|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: جزئيات توافقات صنعتي ايران و جمهوري آذربايجان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


گزارش 
جزئيات توافقات صنعتي ايران و جمهوري آذربايجاندنياي اقتصاد : توافق براي ايجاد يك منطقه صنعتي مشترك و آغاز عمليات ساخت كارخانه مشترك اتوبوس سازي، نتايج سفر وزير صنعت، معدن و تجارت به جمهوري آذربايجان است. توسعه همكاري هاي تجاري و صنعتي ايران و جمهوري آذربايجان محور اصلي مذاكرات رضا رحماني با الهام علي اف رئيس جمهور آذربايجان و وزراي اقتصاد و كار اين كشور بود. در اولين روز سفر وزير صنعت، معدن و تجارت و ديدارش با رئيس جمهور آذربايجان دو طرف همچنين بر توسعه همكاري هاي منطقه اي با مشاركت كشورهاي ديگر منطقه و حمايت بخش خصوصي فعال در دو كشور تاكيد كردند.

در اين ديدار همچنين بر توسعه همكاري هاي منطقه اي با مشاركت كشورهاي ديگر منطقه تاكيد شد. در اين ديدار، وزير صنعت، معدن و تجارت همچنين از ارسال كمك هاي بشردوستانه جمهوري آذربايجان به مناطق سيل زده ايران تقدير و بر عملياتي كردن توافقنامه هاي امضا شده بين دو كشور در حوزه هاي مختلف اقتصادي، صنعتي و سرمايه گذاري تاكيد كرد. رحماني ايجاد منطقه صنعتي مشترك در مرز دو كشور را پيشنهاد داد كه مورد استقبال رئيس جمهوري آذربايجان قرار گرفت و قرار شد جزئيات و شيوه هاي ايجاد آن در دو كشور مورد بررسي قرار گيرد.  در نشست مشترك وزير صنعت، معدن و تجارت با وزير اقتصاد آذربايجان نيز با توجه به روابط رو به توسعه دوطرف، بر ايجاد يك منطقه صنعتي مشترك و سرمايه گذاري گمركي و صنايع مختلف از جمله نفت، گاز، معدني و تجهيزات صنعتي تاكيد و توافق شد.  در پايان اين ديدار مقرر شد معاون امور صنايع وزارتخانه با استفاده از كليه پتانسيل ها موضوع منطقه صنعتي مشترك را با همكاري طرف آذربايجاني پيگيري كند. همچنين توافق شد در حوزه حضور برندهاي نساجي، پوشاك و صنايع غذايي همكاري ها افزايش يابد. برگزاري نمايشگاه توانمندي هاي حوزه تجهيزات صنعتي و محصولات نهايي از ديگر توافقات نشست دو طرف بود. وزير صنعت همچنين در ديدار با صفرممداف، رئيس كميته گمرك آذربايجان با توجه به مناسبات سياسي و اقتصادي بسيار خوب و نقش و جايگاه گمرك در توسعه اين همكاري ها و نيز در آستانه سالگرد 24 ساعته شدن گمركات آستارا و جلفا بيله سوار كه نقش چشمگيري در تداوم اين مناسبات دارد از همكاري بسيار خوب گمركات دو كشور براي توسعه زيرساخت هاي نرم افزاري و سخت افزاري به منظور تسهيل و تسريع در تشريفات گمركي تشكر كرد. علاوه بر موضوعات فوق، با توجه به اينكه عمده صادرات به منطقه قفقاز و روسيه از طريق جمهوري آذربايجان اتفاق مي افتد، وزير صنعت، معدن و تجارت خواستار تسهيل در روند امور گمركي دو طرف شد. در حاشيه ديدارها، وزيراقتصاد جمهوري آذربايجان گفت: ظرفيت هاي زيادي براي توسعه روابط و همكاري هاي اقتصادي جمهوري آذربايجان و ايران وجود دارد و بايد از اين ظرفيت ها به صورت مشترك استفاده كنيم.

شاهين مصطفي اف افزود: روابط جمهوري آذربايجان و ايران با موفقيت توسعه مي يابد و در حال حاضر تعاملات في مابين در بالاترين سطح در تاريخ روابط دو كشور قرار دارد.

