|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه جام جم98/1/31: پيام سفر «عمران خان»
magiran.com  > روزنامه جام جم >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 5438
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2835
magiran.com > روزنامه جام جم > شماره 5363 31/1/98 > صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي) > متن
 
      


پيام سفر «عمران خان»
بررسي اهداف سفر نخست وزير پاكستان به تهران در گفت وگو با دستيار ظريف

نويسنده: مصاحبه: مريم شريف زاده

عمران خان، نخست وزير پاكستان فردا شب در صدر هياتي عالي رتبه به كشورمان مي آيد و پس از توقفي كوتاه در مشهد مقدس و زيارت بارگاه ملكوتي امام رضا(ع)، راهي تهران مي شود تا صبح دوشنبه، مذاكرات رسمي خود با مقامات كشورمان را آغاز كند. در اين سفر كه نخستين سفر عمران خان به ايران است، هياتي از جمله وزير دارايي، وزير حقوق بشر، وزير دريانوردي، وزير هماهنگي بين ايالت هاي پاكستان، مشاور اقتصادي دولت، گروه ضربت نيرو و مشاور ارشد نخست وزير پاكستان در امور پاكستاني هاي مقيم خارج، عمران خان را همراهي مي كنند. در گفت وگو با سيدرسول موسوي، دستيار وزير خارجه و مدير كل آسياي غربي وزارت خارجه، ابعاد اين سفر را بررسي كرده ايم. موسوي در اين گفت وگو همچنين از اهميت ارتباط با همسايگان در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران گفته است.
 عمران خان حدود هشت ماه قبل، رسما به عنوان نخست وزير كار خود را آغاز كرد. همواره از او به عنوان چهره اي كه سياست هاي متمايل به ايران دارد، ياد مي شود. با وجود چنين سابقه اي آيا برگزاري اولين سفر، هشت ماه بعد از شروع نخست وزيري دير نيست؟

ابتدا بايد شرايط سياسي، اقتصادي و اجتماعي پاكستان در انتخابات اخير اين كشور را كه به پيروزي عمران خان منجر شد در نظر بگيريم. زيرا بي توجهي به اين واقعيت ها موجب مي شود به نتايج درستي از تحليل هاي خود درباره پاكستان نرسيم. پيروزي عمران خان در انتخابات پاكستان يك تحول جديد اجتماعي در اين كشور است و نبايد آن را امري عادي و در چارچوب رفتارهاي سياسي سنتي پاكستان دانست. واقعيت آن است كه عمران خان نماد جريان جديدي در عرصه سياسي پاكستان است كه موفق شده احزاب سنتي و ريشه دار پاكستان را شكست دهد و با شعارها، رويكردها و نظرات سياسي و اقتصادي جديد پاي به عرصه سياست پاكستان بگذارد.

تحليل نتايج انتخاباتي كه به پيروزي عمران خان منجر شده است اين واقعيت را نشان مي دهد كه ايشان بر پايگاه اجتماعي متفاوتي تكيه كرده است. اگر به تركيب جمعيتي پاكستان نگاه كنيم متوجه اين حقيقت خواهيم شد كه بيش از 60درصد جمعيت 212 ميليون نفري پاكستان بين سنين 15 و 60، يعني جمعيتي فعال به لحاظ اقتصادي و اجتماعي است و در اين جمعيت فعال وجه غالب را جوانان تشكيل مي دهند. معني سياسي اين تحليل جمعيتي اين است كه آينده سياسي پاكستان متعلق به چهره هايي خواهد بود كه براي نيازها و خواسته هاي اين جمعيت انبوه پاسخ داشته باشند و مسلم است در پاسخگويي به نيازها توجه به اقتصاد و آينده اقتصادي پاكستان اولويت پيدا مي كند.

