|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: ثبت بازدهي 3 درصدي در كارنامه هفتگي بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
ثبت بازدهي 3 درصدي در كارنامه هفتگي بازار سهام


نويسنده: همايون دارابي

 دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته يكي از تاريخي ترين عملكردهاي هفتگي خود را پشت سر گذاشت.

 به طوري كه نه تنها در اين دوره ركورد تاريخي شاخص كل شكسته شد، بلكه بازدهي بازار سهام در اين هفته به بيش از 3درصد رسيد. هفته گذشته همه عوامل دست به دست هم داد تا شاخص كل بتواند تاريخ ساز ظاهر شود؛اخبار موجود در بازار ارز و خبرهاي احتمالي از حذف ارز 4هزار و 200توماني، رشد بهاي جهاني نفت و فلزات و تداوم ورود نقدينگي از سوي افراد حقيقي و حقوقي باعث شد تا نماگر اصلي بازار بتواند با شكستن ركورد 195هزار واحدي به سمت 200هزار واحد حركت كرده و اين سطح را نيز لمس كند. هر چند در پايان هفته، عرضه هاي سنگين شاخص را به زير مرز 200هزار واحد بازگرداند، اما ثبت بازدهي 1/ 3درصدي در هفته گذشته و 9/ 11درصدي در فروردين ماه كاملا بازار سرمايه را به عنوان يك مدعي پيشرو در ليست سرمايه گذاري هاي سال جاري فعالان اقتصادي قرار داده است. اكثر كارشناسان اقتصادي با توجه به شرايط حاكم بر اقتصاد و بازارهاي موازي كه در حالت اشباع قيمتي به سر مي برند، شانس بالايي براي بازار سرمايه در سال جاري قائل هستند. در اين شرايط نگاه ها به تحولات آتي و سياست هاي دولت است كه چگونه بتواند از موقعيت كنوني استفاده كند يا با اتخاذ سياست هاي نامناسب فرصت به وجود آمده را از ميان ببرد. در اين شرايط روز چهارشنبه بازار در حالت استراحت و اصلاح قيمتي بود كه موجب كاهش هزار و 979واحدي شاخص كل شد. با اين افت يك درصدي، شاخص كل در پايان معاملات به رقم 199 هزار و 911 واحد رسيد. نمادهاي چادرملو، سرمايه گذاري نفت وگاز و پتروشيمي تامين، مپنا، فولاد مباركه، بانك تجارت و مخابرات بيشترين سهم را در افت شاخص داشتند. در همين راستا شاخص كل هم وزن نيز 271 واحد افت كرده و به رقم 39 هزار و 462واحد رسيد.

در همين حال در بازار جهاني، وضعيت براي بازار سرمايه همچنان اميدوار كننده است؛ در بازار جهاني بهاي نفت در كانال 71تا 72دلار براي هر بشكه نفت خام برنت در حال نوسان است. بهاي هر تن مس 6هزار و 463دلار و بهاي فلزات روي و سرب به ترتيب 2هزار و 794دلار و هزار و 942دلار رقم خورده است. در بازار جهاني سنگ آهن كاهش تمايل به خريد بين خريداران چيني و كاهش نگراني ها از محدوديت عرضه جهاني، قيمت اين ماده اوليه را كمي پايين آورد. بر اين اساس آخرين متوسط شاخص قيمت موسسه پلاتس براي سنگ آهن خلوص 62 درصد 5/ 1 دلار نسبت به دوشنبه اخير افت داشت و به رقم 30/ 94 دلار در هر تن خشك سي اف آر رسيد. از سوي ديگر ميزان سنگ آهن صادراتي 5 توليد كننده اصلي جهاني از 7 تا 13 آوريل نسبت به هفته قبل 3/ 11 درصد رشد داشته و به رقم 86/ 18 ميليون تن رسيد.

