|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: جاذبه و دافعه حفظ قله بورس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4633
سه شنبه 28 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جاذبه و دافعه حفظ قله بورس
شاخص سهام براي ششمين هفته صعودي ماند

نويسنده: شروين شهرياري (shahriary_sh@yahoo.com)

 دنياي اقتصاد : بازار سهام در هفته گذشته تكاپوي زيادي براي عبور از قله تاريخي 195 هزار واحدي مهرماه گذشته كرد و در نهايت توانست بالاتر از سطح مزبور قرار گيرد، هرچند چهارشنبه با غلبه نسبي عرضه ها مواجه شد. به ويژه آنكه با مديريت موثر بانك مركزي در بازار ارز يكي از انگيزه هاي مهم رشد قيمت ها در بورس كالا و تاثير پذيري سهام شركت هاي مرتبط عملا در حالت انتظار قرار گرفته است.

در هر صورت، با رشد بيش از3 درصدي هفته گذشته، بازدهي شاخص بورس در آستانه پايان اولين ماه از سال جديد به 12 درصد رسيد كه يك سرو گردن بالاتر از همه فرصت هاي سرمايه گذاري رقيب (سپرده بانكي، مسكن، طلا و ارز) در فروردين بوده و فعالان بازار سهام را به در پيش داشتن يك سال خوب اميدوار كرده است. در همين حال، ارزش معاملات در بازار سرمايه به طور پيوسته در محدوده 1500 ميليارد تومان در روزهاي اخير ثبت شده كه به خوبي گوياي ورود نقدينگي جديد به بورس است. مطالعه جزئيات آمار معاملات نشان دهنده غلبه سرمايه گذاران حقيقي در سمت تقاضا است كه همواره احتمال بروز هيجان زدگي را در تحليل روند بازار به دليل تبارشناسي اين دسته از بازيگران به خاطر مي آورد. با اين وجود، متغيرهاي تحليلي از جمله نسبت هاي قيمت بر درآمد گوياي اين واقعيت هستند كه به رغم رشد اخير، هنوز كليت بازار سهام از مدار تبعيت از منطق ارزش گذاري و توجه به پتانسيل سودآوري شركت ها در قيمت گذاري خارج نشده است؛ وضعيتي كه اميدواري جهت ادامه رونق بورس تهران در ماه هاي آتي البته با شيب به مراتب ملايم تر از جهش فروردين را نزد تحليلگران زنده نگه مي دارد.

گام به گام تا آزاد سازي كامل ارزي؟

در روزهاي اخير دو مجموعه از خبرها موجب شده تا فعالان بازار سهام نسبت به زمان پايان سياست نرخ گذاري دستوري ارز و آزادسازي كامل اين بازار اميدوار شوند. نخست اخبار مربوط به راه اندازي سامانه ارتباط مستقيم بين صادركنندگان و واردكنندگان است كه از قرارمعلوم به صورت پنجره جديد و متفاوت از نحوه فعلي مبادلات در سامانه نيما عمل خواهد كرد. به اين ترتيب، تصور براين است كه فروش ارز صادركننده بر مبناي نرخ توافقي در يك فرآيند مستقل از بوروكراسي سامانه موجود قابليت انجام خواهد داشت. اخبار گروه دوم مربوط به افزايش نرخ ميانگين ارز مبادله شده بر مبناي دلار به محدوده 9500 تومان (بيش از 10 درصد بالاتر از زمستان گذشته) و شواهد متعدد مبني بر مبادله ارز برخي صادركنندگان با نرخي نزديك به سامانه سنا (بازار آزاد) است. بر اين اساس، گويا عمده محدوديت در نرخ گذاري هاي پايين تر متوجه شركت هاي پتروشيمي است و ديگر صادركنندگان قادر شده اند تا ارز خود را با تخفيف معقولي نسبت به حاشيه بازار به فروش برسانند. علت پايين تر بودن ميانگين نرخ سامانه نيما هم البته به وزن بالاي شركت هاي بورسي در مبادلات ارزي اين سامانه باز مي گردد كه مانع از انعكاس كامل تاثير فروش ارز صادركنندگان ديگر با نرخ هاي تقريبا آزاد در قيمت ميانگين شده است. در هر صورت، آنچه شايان توجه است اينكه سمت وسوي تحولات رو به پذيرفتن منطق بازار از سوي سياست گذاران و حاكميت كامل عرضه و تقاضا در مبادلات ارزي دارد. بنابراين، مي توان گفت پس از بيش از يك سال اعمال سياست هاي دستوري و البته تبعات ناموفق آن، صادركنندگان بزرگ بورسي و سهامداران آنها مي توانند نسبت به انتفاع از تسعير درآمدهاي صادراتي خود با نرخ آزاد اميدوار باشند؛ وضعيتي كه در صورت تحقق، انگيزه بنيادي لازم براي ادامه رونق بازار سرمايه در سال 98 را فراهم خواهد كرد.