در تحليل تحولات سياسي كشورها حتما بايد دو ركن اساسي تعيين كننده را در نظر گرفت؛ اول ساختارهاي واقعي كه قوام سياسي يك كشور بر آن استوار است و دوم تحولات عيني اجتماعي و اقتصادي آن كشور. اگر به تاريخ تحولات سياسي پاكستان از ابتداي استقلال اين كشور از سال 1947 تا امروز نگاه كنيم اين حقيقت را درخواهيم يافت كه ارتش پاكستان ركن اول استقلال و قوام سياسي پاكستان است و ركن دوم تحولات سياسي آن را واقعيت هاي اجتماعي و اقتصادي تشكيل مي دهد، بنابراين با پوزش از اين كه در پاسخ سوال شما كمي مباحث نظري را مطرح كردم بايد بگويم سفر آقاي عمران خان در زمان مناسب خود به ايران انجام مي شود زيرا بر بنيان هاي واقعي تحولات سياسي، اقتصادي و اجتماعي استوار است نه بر فضاي برخاسته از تبليغات انتخاباتي و يك نكته را هم اضافه كنم كه هرچه روابط كشورها بر واقعيت هاي عيني استوار شود آن روابط پايدارتر و مستحكم تر خواهد بود و روابط ايران و پاكستان بايد چنين روابطي باشد.

 عمران خان در اولين سفر خود پس از نخست وزيري به عربستان رفت. اين سفر و همين طور سفر اخير بن سلمان به پاكستان را چطور تحليل مي كنيد؟

اگر شما به تاريخ روابط خارجي پاكستان مراجعه كنيد مي بينيد عمران خان درست بر بستر رويه هاي پايدار حاكم بر روابط خارجي پاكستان حركت كرده و استثنايي بر اين روابط عمومي در سياست خارجي پاكستان نيست. پاكستان هميشه با عربستان روابط خوب داشته است و ضمن آن هميشه با ايران هم روابط بسيار خوب خود را حفظ كرده است. پاكستان اين ظرفيت را در سياست خارجي خود به خوبي تقويت كرده است كه مي تواند همزمان با كشورهاي مختلف كه بعضا آن كشورها ممكن است مشكلاتي با هم داشته باشند روابط خوب و مستحكمي داشته باشد.

ايران و پاكستان مانند همه كشورها در روابط خارجي خود بر اساس منافع ملي خود حركت مي كنند، ولي همزمان اين واقعيت را در نظر دارند كه در روابط دو كشور همسايه مساله اصلي امنيت ملي است كه منافع ملي بر آن استوار مي شود. ايران و پاكستان به خوبي به اين حقيقت واقفند و مي دانند چگونه سياست خارجي را بر اساس منافع ملي و بر بستر امنيت ملي پيش ببرند.

در سال هاي گذشته، اخباري درباره پيشنهادهاي مقامات عالي پاكستان براي ميانجيگري ميان تهران و رياض منتشر شده بود. آيا احتمال دارد در اين سفر پيشنهادي در اين زمينه مطرح شود.

جمهوري اسلامي ايران هميشه از حسن نيت تمام كشورها براي بهبود روابط خود با ديگر كشورها استقبال كرده و پاكستان هم هميشه در اين خصوص حسن نيت خود را نشان داده است، ولي به نظر مي رسد متاسفانه مشكل در عربستان است كه حسن نيت پاكستان را به نتيجه نمي رساند.

 با توجه به تلاش آمريكا براي تشديد تحريم هاي اقتصادي عليه ايران، ايران چگونه مي تواند از طريق گسترش ارتباط با پاكستان، تحريم هاي آمريكا را بي اثر كند؟

نمي خواهم واژه بي اثر را به كار ببرم، زيرا كه اين كار نشدني است. نمي شود تحريم ها را بي اثر كرد، ولي مي شود آنها را مديريت كرد و اجازه نداد بر مردم و توسعه كشور اثر مخرب بگذارند. واقعيت آن است كه خود پاكستان سال ها تحريم هاي مختلف از جمله تحريم هاي آمريكايي را تجربه كرده است و در حال حاضر هم با شرايط سختي روبه روست. من فكر مي كنم انتقال تجربيات و تلاش براي گسترش همكاري هاي اقتصادي براي هر دو كشور همسايه منافع زيادي دارد.

