|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4631
يك شنبه 26 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 6 (سياست گذاري) > متن
 
 


خبربانك مركزي كره جنوبي نرخ سود را 75/ 1 درصد اعلام كرد

بانك مركزي كره جنوبي به دليل نگراني از شرايط اقتصادي اين كشور نرخ سود را بدون تغيير 75/ 1 درصد حفظ كرد.

به گزارش ايبنا به نقل از بلومبرگ انگليسي، بانك مركزي كره جنوبي به دليل كاهش صادرات و عميق تر شدن نگراني در مورد چشم انداز رشد اقتصادي اين كشور و همچنين افزايش ضعيف تورم، نرخ بهره را بدون تغيير حفظ كرد.   در همين حال، بانك مركزي كره جنوبي نرخ سود بازخريد 7 روزه را 75/ 1 درصد اعلام كرد كه پيش از اين توسط كارشناسان اقتصادي بلومبرگ پيش بيني شده بود. البته اين نرخ سود از رقم پايين 25/ 1 درصد به 5/ 1 درصد در سال 2017 ميلادي و 75/ 1 درصد در سال 2018 افزايش پيدا كرده بود.

در اوايل ماه جاري ميلادي «ليي يئول» رئيس بانك مركزي كره جنوبي نسبت به رشد اقتصادي آهسته و افزايش ريسك ها ابراز نگراني و اعلام كرد كه زمان كاهش نرخ بهره فرا نرسيده است. همچنين بيشتر كارشناسان اقتصادي تغييري را در نرخ سود كره جنوبي در سال جاري ميلادي نمي بينند.   به گفته تحليلگر اوراق بهادار سرمايه گذاري «اوگين» كره جنوبي هر گونه تغيير در موضع سياست دولت تحت دو شرايط انجام مي گيرد؛ نخست بازنگري بانك مركزي در پيش بيني رشد اقتصادي و دوم به برطرف شدن نگراني ها از عدم توازن مالي كه البته هر دوي آنها غير ممكن به نظر مي رسد.   بانك مركزي كره جنوبي پيش بيني از رشد اقتصادي و تورم اين كشور را در سال 2019 به ترتيب به 6/ 2 درصد و 4/ 1 درصد كاهش داد. بر پايه اين گزارش، قيمت مصرف كننده در كره جنوبي در ماه مارس سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال قبل 4/ 0 درصد افزايش پيدا كرد كه كمترين رشد سرعت از جولاي سال 2016 به بعد محسوب مي شود و كمتر از رقم هدف گذاري شده 2 درصد بانك مركزي كره جنوبي است. دولت كره جنوبي در حال برنامه ريزي به منظور بودجه اضافي 7 تريليون وون (1/ 6 ميليارد دلاري) در سال جاري ميلادي براي كمك به اقتصاد اين كشور است.

دلار در مبادلات جهاني عقب نشست

با بهبود عملكرد اقتصادي چين ارزش دلار در برابر همتايانش كاهش يافت. به گزارش «ايسنا» به نقل از رويترز، افزايش رشد اقتصادي چين باعث بهبود چشم انداز اقتصاد جهاني شده است. در معاملات امروز بازارهاي مالي جهاني ارزش هر يورو به 1293/ 1 دلار افزايش يافت تا موضع ديروز خود را در برابر دلار تقويت كند. از ابتداي ماه آوريل تاكنون يورو در برابر دلار در موضع صعودي قرار گرفته و از سطوح پايين ماه گذشته خود فاصله گرفته است.

رشد اقتصاي سه ماهه پاياني سال گذشته چين به 4/ 6 درصد رسيد تا بتواند در سطح بالاي 6 درصد باقي بماند و نگراني ها از وضعيت دومين اقتصاد بزرگ جهان كاهش يابد. جونيچي ايشيكاوا، استراتژيست ارزي موسسه اي جي سكيوريتيز گفت: بهبود اقتصاد چين خبر خوبي براي اقتصاد آلمان و اروپا نيز محسوب مي شود؛ چراكه چين يكي از بزرگ ترين شركاي تجاري اروپا است. بازدهي اوراق قرضه 10 ساله وزارت دارايي آلمان با رسيدن به 1/ 0 درصد در بالاترين سطح خود در يك ماه اخير قرار گرفت. در ماه مارس نگراني از كاهش رشد اقتصادي جهان و صفر شدن رشد اقتصادي آلمان باعث كم رونق شدن معاملات و كاهش بازدهي اين اوراق شده بود. ايشيكاوا افزود: داده هاي مرتبط با چين راه را براي صعود يورو هموار كرده است و شاخص هاي حمايتي از يورو نشان دهنده صعود بيشتر اين ارز در آينده خواهد بود. شاخص دلار كه نرخ برابري آن در مقابل سبدي از ارزهاي جهاني را اندازه مي گيرد با اندكي كاهش در سطح 051/ 97 واحدي قرار گرفت. دلار در برابر همتاي كانادايي خود نيز نزولي بود و به ازاي 3351/ 1 دلار كانادا معامله شد. دلار استراليا برخلاف بسياري از همتايانش نتوانست در برابر دلار صعود كند و بدون تغيير نسبت به روز گذشته معامله شد. هر دلار استراليا به ازاي 7179/ 0 دلار آمريكا معامله شد.