برندگان حذف دلار 4200 توماني

همزمان با اعمال آزادسازي بيشتر در سامانه نيما و افزايش آزادي عمل صادركنندگان، بار ديگر سياست ارز دستوري يعني تخصيص دلار 4200 توماني به واردات كالاهاي اساسي نيز با ترديدهاي جدي مواجه شده است. بر اين اساس، هر روز زمزمه ها از تجديد نظر كامل در اين سياست و ادامه واردات با ارز سامانه نيما شنيده مي شود كه احتمالا به زودي رنگ واقعيت به خود خواهد گرفت. بازار سهام از آنجا كه بيش از هر نماگر اقتصادي ديگربه پيشواز تحولات مي رود طبيعتا وارد گمانه زني درخصوص آثار اين تحول مهم شده و فعلا، برداشت مثبتي از نتيجه نهايي اين تحولات بر سودآوري برخي صنايع دارد. در همين راستا، در هفته جاري سهام طيف متنوعي از صنايع شامل داروسازان، لاستيك سازان و گروه غذايي مورد توجه قرار گرفتند و همگي رشدهاي دورقمي بر مبناي واحد درصد را به ثبت رساندند. منشا مواجهه مثبت بازار با اين خبر به تجربه اوايل دهه 90 باز مي گردد؛ مقطعي كه با حذف دلار 1226 توماني و جهش قيمت هاي فروش و نيز استفاده از اثر موجودي، رشد هاي چند برابري در سودآوري اين صنايع ولو به طور مقطعي به ثبت رسيد كه باعث جهش قيمت سهام و البته اصلاح بعدي به دليل عدم امكان تكراربخشي از سودآوري مزبور (ناشي از حذف اثر موجودي ارزان) شد. با اين حال، به مصداق سخن مشهور بازارهاي مالي يعني «شيطان درجزئيات حضور دارد»، معامله گران بايد به دقت تحولات جاري را دنبال كنند تا مشخص شود آيا دقيقا مانند دفعه گذشته، دولت كنوني، اجازه افزايش قيمت هاي فروش متناسب با جهش هزينه مواد اوليه را خواهد داد يا اينكه با اعمال سياست هاي نرخ گذاري، رشد سودآوري در ابعاد محدودتري رقم خواهد خورد.

پيام انقباض اقتصاد به بورس

مركز آمار ايران در هفته جاري آمار رشد اقتصادي در 9 ماهه اول سال 97 را منفي 8/ 3 درصد اعلام كرد تا ضعيف ترين عملكرد اقتصاد كشور طي اين دوره از سال 91 رقم بخورد. در همين حال، صندوق بين المللي پول در جديدترين گزارش خود پيش بيني انقباض اقتصادي ايران درسال 2019 را از 6/ 3 درصد قبلي به 6 درصد تغيير داد. الگوي مزبور درصورت تحقق شباهت زيادي با اتفاقات سال 90 (منفي 9/ 1درصد) و 91 (منفي 8/ 6درصد) دارد و اينك پس از پنج سال دوباره عينا تكرار مي شود. اهميت اين موضوع اولا از اين جهت است كه اين دو دوره عنوان سخت ترين ركود اقتصاد ايران پس از پايان جنگ عراق را به خود اختصاص مي دهد و از سوي ديگر، با فرض تحقق پيش بيني صندوق بين المللي پول، تقريبا كل رشد اقتصادي از ابتداي دهه 90 به صفر مي رسد؛ به عبارت ديگر، دلالت اين رويداد عدم تغيير اندازه واقعي اقتصاد ايران در طي اين دوره به رغم رشد جمعيت است. نكته جالب توجه اين است كه اگر رقم بازدهي شاخص بورس در همين دوره به صورت ارزي محاسبه شود باز هم بازدهي در محدوده صفر به دست مي آيد. از اين رو مي توان گفت با حذف اثر تورم ارزي در قيمت هاي سهام، بورس تهران از ثبت رشد واقعي ناكام مانده است؛ بروندادي كه شواهد تجربي مبني بر ارتباط عامل رشد اقتصادي و سودآوري بازار سهام پس از حذف اثر تورم را در ايران نيز تاييد مي كند.

جاذبه و دافعه حفظ قله بورس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از " شروين شهرياري"

  چشم انداز بورس از سه دوربين / «دنياي اقتصاد» سرنوشت بازار سهام را بر اساس متغيرهاي كلان بررسي مي كند
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  انتفاع سهام از آخرين گام هاي آزادسازي
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 22/6/97
مشاهده متن    
  نوسان ارزي؛ عامل سرگرداني بورس
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 15/6/97
مشاهده متن    
  برخورد بورس به سد ابهام / بازدهي هفتگي سهام پس از سه هفته منفي شد
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 25/5/97
مشاهده متن    
  هفته ۱۴ درصدي بورس تهران
شروين شهرياري، دنياي اقتصاد 11/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي كردستان
متن مطالب شماره 2 (پياپي 100)، خرداد و تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است