در مهم ترين خبرهاي موثر براي بازار سرمايه همچنين روز پنج شنبه اولين جلسه هيات مديره بازار متشكل ارزي برگزار شد و براساس شنيده ها مديرعامل سابق صرافي بانك ملي به عنوان مديرعامل اين بازار انتخاب شده است. مديرعامل فرابورس نيز با توجه به سهم 20درصدي فرابورس در اين شركت به عنوان عضو هيات مديره اين شركت انتخاب شد. بازار متشكل ارزي قرار است جايگزين ديگر بسترهاي معامله ارزي در كشور شود. در همين حال هفته گذشته گزارشي منتشر شد كه نشان مي دهد نظام بانكي 131هزار ميليارد تومان از دولت طلب دارد؛ بررسي گزارش تهيه شده توسط مركز مديريت بدهي و دارايي هاي مالي عمومي دولت نشان مي دهد، نظام بانكي، موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي، دارندگان اوراق بهادار و اشخاص خصوصي و تعاوني مهم ترين طلبكاران از دولت هستند.

بر اين اساس، سهم بدهي دولت به نظام بانكي از كل بدهي حدود 41 درصد و رقم برآورد شده آن در انتهاي سال 96 حدود 131 هزار ميليارد تومان بوده است. همچنين موسسات و نهادهاي عمومي غير دولتي (از جمله تامين اجتماعي و صندوق هاي بازنشستگي) به عنوان ديگر طلبكاران دولت، سهم 24 درصدي از كل بدهي دولت را به خود اختصاص داده اند كه رقم آن نزديك به 74 هزار ميليارد تومان است. به عقيده كارشناسان اين پديده يعني سهم بالاي طلب صندوق ها و نظام بانكي از دولت، به دليل تخصيص حجم بالايي از يارانه بدون وجود منابع پايدار براي تامين آن است. در ميان اخبار منتشر شده بنگاه هاي اقتصادي نيز، انتشار گزارش 6ماهه پتروشيمي پرديس نگاه ها را به سمت اين شركت چرخانده است؛ پتروشيمي پرديس در اين گزارش از حذف نرخ دولتي اوره خبر داده و با اين نرخ گذاري ميزان سود سه ماه دوم شركت به 889ميليارد تومان بالغ شده است كه دوبرابر رقم 401ميليارد تومان سه ماه اول بوده است. در گزارش «شپديس» آمده است طي صدور اخطاريه، مورخ اسفندماه سال 97 ديوان عدالت اداري به كارگروه تنظيم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر اجراي مفاد كامل دادنامه قبلي ديوان عدالت اداري، ظرف مدت 7روز از زمان ابلاغ از يك طرف و ابلاغ مصوبه ستاد تنظيم بازار به سازمان خدمات حمايتي كشاورزي با پيگيري انجمن صنفي كارفرمايي صنعت پتروشيمي از طرف ديگر موجب شد نرخ اوره داخلي از ابتداي مهر ماه 1397بر اساس ميانگين وزن نرخ اوره فروش رفته در بورس كالا در محاسبات لحاظ شود. بر اين اساس، «شپديس» طي اصلاحيه اي، ميانگين نرخ فروش اوره داخلي در سال 97 را از 620 تومان به 1700 تومان افزايش داد كه به دنبال آن فروش اوره داخلي 623 ميليارد تومان افزايش يافت و فروش كل سال مالي 97 از 1823 ميليارد تومان در گزارش قبلي به 2445 ميليارد تومان رسيد. در گروه واسطه گري مالي، اعتلا البرز خبر از افزايش سرمايه داده است؛ گزارش توجيهي هيات مديره به منظور پيشنهاد افزايش سرمايه از مبلغ 60ميليارد تومان به مبلغ 80ميليارد تومان از محل مطالبات حال شده سهامداران و آورده نقدي به تصويب هيات مديره رسيده است. افزايش سرمايه 33درصدي مزبور براي حفظ نقدينگي شركت، عدم خروج نقدينگي مذكور و همچنين ارتقاي بيشتر سودآوري خواهد بود. در همين راستا سرمايه گذاري آتيه دماوند نيز در مجمع 18تومان سود تقسيم كرد. فروش برخي زيرمجموعه هاي زيان ده يكي از مهم ترين اتفاقات سال مالي گذشته «وآتي» بود. در اين گروه همچنين سرمايه گذاري مس سرچشمه در مجمع عمومي فوق العاده شاهد تصويب افزايش سرمايه 21درصدي بود. براساس اين مصوبه سرمايه شركت از مبلغ 280ميليارد تومان به مبلغ 340ميليارد تومان از محل سود انباشته افزايش يافت.

