|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد98/1/31: سازوكار احتمالي پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي «دنياي اقتصاد» بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4638
دو شنبه 3 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4587 31/1/98 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


سازوكار احتمالي پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي «دنياي اقتصاد» بررسي كرددنياي اقتصاد : شيوه پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي كشور سرانجام با توافق بانك مركزي، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و قطعه سازان نهايي شد. بر اين اساس، قرار است 844 ميليون يورو تسهيلات ارزي، با بازپرداخت ريالي در اختيار خودروسازان و قطعه سازان قرار گيرد و اين در حالي است كه پيش تر، بانك مركزي اصرار داشت زنجيره خودروسازي بايد تسهيلات موردنظر را با نرخ روز ارز برگرداند.

پرداخت تسهيلات به خودروسازان و قطعه سازان پس از آن در برنامه هاي دولت قرار گرفت كه تامين قطعات و توليد خودرو رو به نزول رفت و ده ها هزار نفر از كارگران بيكار يا تعليق شدند. تحريم هاي ايالات متحده آمريكا از يكسو و مجموعه مشكلات داخلي اقتصاد (رشد نرخ ارز و قيمت مواد اوليه و...) از سوي ديگر، خودروسازان و قطعه سازان را حسابي به دردسر انداخت و تامين قطعات و توليد خودرو را كند كرد. با پايين آمدن تيراژ خودرو، اگرچه خبري مبني بر تعديل نيروي انساني در خودروسازي منتشر نشد، با اين حال قطعه سازان آن طور كه خودشان اعلام كردند، ده ها هزار نفر از كارگران خود را به خانه فرستادند. اين تنها اثر ناگوار افت توليد خودرو در كشور نبود، چه آنكه انفجار قيمت نيز در بازار رخ داد و كف قيمت را به 50 ميليون تومان رساند. با توجه به اتفاقات رخ داده، طبق معمول چند سال گذشته، خودروسازان و قطعه سازان دست به دامان دولت شده و تسهيلات كمكي طلب كردند. دولت نيز كه نمي خواست چرخ هاي دومين صنعت بزرگ كشور متوقف شود، با وجود مشكلات اقتصادي فراوان، با پرداخت 11 هزار ميليارد تومان تسهيلات به زنجيره خودروسازي كشور موافقت كرد. قرار شد اين تسهيلات در دو مرحله و به صورت ريالي و ارزي در اختيار خودروسازان و قطعه سازان قرار گيرد كه مرحله اول آن با پرداخت 4 هزار ميليارد تومان (به قطعه سازان) سال گذشته اجرايي شد.

پس از پرداخت تسهيلات ريالي، نوبت به بخش ارزي رسيد، با اين حال اختلاف نظر زنجيره خودروسازي با بانك مركزي بر سر نحوه بازپرداخت، مانع اجرايي شدن آن شد. بانك مركزي تاكيدش بر اين بود كه 844 ميليون يورو تسهيلات ارزي را تنها به شرط بازپرداخت آن به نرخ روز ارز، در اختيار خودروسازان و قطعه سازان قرار مي دهد. اين در حالي بود كه قطعه سازان مخالف اين روش بازپرداخت بوده و اعتقاد داشتند بازگرداندن تسهيلات به نرخ روز ارز، ريسك بالايي دارد و ممكن است هزينه هنگفتي روي دست آنها بگذارد. اصرار بانك مركزي و انكار قطعه سازان تا همين چند روز پيش نيز ادامه داشت، تا اينكه در نهايت با وساطت وزارت صنعت، معدن و تجارت، بانك مركزي پذيرفت تسهيلات ارزي را با روش بازپرداخت ريالي توام با سود، در اختيار زنجيره خودروسازي قرار دهد.

