|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4639
سه شنبه 4 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


خبراثرات كاهش توليد سنگ آهن واله بر فولادسازان برزيلي

تصميم شركت معدني واله برزيل براي توقف توليد 10 معدن در ايالت ميناس گرايس پس از فاجعه ماه ژانويه شكست سد، بر تحويل به موقع گندله سنگ آهن به مشتريان داخلي آن اثر منفي داشته است. شركت واله سعي دارد اين مشكل را با ارسال گندله توليدي در مناطق شمال شرقي به مشتريان جنوب شرقي كشور حل كند؛ ولي فاصله بيشتر بر هزينه حمل افزوده است. شنيده شده يكي از فولادسازان بخش خصوصي مجبور شده يك كوره بلند خود را به همين دليل تعطيل كند كه بر 40 درصد از ظرفيت توليد آن اثر منفي داشته است. ظاهرا اگر براي برگرداندن وضعيت عرضه به شرايط قبل چاره اي انديشيده نشود، فولادسازان برزيلي بيشتر مجبور به كاهش توليد خواهند شد. كاهش توليد سنگ آهن واله در سال جاري مي تواند حدود 2/ 0 درصد از توليد ناخالص داخلي برزيل بكاهد.

واردات سنگ آهن به چين افت بيشتري خواهد داشت

تحليلگران بر اين باورند كه احتمالا واردات سنگ آهن به چين به دليل كاهش عرضه استراليا و برزيل كمتر مي شود. اين در حالي است كه در سه ماه نخست سال نيز 6/ 3 درصد افت سالانه داشته است. حال همه منتظر روند آتي بازارند؛ چرا كه تازه اثرات اختلال در عرضه برزيل نمايان تر خواهد شد. در فوريه صادرات سنگ آهن برزيل رشد خوبي داشت؛ ولي در مارس افت داشت و در كنار اختلال در عرضه استراليا به دليل توفان انتظار مي رود در آوريل و مه بازار واردات سنگ آهن چين تحت فشار باشد. واردات سنگ آهن به چين در ماه مارس رشد سالانه 7/ 0 درصدي داشته و 86 ميليون تن ثبت شد كه افت ماه هاي قبل را بهبود داد؛ ولي ماه هاي آينده بازار در انتظار افت بيشتر است.

افت قيمت ورق صادراتي سي آي اس

هفته گذشته قيمت ورق گرم صادراتي سي آي اس 10 تا 15 دلار افت داشته كه به دليل كاهش خريد ها و ركود بازار است. آخرين قيمت پيشنهادي ورق گرم صادراتي سي آي اس 485 تا 495 دلار هر تن فوب درياي سياه ثبت شده؛ در حالي كه هفته قبل از اين 500 تا 515 دلار هر تن فوب درياي سياه بود. ورق گرم روسيه در جنوب شرق آسيا نيز 535 دلار هر تن سي اف آر ثبت شد؛ در حالي كه محصول چين 545 تا 550 دلار هر تن سي اف آر است.

قراضه ژاپن در كف سه ماه اخير

كارخانه توكيو استيل ژاپن، هفته گذشته قيمت خريد قراضه از بازار داخلي را 5 دلار هر تن پايين آورد. بهاي قراضه 278 تا 290 دلار در هر تن شنيده شد. انتظار مي رود قيمت قراضه در ژاپن به روند نزولي ادامه دهد؛ چرا كه تقاضاي صادراتي كم است و فعاليت بازار فولاد آن نيز به دليل نزديكي تعطيلات ملي پايين است. در حال حاضر قيمت قراضه در ژاپن در پايين ترين سطح سه ماه گذشته قرار دارد.

عضو كميسيون كشاورزي مجلس عنوان كرد :جلوگيري از قاچاق با عرضه محصولات كشاورزي در بورس كالا

عضو كميسيون كشاورزي مجلس گفت: انجام معاملات كالاهاي مختلف به خصوص محصولات كشاورزي در بورس كالا، موجب حركت قيمت ها به سمت واقعي تر شدن و هماهنگي بيشتر با بازارهاي جهاني مي شود و از نابساماني ها همچون قاچاق محصولات به خارج از كشور نيز جلوگيري مي كند.

