|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: خرافه ايراني از تعطيلات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


خرافه ايراني از تعطيلات
كمترين تعطيلات سالانه را چه كشورهايي دارند؟


دنياي اقتصاد : اگرچه برخي ايران را بهشت تعطيلات كاري مي دانند، اما استفاده از 3 شاخص «تعطيلات رسمي»، «تعطيلات آخر هفته» و «مجموع تعطيلات» نشان مي دهد ايران نه تنها بهشت تعطيلات نيست، بلكه به لحاظ تعداد روز تعطيلي، در قعر جدول رتبه بندي جهاني قرار دارد. به لحاظ تعطيلات رسمي، ايران با 26 روز تعطيلي در رده 39 كشورهاي دنيا قرار دارد. رويكرد 6 روز كار در هفته نيز باعث شده تا به لحاظ تعطيلات آخر هفته و مجموع كل تعطيلات، ايران يكي از كشورهاي پركار به شمار آيد. در ميان كشورهاي دنيا، تنها 9 كشور تعطيلات كل كمتري از ايران دارند.

اگر چه برخي ها، از آمار بالاي تعطيلات كاري در تقويم سالانه ايران شاكي هستند، اما يك مقايسه كلي نشان مي دهد ايران به لحاظ تعداد ساعت كاري در سال جزو كشورهاي پركار محسوب مي شود. تعطيلات را مي توان به دو دسته «تعطيلات رسمي» و «تعطيلات آخر هفته» تقسيم كرد. اگر مبناي مقايسه تنها تعطيلات رسمي باشد، ايران نسبت به متوسط ساير كشورها تعطيلات بيشتري دارد؛ به تعبيري مي توان ايران را بهشت تعطيلات كاري ناميد. تعداد تعطيلات رسمي در ايران در سال حدود 26 روز است. اما در صورتي كه تعطيلات آخر هفته نيز در كنار تعطيلات رسمي مبناي مقايسه قرار گيرد، ايران در توزيع جهاني جزو كشورهاي پركار محسوب مي شود. در يك رتبه بندي بين 30 كشور دنيا، ايران با 45 ساعت كار در هفته رتبه پنجم را به لحاظ كشورهاي با بيشترين ساعت كاري در هر هفته به خود اختصاص داده است. در طرف مقابل، فرانسه با 35 ساعت كار در هفته در قعر جدول قرار گرفته و جزو كشورهاي كم كار محسوب مي شود. از طرفي به لحاظ بهره وري، برخي محاسبات نشان مي دهند بهره وري كار در ايران در قياس با ساير كشورها پايين است. بنابراين گستردگي ساعت كار در ايران باعث بهبود بهره وري كار نشده است.

تعطيلات «رسمي» يا «آخرهفته»

«ايران يكي از كشورهايي است كه بيشترين تعطيلات سالانه را دارد» و «ايران بهشت تعطيلات كاري است»؛ اين جملات بارها در فضاي رسانه اي منتشر شده و اخيرا نيز برخي رسانه ها به آنها پرداخته اند. البته عمده تحليل هاي مذكور تفاوتي بين تعطيلات رسمي و آخر هفته قايل نشده و صرفا به مقايسه تعطيلات رسمي پرداخته اند كه اين خود باعث سوءبرداشت در سطح جامعه شده است. در مجموع در يك دسته بندي تعطيلات كاري را مي توان به دو دسته «تعطيلات رسمي يا Holyday» و «تعطيلات آخر هفته يا Weekend» تقسيم كرد.  تعطيلات رسمي شامل روزهايي است كه به دليل جشن هاي مختلف سنتي و مذهبي در يك كشور تعطيل عمومي است. اما تعطيلات آخر هفته قاعده اي است كه بسته به كشورهاي مختلف بر مبناي آن يك يا چندروز آخر هفته تعطيل عمومي شمرده مي شود. تعطيلاتي مانند «رحلت پيامبر(ص)» جزو دسته تعطيلات رسمي و تعطيلات آخر هفته اي جمعه در دسته تعطيلات «آخر هفته» قرار مي گيرند. بنابراين كل تعطيلات در يك سال مشخص، از مجموع تعطيلات دو دسته ياد شده به دست مي آيد. عدم توجه به اين دسته بندي خود باعث شده تا تحليل تعطيلات سالانه در ايران و مقايسه آن با ساير كشورها سوءبرداشت هاي قابل توجهي را به همراه داشته باشد. عمده تحليل هاي مذكور پرداختن به مجموع تعطيلات را فراموش كرده و تنها تعطيلات رسمي را مورد تمركز قرار مي دهند. طبيعتا نتيجه تحليل هاي اين گروه آن است كه ايران درخصوص تعطيلات عمومي جزو كشورهاي داراي بيشترين تعطيلات است. اما مقايسه آمار كل تعطيلات راوي داستان كاملا متفاوتي است؛ اگر تعطيلات كل محاسبه شوند اتفاقا ايران يكي از كشورهايي است كه كمترين تعطيلات سالانه را دارد.

