|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: پايان باز پرونده ترامپ
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


پايان باز پرونده ترامپ
دادستان كل آمريكا نسخه غيرمحرمانه بازرس ويژه را منتشر كرد


عكس: AFP

دنياي اقتصاد : «يك روز خوب داشتم»؛ اين نخستين واكنش ترامپ به انتشار گزارش مولر از سوي دادستاني آمريكا بوده است؛ اما اگر به دو سال پيش بازگرديم او در واكنش به انتصاب رابرت مولر، بازرس ويژه پرونده دخالت روسيه در انتخابات آمريكا، به جف سشنز، دادستان سابق كل آمريكا گفته بود: «خداي من! اين وحشتناك است، اين پايان رياست جمهوري ام است. به فنا رفتم.» به نوشته يواس اي تودي، اما حالا با انتشار بخشي از گزارش مولر توسط ويليام بار، دادستان موقت كل آمريكا، ترامپ نفس راحتي كشيده و گفته است كه امروز، روز خوبي براي من بوده است.

روز پنج شنبه طبق وعده اي كه ويليام بار، دادستان كل آمريكا داده بود، گزارش رابرت مولر پس از بيش از دو سال تحقيق منتشر شد؛ اما رئيس جمهوري آمريكا بلافاصله پس از اين انتشار، براي اينكه آخرين تير خلاص را به منتقدان خود بزند، پوستري در صفحه كاربري اينستاگرام خود منتشر كرد كه روي آن با حروف درشت نوشته شده بود: «بازي تمام شد.» همچنين در اين پوستر با حروف ريزتري، جملاتي را همراه اين جمله «بازي تمام شد»، كرده و آن را به مخالفانش تقديم كرده و نوشته است: «به نفرت پراكنان و چپ هاي راديكال دموكرات.»  مولر تقريبا دو سال پيش مامور شده بود تا ميزان دخالت روسيه در انتخابات آمريكا و همچنين ارتباط كارزار انتخاباتي دونالد ترامپ با روس ها را مشخص كند. همچنين بخش ديگري از فعاليت هاي وي مربوط به اين مساله بود كه آيا ترامپ مانع اجراي عدالت در مسير تحقيقات شده است يا نه. به نوشته روزنامه نيويورك تايمز، دادستان آمريكا سرانجام با فشار افكار عمومي و قانون گذاران كنگره بخش هاي اصلاح شده گزارش مولر از اقدامات خرابكارانه روس ها براي مخدوش كردن انتخابات رياست جمهوري ايالات متحده در سال 2016 را منتشر كرد.