سيد راضي نوري در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم گفت: سرعت عرضه محصولات كشاورزي در بورس كالا طي سال هاي گذشته بايد به مراتب تندتر مي بود؛ به طوري كه اگر در سال هاي گذشته به ظرفيت هاي بورس به عنوان بازاري مدرن و كارآمد توجه بيشتري مي شد، امروز ديگر نگران نوسانات كاذب قيمت ها و التهاب هاي ايجاد شده از سوي واسطه ها نبوديم. عضو كميسيون كشاورزي مجلس با تعجب از اصرار ادامه دار برخي نهادها براي معاملات سنتي محصولات كشاورزي گفت: با وجود اينكه عرضه محصولات كشاورزي مثل انواع فلزات و مواد پتروشيمي به شكل مستمر در بورس كالا انجام نشده، اما در مقاطعي كه شاهد عرضه هاي مناسب محصولات كشاورزي در بورس بوده ايم، اثرات مثبت آن را نظاره گر بوديم و بايد در سال هاي اخير به اين روش بيشتر بها داده مي شد. وي اظهار كرد: در حوزه معاملات جو و ذرت، بورس كالا موجب حمايت از كشاورزان شد به طوري كه سود اصلي حاصل از فروش در مدت زمان كوتاه به حساب كشاورزان واريز شد و از طرفي شفافيت مطلوبي نيز در آمارها به وجود آمد؛ با اين وجود همچنان روش هاي سنتي و قديمي براي تنظيم بازار و حمايت از كشاورزان اتخاذ مي شود تا بازهم علاوه بر نگرفتن نتيجه هاي مطلوب، چند سال ديگر در حوزه استفاده از سازوكار عرضه و تقاضا عقب بيفتيم. عضو كميسيون كشاورزي، آب و منابع طبيعي مجلس شوراي اسلامي افزود: در نگاهي كلي، عرضه محصولات كشاورزي در بورس كالا طي سال هاي گذشته به شفافيت، كشف عادلانه قيمت ها، افزايش كيفيت محصولات و حمايت از كشاورزان و توليدكنندگان كمك كرده است. نوري با اشاره به نامگذاري سال با عنوان رونق توليد گفت: دولت و مسوولان بخش كشاورزي در سال رونق توليد و با توجه به مشكلات به وجود آمده در حوزه نوسانات قيمت، بايد بيش از گذشته از ظرفيت ها و توانمندي هاي بورس كالا براي عرضه محصولات كشاورزي استفاده كنند تا از دلال بازي و زيان كشاورز جلوگيري شود.

 لزوم همسويي با قيمت هاي منطقه

نماينده مردم شوش در مجلس تصريح كرد: براي ساماندهي بازار، همسويي قيمت ها با نرخ هاي جهاني و حمايت از كشاورز و توليد راهي به جز ايجاد شفافيت و كشف قيمت ها براساس عرضه و تقاضا نداريم. با اين تفاسير اگر محصولات كشاورزي همچنان خارج از بورس و سر زمين هاي كشاورزي مورد معامله قرار گيرد به طور يقين شعار سال محقق نخواهد شد و پيروز اين ميدان دلالان و واسطه ها خواهند بود.نوري با تاكيد بر اينكه وزارت جهاد كشاورزي مي تواند با استفاده از ظرفيت بورس كالا با سهولت بيشتر به تنظيم بازار بپردازد، افزود: بورس كالا مجموعه اي منسجم و سازمان يافته است كه وزارت جهاد كشاورزي از اطلاعات ثبت شده مربوط به معاملات بخش هاي مختلف در سامانه هاي معاملاتي آن مي تواند براي برنامه ريزي و مديريت بازار كالاهاي مختلف استفاده كند.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تازه هاي دام و طيور و آبزيان
متن مطالب شماره 76، بهمن و اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است