|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: ويژه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4634
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


ويژهتهران-كرج با اتوبوس تندرو؟

يك معاون شهردار تهران از مطالعه روي طرح ايجاد سامانه اتوبوس تندرو در مسير تهران تا كرج خبر داده است.

اين طرح با ايستگاه هاي محدود بنا دارد هدف «دسترسي سريع شهروندان به مقصد سفر» را محقق كند.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، ايجاد خط ويژه اتوبوس تندرو در آزادراه تهران-كرج مستلزم كاستن از يك لاين تردد خودروها در اين مسير است كه در اين صورت، بار سنگين ترافيك خودروها در سفرهاي صبحگاهي ساكنان كرج به مراكز شغلي شان در تهران و همچنين ترافيك برگشت در شبانگاه، مي تواند افزايش پيدا كند. البته اگر اتوبوس هاي تندرو از ظرفيت انتقال لازم و همچنين شرايط سفر مناسب برخوردار باشند و در كنار آن، هزينه سوخت نيز واقعي شود، ترافيك عبوري نه تنها سنگين تر نمي شود كه استفاده از اين سامانه حمل و نقل عمومي، سفر را بين تهران و البرز تسهيل مي كند.

نوسازي فشم، لواسان و شمشك

هنوز بن بست هاي مربوط به نوسازي بافت فرسوده شهر تهران باز نشده است كه خبر رسيده وزارت راه و شهرسازي براي شناسايي محدوده ها و محلات بافت هاي ناكارآمد شهري لواسانات، فشم و شمشك مهلت يك ماهه تعيين كرده است.

پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي اعلام كرد: در اولين جلسه ستاد بازآفريني شهرستان شميرانات در سال جديد و سومين جلسه اين ستاد مقرر شد، در كوتاه ترين مدت زمان ممكن ستاد بازآفريني شميرانات برنامه اقدام و عمل مشترك را ارائه كند. همچنين شهرداري هاي فشم، لواسانات و شمشك موظف شدند تمام برنامه هاي بازآفريني را تحت لواي برنامه اقدام و عمل مشترك ارائه كنند و ساير دستگاه هاي مرتبط نيز مطابق با اين مسير حركت كنند. تاكنون شهرهاي فوق الذكر مطالعات بافت نداشته اند و بايد ظرف يك ماه آينده با همكاري اداره كل راه و شهرسازي استان تهران اين موضوع محقق شود.

براي آنكه شهرستان هاي خوش آب و هواي اطراف شهر تهران مشمول استفاده از تسهيلات خاص بازآفريني شهري قرار بگيرند، لازم است ملاحظات و حساسيت هاي ويژه اي براي اين منظور لحاظ شود تا همچون بازسازي هاي مسكن روستايي، در برخي نقاط با عنوان وام مسكن روستايي، امكان ساخت خانه هاي دوم براي افراد پردرآمد به وجود نيايد. بازآفريني شهري در تهران به خاطر آنچه نبود انگيزه از سمت سرمايه گذاران ساختماني عنوان مي شود، با چالش مواجه است.

جوابيه بانك مسكن و توضيح «دنياي اقتصاد»

با عنايت به مطلب درج شده در آن رسانه محترم با موضوع «سقوط قدرت وام مسكن» در تاريخ 27/ 1/ 98 مطلب ذيل جهت تنوير افكار عمومي و پاسخگويي مناسب ارائه مي شود:

افزايش سقف تسهيلات مسكن در هر مقطع زماني در بردارنده ملاحظات و الزاماتي است كه اين ملاحظات و الزامات در هر دوره اي متناسب با شرايط و ويژگي هاي همان زمان تعريف و ايجاد خواهد شد.اگرچه قدرت پوشش دهي تسهيلات خريد مسكن به واسطه جهش هاي پي در پي قيمت مسكن كاهش يافته است اما نبايد از نظر دور داشت كه اين موضوع مختص شهرهاي بزرگ و كلان شهرهايي همچون تهران است و تسهيلات خريد مسكن همچنان در ساير شهرها از اثربخشي و كارآيي قابل قبولي برخوردار است.

