|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: برنامه سكاندار براي بورس 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


برنامه سكاندار براي بورس 98
شاپور محمدي در ديدار نوروزي با مديران ارشد بازار سرمايه ارائه كرد


دنياي اقتصاد : رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار، در ديدار نوروزي مديران ارشد بازار سرمايه كه به ميزباني كانون كارگزاران بورس برگزار شد، توسعه بازار سرمايه را از اولويت هاي سال جديد دانست و به مهم ترين برنامه هاي درنظر گرفته شده براي تحقق اين هدف اشاره كرد. جعبه ابزارهاي مالي بورس با نهايي شدن چند ابزار همچون فروش استقراضي نخستين برنامه هاي توسعه اي در بورس 98خواهد بود كه اين موضوع تا يكي دو ماه آينده تكميل خواهد شد.

همچنين به گفته شاپور محمدي ارتقاي چارچوب افشاي اطلاعات، تقويت مقررات و نظارت بر بازار پايه فرابورس ايران، ايجاد تغيير و اصلاح در حوزه هيات هاي پذيرش از جمله سهام ممتاز و ادغام ها در حوزه ناشران، تدوين دستور العمل جامع صندوق هاي سرمايه گذاري، نظارت بيشتر بر عملكرد كارگزاري هاي فعال در بازار سرمايه، تشكيل صندوق رويدادهاي طبيعي، تقويت سامانه معاملاتي و توسعه سامانه معاملات بومي از جمله ديگر برنامه هاي گنجانده شده در دستور كار سال 98خواهد بود. هر چند سازمان بورس در سال 97 با سياست گذاري هاي مناسب و توسعه ابزارهاي جديد در بازارسرمايه، موفق به تقويت و افزايش كارآيي در هر چهار بورس فعال در كشور شد، اما همچنان برخي وعده هاي پيشين سكاندار بورس محقق نشده است. عرضه و معامله نفت خام در بورس انرژي، معاملات آتي زعفران در بورس كالا، ايجاد مقررات جديد در بازار پايه فرابورس و همچنين اصلاح محدوديت ها از جمله كاهش زمان توقف نمادها و ورود ابزارهاي معاملاتي نوين به خصوص قراردادهاي آتي سبد سهام از مهم ترين اقدامات صورت گرفته در سال گذشته بود. در اين ميان بررسي برنامه هاي سال گذشته رئيس سازمان بورس نشان از آن دارد كه برخي موارد همچنان در حد وعده باقي مانده و به مرحله اجرايي نرسيده است. تقويت سامانه هاي معاملاتي، حذف محدوديت ها از جمله حجم مبنا و دامنه نوسان، كاهش زمان فرآيندهاي اجرايي از جمله فرآيند تامين مالي بنگاه ها از بورس، افزايش سرمايه شركت ها و لزوم آغاز به كار موسسات رتبه بندي از جمله مواردي است كه قرار بوده در سال 97 عملياتي شود.  در اين راستا «دنياي اقتصاد» در گزارش هاي پيشين خود به دفعات اولويت هاي توسعه اي بازار سرمايه را مطرح كرده است؛ رفع محدوديت ها از جمله حذف حجم مبنا و تغيير دامنه نوسان به دامنه نوسان پويا، توسعه عرضي بازار سرمايه با افزايش عرضه هاي اوليه، تسريع در فرآيندهاي اجرايي براي شركت ها و همچنين بنگاه هاي خواستار تامين مالي از بورس و همچنين بحث اجبار شركت هاي فعال در بازار به افزايش ميزان سهام شناور آزاد كه ارتباط مستقيمي با افزايش نقدشوندگي بازار سهام دارد، از جمله مواردي است كه بايد در برنامه ريزي كوتاه مدت سازمان بورس قرار گيرد.

30برنامه عملياتي در دستور كار است

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در ديدار نوروزي مديران ارشد بازار سرمايه از طراحي بيش از 30 برنامه عملياتي در هيات مديره اين سازمان براي سال جاري خبر داد و مهم ترين موارد را تشريح كرد. به گزارش «سنا»، شاپور محمدي در اين رابطه توضيح داد: امسال با هدف توسعه بازار، براي هر معاونت حداقل پنج برنامه درنظر گرفته ايم كه به تدريج ابلاغ و اجرايي خواهند شد. شاپور محمدي اظهار كرد: بازار سرمايه در سال 97 شرايط نسبتا خوبي را تجربه كرد؛ به نحوي كه حجم معاملات، يك تجربه خوب تاريخي را پشت سر گذاشت و حجم آن از 256 هزار ميليارد تومان در سال 96 به 450 هزار ميليارد تومان در سال 97 رسيد. سخنگوي سازمان بورس با بيان اينكه عملكرد اين سازمان در طراحي و به كارگيري ابزارهاي نوين از جمله ابزارهاي اسلامي، مثال زدني است، افزود: جعبه ابزارهاي مالي بورس با نهايي شدن چند ابزار همچون فروش استقراضي تا يكي دو ماه آينده تكميل خواهد شد. البته در اين راستا بايد عنوان كرد كه در سال گذشته چند مرتبه به ورود ابزارهاي جديد به بازار سرمايه از جمله فروش استقراضي و وارانت اشاره شده بود. به طوري كه رئيس سازمان بورس در مراسم رونمايي از ابزار معاملات قراردادهاي آتي سبد در آذرماه تاكيد كرد: «با توجه به اقدامات صورت گرفته و همكاري هاي مشترك سازمان بورس و ديگر اركان، تصميم گرفته شده تا پايان سال جاري (سال 97) دو ابزار جديد راهي بازار سرمايه شوند. ابزار فروش استقراضي و وارانت دو ابزار جديد خواهند بود كه در سال جاري راه اندازي مي شوند.» اما ورود اين ابزار به سال جديد موكول شده است.

