|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: ظريف در سفر به تركيه خبر داد: توافق تهران-آنكارا بر سر ايجاد سازوكار مشابه اينس تكس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4635
پنج شنبه 30 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


ظريف در سفر به تركيه خبر داد: توافق تهران-آنكارا بر سر ايجاد سازوكار مشابه اينس تكسدنياي اقتصاد : وزير امورخارجه ايران از توافق با تركيه براي ايجاد سازوكاري مشابه اينس تكس خبر داد. محمدجواد ظريف پيش تر نيز با انتقاد از تعلل اروپا براي راه اندازي اينس تكس، گفته بود نبايد اين طور تصور كنند كه جمهوري اسلامي منتظر آنها مي ماند، ما روابط بسيار خوبي با همسايگان مان داريم و سازوكارهاي مشابهي با بسياري از كشورها راه اندازي كرديم كه عمل مي كند.

به گزارش خبرگزاري تسنيم، وزير امور خارجه جمهوري اسلامي ايران پيش از ترك آنكارا در جمع خبرنگاران به تشريح جمع بندي از سفر به تركيه و رايزني ها با مقامات اين كشور پرداخت. ظريف در اين باره گفت: در ديدار با مقامات تركيه درباره موضوعات روابط دوجانبه صحبت كرديم و فرصت خوبي شد تا درباره مسائل منطقه اي و جهاني نيز بحث و گفت وگو كنيم. در مسائل منطقه اي و جهاني بحث سوريه را داريم و فرصتي كه بنده داشتم در سفر به سوريه و گفت وگوهايي كه در آنجا صورت گرفت، همچنين اينجا (تركيه) هم توانستيم درباره سوريه، ادلب و بحث حضور نيروهاي آمريكايي در سوريه و هم نگراني هايي كه درباره روند سياسي در اين كشور وجود دارد و اقداماتي كه بايد انجام شود با مقامات مختلف گفت وگو كنيم. وزير امورخارجه در ادامه افزود: درباره ونزوئلا و مداخلات غيرقانوني آمريكا در آن و نحوه هماهنگي در اين باره صحبت شد. همچنين درباره شمال آفريقا كه حركت هاي نگران كننده اي در آن در جريان است و احتمال استفاده از نيروي نظامي در آنجا مطرح است، صحبت كرديم.

او در ادامه با اشاره به روابط دوجانبه تهران -آنكارا گفت: درباره روابط دوجانبه بايد گفت كه دوستان ما در تركيه همواره با تحريم هاي ضدايراني مخالفت كرده اند و همچنين با اقدام غيرقانوني آمريكا عليه سپاه پاسداران نيز مخالف هستند كه اين موجب تقدير و تشكر ماست. در مورد روش هاي ادامه همكاري باوجود تحريم ها صحبت كرديم. در پنج حوزه توافق كرديم كه به صورت ويژه كار را دنبال كنيم كه شامل تعرفه ترجيحي، همكاري ها در حوزه انرژي، همكاري هاي بانكي و استفاده از پول مشترك، ايجاد يك سازوكار مشابه اينس تكس در روابط دوجانبه و از اين قبيل همكاري ها است و قرار بر اين شد من و وزير خارجه تركيه به صورت ويژه اجراي آنها را دنبال كنيم، كه البته مسوولان كميسيون هاي مشترك هم به سهم خود آنها را دنبال خواهند كرد.» او ادامه داد: مجموعا بنده احساس مي كنم در طرف تركيه علاقه مندي به همكاري جدي در همه زمينه هاي اقتصادي، امنيتي، سياسي، منطقه اي و بين المللي وجود دارد و نوع روابطي كه امروز با تركيه داريم شايد در طول چند دهه گذشته نداشتيم. خوشحالم كه روابط مشابهي را با بقيه همسايگانمان داريم، روابط با عراق، آذربايجان، افغانستان، پاكستان و ساير همسايگان شمالي مان و در آسياي ميانه و قفقاز بسيار روابط ممتازي است و اين سياست دولت دوازدهم كه همسايگان اولويت ما هستند بحمدالله دارد با موفقيت جلو مي رود و اميدواريم بتوانيم كارهاي بعدي را نيز با ساير همسايگان انجام دهيم.