در بخشي از اين گزارش آمده است كه ترامپ تلاشي در جهت جلوگيري از تحقيقات انجام نداده اما روسيه از پيروزي ترامپ نفع مي برده است. رابرت مولر، بازرس ويژه دادگستري و تيم دادستان هاي او دو سال با كارزار انتخاباتي ترامپ چالش داشتند تا مشخص كنند كه آيا تيم ترامپ جرمي مرتكب شده است يا نه. آنها به صراحت دونالد ترامپ را به جرمي متهم نكرده اند، اما گفته اند كه وظيفه نتيجه گيري از اين گزارش به عهده كنگره است. در اين راستا در گزارش ذكر شده است: «اگر ما مطمئن بوديم كه رئيس جمهوري به طور قطع به دنبال جلوگيري از اجراي عدالت بوده است، متعهد به قيد آن در اين گزارش بوديم. همچنين اين گزارش به اين نتيجه نرسيده كه رئيس جمهوري مرتكب جرم شده اما او را هم تبرئه نمي كند.» بازرس مولر نتيجه گيري كرده است كه مدارك ناكافي وجود دارد كه رئيس جمهوري يا همكارانش در ارتباط با روسيه مرتكب جرمي شده باشند؛ با اين حال كارزار ترامپ از خرابكاري هاي روسيه، از جمله هك ها و افشاي ايميل هاي دموكرات ها در انتخابات اين كشور منتفع شده است. به همين منظور تيمي تحقيقاتي براي كشف اين موضوع تشكيل شد. گمانه زني هايي كه در آن زمان مطرح شد اين بود كه شايد ترامپ و برخي از اعضاي خانواده اش با خطرات قانوني مواجه شوند. چنين روزهايي پس از نيكسون ديده نشده بود. در بخشي از اين گزارش آمده است: اعضاي كمپين ترامپ از جمله دونالد ترامپ جونيور، پسر بزرگ ترامپ روابطي مستقيم با ويكي ليكس در جريان كمپين انتخاباتي داشته اند. همچنين جرد كوشنر، داماد ترامپ نوامبر 2016 از كيسلياك سفير وقت روسيه در واشنگتن خواست تا براي ارتباطات با مسكو از تجهيزات امنيتي داخل سفارت روسيه در آمريكا استفاده شود.  در گزارش آمده است كه تيم تحقيقاتي مولر، پاسخ هاي همكاران ترامپ را ناكافي ديده اند اما ترجيح داده اند وارد جنگ حقوقي طولاني با كاخ سفيد نشوند. همچنين به صراحت تاكيد شده است كه تلاش هاي دونالد ترامپ براي تاثيرگذاري روي تحقيقات عمدتا ناموفق بوده، براي اينكه اطرافيان ترامپ منويات وي را اجرا نكرده اند. براساس اين گزارش جلوگيري از اجراي عدالت تنها به اين دليل در واقعيت صورت نگرفته كه اعضاي دولت ترامپ مثل جيمز كومي حاضر به اجراي دستورهاي رئيس جمهوري نشده بودند. با اين حال بازرس ويژه دريافته است كه ترامپ اختيار اين را داشته است كه تصميم گيري هايي جنجالي از جمله اخراج جيمز كومي را بگيرد؛ چراكه قانون اساسي اين اجازه را به وي داده است.

در گزارش اصلاح شده بازرس مولر آمده است: اين اتفاقات اغلب در جلسات تك به تك صورت مي گرفته و رئيس جمهوري به دنبال برآورده كردن خواسته هاي خود از طريق كانال هاي غيرقانوني بوده است. بنا به اشاره اين گزارش، طيف تلاش هاي ترامپ از بركناري بازرس ويژه پرونده تا معكوس كردن روند پرونده از سوي دادستاني كل يا تاثيرگذاري روي گزارش بوده است. بررسي اين اقدامات روي هم رفته مي تواند به روشن شدن ماجرا كمك كند. با اين حال ويليام بار در نامه خود اشاره كرده است كه در گزارش مولر هيچ اشاره اي به اينكه ترامپ مانع اجراي عدالت شده باشد، نشده است. او به اين نتيجه رسيده است كه هيچ اقدامي در اين زمينه از سوي ترامپ صورت نگرفته است. بار روز پنج شنبه در يك كنفرانس خبري تاكيد كرد كه برخي از اقدامات رئيس جمهوري با توجه به موقعيتي كه در آن بوده، قابل درك است. بار گفت: شواهد كافي هست كه نشان دهد رئيس جمهوري عصباني و نگران از اين باور صادقانه بود كه برخي در تلاش بودند كه به رياست جمهوري اش آسيب برسانند و اين امر توسط مخالفان وي با جديت پيگيري مي شده است. اين درحالي است كه وقتي ترامپ از انتصاب مولر براي تحقيقات در زمينه دخالت روسيه در انتخابات آمريكا مطلع شده، به شدت نگران شده و به صندلي خود ضربه اي زده و گفته است: «خداي من! اين وحشتناك است. اين پايان رياست جمهوري ام است. به فنا رفتم!»