افزايش استقبال از تسهيلات خريد مسكن در ساير شهرها جز كلان شهرها تاييدكننده اين واقعيت است كه اين تسهيلات همچنان در برخي از نقاط كشور كارآيي و اثربخشي دارد و اين نقاط در واقع همان شهرهايي هستند كه هدف سياست گذاران به منظور ايجاد جريان مهاجرت معكوس از كلان شهرها و شهرهاي بزرگ به آنها قرار دارند. در كلان شهرها بايد اين واقعيت مهم را در نظر گرفت كه ملاحظات سياست گذار از بابت احتمال ايجاد التهاب بيشتر در بازار مسكن به دنبال افزايش سقف تسهيلات خريد مسكن از يكسو و همچنين ملاحظات موجود از بابت امكان بازپرداخت تسهيلات و پرداخت قسط از سوي تسهيلات گيرندگان باعث شده است كه فعلا و براي نيمه اول سال 98 تاثيرپذيري بازار مسكن كلان شهرها به خصوص پايتخت از تسهيلات خريد مسكن به عنوان يك سناريوي غيرمحتمل شناخته شود.

در شرايط فعلي تسهيلات خريد مسكن بايد در سطح و به ميزاني پرداخت شود كه گروه هاي هدف دريافت كننده تسهيلات توان پرداخت اقساط تسهيلات را داشته باشند؛ در غير اين صورت صرف افزايش سقف تسهيلات هيچ كمكي به رونق بازار معاملات مسكن و خانه دار شدن گروه هاي هدف نخواهد كرد و ممكن است در محل ديگري غير از هدف تعيين شده اصابت كند.

اين در حالي است كه انتظار مي رود دست كم در ماه هاي پيش رو روند رشد قيمت مسكن در كلان شهرهايي همچون تهران كند شود و تورم مسكن كمتر از سطح تورم عمومي رقم بخورد؛ از سوي ديگر انتظار مي رود به واسطه كند شدن سرعت رشد قيمت مسكن بخشي از متقاضيان مصرفي نيز بتوانند خريد خود را از بازار انجام دهند.  همچنين انتظار مي رود با توجه به شرايط فعلي، بخشي از سازندگان مسكن نيز با اقدام به تكميل واحدهاي نيمه كاره و عرضه آنها به بازار مسكن بخشي از عرضه مورد نياز گروه هاي متقاضي را پوشش دهند و همين موضوع نيز مي تواند در كنترل سرعت رشد قيمت مسكن و دسترسي خانوارهاي متقاضي به تعداد بيشتري از فايل هاي فروش مسكن موثر واقع شود. تحت تاثير چنين وضعيتي انتظار مي رود طي ماه هاي پيش رو با ورود تعداد نسبتا بيشتري از متقاضيان خريد مسكن به بازار ملك تعداد معاملات مسكن نيز نسبت به اواخر سال گذشته با اندكي رشد همراه باشد. همچنين پرداخت تسهيلات به منظور نوسازي بافت هاي فرسوده شهرها و كمك به اهداف تامين مسكن در شهرهاي اقماري و شهرهاي جديد نيز از ديگر اولويت هاي بانك مسكن در سال 98 است.

توضيح «دنياي اقتصاد»: در گزارش «دنياي اقتصاد» با عنوان «سقوط قدرت وام مسكن» همان طور كه در جوابيه بانك مسكن به صراحت بر آن تاكيد شده است، موضوع «كاهش قدرت تسهيلات خريد» صرفا براي شهر تهران مورد بحث و بررسي قرار گرفت.

يك محاسبه ساده درباره سقف فعلي وام و متوسط قيمت مسكن در تهران، سلب قدرت خريد را بازگو مي كند.

ويژه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه نقد و نظريه ادبي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 6)، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است