|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: اولين نزول هفتگي دلار 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 13 (بانك و بيمه) > متن
 
 


اولين نزول هفتگي دلار 98
شاخص ارزي و سكه بيش از يك درصد افت كردند


دنياي اقتصاد : در آخرين روز هفته گذشته، سكه و دلار به آرامي حركت افزايشي را از سر گرفتند، ولي اين اتفاق كافي نبود كه روند هفتگي بازارها را تغيير دهد. روز پنج شنبه دلار 20 تومان افزايش قيمت را به ثبت رساند و به بهاي 13 هزار و 640 تومان رسيد. همسو با رشد بهاي دلار، سكه تمام بهار آزادي نيز 5 هزار تومان افزايش قيمت را به ثبت رساند و روي قيمت 4 ميليون و 755 هزار تومان قرار گرفت. با وجود افزايش قيمت روز آخر، دلار در هفته اي كه گذشت 6/ 1 درصد از ارزش خود را از دست داد و سكه نيز با كاهش 3/ 1 درصدي مواجه شد. اين اولين هفته سال 98 بود كه هر دو دارايي كاهش قيمت را تجربه كردند. سكه و دلار دو هفته پيش بالاي 3 درصد افزايش قيمتي را تجربه كرده بودند و كاهش هفته گذشته، بخشي از افزايش پيشين را جبران كرد.

به گفته فعالان، مهم ترين عاملي كه در هفته گذشته موجب آرامش نسبي بازار ارز شد، كاهش نوسانات حواله درهم بود. هفته گذشته درهم نتوانست مرز 3 هزار و 800 توماني را حفظ كند و بيشتر طول هفته را در كانال 3 هزار و 700 توماني سپري كرد. به باور فعالان، به نظر مي رسد، اخلال عرضه درهم در دبي در هفته گذشته برطرف شد و سوداگران نيز تقاضاي سفته بازي خود را كاهش دادند. اين دسته از فعالان كه نقش درهم را در معاملات بازار داخلي بسيار اثرگذار مي دانند، اعتقاد دارند در هفته جاري نيز دلار بيش از هر عاملي از نوسانات ارز همسايه اثرخواهد گرفت. به گفته آنها، پس از آنكه بانك مركزي اعلام كرد صرافي ها مي توانند درهم را در دبي تحويل متقاضيان دهند و ريال آن را در ايران از بانك مركزي تحويل بگيرند، نرخ برابري درهم به ريال روند معقول تري گرفت.

يكي از عوامل ديگري كه از نظر فعالان موجب خروج دلار از مسير افزايشي در هفته گذشته شد، نزديك شدن به آغاز فعاليت بازار متشكل ارزي بود. برخي از معامله گران معتقدند با شروع فعاليت بازار متشكل ارزي، شرايط معاملات شفاف تر خواهد شد و تاثير نوسان گيران در بازار آزاد كاهش خواهد يافت، در نتيجه قيمت بيشتر براساس عوامل بنيادي تعيين خواهد شد. به باور آنها از لحاظ بنيادي حداقل در حال حاضر دلار ظرفيت قيمت هاي بالاي 14 هزار تومان را ندارد.براساس آخرين خبرها، در انتهاي هفته اولين جلسه هيات مديره بازار متشكل ارزي نيز تشكيل شد. به گزارش روابط عمومي بانك مركزي، در اين جلسه با تصميم هيات مديره مقرر شد كليه صرافي هاي مجاز و بانك هاي عامل از درگاهي كه متعاقبا اعلام مي شود، نسبت به اخذ كد كارگزاري بازار متشكل ارزي اقدام كنند. شنيده ها حاكي است كه پيمان قرباني، صمد كريمي، امير هارموني، يوسف حسن پور و محمود شكسته بند به عنوان اعضاي هيات مديره بازار متشكل ارزي تعيين شده اند و نفر آخر به عنوان مدير عامل اين شركت فعاليت خواهد كرد.

در كنار خبرهاي مربوط به بازار متشكل ارزي و افت نوسانات درهم، گروه ديگري از معامله گران افت تفاضا را عامل اصلي دانسته اند كه منجر به تغيير مسير دلار در بازار داخلي شد. به گفته آنها، در شرايط فعلي بيشتر معامله گران در انتظار تعيين تكليف، تمديد يا عدم تمديد معافيت هاي نفتي ايران از سوي آمريكا هستند. از نظر آنها، اگر ايران بتواند نفت خود را به همين ميزان فعلي بفروشد، مي تواند ارز كافي را براي مقابله با شوك هاي آتي در اختيار داشته باشد.در هفته اي كه گذشت، بازار سكه نسبت به بازار دلار با افت بيشتري مواجه بود. يكي از مهم ترين متغيرها در نوسان كاهشي بيشتر بازار سكه، نزول بهاي اونس در بازارهاي جهاني بود. بررسي ها نشان مي دهد كه اونس طلا ساعت 4 بعدازظهر روز پنج شنبه در محدوده هزار و 270 دلاري قرار گرفته بود، حال آنكه در همان مقطع زماني پنج شنبه 2 هفته پيش حدود هزار و 300 دلاري قرار داشت. به اين ترتيب، نزول 30 دلاري اونس طي يك هفته موجب شد كه سكه تمام، نيم سكه و ربع سكه با افت زيادي مواجه شوند. در اين ميان، نيم سكه و ربع سكه حتي بيش از 3 درصد از ارزش خود را از دست دادند.