ترامپ براي مدت هاي مديدي با اصطلاح «شكار جادوگر» از تحقيقات ياد مي كرد. اين اصطلاح زماني به كار برده مي شود كه شخصي مطمئن است عده اي به طور مستقيم در تلاش هستند تا حقايق را به قصد ضربه زدن وارونه جلوه دهند. با اين حال در گزارش مولر آمده است: «آژانس تحقيقات اينترنتي» (IRA) روسيه «ده ها» گردهمايي سياسي در آمريكا را از طريق شبكه هاي اجتماعي سازماندهي كرده بود. اين آژانس روابط نزديكي با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه و نهادهاي اطلاعاتي آن كشور دارد كه طي سال ها در ايالت هايي مانند نيويورك، فلوريدا و پنسيلوانيا گردهمايي هايي در حمايت از ترامپ و در مخالفت با رقيب انتخاباتي اش هيلاري كلينتون سازماندهي كرده بود. بنابرگزارش مولر، اين آژانس از فيس بوك و توييتر براي سازماندهي و تبليغ گردهمايي هاي سياسي استفاده كرده و با ارسال پيام هاي مستقيم به دنبال كنندگان اين شبكه هاي اجتماعي از آنها خواسته بود تا در اين گردهمايي ها شركت كنند. مولر و تيمش نوشتند: كاركنان IRA از توييتر و فيس بوك و اينستاگرام براي تماس با افراد آمريكايي و جذب نيرو از ميان آنها استفاده كرده بودند. آنها در گزارش خود اعلام كردند كه مقام هاي ستاد انتخاباتي ترامپ از جمله «كليان كانوي» مشاور ستاد و «دونالد ترامپ جونيور» پس از ترامپ پيام هاي منتشره در حساب هاي وابسته به IRA در شبكه هاي اجتماعي را بازنشر كرده اند. اين پيام ها با موضوع تقلب در انتخابات و استفاده هيلاري كلينتون از ايميل شخصي خود براي ارسال اطلاعات طبقه بندي شده در دوران حضورش در راس وزارت خارجه آمريكا بود.مولر نتيجه گيري كرده كه روسيه در انتخابات رياست جمهوري 2016 با كمك IRA و از طريق شبكه هاي اجتماعي براي افزايش شانس پيروزي ترامپ تلاش و در آن انتخابات دخالت كرد. اما وي نوشت: اعضاي ستاد انتخاباتي ترامپ با اقدامات مداخله جويانه دولت روسيه در انتخابات هماهنگي نكرده بودند. مولر در گزارش خود نوشته است: «شواهدي» وجود دارد كه نشان مي دهد ترامپ از تماس هاي تلفني مايكل فلين، مشاور اسبق امنيت ملي كاخ سفيد با سفير روسيه در آمريكا مطلع بوده است اما اين شواهد به قدر كافي جامع نيست. تماس هاي فلين با سفير روسيه پيش از ورود ترامپ به كاخ سفيد برقرار شده بود.

دموكرات ها عليه گزارش سانسور شده

نيويورك تايمز مي نويسد: ماه گذشته زماني كه نتيجه گيري هاي مقدماتي بازرس مولر منتشر شد، زمزمه هاي استيضاح دونالد ترامپ در راهروهاي كاپيتول هيل شنيده مي شد اما حالا ممكن است اين روند معكوس شود. با اين حال گزارش مولر مي تواند زمينه حملات فراواني را عليه ترامپ در انتخابات رياست جمهوري سال 2020 فراهم كند. برخي احتمال مي دادند كه گزارش مولر مي تواند رياست جمهوري ترامپ را با خطر روبه رو كند اما چنين نشد. با اين حال مولر و تيمش سيگنال هاي مبهمي ارائه داده اند كه شايد با حضور در دادگاه ها اطلاعات دقيق تري از يافته هاي خود ارائه دهند.برخي آمريكايي ها اميد فراواني بسته بودند كه ترامپ، بازرس مولر را اخراج كند تا آنها طرح هاي خود را براي ترامپ پياده كنند اما ترامپ هرگز چنين كاري نكرد. مولر كار خود را از سال 2017 آغاز كرد اما يك پرونده پيش از او در اف بي آي كليد خورده بود كه به دنبال يافتن سرنخ هايي براي ارتباط بين روسيه و كارزار انتخاباتي ترامپ بود. اين پرونده در 31 ژوئيه سال 2016 تشكيل شده بود. درحال حاضر اين گزارش نشان مي دهد كه روسيه در انتخابات آمريكا، خرابكاري داشته است. درحالي كه در اين گزارش به صراحت اشاره شده است كه روسيه از انتخاب ترامپ سود برده است اما ترامپ در ديداري كه با ولاديمير پوتين در فنلاند داشت، در يك كنفرانس خبري مشترك، وجود هرگونه خرابكاري از سوي روسيه در انتخابات اين كشور را نفي كرد.