 همواره با معضل حضور گروه هاي تروريستي در خاك پاكستان و اقدامات ايذايي آنها در مناطق مرزي كشورمان روبه رو هستيم. در اين ارتباط چه بايد كرد؟

خود پاكستان هم از تروريسم در رنج است. همين هفته گذشته در كويته پاكستان عمليات تروريستي سنگيني اتفاق افتاد. امروز تروريسم فراسرزميني مشكل خيلي از كشورهاست. من فكر مي كنم ايران و پاكستان بتوانند درخصوص مبارزه با تروريسم با يكديگر همكاري هاي خوبي داشته باشند. توافق هاي بسيار خوبي ميان نهادهاي امنيتي و نظامي دو كشور وجود دارد كه در صورت دقت در عملياتي شدن آنها بسياري از مشكلات قابل حل است.

 در سال گذشته شاهد حجم عظيم قاچاق سوخت به پاكستان بوديم. با توجه به ظرفيت مازاد توليد بنزين ايران، چرا براي صادرات رسمي بنزين و گازوئيل به پاكستان مذاكره نمي كنيم؟

مشكل قاچاق، هم براي ما وجود دارد و هم براي پاكستان. قاچاق پديده اي است كه در بسترهاي مختلف اقتصادي و اجتماعي اتفاق مي افتد. حتما همكاري هاي دو كشور و گسترش روابط اقتصادي و مبادلات رسمي در كاهش قاچاق اثر تعيين كننده دارد ولي بايد در كنار توجه به روابط خارجي هر دو كشور ايران و پاكستان به توسعه ملي خود و استان هاي مرزي توجه ويژه اي داشته باشند. در يك سيستان و بلوچستان توسعه يافته و داراي اقتصاد توليدي، قاچاق به حداقل مي رسد.

 طرح صادرات گاز به پاكستان چرا متوقف شده است؟ آيا طرف پاكستاني به خاطر كمبود بودجه اين طرح را متوقف كرده يا بحث فشارهاي آمريكا تاثيرگذار بوده است؟

اين سوال را فكر مي كنم خوب است از مهمانان پاكستاني مان بپرسيد. من مي توانم از طرف ايران بگويم كه در ايران هيچ مانعي براي به اتمام رساندن اين طرح كه قطعا به سود مردم دو كشور است وجود ندارد، ولي اين كه در پاكستان چه مشكلي هست فكر مي كنم دوستان پاكستاني ما بهتر بتوانند به آن پاسخ دهند.

ورود آمريكا به عرصه اي بسيار خطرناك
 در شرايطي كه آمريكا با فشار عليه سپاه تلاش دارد حضور ايران را در منطقه محدود كند، گسترش روابط ايران با كشورهاي منطقه چه نقشي در مقابله با تحريم ها دارد؟

آمريكا وارد عرصه بسيار خطرناكي شده است. اين خطر به ايران و آمريكا محدود نمي شود، بلكه كل منطقه را در بر مي گيرد. ببينيد وقتي آمريكا يك بخش از نيروهاي نظامي رسمي جمهوري اسلامي را تروريست اعلام مي كند، بلافاصله ايران هم نيروهاي نظامي آمريكا مستقر در خليج فارس را تروريست اعلام مي كند و مجلس شوراي اسلامي هم در طرح قانوني كه اين روزها به تصويب مي رسد ابعاد مختلف تروريستي اعلام شدن سنتكام (نيروهاي آمريكايي مستقر در خليج فارس) را تبيين مي كند. آنچه در حال شكل گيري است نمي تواند به موضوعي كه آمريكا مايل است محدود شود و قطعا جمهوري اسلامي از استقلال، تماميت ارضي، امنيت ملي و اركان حاكميتي خود به شيوه هاي موثر دفاع خواهد كرد و اين دفاع محدود نخواهد بود، بنابراين فكر مي كنم تمامي همسايگان متوجه شرايط خطير كنوني هستند و به هر شيوه اي كه ممكن باشند در كنار ايران از ثبات و امنيت منطقه دفاع خواهند كرد.