خريد طلاي آب شده ممنوع نيست، ولي به ضرر مردم است

رئيس اتحاديه فروشندگان و توليد كنندگان طلا و جواهر تهران معتقد است كسي نمي تواند افراد را به نخريدن كالايي مجبور كند؛ اما ورود افراد غيرحرفه اي به خريد طلاي آب شده همراه با ضرر و زيان براي آنها است.به گزارش «ايسنا» روز پنج شنبه اخباري مبني بر ممنوعيت خريد و فروش از سوي عموم افراد براي طلاي خام يا آب شده اعلام شد كه اين خبر با توجه به قوانين تجارت آن چنان منطقي به نظر نمي رسيد و از سوي ديگر در ماه هاي گذشته به واسطه افزايش ارزش دلار و كاهش پول ملي عموم افراد براي كسب سرمايه خود به خريد شمش طلا و طلاي آب شده روي آورده بودند.

حال با اين تفاسير ابراهيم محمد ولي، رئيس اتحاديه فروشندگان و توليد كنندگان طلا و جواهر تهران  در گفت وگو با «ايسنا» با بيان اينكه ورود افراد ناآشنا به كيفيت و عيار طلاي آب شده به بازار طلا براي آنها بسيار خطرناك است گفت: قانونا نمي توان افراد را مجبور به نخريدن كالاي خاصي كرد، اما با توجه به اينكه خريد شمش طلا و طلاي آب شده نياز به اطلاعات كارشناسي و فني دارد پيشنهاد مي شود براي جلوگيري از ضرر و زيان، افراد عادي به خريد اين قسم از طلا ورود نكنند.وي بيان كرد: به واحدهاي صنفي اعلام شده تا از خريد و فروش طلاي آب شده و شمش طلا با افراد عادي كه فعاليت صنفي در حوزه طلا ندارند پرهيز شود. رئيس اتحاديه فروشندگان و توليد كنندگان طلا و جواهر تهران خاطرنشان كرد: اميد مي رود عموم افراد به خريد و فروش طلاي ساخته شده و مصنوعات طلا بپردازند تا اين موضوع عاملي شود كه توليد طلا و كسب و كار اين صنف رونق گرفته و كسي دچار ضرر و زيان نشود.

خاطرنشان مي شود، روز پنج شنبه هر گرم طلاي 18 عيار روند كاهش آرام خود را ادامه داد و با افت هزار تومان به قيمت 429 هزار تومان رسيد. روز چهار شنبه نيز هر گرم طلاي 18 عيار افت هزار توماني را ثبت كرده بود. به گفته فعالان، كاهش بهاي اونس در بازارهاي جهاني مهم ترين عامل كاهنده در بازار داخلي بود.همچنين محمدولي در مصاحبه اي با «ايرنا» به دلايل كاهش قيمت ها در بازار اشاره كرد و گفت: كاهش نرخ ارز و همچنين ميزان تقاضا بي تاثير بر روند قيمت ها نيست، اما قيمت طلا و سكه در بازار بيشتر متاثر از قيمت ارز است. رئيس اتحاديه طلا و سكه تهران اواخر سال 97 و 20 روز نخست فروردين ماه را بهترين زمان براي خريد طلا دانست و گفت: فعالان بازار در صورت سرمايه گذاري در بازار طلا متضرر نخواهند شد و اميدواريم كه سرمايه گذاران از خريد طلاي آب شده و خام بپرهيزند و به سمت خريد مصنوعات طلا پيش روند.وي وضعيت معاملات در بازار هفته آينده را مورد پيش بيني قرار داد و اعلام كرد: با وجود وضعيت كنوني، پيش بيني بازار سخت است اما با توجه به وضعيت بازار در دو روز آخر هفته، احتمال ادامه همين روند در بازار هفته آينده بسيار زياد است كه با چنين اتفاقي رونق به بازار باز خواهد گشت.

اولين نزول هفتگي دلار 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 13 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله پيشرفت هاي نوين در علوم رفتاري
متن مطالب شماره 32، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است