|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: فروش همه چيز: جف بزوس و عصر آمازون
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 24 (مديران) > متن
 
 


كارآفريني براي همه 
فروش همه چيز: جف بزوس و عصر آمازون
سيل ترك كار مديران ارشد(بخش بيست و ششم)

نويسنده: Brad Stone
برگرفته از: كتاب the everything store

 از ابتداي سال 2002 به مدت يك سال، مديران ارشد آمازون يكي پس از ديگري اين شركت را ترك كردند. آنها به بهانه هاي مختلف مثل تدريس در دانشگاه، بيشتر وقت گذاشتن براي خانواده، كم بودن حقوق شان يا عدم اعتقاد به ماموريت شركت يا پايين آمدن قيمت سهام شركت كه از نظر مالي آنها را نااميد كرده بود، شركت را ترك مي كردند. برخي از آنها خسته شده بودند و فقط يك تغيير مي خواستند. برخي ديگر احساس مي كردند بزوس به حرف آنها گوش نمي دهد و تقريبا همه به اين نتيجه رسيده بودند كه بهترين روزهاي آمازون ديگر تمام شده است. بين سال هاي 2002 تا 2003 سطح كناره گيري نيروهاي شركت به بيشترين حد خود رسيده بود.

خيلي از اين كاركنان، دليل رفتن خود را صراحتا نمي گفتند، اما آنها ديگر نمي توانستند با بزوس كار كنند. او بيشتر از توانايي افراد از آنها كار مي خواست و در تحسين و تشويق آنها خساست به خرج مي داد. البته برخي از آنها هنوز وفاداري شديدي به بزوس داشتند و بعدا خودشان از اينكه چقدر براي آمازون انرژي گذاشته اند، تعجب مي كردند. اما بزوس هيچ وقت از اين رفتن هاي دسته جمعي نااميد نشد. همكارانش مي گفتند يكي از موهبت ها براي او اين بود كه بتواند كاركنان خود را بدون اينكه شخصا به آنها نزديك شود، تشويق كند و به آنها انگيزه دهد. او معمولا در تقويم خود زماني را به جلسات خصوصي با مديراني كه استعفا داده بودند، اختصاص مي داد. وارن جنسون يكي از مديراني بود كه در آن دوران آمازون را ترك كرد. اين مدير ارشد مالي گفته بود كه مي خواهد به خانواده اش بيشتر رسيدگي كند. البته او در بهترين زمان آمازون را ترك كرد؛ زماني كه شركت در نهايت جدي ترين چالش هاي مالي خود را پشت سر گذاشته بود. البته اين كل داستان نبود.

جنسون و بزوس اختلاف هاي جدي با هم داشتند. جنسون سعي داشت با سودآور كردن شركت، سرمايه گذاران عصباني را آرام كند. او در يك دوره حياتي، آخرين دور سرمايه را از اوراق قرضه اروپايي جذب كرد و بزوس را مجبور كرد در زماني كه توانايي پرداخت ديون شركت كم شده، تصميم هاي سختي اتخاذ كند. همچنين او از طرفداران افزايش قيمت محصول و مخالف ارسال رايگان كالا به مشتري بود. خودش مي گويد: «هيچ وقت ادعا نمي كنم كه كامل و بي عيب هستم. هميشه سعي كردم كاري را كه براي كسب وكار درست است انجام دهم.» ميراث جنسون در آمازون حتي يك دهه بعد از رفتن او همچنان مورد بحث بود. برخي فكر مي كردند او به شدت سياسي بود. برخي ديگر مي گفتند او شركت را از مسير رشد بي امان خود دور كرده و اينكه يك تيم مالي ماهر جمع آوري كرده بود كه مي توانست نقش هاي قابل توجهي در آمازون و كل دنياي تكنولوژي ايفا كند. ديو استفنسون، يكي از مديران بخش مالي كه براي جنسون كار مي كرد، در مورد او مي گويد: «وارن مدير مالي مناسبي در آن زمان بود. او عامل تصميم گيري هاي سختي بود و جنجال هاي سختي به راه مي انداخت. هميشه مستقيم تر از هر كس ديگري جلوي جف مي ايستاد و از حرفش دفاع مي كرد.»