در گروه سيماني يك كارشناس قديمي صنعت سيمان از تقاضاي جديد هند و چين براي خريد سيمان ايران خبر داد. علي محمد بد در گفت وگو با خبرگزاري فارس با اشاره به ورود تقاضاي جديد براي خريد سيمان ايران از طرف هند و چين، اظهار كرد: با توجه به افزايش قيمت انرژي در دنيا، تقاضا براي خريد سيمان ايران افزايش پيدا كرده و درخواست هاي جديدي از سوي خريداران هندي و چيني داشته ايم.وي تصريح كرد: اگر قيمت جهاني فولاد را 400 دلار در نظر بگيريم، حدود 100 دلار براي تامين انرژي در اين بخش هزينه مي شود، در حالي كه در ايران قيمت انرژي پايين تر است.اين كارشناس صنعت سيمان ادامه داد: در مورد سيمان نيز قيمت جهاني حدود 60 دلار است كه 15 تا 20 دلار آن سهم انرژي است.

به گفته بد، علاوه بر كويت، آفريقا و بنگلادش كه قبلا خريدار سيمان ايران بوده اند، حالا تجار هندي و چيني نيز تقاضاهايي براي خريد سيمان از ايران ارائه كرده اند و به دنبال عقد قراردادهايي براي خريد يك و نيم ميليون تني سيمان هستند.وي در ادامه با اشاره به بخشنامه وزارت صنعت براي استفاده صادركنندگان از ارز حاصل از صادرات براي واردات مواد اوليه، گفت: اين بخشنامه مي تواند تاثير مناسبي بر افزايش صادرات داشته باشد، هر چند با مشكلاتي در زمينه حمل و نقل كالا روبه رو هستيم. از سوي ديگر در نماد «هاي وب» نيز سرمايه گذاري تدبير با خريد 42ميليون سهم، وارد تركيب سهامداران شركت شد. پيش از تدبير نيز شركت آواي عرصه پارس به فهرست سهامداران درصدي شركت پيوسته بود. در گروه غذايي نيز ملي كشت وصنعت ودامپروري پارس شاهد برگزاري مجمع سالانه بود. در اين مجمع سودي معادل 75تومان معادل 85 درصد سود محقق شده، به ازاي هر سهم تقسيم شد.از سوي ديگر، مجتمع توليد گوشت مرغ ماهان نيز به هر سهم 5تومان سود داد.در گروه فلزي فولاد آلياژي ايران در مجمع فوق العاده، افزايش سرمايه را تصويب كرد. در اين مجمع افزايش سرمايه 20درصدي «فولاژ» از مبلغ 499ميليارد تومان به 600ميليارد تومان مصوب شد. همچنين از 20درصد افزايش سرمايه مزبور 10درصد قطعي بوده و 10درصد ديگر در اختيار هيات مديره قرار گرفته است. 50ميليارد تومان از افزايش سرمايه مزبور از محل مطالبات و آورده نقدي سهامداران و مابقي نيز از محل سود انباشته خواهد بود.در گروه ليزينگي نيز ليزينگ ايران و شرق تقسيم سودي معادل 35 تومان به ازاي هر سهم را تصويب كرد.در مجموع بازار روز چهارشنبه بازاري منفي و در حال استراحت بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس معادل رقم هزار و 859ميليارد تومان بود و در فرابورس 780ميليارد توماني رقم خورد. با اين كارنامه در كل هفته ارزش معاملات در بورس با رشد 47درصدي به رقم 7هزار و 181ميليارد تومان رسيد.

ثبت بازدهي 3 درصدي در كارنامه هفتگي بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات تروما
شماره 4 (پياپي 704)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است