وزير امورخارجه ايران روز چهارشنبه در نشست خبري مشترك با همتاي تركيه اي خود در واكنش به مانع تراشي هاي آمريكا در راه تجارت ايران گفت: ما مشكلي با شركاي آمريكا نداريم اما به آمريكا اجازه نخواهيم داد تجارت ما با كشورهاي ديگر را زير سوال ببرد.

ظريف در پاسخ به سوال يك خبرنگار تركيه درباره اينكه اگر دوره معافيت تركيه از تحريم هاي آمريكا تمديد نشود، برنامه ايران چه خواهد بود، گفت: معتقدم آمريكا مي خواهد روابط كشورهاي ديگر را تحت كنترل خود داشته باشد اما هيچ وقت يك دولت نمي تواند براي حفظ ديدگاه هاي برخي عناصر، منافع كشورهاي ديگر را به خطر اندازد و ناديده بگيرد. وزيرخارجه تركيه هم در نشست خبري مشترك با ظريف ضمن ابراز حمايت از ايران در برابر تحريم ها گفت: در گفت وگو با ترامپ به او گفته ايم كه تحريم ها عليه تهران بايد متوقف شود. همزمان سخنگوي رئيس جمهور تركيه نيز از تلاش ها براي كسب مجدد معافيت از تحريم هاي نفتي ايران از سوي واشنگتن خبر داد.

ظريف در ادامه درباره نامه خود به وزراي خارجه كشورهاي جهان درباره اقدامات خصمانه آمريكا نيز گفت: پس از اقدام غيرقانوني آمريكا (در قرار دادن سپاه پاسداران در ليست گروه هاي تروريستي) من فورا نامه اي براي دبيركل سازمان ملل متحد در زمينه خطراتي كه اين اقدام دارد، نوشتم و بعد صبر كرديم تا اين اقدام عملياتي شد و روز 15 آوريل (دوشنبه 26 فروردين) كه اين اقدام عملياتي شد از ديد آمريكايي ها، در آن زمان بنده نامه اي را براي وزراي خارجه ساير كشورها فرستادم كه هم از نظر حقوقي و هم از نظر سياسي خطراتي را كه اقدام آمريكا به عنوان يك سابقه بسيار نگران كننده و خطرناك براي روابط و حقوق بين الملل دارد و ضرورت اقدام مشترك عليه اين قانون شكني هاي دولت آمريكا را تذكر دادم.

هدف سفر ظريف از زبان سخنگوي دولت تركيه

همزمان سخنگوي رياست جمهوري تركيه گفت كه هدف از سفر وزير امورخارجه ايران به اين كشور ميانجيگري بين تركيه و سوريه نبود. به گزارش خبرگزاري تسنيم به نقل از روسيااليوم، ابراهيم كالين سخنگوي رياست جمهوري تركيه گفت كه منطقه امن در مرزهاي سوريه عملا تشكيل شده است. او روز پنج شنبه در اظهاراتي مطبوعاتي گفت: «وضعيت كنوني در استان ادلب سوريه بايد حفظ شود.»

سخنگوي رياست جمهوري تركيه درباره سفر محمدجواد ظريف وزير خارجه جمهوري اسلامي ايران به آنكارا گفت كه اين سفر براي ميانجيگري بين تركيه و نظام سوريه صورت نگرفته و هيچ تلاشي در اين زمينه وجود ندارد. كالين گفت: «ما با نظام سوريه در ارتباط نيستيم.» سخنگوي رياست جمهوري تركيه اظهار كرد: «آنكارا تلاش هاي گسترده اي براي پايان دادن به جنگ در سوريه و تشكيل كميته تدوين قانون اساسي و تضمين انتقال سياسي از طريق برگزاري انتخاباتي كه وحدت و تماميت ارضي سوريه را تضمين كند انجام مي دهد.»

ظريف در سفر به تركيه خبر داد: توافق تهران-آنكارا بر سر ايجاد سازوكار مشابه اينس تكس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رويكردهاي پژوهشي نوين در مديريت و حسابداري
متن مطالب شماره 11، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است