براي جايگزيني او، جف بزوس مدير مالي ديگري از شركت جنرال الكتريك به نام تام اشكوتاك را استخدام كرد. اشكوتاك هم در زمان مناسبي مدير مالي آمازون شد. در سال هاي بعد، او به جاي اينكه جاه طلبي هاي بزوس را به چالش بكشد، امكان تبديل آنها به كسب وكارهاي جديد مختلف را تسهيل كرد. شايد جنجالي ترين استعفاها در اين مدت، ناشي از جنگ داخلي بين دو واحد ويراستاري آمازون و تيم شخصي سازي (تيم تشخيص دهنده لزوم تغيير در محصول) بود. بخش ويراستاري كه در همان روزهاي اول تاسيس شركت تشكيل شده بود، از نويسندگان و ويراستاراني تشكيل شده بود كه ارتباط انساني را به صفحه اصلي آمازون و صفحه منحصر به هر محصول اضافه كرده بودند. بزوس اين گروه را شكل داده بود تا فضاي ادبي يك كتابفروشي مستقل را حفظ كند و كتاب ها را به صورت حرفه اي به مشترياني كه ممكن است اين كتاب ها را جاي ديگري پيدا نكنند، توصيه كند. اما بعد از چند سال، گروه شخصي سازي شروع به دخالت در حوزه كاري گروه ويراستاري كرد. واحد شخصي سازي از تحليل ها و الگوريتم هايي استفاده مي كرد تا پيشنهادهايي متناسب با خواست فردي مشتريان، بر اساس خريدهاي قبلي آنها ارائه كند. بعد از گذشت چند سال، عملكرد اين واحد بهتر و بهتر شد. در سال 2001، آمازون اين پيشنهادها را بر اساس آيتم هايي كه مشتري جست وجو كرده بود ارائه مي داد، نه صرفا محصولاتي كه خريداري شده بود.

پيوند بين رويكردهاي اين دو واحد كار سخت و حساسي بود. واحد ويراستاري با نگارش هوشمندانه براي توصيف كتاب ها و تصميم گيري هاي شهودي در مورد اينكه چه چيزي را تبليغ كند و ترويج دهد، اولين فروش هاي سايت را بر عهده داشت. واحد شخصي سازي هم با استفاده از داده هاي سخت، براي مشتريان فروشگاهي ساخته بود تا بتوانند قفسه هاي كتاب خود را با آيتم هايي پر كنند كه از نظر آماري بيشترين امكان خريد را داشتند. بزوس علنا از هيچ يك از اين گروه ها در برابر ديگري طرفداري نمي كرد، اما نتايج تست ها را زير نظر داشت. در نهايت، گروه ويراستاري بازنده اين رقابت شد. بيشتر ويراستارها و نويسنده ها يا تعديل شدند يا در قسمت هاي ديگر استخدام شدند. الگوريتمي كه Amabot نام داشت، تير آخر را به اين واحد زد. اين الگوريتم بخش هايي از سايت را كه با عوامل انساني كار مي كردند، اتوماتيك سازي كرد و يك چارچوب استاندارد براي توصيه كتاب ها ايجاد كرد. اين سيستم در بسياري از تست ها موفق ظاهر شد و نشان داد كه مي تواند به اندازه ويراستاران انساني، محصول بفروشد.

در ژانويه 2002، آمازون اولين سود فصلي خود را ثبت كرد و درآمد خالص آن به 5 ميليون دلار رسيد. هزينه هاي بازاريابي شركت كاهش يافته بود، درآمدهاي بين المللي از انگلستان و آلمان افزايش يافته بود و فروش پلت فرمي از طريق فروشنده هاي شخص سوم، 15 درصد كل سفارش هاي شركت را تشكيل مي داد. در اولين فصل سال بعد، فروش آمازون براي اولين بار در دوران غير تعطيلات به يك ميليارد دلار رسيد و زمينه را براي ثبت اولين سال سودده اين شركت فراهم كرد.

فروش همه چيز: جف بزوس و عصر آمازون


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 24 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از " Brad Stone"

  ايده شكل گيري آمازون از كجا شروع شد؟
Brad Stone، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  كودكي يك نابغه
Brad Stone، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه شهر و ساختمان
متن مطالب شماره 125، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است