اقدامات مهم در حوزه مقرراتي

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاكيد بر اينكه عملكرد سازمان بورس همواره با توجه به خواسته هاي اصلي بازار بود، اظهار كرد: در همين راستا امسال ارتقاي چارچوب افشا را در دستور كار خواهيم داشت؛ اگر چه در سال هاي گذشته نيز فراواني افشا را افزايش داديم و هم اكنون 12 بار افشاي عملكرد توليد و فروش شركت ها را در كنار ارائه اطلاعات با اهميت شاهد هستيم. محمدي در ادامه به اقدامات اين سازمان در حوزه هاي مقرراتي اشاره و تاكيد كرد: در سال جديد تقويت مقررات و نظارت بر بازار پايه انجام و در حوزه هيات هاي پذيرش نيز امسال تغييرات و اصلاحاتي را خواهيم داشت. همچنين موضوع سهام ممتاز و ادغام ها در حوزه ناشران دنبال مي شود.محمدي در ادامه با اشاره به تدوين دستور العمل جامع صندوق هاي سرمايه گذاري نيز اظهار كرد: هم اكنون مقررات خوبي براي صندوق ها داريم اما در سال جاري، ضمن بازنگري هايي چارچوب جامع تري را دنبال خواهيم كرد. به نحوي كه در الگوي جديد امكان انعطاف پذيري بيشتر را فراهم خواهيم كرد.رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار همچنين ادامه داد: با همكاري خوب كانون كارگزاران، نظارت بيشتري بر فعاليت كارگزاري ها اعمال مي كنيم. البته اينها محدوديتي نيست و بيشتر بر شفافيت و امنيت بالاتر تمركز خواهيم كرد. چرا كه معتقديم نمي توان توسعه بازار سرمايه را به بهانه نظارت و افزايش ريسك، متوقف كرد.

توسعه سامانه هاي معاملاتي

سخنگوي سازمان بورس در ادامه سخنان خود به لزوم تنوع بخشي به درآمدها و خدمات كارگزاري ها به طور همزمان اشاره كرد و گفت: رسالت ما اين است كه به هر شكل ممكن بازار سرمايه را توسعه دهيم. اخيرا سازمان بورس پيشنهادي مبني بر «تشكيل صندوق رويدادهاي طبيعي» دريافت كرده كه از آن استقبال مي كنيم و بايد عملياتي شود، چراكه اقداماتي اين چنين به هويت هرچه بيشتر بازار سرمايه كمك خواهد كرد. محمدي در ادامه به سامانه هاي فعال معاملاتي اشاره كرد و گفت: در حال حاضر سازمان بورس به شكل مستقيم و غير مستقيم بيش از 36 سامانه را نظارت و راهبري مي كند و در آينده نزديك، توسعه سامانه معاملات بومي را عملياتي مي كنيم. ضمن اينكه سامانه هاي موازي را هم با رفع اشكالات احتمالي تقويت خواهيم كرد. رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار استفاده از بستر بلاكچين را اقدامي مناسب عنوان كرد و افزود: در اين خصوص در بازارسرمايه ايران هم كارهاي زيادي مي توان انجام داد البته بايد به تدوين قوانين در اين رابطه هم بپردازيم. البته در اين رابطه بايد به بروز مشكلات در سامانه معاملاتي اشاره كرد كه در مواقعي كه حجم معاملات در بازار افزايش مي يابد، فعالان بازار شاهد ايجاد اختلال و كندي در سرعت مبادلات هستند. امري كه بعضا با توقف سامانه معاملات همراه مي شود. در اين رابطه سكاندار بورس سال گذشته وعده اي بر مبناي عملياتي كردن سامانه معاملاتي جديد داده بود كه هنوز اجرايي نشده است. دقيقا فروردين ماه سال 97 و پيش از برگزاري يازدهمين نمايشگاه بين المللي بورس، بانك و بيمه، رئيس سازمان بورس عنوان كرده بود كه «بر مبناي حمايت از شركت هاي داخلي، سامانه معاملاتي جديد را به كمك دانشگاه ها و شركت هاي دانش بنيان داخلي عملياتي خواهيم كرد.» اما متاسفانه پس از گذشت يك سال خبري دقيق از پيشرفت اين سامانه و زمان بهره برداري از آن به گوش نمي رسد.

برنامه سكاندار براي بورس 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه حرارت و برودت
متن مطالب شماره 106، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است