اهميت رابطه با همسايگان
 نخست وزير پاكستان در حالي فردا به تهران مي آيد كه اين روزها بازار رفت وآمد ميان مقامات ايراني و همسايگان داغ است و وزير خارجه كشورمان هم در روزهاي اخير به دو كشور همسايه يعني سوريه و تركيه، سفر كرده بود. در مورد اهميت روابط با همسايگان و جايگاه آن در سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران توضيح مي دهيد؟

من فكر مي كنم بايد بازه زماني بيشتري را مورد توجه قرار داد و در ماه هاي گذشته به سفر برهم صالح، رئيس جمهور عراق به تهران و سفر اخير دكتر روحاني به عراق و امضاي قراردادهاي بسيار مهم اشاره كرد؛ همچنين سفر اخير نخست وزير ارمنستان به تهران و سفرهاي دكتر جهانگيري به عراق و سوريه و سفر چند روز پيش نخست وزير عراق به تهران و سفرهاي متعدد وزير خارجه به كشورهاي همسايه تماما نشان از توجه ويژه جمهوري اسلامي ايران به عملياتي شدن سياست همسايگي است. ضمنا بايد توجه داشت كه سياست خارجي سفر نيست، بلكه سفر نشانه است و بخشي از آنچه را از مجاري خاص درباره اش كشورها به توافق مي رسند علني مي سازد و مسلما برخي موضوعات هم وجود دارند كه ممكن است در آينده علني شوند. بنابراين مجموعه اقدامات آشكار شده و نشده جمهوري اسلامي ايران نشان از توجه جدي ايران به سياست همسايگي دارد.

 برخي معتقدند وزارت خارجه در حوزه منطقه اي در سال هاي اخير چندان فعال نبود و اخيرا و بعد از بحراني شدن شرايط برجام، ديپلماسي منطقه اي را شدت بخشيده است. حتي اولين سفري كه وزير خارجه كشورمان پس از نخست وزير شدن عمران خان به پاكستان داشت پس از دستور رهبر انقلاب انجام شد. توضيح شما در اين زمينه چيست؟

هر اظهارنظري بايد بر آمار و اطلاعات واقعي استوار باشد. اگر از برخي اولويت هاي مقطعي در روابط خارجي كشور صرف نظر كنيم، بايد بگويم هيچ وقت اولويت توجه به همسايگان و گسترش روابط با آنان از دستور كار سياست و روابط خارجي جمهوري اسلامي ايران كنار گذاشته نشده و هميشه اولين توجه به همسايگان بوده است. رهبر معظم انقلاب به عنوان سكاندار اصلي سياست خارجي كشور همواره بر توجه به ضرورت تحسين روابط با همسايگان تاكيد نموده و بر روندهاي سياست خارجي كشور كه توسعه روابط با همسايگان بوده است، نظارت كرده اند.  در اينجا نمي خواهم وارد بحث سياست همسايگي ايران بشوم، ولي يك نكته را اشاره مي كنم كه هميشه توجه به تحسين روابط با همسايگان در دستور كار كشور بوده، اما امروزه اين توجه بيش از هر زمان ديگري عملياتي شده است.

پيام سفر «عمران خان»


 روزنامه جام جم، شماره 5363 به تاريخ 31/1/98، صفحه 2 (سياست: داخلي/خارجي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار
    آثار ديگري از "مصاحبه: مريم شريف زاده"

  حالا نوبت عمليات آفندي ايران است / دبير شوراي راهبردي روابط خارجي ايران از شروط لازم براي اينستكس مي گويد
مصاحبه: مريم شريف زاده، جام جم 10/4/98
مشاهده متن    
  نه ناجي نه ميانجي / گفت وگو با سفير سابق ايران در ژاپن به مناسبت سفر «آبه» به ايران
مصاحبه: مريم شريف زاده، جام جم 22/3/98
مشاهده متن    
  مهار مهره هاي نفتي آمريكا در خليج فارس / جام جم در گفت و گو با دكتر سيد محمد مرندي، راه هاي مقابله با تحريم نفتي ترامپ را بررسي كرد
مصاحبه: مريم شريف زاده، جام جم 4/2/98
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه پردازش و مديريت اطلاعات
متن مطالب شماره 3 (پياپي 97)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است