رتبه ايران در تعطيلات رسمي

طراحي يك تقويم كاري هدفمند يكي از متغيرهاي مهم بازار كار است و اين مساله در كشورهاي پيشرفته بارها مورد تاكيد و حتي تغيير قرار گرفته است؛ به طوري كه تحقيقات بسياري روي اين مساله كه كاهش تعداد روزهاي كاري از 5 روز در هفته به 4 روز در هفته و در عوض افزايش تعداد ساعات كاري در روز از 8 ساعت به 10 ساعت چه اثرات مثبت اقتصادي مي تواند داشته باشد، كار كرده اند و اين تغيير سياست امروزه براي برخي كشورها باز مانده است. به طوري كه برخي كشورهاي اروپايي در سال هاي اخير تعطيلات كاري خود را به سمت سه روز تعطيل در هفته تغيير داده اند تا از اين طريق بتوانند اهميت فشردگي كار را در قياس با ساير فاكتورهاي زندگي كمتر جلوه دهند.  در عمده كشورهاي دنيا روزهاي كاري در هفته 5 روز است؛ اين در حالي است كه در ايران و تعداد محدودي از كشورهاي ديگر تعداد روزهاي كاري هفته 6 روز است. بنابراين علاوه بر مقايسه تعطيلات رسمي، مقايسه تعداد تعطيلات آخر هفته نيز اهميت قابل توجهي دارد. بدون لحاظ تعطيلات آخر هفته و تنها با تمركز بر تعطيلات رسمي، ايران رتبه 39 را بين كشورهاي دنيا دارد. كويت با 42 روز تعطيلي رسمي در صدر جدول كشورهاي با بيشترين تعطيلات رسمي قرار دارد. بعد از آن كشورهايي مانند كامبوج با 42 روز، گرجستان و استراليا با 38 روز در رتبه هاي بعدي قرار دارند. در اين رده بندي ايران با حدود 26 روز تعطيلي رسمي در رتبه 39 قرار دارد.

رتبه ايران در تعطيلات آخر هفته

دومين معيار رتبه بندي كشورها بر اساس تعطيلات كاري تعطيلات آخر هفته است. با توجه به اينكه در برخي كشورها برخي روزها نيمه تعطيل هستند استفاده از شاخص «تعداد ساعت كاري در هفته» ابزار مناسبي براي مقايسه كشورهاست. به عنوان مثال در ايران روز پنج شنبه يك روز نيمه تعطيل است و نمي توان از آن به عنوان روز كاري يا تعطيلي كامل ياد كرد. تعداد روزهاي كاري در بسياري از كشورهاي دنيا 5 روز در هفته و از دوشنبه تا پايان روز جمعه است. اين در حالي است كه تعداد روزهاي كاري در ايران 6 روز در هفته و از شنبه تا پنج شنبه است. در يك رتبه بندي 30 كشور دنيا بر اساس تعداد ساعت كار در هفته رتبه بندي شده اند. در اين رتبه بندي ميانگين تعداد ساعت كار در هفته براي كشورهاي مذكور حدود 41 ساعت است. پاكستان با 49 ساعت كار در هفته در رتبه نخست اين ليست قرار دارد. بعد از آن هند، بنگلادش و هنگ كنگ قرار دارند. در اين رتبه بندي، ايران با 45 ساعت كار در هفته در رتبه پنجم قرار دارد. تعداد ساعت كاري در هفته در عمده كشورهاي موجود در ليست 40 ساعت است. در قعر جدول، فرانسه قرار دارد كه تعداد ساعت هاي كار در هر هفته در اين كشور 35 ساعت است. قبل از فرانسه نيز به ترتيب كشورهاي دانمارك، بلژيك و فنلاند قرار گرفته اند. بنابراين درخصوص تعطيلي آخر هفته نيز ايران يكي از كشورهاي پركار در رتبه بندي جهاني است. به طور كلي مي توان گفت براي مقايسه كشورها درخصوص تعداد روز تعطيلي در سال نمي توان تنها به تعطيلات رسمي اشاره كرد. بلكه علاوه بر تعطيلات رسمي تعطيلات آخر هفته نيز لازم است مورد محاسبه قرار گيرد.

در بين تمامي كشورهاي دنيا علاوه بر ايران فقط 9 كشور ديگر يك روز در هفته تعطيل هستند. به اين معنا كه به لحاظ كمترين روز تعطيل، ايران در رده دهم قرار دارد. از طرفي تمامي كشورهاي مذكور تعداد تعطيلات رسمي كمتري نسبت به ايران دارند؛ بنابراين مي توان گفت درخصوص شاخص كل رتبه بندي، در بين كل كشورهاي دنيا تنها 9 كشور كمتر از ايران تعطيلات كاري دارند و ايران به عنوان يكي از كشورهاي پركار دنيا به لحاظ تعداد روزهاي كاري شناخته مي شود. اين كشورها بنگلادش، هند، كلمبيا، گينه استوايي، مكزيك، سومالي، نپال، فلسطين و اوگاندا هستند.

خرافه ايراني از تعطيلات


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 57 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه و تحول
متن مطالب شماره 36، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است