معاون وزير امور اقتصادي و دارايي تاكيد كرد: پيش نياز رونق توليد

معاون امور بانكي، بيمه و شركت هاي دولتي وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: بهبود فضاي كسب و كار مهم ترين الزام رونق توليد در كشور است كه به همين علت اين وزارتخانه مهم ترين نهاد در تحقق شعار سال محسوب مي شود.

به گزارش «ايرنا» عباس معمارنژاد روز پنج شنبه در جلسه شوراي هماهنگي ادارات زيرمجموعه وزارت اقتصاد و دارايي آذربايجان غربي، افزود: نهادهاي زيرمجموعه اين نهاد از جمله گمرك، بانك، بيمه و ماليات اثرگذاري قابل توجهي در رونق توليد دارند و مي توانند به ترتيب با تسهيل در ورود و خروج كالا، تامين مالي مناسب و حمايت هاي بيمه اي و مالياتي در بهبود وضعيت بخش صنعت موثر باشند. وي بر لزوم توجه بانك ها به بنگاه هاي كوچك و متوسط تاكيد كرد و ادامه داد: 90 درصد بنگاه هاي كشور كوچك و متوسط هستند و 50 درصد توليد صنعتي كشور نيز توسط اين بنگاه ها صورت مي گيرد كه البته اين بنگاه ها نيز بيشترين گرفتاري مالي را دارند و بايد مورد رسيدگي قرار گيرند. وي از فعاليت 160 گمرك در كشور خبر داد و اضافه كرد: اين گمركات مي توانند با تسهيل در ورود و خروج كالاها به ويژه در حوزه صادرات نقش خود را در راستاي رونق توليد ايفا كنند.

معاون امور بانكي، بيمه و شركت هاي دولتي وزير امور اقتصادي و دارايي با اشاره به اينكه يكي از برنامه هاي مهم وزير امور اقتصادي و دارايي، اقتصاد هوشمند است، بيان كرد: امروز نسل جديد مي خواهد از طريق تلفن همراه همه كارهاي روزمره و اقتصادي خود را انجام دهد كه ما نيز بايد در اين مسير حركت كنيم. معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منابع استاندار آذربايجان غربي هم در اين جلسه بر تفويض اختيار هزينه - درآمد به استان ها تاكيد كرد و گفت: اين امر مي تواند به توسعه اقتصادي در بسياري از استان ها منجر شود.رضا حسيني افزود: مي توان به تناسب ظرفيت هر استان بسته توسعه طرح ريزي كرد كه آذربايجان غربي در اين خصوص آمادگي لازم را دارد. وي اضافه كرد: در برهه كنوني، تجارت خارجي ماموريت كليدي مديران حوزه اقتصادي در آذربايجان غربي است كه در مسير آن، مراكز لجستيك و زنجيره صنايع تبديلي را بايد توسعه دهيم و براي آن اهتمام همه مديران و بخش خصوصي ضروري است. رهبر معظم انقلاب امسال را به نام سال رونق توليد نام گذاري فرمودند؛ ايشان همگان را به تلاش براي رونق توليد در كشور فراخواندند و ابراز اميدواري كردند با گسترش چشمگير و محسوس اين تلاش در طول سال، مشكل اقتصادي در مسير حل شدن قرار بگيرد.

چالش فدرال رزرو با بيت كوين

كارشناسان اقتصادي بر اين باورند كه به تازگي بيت كوين هم در كنار طلا به عنوان رقيب جدي فدرال رزرو براي مبارزه با بانك مركزي آمريكا پا به عرصه گذاشته است. به گزارش «ايبنا» به نقل از راشاتودي، به دنبال نشان دادن چراغ سبز از سوي فدرال رزرو آمريكا مبني بر عدم افزايش نرخ بهره تا احتمالا سال 2020 ميلادي، قيمت بيت كوين محبوب ترين ارز رمزنگار جهان به بيش از 5 هزار و 400 دلار در هر واحد رسيده است. در همين حال برخي از كارشناسان اقتصادي بر اين باورند كه افزايش قيمت بيت كوين به دليل تصميم فدرال رزرو نشانه جالبي است كه حاكي از پاسخ اين ارز رمزنگار به بانك مركزي آمريكا شبيه به واكنش طلا است كه در پي تصميم گيري اين نهاد پولي مبني بر عدم افزايش نرخ بهره، قيمت طلا در آن روز سير صعودي به خود گرفت. اگرچه قيمت بيت كوين و طلا روز بعد از اعلام خبر عدم افزايش نرخ سود از سوي فدرال رزرو كاهش پيدا كرد؛ اما علت آن به دليل رقابت با فدرال رزرو برمي گردد. بر پايه اين گزارش، طلا همواره تلاش به مبارزه با فدرال رزرو مي كند و بعضي وقت ها اين مبارزه به يك جنگ خونين تبديل مي شود و اكنون بيت كوين هم در حال تلاش براي مبارزه با فدرال رزرو آمريكا است.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 6 (سياست گذاري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه گياه و زيست بوم
متن مطالب شماره 58، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است