|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: چرا اينترنت فيبر نوري موفق نشد؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4634
چهار شنبه 29 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 17 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


چرا اينترنت فيبر نوري موفق نشد؟
تكرار تجربه ADSL و تلفن ثابت


دنياي اقتصاد : اينترنت فيبر نوري، سريع ترين تكنولوژي ارائه اينترنت پرسرعت است. در اين تكنولوژي جريان داده بر اساس نور بوده و بنابراين قابليت حجم انبوهي از داده‎ها را دارد. اين در حالي است كه در كابل هاي مسي انتقال اطلاعات مبتني جريان برق بوده و به تبع سرعت كمي دارد. علاوه بر اين، پهناي بالا و متقارن (به معناي سرعت آپلود و دانلود يكسان)، فرسودگي بسيار كمتر و عدم ايجاد اختلال در طيف وسيعي از فيبرهاي نوري از ديگر مزاياي اين فناوري بود.

بنابراين، ارائه اينترنت از طريق فيبر نوري به جاي كابل مسي به برنامه اصلي وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات تبديل شد. ارائه اينترنت فيبر نوري به سال 90 برمي گردد كه شركت خدمات ارتباطي و الكترونيكي ايرانيان نت با عنوان اپراتور چهارم تلفن همراه و همچنين اولين و تنها دارنده مجوز ايجاد شبكه دسترسي پهن باند مبتني بر فيبر نوري كشور براي ارائه اين خدمات اعلام آمادگي كرد. با اين حال، نتوانست قدم مثبتي در اين راه بردارد. پس از 6 سال، مخابرات، امكان واگذاري فيبر نوري به مشتركان را در پروژه اي تحت عنوان «تانوما» (تار نوري مخابرات ايران) در اختيار گرفت. تانوما به معني فيبر نوري تا ساختمان (FTTB) يا خانه (FTTH) است. در ارديبهشت ماه 1396، مرحله نخست گسترش شبكه دسترسي به فيبر نوري در منازل توسط شركت مخابرات ايران تحت عنوان تانوما در هشت شهر به صورت رسمي افتتاح شد.

بر اين اساس، انتقال فيبر نوري در هشت شهر تهران، مشهد، اصفهان، تبريز، شيراز، اهواز، كرمانشاه و كرج آغاز به كار كرد. در آن زمان اعلام شد، در هشت استان موردنظر شامل تهران با 245 هزار پورت، اصفهان 85 هزار پورت، خراسان رضوي،80 هزار پورت، فارس 61 هزار پورت، خوزستان 61 هزار پورت، البرز 28 هزار پورت و كرمانشاه 20 هزار پورت امكانات آماده واگذاري است. همچنين، برنامه اي نيز براي توسعه حدود 2 تا 3 ميليون پورت تا پايان سال وجود دارد. البته اين تنها برنامه وزارت ارتباطات براي توسعه اينترنت فيبر نوري در كشور در آن زمان نبود. به طوري كه همزمان با بهره‎برداري پروژه تانوما، طي تفاهم نامه اي بين وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و شركت MTN، اين شركت به سرمايه گذاري 300 ميليون دلاري به صورت مستقيم و 450 ميليون دلار فاينانس براي ايجاد FTTX در هشت كلان شهر ايران صورت گرفت. به گفته محمود واعظي، وزير ارتباطات دولت يازدهم، آمدن يك شركت خارجي و رقيبي براي مخابرات در حوزه ارائه اينترنت فيبر نوري را به فال نيك گرفت و آن را به نفع توسعه كشور دانست.

