراه بوده است. حتي موسسات معتبر بين المللي زماني كه نفت به 45 دلار رسيد، از نفت 30 دلار و پايين تر صحبت مي كردند و اكنون از نفت بالاي 100 دلار. اما از آمار صادرات، توقف افت شاخص پي ام اي، افزايش ميزان وام دهي در چين و همچنين توقف افزايش نرخ بهره آمريكا و فروكش كردن جنگ اقتصادي ميان دو كشور مي توان برداشت كرد كه در صورت عدم وقوع اتفاق نامتعارف قيمت كالاها در بازارهاي جهاني در كوتاه مدت افت قابل توجهي نخواهند داشت. اما باتوجه به به حداقل رسيدن اختلاف ميان نرخ بهره 2 ساله و 10 ساله اوراق خزانه آمريكا(16/  0درصدي) كه همواره به عنوان شاخص پيشرو براي پيش بيني زمان وقوع ركود اقتصادي مورد توجه فعالان اقتصادي بوده است، انتظار مي رود روند اقتصاد جهاني از اوايل سال 2020 روبه افول باشد. به همين جهت رصد روند شرايط اقتصاد جهاني در 6 ماه آينده از اهميت بالايي برخوردار است.گرچه به دليل وجود اختلاف ميان ارز نيمايي و ارز آزاد كه در بالا به آن اشاره شد، كاهش قيمت محصولات با افزايش نرخ فروش ارز حاصل از صادرات قابل جبران خواهد بود و تاثير بسزايي بر سود آوري شركت ها نخواهد داشت.

سياست هاي پولي بانك مركزي: صحبت هاي اخير رئيس كل بانك مركزي مبني بر آغاز اجراي عمليات بازار باز? افزايش پايه پولي و كاهش نرخ بهره از چند جهت براي بازار سهام نويد بخش روزهاي خوشي است. اجرايي شدن عمليات بازار باز توسط بانك مركزي كه به تبع آن افزايش نقدينگي و كاهش نرخ بهره اتفاق خواهد افتاد، هزينه مالي شركت ها را در شرايطي كه براي تامين سرمايه در گردش و اجراي طرح هاي توسعه خود به استقراض از سيستم بانكي يا تامين سرمايه از طريق انتشار اوراق متوسل مي شوند نيز كاهش مي دهد. از طرفي كاهش نرخ بهره به افزايش ضريب پي به اي بر اي بازار مي انجامد.

با توجه به موارد عنوان شده در جمع بندي مي توان گفت از يكسو با درنظر گرفتن بازدهي دلاري منفي 16درصدي بازار سهام در يك سال گذشته و چشم انداز مثبت نسبت به رشد سودآوري شركت ها در سال 98 و همچنين افزايش ضرايب قيمتي سهام   به دليل كاهش بهره بانكي و در صورت عدم وقوع شرايط خيلي خاص سياسي و اقتصاد جهاني، بازار سهام از بازدهي بالاتر از نرخ تورم در سال 98 بهره مند مي شود.


*كارشناس بازار سرمايهموتورهاي پيشران بازار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 23 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي مديريت و سياستگذاري در سلامت
شماره 7 (پياپي 807)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است