|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: خودروسازان در مسير فروش اموال و سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4632
دو شنبه 27 خرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


خودروسازان در مسير فروش اموال و سهام
فروش اموال غيرتوليدي خودروسازان بايد تا شهريور امسال به پايان برسد


دنياي اقتصاد : فروش «اموال غيرتوليدي» و واحدهاي «توليدي مازاد» در شرايطي مهم ترين مسير تامين نقدينگي توليد كنندگان خودرو ازسوي وزارت صمت شناخته شده كه به نظر مي رسد خودروسازان بيشتر تمايل به اخذ تسهيلات و ديگر حمايت هاي دولتي دارند تا فروش و واگذاري اموال. بر اين اساس عملكرد دو خودروساز بزرگ كشور در شرايط بحراني همچون تحريم هاي اوليه هسته اي، گوياي تمايل آنها به حمايت هايي خارج از فروش اموال بوده است، با اين حال وزارت صنعت، معدن و تجارت اين بار سرسختانه فروش اموال غيرتوليدي و واحدهاي توليدي مازاد را براي تامين نقدينگي به خودروسازان تحميل كرده تا بلكه از اين رهگذر توليد كنندگان بتوانند بحران كنوني را از سر بگذرانند. هرچند همان طور كه گفته شد اين بار فروش اموال به عنوان يك دستورالعمل به خودروسازان ابلاغ شده با اين حال به اعتقاد بسياري از كارشناسان اين دستورالعمل بايد از ضمانت اجرايي محكمي برخوردار باشد تا خودروسازان را مقيد به اجراي آن كند.

طبق دستور وزارت صنعت، معدن و تجارت فروش اموال غيرتوليدي بايد تا شهريور امسال به پايان برسد همانند فروش سهام بانكي، اين در شرايطي است كه خودروسازان تنها تا پايان سال فرصت دارند كه اموال توليدي مازاد را به فروش برسانند. منظور از اموال توليدي مازاد نيز واگذاري سهام يا شركت هاي توليدي است كه نگهداري آن براي خودروسازان ضرورتي ندارد همانند واحدهاي قطعه سازي كه خودروسازان طي سال هاي گذشته اقدام به تاسيس آنها كردند. اما در كنار فروش اموال غيرتوليدي و توليدي مازاد، خودروسازان واگذاري سهام خود تا دو سال آينده را بايد در دستور كار قرار دهند.  خودروسازان بارها به دليل اهليت نداشتن خريدار از واگذاري سهام صرف نظر كردند، اين در شرايطي است كه ظاهرا نمي توانند در نحوه اجراي دستورالعمل وزارت صنعت براي فروش اموال غيرتوليدي يا مازاد و سهام صاحب نظر باشند. در اواخر سال گذشته در نشست مشترك وزارت صنعت، معدن و تجارت با شركت هاي ايران خودرو و سايپا، حتي ليست اموال مازاد ايران خودرو مشخص و براي واگذاري اطلاع رساني شد.

 فرصت ها و تهديدهاي واگذاري سهام

همان طور كه گفته شد برخي از كارشناسان و دست اندركاران خودرو اعتقاد دارند كه خودروسازان چندان تمايلي به فروش اموال خود ندارند، اين در شرايطي است كه يك منبع آگاه در شركت ايران خودرو به خبرنگار ما مي گويد كه خودروسازان در شرايط كنوني خود را مقيد به اجراي دستورالعمل وزارت صنعت مي دانند و در همين راستا نيز گام هاي جدي برداشته شده است. وي حتي از واگذاري 457 ميليارد ريال سهام شركت هاي زيرمجموعه ايران خودرو در نيمه نخست سال 97 سخن مي گويد و تاكيد دارد كه منابع حاصل از واگذاري سهام شركت هاي زيرمجموعه ايران خودرو و املاك، صرف تامين نقدينگي براي سرمايه در گردش توليد محصولات، بازپرداخت تسهيلات دريافتي و كاهش هزينه هاي مالي، سرمايه گذاري به منظور ارتقا و توليد محصولات جديد و در نتيجه افزايش سودآوري شركت شده است. اين منبع آگاه در ايران خودرو همچنين تاكيد مي كند كه از سال 92 تا نيمه نخست سال 97 با توجه به بازاريابي هاي انجام شده، سهام تعداد 8 شركت زيرمجموعه گروه به علاوه بخشي از سهام شركت هاي بورسي گروه، جمعا به مبلغ 10.057 ميليارد ريال واگذار شده است. وي ادامه مي دهد كه افزون بر اين از سال 94 تاكنون با شناسايي املاك مازاد در سطح شركت هاي گروه و ارزيابي آنها توسط كارشناسان رسمي دادگستري، تعدادي از املاك مازاد به مبلغ 4.461 ميليارد ريال از طريق مزايده عمومي واگذار شده است.