اطلاعات بيشتر از اين گزارش

گزارش مولر در 448 صفحه منتشر شده كه حدود 10 درصد آن به دليل حساسيت سياه شده اند. بيشتر مواردي كه به شكل راز بوده اند در نسخه اوليه گزارش نگهداري مي شود كه عمدتا در مورد نوع دخالت روسيه در انتخابات آمريكا است اما نسخه دوم، عمدتا به احتمال ممانعت از اجراي عدالت از سوي ترامپ مربوط است. گزارش مولر روز پنج شنبه منتشر شد اما ويليام بار كه به دليل انتشار گزارش سانسور شده از سوي دموكرا ت ها به شدت تحت فشار است، چند روز قبل از آن خود نتيجه گيري چهارصفحه اي از گزارش مولر را منتشر كرده بود كه در آن نتيجه گيري به صراحت اعلام كرده بود كه هيچ تباني بين دولت روسيه و كارزار انتخاباتي ترامپ مشاهده نشده است.  مخفي نگه داشتن حدود 69 درصد از گزارش به اين دليل است كه هنوز تحقيقات در آن زمينه ادامه دارد. 18درصد از آن گزارش نيز به دليل موانع قانوني مخفي نگه داشته شده است تا زماني كه به هيات ژوري تحويل داده شود. 8درصد از مواردي هم كه در گزارش روي كلمات آن سياه شده، به دليل اين بوده كه حاوي اطلاعات طبقه بندي شده است. 5 درصد ديگر نيز به دليل رعايت حريم خصوصي سياه شده اند. در بررسي هاي صورت گرفته مشخص شده است كه بيشترين حجم سياه شده از گزارش مولر، حدود 22 صفحه است كه در ارتباط با فعاليت هاي روسيه در حوزه شبكه هاي اجتماعي به منظور تاثيرگذاري در انتخابات آمريكا بوده است.

نكات مثبت و منفي گزارش براي ترامپ

در اين گزارش هيچ اشاره اي مبني بر وجود تباني بين دولت او و روسيه نبوده است. در اين گزارش آمده است كه او نتوانسته مانع اجراي عدالت شود. در واقع مورد اخير به اين دليل نبوده كه او قصد اخلال در پرونده نداشته، بلكه همكاري با وي در اين زمينه صورت نگرفته است. با اين حال گزارش مولر، پرونده اي باز براي ترامپ است كه مي تواند دور دوم رياست جمهوري اش را به خطر بيندازد. به رغم اينكه برخي كارشناسان مي گويند ترامپ از مسير استيضاح دور شده است اما ارائه اين گزارش به كنگره كه خواهان گزارش ويرايش نشده است، ممكن است ترامپ را به دردسرهاي بيشتري بيندازد. سي ان ان مي گويد ترامپ در سه زمان مختلف به دنبال جلوگيري از اجراي عدالت بوده كه ممكن است مخالفان ترامپ از آن بهره برداري كنند. بار اول، او از كومي خواسته بود كه بي خيال پرونده مايكل فلين شود. بار دوم اخراج خود جيمز كومي از اف بي آي بوده كه پرونده دخالت روسيه را پيگيري مي كرده است و بار سوم نيز تلاش هاي ترامپ و تيم حقوقي اش بوده كه مي خواستند از شر مولر راحت شوند. ترامپ از مك گان، مشاور حقوقي و وكيل سابق كاخ سفيد خواسته بود كه مولر را از كار بركنار كند.

پايان باز پرونده ترامپ


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 20 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات دامپزشكي
شماره 2 (پياپي 1002)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است