وي با اشاره به صحبت هاي الهام علي اف، رئيس جمهوري آذربايجان در ديدار با وزير صنعت، معدن و تجارت كشورمان مبني بر اينكه به روابط با جمهوري اسلامي ايران اهميت خاص قائل است، اشاره كرد و گفت: سير مثبت در روابط ايران و جمهوري آذربايجان نتيجه عزم و اراده سران دو كشور براي تقويت روابط في مابين است. مصطفي اف درباره ديدار با رضا رحماني و هيات همراه نيز اظهار كرد: در اين ديدار ظرفيت هاي همكاري دو كشور در حوزه هاي صنعت و تجارت بررسي و كارهاي مشترك اجرا شده تا به حال مرور شد. وي در مورد ساخت كارخانه مشترك اتوبوس سازي دو كشور در كوي صنعتي «حاجي قابول» در 110 كيلومتري جنوب باكو اظهار كرد: كارخانه مشترك خودروسازي ايران و جمهوري آذربايجان نيز در كوي صنعتي شهر نفتچالا واقع در 168 كيلومتري جنوب باكو با موفقيت فعاليت مي كند و اطمينان داريم توليد مشترك اتوبوس نيز موفقيت آميز خواهد بود.

وي همچنين با اشاره به طرح مشترك در دست اجراي ساخت كارخانه داروسازي ايران و جمهوري آذربايجان در منطقه «پيراللهي» حومه باكو گفت: اميدوار هستيم اين طرح مشترك مهم در اسرع وقت اجرا شود. مصطفي اف افزود: در ديدار با وزير صنعت، معدن و تجارت ايران همچنين درباره اجراي برخي پروژه هاي اقتصادي مشترك ديگر تبادل نظر كرديم تا روابط اقتصادي دو كشور پيشرفت قابل توجهي داشته باشد. وزير اقتصاد جمهوري آذربايجان، روابط ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه تجارت را نيز موفقيت آميز خواند و گفت: سال گذشته حجم گردش تجاري دو كشور 74 درصد افزايش يافته و در دو ماه سال جاري نيز اين شاخص چهار و نيم برابر افزايش پيدا كرده است كه البته نتيجه تلاش هاي مشترك است. وزير صنعت، معدن و تجارت در ديدار با وزير كار جمهوري آذربايجان نيز، مذاكرات مثبتي درباره اشتغال، سابقه كار و سابقه بيمه ايرانيان شاغل در آذربايجان در ايران پس از اتمام كار در هر دو كشور داشتند و طرف آذربايجاني براي همكاري اعلام آمادگي كرد. رحماني در اين ديدار ضمن تشكر از همكاري هاي بسيار خوب جمهوري آذربايجان و حضور فعالان اقتصادي ايراني در اين كشور و ثبت شركت هاي فراوان، بر ضرورت همكاري درخصوص بيمه و تبادل بهتر پيرامون مسائل مختلف از جمله زيرساخت هاي فناوري تاكيد كرد. در اين ديدار علاوه بر مسائل فوق پيرامون قراردادهاي همكاري قانون كار، بيمه بيكاري و خدمات دولتي و غيردولتي كشور آذربايجان به شاغلان اين كشور مذاكراتي انجام شد.

بر اساس اين گزارش، عمليات ساخت كارخانه مشترك اتوبوس سازي با مشاركت شركت «آذرماش» جمهوري آذربايجان و شركت خصوصي «عقاب» جمهوري اسلامي ايران در منطقه صنعتي «حاجي قابول» در 110 كيلومتري جنوب باكو پايتخت جمهوري آذربايجان آغاز شد.

سهم شركت ايراني در اين كارخانه 75درصد و سهم شركت آذربايجاني 25 درصد است كه با سرمايه گذاري اوليه 6 ميليون يورو ساخته خواهد شد. مدت زمان ساخت اين كارخانه پايان سال ميلادي آينده اعلام شده است. با تكميل اين كارخانه در مرحله اول سالانه 500 دستگاه اتوبوس توليد خواهد شد. با ساخت اين كارخانه، همكاري هاي دو كشوردر حوزه صنعتي وارد مرحله جديدي مي شود. پيش از اين اوايل سال گذشته كارخانه مشترك خودروسازي ايران و جمهوري آذربايجان در مجتمع صنعتي «نفتچالا» جمهوري آذربايجان به بهره برداري رسيده است كه در همان سال اول فعاليت بيش از يك هزار دستگاه انواع خودرو در آن توليد و به بازار مصرف عرضه شد.

جزئيات توافقات صنعتي ايران و جمهوري آذربايجان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Family and Reproductive Health
شماره 4 (پياپي 1204)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است