وي در پاسخ به اين سوال كه سال گذشته چه اقداماتي در اين زمينه صورت گرفته تاكيد مي كند كه براي سال مالي 97 تعدادي از شركت هاي زيرمجموعه و سهام مازاد 51 درصد شركت هاي بورسي گروه و تعدادي از املاك مازاد گروه در برنامه واگذاري قرار گرفته كه از ابتداي سال تاكنون بخشي از سهام شركت هاي زيرمجموعه به مبلغ 457 ميليارد ريال و املاك مازاد به مبلغ 238 ميليارد ريال، جمعا مبلغ 695 ميليارد ريال واگذار شده است. اين منبع آگاه در ادامه مي گويد كه با توجه به بسته حمايتي دولت كه در آن بر فروش اموال غيرتوليدي و مازاد توليدي خودروسازان تاكيد شده شركت هاي زيرمجموعه گروه صنعتي ايران خودرو از منظر ميزان اهميت در زنجيره تامين و ساختار بهينه اقتصادي گروه، مورد بررسي قرار گرفته و به شركت هاي استراتژيك (غيرقابل واگذاري) و غير استراتژيك (قابل واگذاري) طبقه بندي شده است. وي ادامه مي دهد كه شركت هاي قابل واگذاري نيز در سه بخش شركت هاي با بازدهي مطلوب، كم بازده و زيان ده مورد تفكيك و رتبه بندي شده و فرصت ها و تهديدات واگذاري هر شركت مورد بررسي قرار گرفته است. پس از اخذ مصوبه هيات مديره شركت ايران خودرو، اقدامات مربوط به قيمت گذاري سهام و دارايي هاي شركت هاي بورسي و غيربورسي قابل واگذاري، توسط كارشناسان رسمي دادگستري انجام شده است. اما فروش سهام بانك پارسيان كه در زمره اموال غيرتوليدي شركت ايران خودرو محسوب مي شود چند بار با فشار دولت در دستور كار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت. در اين بين هرچند ايران خودرو فروش سهام اين بانك را اعلام مي كرد (آخرين بار اسفند سال گذشته) اما هر بار خريد و فروشي انجام نمي گرفت. در اين زمينه اين منبع آگاه در ايران خودرو عنوان كرد كه در آخرين واگذاري سهام بانك پارسيان باز هم مشتري براي خريد آن پيدا نشد براي همين فروشي صورت نگرفت. اما در مورد شركت سايپا نيز ظاهرا خريد و فروش اموال غيرتوليدي و مازاد توليدي در جريان است. هرچند در اين زمينه اخبار موثقي منتشر نشده اما طبق اظهارات محمدرضا سروش، مديرعامل پيشين سايپا سال گذشته در يك برنامه تلويزيوني اين شركت نيز بالغ بر هزار ميليارد تومان املاك مازاد دارد كه تا پايان97 بخشي از آن و بخشي از شركت هاي مازاد را به بخش خصوصي واگذار خواهد كرد.

چرا فروش اموال مازاد؟

با دستورالعمل وزارت صنعت، معدن و تجارت مبني بر فروش اموال و سهام خودروسازان دو سوال مطرح مي شود. سوال اول اينكه چرا دو خودروساز بزرگ كشور در سال هاي طلايي كه دردسري در عرضه و تقاضاي محصولات داخلي وجود نداشت به جاي توسعه محصول يا ارتقاي كيفي خودروهاي كنوني به خريد اموال غيرتوليدي يا توليدي مازاد اقدام كردند كه حالا براي مشكل نقدينگي مجبور به فروش آنها شده اند. در اين زمينه يك كارشناس خودرويي به خبرنگار ما مي گويد در سال هايي كه خودروسازان با فروش محصولاتي با پلت فرم هاي قديمي در بازار خودروي ايران يكه تازي مي كردند و پول فراواني نيز وارد اين شركت ها مي شد، مي توانستند اقدام به بازسازي زيرساخت ها يا توسعه محصولات باكيفيت كنند، حال آنكه ترجيح دادند به سراغ خريد اموال غيرتوليدي بروند. اما سوال ديگري كه در باب دستورالعمل وزارت صنعت مطرح مي شود اين است كه آيا با فروش اموال ياد شده نقدينگي مورد نياز توليد كنندگان تامين مي شود؟ در حال حاضر دو خودروساز بزرگ كشور طبق گزارش 9ماهه اي كه به سازمان بورس ارائه كردند 11 هزار ميليارد زيان انباشته دارند در كنار بدهي آنها به قطعه سازان به نظر مي رسد كه نقدينگي زيادي بايد وارد اين شركت ها شود تا مشكلات را از سر بگذرانند. حال در نظر بگيريد كه خودروسازان اموال توليدي مازاد يا غيرتوليدي خود را به فروش رساندند آيا با فروش اين اموال مشكلات خودروسازي كشور مرتفع خواهد شد؟ بايد ببينيم كه بعد از فروش اين اموال برنامه بعدي براي تامين نقدينگي خودروسازي چه خواهد بود.

خودروسازان در مسير فروش اموال و سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه اكوفيزيولوژي گياهي
متن مطالب شماره 37 (پياپي 1102)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است