آن طور كه دبير انجمن قطعه سازان ايران در گفت و گو با «ايسنا» عنوان كرده، مقرر شده تسهيلات 844 ميليون يورويي به صورت ريالي در اختيار قطعه سازان قرار گيرد. مازيار بيگلو با بيان اينكه بازپرداخت تسهيلات ارزي به قيمت روز، ريسك بزرگ افزايش قيمت يورو را به همراه داشت، تاكيد كرد: در نهايت طبق توافق اخير وزارت صمت، بانك مركزي، قطعه سازان و خودروسازان، تصميم بر آن شد تا تسهيلات به صورت ريالي و خارج از فرآيند پيچيده شوراي پول و اعتبار در اختيار قطعه سازان قرار گيرد. به گفته بيگلو، اين روش بسيار بهتر از بازپرداخت با قيمت روز ارز است و قطعه سازان منتظرند خبر نهايي (درباره سازوكار) ارائه تسهيلات موردنظر، به صورت قطعي و رسمي اعلام شود. دبير انجمن قطعه سازان ايران در نهايت تاكيد كرده كه براي توليد هر خودرو به طور ميانگين يك هزار و 800 دلار مورد نياز است، بنابراين كل نياز ارزي امسال زنجيره خودروسازي (براي توليد يك ميليون و 200 هزار دستگاه خودرو برنامه ريزي شده) رقمي حدود 2 ميليارد خواهد بود.

تامين ارز از منابع بلوكه شده

هرچند با توجه به اظهارات دبير انجمن قطعه سازان، ظاهرا هنوز سازوكار نهايي پرداخت 844 ميليون يورو تسهيلات ارزي مشخص نشده، با اين حال پيگيري خبرنگار «دنياي اقتصاد» از ديگر قطعه سازان، نشان مي دهد شيوه پرداخت، كاملا متفاوت از نحوه ارائه 4 هزار ميليارد تومان قبلي است. در ماجراي پرداخت تسهيلات 4 هزار ميلياردي، قطعه سازان طلبكار ازسوي خودروسازها به سيستم بانكي معرفي شدند و بخشي از طلب خود را دريافت كردند. حالا اما آن طور كه رئيس انجمن صنايع همگن قطعه سازي به خبرنگار «دنياي اقتصاد» مي گويد، ظاهرا قرار است تسهيلات ارزي از محل منابع مالي بلوكه شده در خارج از كشور تامين شود. محمدرضا نجفي منش با بيان اينكه احتمالا از ارز بلوكه شده كشور در چين و هند براي ارائه تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي استفاده خواهد شد، گفت:احتمالا روش ارائه تسهيلات به اين شكل است كه ارز موردنياز قطعه سازان براي خريد مواد اوليه و خودروسازان براي تامين قطعات، از منابع مالي بلوكه شده در چين و هند، تامين و معادل ريالي آن از خودروسازها و قطعه سازها اخذ خواهد شد.

در حال حاضر به دليل تحريم هاي آمريكا، مسير نقل و انتقال پول (چه از مبدا ايران و چه به مقصد ايران) تقريبا بسته شده و بنابراين مشتريان خارجي، پول نفت ايران را بلوكه مي كنند. حالا آن طور كه رئيس انجمن صنايع همگن قطعه سازي مي گويد، تامين مواد اوليه و قطعات از محل همين ارزهاي بلوكه شده صورت خواهد گرفت. وي در پاسخ به اين پرسش كه بازپرداخت ريالي تسهيلات ارزي، با چه نرخي از ارز و چه سودي خواهد بود، تاكيد كرد: قاعدتا پروسه بازپرداخت بايد معادل نرخ ارز در سامانه نيما و با سود متعارف يعني 18 درصد انجام شود؛ البته اين حدس بنده است و بايد منتظر ماند و ديد بانك مركزي دقيقا چه سازوكاري براي بازپرداخت تسهيلات لحاظ خواهد كرد. نجفي منش در ادامه اين را هم گفت كه تسهيلات ارزي تنها به مواد اوليه و قطعاتي تعلق مي گيرد كه امكان تامين و توليد آنها در داخل وجود نداشته باشد. وي همچنين تاكيد كرد: اگر قرار باشد فقط چين و هند به عنوان منابع تامين مواد اوليه و قطعات در نظر گرفته شوند، با محدوديت مواجه خواهيم شد، زيرا همه نياز خودروسازان و قطعه سازان از اين دو كشور قابل تامين نيست.

سازوكار احتمالي پرداخت تسهيلات ارزي به زنجيره خودروسازي «دنياي اقتصاد» بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4587 به تاريخ 31/1/98، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه پيام صادق
متن مطالب شماره 128، دي تا اسفند 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است