ايجاد بازار انحصاري

با حضور MTN در عرصه ارائه اينترنت فيبر نوري، بازار اين خدمات شكل جديدي مي‎توانست پيدا كند. بازاري كه مي‎توانست يك بازيگر آن مخابرات و ديگري ايرانيان نت باشد. همزمان با ورود مجدد ايرانيان نت به بازار اينترنت فيبر نوري، واعظي با اشاره به انحصار اين شركت گفت: انحصار براي هشت كلان شهر بر اساس پروانه اي است كه به ايرانيان نت داده شده است. ما اين شرط را قائل شديم كه اگر ايرانيان نت بتواند سرمايه گذار بياورد انحصارش را تمديد كنيم، بنابراين با سرمايه گذاري MTN اين انحصار تمديد مي شود. البته شركت مخابرات با توجه به اينكه از ابتدا شبكه دار غالب بود و شامل اين انحصار نمي شود. اين در حالي بود كه محمدجواد آذري جهرمي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در آذر سال 96 درباره فيبرنوري اظهار كرده بود: در بحث FTTX انحصاري در كشور وجود ندارد، چرا كه شركت هاي FCP مجوز فعاليت در بخش FTTC را دارا هستند و در نهايت تنها يك بخش FTTH (فيبر نوري به در منازل) است كه در انحصار شركت ايرانيان نت قرار دارد. در اين ميان نكته مهم آنكه اين طرح نياز به سرمايه گذاري عظيم دارد و نوع سرمايه گذاري آن از جنس ديربازده است. اما اكنون اكثر شركت ها از مخابرات گرفته تا شركت هاي FCP با وجود ادعاهاي متعددي كه در حوزه سرمايه گذاري دارند، طي يك سال اخير سرمايه گذاري عمده اي انجام نداده اند.

با وجود اينكه وزير ارتباطات از شكست انحصار در بازار اينترنت فيبر نوري خبر مي داد، اما ظاهرا ساير شركت ها انگيزه كافي براي ورود در اين بازار را نداشتند. حتي اين در حالي بود كه در مرداد سال گذشته، MTN عرصه رقابت ارائه اينترنت فيبر نوري را براي مخابرات خالي كرد. چرا كه در مرداد سال 97، رئيس سازمان رگولاتوري از توقف سرمايه گذاري خارجي MTN در اپراتور فيبرنوري (ايرانيان نت) خبر داد. به گفته فلاح جوشقاني، سرمايه گذاري لازم از سمت طرف خارجي انجام نشد و تيمي كه قرار بود به كشور بيايند تا ايرانيان نت را همراهي كنند اعلام كردند كه به خاطر برخي شرايط وارد بازار ايران نمي شوند. البته پيش از اين آذري جهرمي از احتمال انصراف سرمايه گذاري MTN در ايرانيان نت به خاطر تغيير مدل قيمت گذاري اينترنت و نرخ ارز خبر داده بود.

اگرچه از خبر شكست انحصار مخابرات در ارائه اينترنت فيبر نوري حدود يك سال و نيم مي‎گذرد، اما هنوز هيچ شركتي در اين عرصه وارد نشده است. از طرفي، اكنون كه نزديك به دو سال از كليد خوردن پروژه تانوما خبر مي‎گذرد، به گفته مديرعامل شركت مخابرات ايران، ثبت نام گسترده تانوما از بهمن ماه آغاز شده است. با اين حال، هزينه هاي كابل كشي منازل از 300 هزار تومان به بالا و قيمت مودم هم مزيد بر اين علت شده بود كه مشتركان جذب اين سرويس نشوند. به اين ترتيب، مخابرات درصدد است با ارائه تسهيلات مانند خريد قسطي امكان استفاده از اين اينترنت را براي كابران فراهم كند. از نظر مديران مخابرات، اين امر به خاطر هزينه بالاي سرمايه‎گذاري در اينترنت فيبر نوري است. اما آنچه كه مشخص است عدم حضور ساير شركت‎ها هر چند به دليل حجم بالاي سرمايه‎گذاري است، اما نبايد از قدرت انحصار مخابرات در حوزه ارتباطات كشور غافل شد. انحصاري كه قبلا درباره ADSL و تلفن ثابت وجود داشته و تجربه تعطيلي يا ورشكستگي شركت‎هاي ارائه دهنده اينترنت ثابت و مهاجرت كاربران به اينترنت موبايل شده است.

اين قدرت انحصاري مخابراتي در حالي بود كه حتي اين شركت نتوانست رضايت كاربران ADSL را جلب كند. ماحصل همه اين اتفاقات، ضعف شركت‎هاي خصوصي شده كه اخيرا وزير ارتباطات براي بهبود وضعيتشان، ادغام آنها را پيشنهاد داده است. حالا بايد منتظر ماند و ديد كه آيا سياست گذاران پروتكل‎هاي اينترنت مي‎توانند از تجربيات خود عبرت بگيرند يا اينكه سرنوشت اينترنت ADSL در انتظار تانوما است.  

چرا اينترنت فيبر نوري موفق نشد؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 17 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه بازي و اسباب بازي
متن مطالب شماره 67، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است